Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Na trpezi

    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by plavaivy Fri May 24, 2019 12:40 pm

    pa naravno da ti je tresh kad imas svezeg san pjera iz mora da jedes,boli te uvo..


    meni je kul sardina za brzinski dorucak/veceru..ne smatram je nikakvom specijalnom hranom nego konvinijent klopom za brzinski prozdir kad nemam vremena
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Fri May 24, 2019 1:01 pm

    @kondo

    izvesno da ima nostalgije, samo ne vidim šta je loše u tome? postoje i objektivni razlozi, da su te konzerve bolje od svih ostalih koje se trenutno prodaju kod nas - što sam se potrudio da objasnim gore.

    što se tiče treša, siguran sam da grešiš. konzervirana sardina u sebi ima ribu, ulje i so. ulje ocediš i staviš hladno istarsko. ništa aditivi i konzervansi, termička obrada je jedini konzervans. i nije ništa manje zdrava od bilo kako drugačije pečene / pržene sardele, koja je po sebi najčistija plava riba (nema žive, jer ne naraste da je nakupi, pelagična, jede plankton). bolje prestani da hasaš tunu, i svežu, nego sardelu.


    _____
    zvona i praporci
    Anonymous
    Guest

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by Guest Fri May 24, 2019 1:03 pm

    dimitrije iz čakova wrote:@kondo - mogu, naravno, i atlantske ako su iz portugala. međutim, ovde ih nema, ima zapravo mediteranskih: tunis, alžir i maroko, a one su grozne. ne sama sirovina, ta riba verovatno nije lošija, nego prerada. najčešće su u vodenom rastvoru, loše začinenje, ako su u ulju ono je grozno, čestu su raskuvane unutra i gnjecave, neslane, neke su prevelike i sečene na nakaradne komade, pune krljušti i govana. još odvratnije su one ruske okrugle konzerve sardina, to stvarno ne mogu da jedem - a ja sam baš sardinoljubac.

    @ivy - to je dobra cena, pogotovo za konzervu od 125 grama. ta mirna je sasvim korektna.

    i kad smo kod sardina, izbacila je Eva premijum liniju konzervi. Sa ruzmarinom mi je baš dobra, malo slanija, kako volim. Za sušenim paradajzom takođe solidna. iako paradajza nema puno unutra, ukus je intenzivan. i imaju nešto sa čili paprikom i nanom valjda, to je potpuno bezveze. sva riba unutra je iste kalibraže, dobro očišćena, tvrda, u dobrom ulju.

    Kako je ovo tačan opis. Identična iskustva imam. Ja volim sardine, Eva, Mirna i Mardešić su moje sveto trojstvo među konzerviranim. Do prije petnaestak godina Postira je bila umjesto Mardešića. Od sardina tražim da su jestive direktmno iz konzerve, bez bilo kakvog drugog priloga i da je jestivo i ulje u koje su ih spakovali. Sa takvima se onda može šaroliko eksperimentisati.

    Da dodam da najčešće izbjegavam one sa dodacima, više volim da ih ja oplemenjujem:tm:.


    Last edited by fikret selimbašić on Fri May 24, 2019 1:14 pm; edited 1 time in total
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by kondo Fri May 24, 2019 1:07 pm

    ma jasno, nego mene baš ič ništa ne privlači kod sardine, koliko god da je dobra. zato sam pohasao portugalske bakalare u konzervi dok si reko keks kad su mi doneli na poklom. za razliku od sardine sečem se na ove marinirane i ukiseljene filete - odličan materijal za sendviče, ima trenutno u lidlu

    Na trpezi - Page 36 2_59730_Sardele_725

    jednom u 5 godina imam napad da napravim onaj namaz od sardine, mulje, luk, limun persun, ponekad i majonez. mozda ni u 5. isto ko sto ne pravim rusku salatu, ne vuče me.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Fri May 24, 2019 1:17 pm

    pa vidim da ne voliš :-D

    recimo, ja nisam fan ukiseljene ribe - osim sardele na savor, i inćune cepam uglavnom one samo usoljene filete u ulju, crvene. overiću ove Lidlove svakako.

    nego, doturiću ti ovog oslića a la bakalar, čini mi se da je to po tvom ukusu. tu ponekad štrcnem limun i obilato pospem kapare.


    _____
    zvona i praporci
    darling

    Posts : 2269
    Join date : 2014-11-23

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by darling Fri May 24, 2019 2:58 pm

    meni je sadrina adrijatik kvin ukusna, i jedina kod nas koju sam videla da je u maslinovom ulju. tunu isto jedem ako je u maslinovom, adrijatik kvin i rio mare. na kalenicu ima rio mare u ekstra djevicanskom maslinovom, zeleno pakovanje, mala konzerva za 125 dinara, te me najvise obraduju kad ih nadjem. 

    @ dimitrije   posto je u makedoniji crna tuna? kod mene je crna sardina 10 do 11 kuna, a akcijam ih za 7. nije jeftinoca ko u makedoniji.
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by plavaivy Fri May 24, 2019 3:02 pm

    ja napravila proso i spanat na blitvu i krompir Na trpezi - Page 36 1399639816 sa mladim lukom,mladim belim lukom i gomilom mulja Na trpezi - Page 36 2849097393

    i napravim uvek malo vise pa pomesam sa jajetom,mileramom,izmrvim fete,naseckam nekog tvrdog sira,sta god imam od mlecnog u fridzu pa zapecem u kalupima za mafine i dobijem kao male mafin pitice bude super za izlet/uzinu/dorucak Na trpezi - Page 36 2849097393
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Fri May 24, 2019 3:07 pm

    @darling

    ne znam, ne kupih tunu, ali ću da ti proverim, pa ako hoćeš, javi da donesem


    _____
    zvona i praporci
    ♏

    Posts : 4560
    Join date : 2016-06-09

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by ♏ Sat May 25, 2019 6:34 am

    Smlatili pola gajbe jagoda sa plantaže Čavić, uzeli dve za jelo i dve za džem. Kako isterati onaj miris iz kola? Živ nisam, videćemo.
    паће

    Posts : 40220
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by паће Sat May 25, 2019 8:36 am

    ♏ wrote:Smlatili pola gajbe jagoda sa plantaže Čavić, uzeli dve za jelo i dve za džem. Kako isterati onaj miris iz kola?

    Клин се клином избија. Сачекаш да упече преко 30, паркираш неколико паклица путера којегде по колима и оставиш до увече.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    darling

    Posts : 2269
    Join date : 2014-11-23

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by darling Sat May 25, 2019 8:37 am

    dimitrije iz čakova wrote:@darling

    ne znam, ne kupih tunu, ali ću da ti proverim, pa ako hoćeš, javi da donesem

    jes, pliz, tenkju, tu su 20 kuna, sve ispod 300 dinara mi je prihvatljivo Na trpezi - Page 36 1143415371


    sta bih dala za kilo miirsljavih slatkih jagoda Na trpezi - Page 36 1143415371
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by kondo Sat May 25, 2019 8:43 am

    jel ste provalili da je cela srbija ove godine zasadila jagode kleri. nema sanse da nadjete stare sorte tipa onih tamno crvenih duguljastih...


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40220
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by паће Sat May 25, 2019 8:51 am

    Само да пресадим оно што ми се завукло међу воће... па догодине да опет развалимо са јагодама. Ове године паузирамо из техничких разлога, па једва да смо убрали две прегршти. Ал' јагоде су нека стааара сорта, меке, слатке, укус експлодира у устима, не претерано велике, на нИрвана једна.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Tue May 28, 2019 3:23 pm

    Na trpezi - Page 36 Tetive10

    žnjaaaaooooooo..... 牛筋面 , hoću da kažem: juneće tetive sa pirinčanim rezancima, sam pravio

    tetive odvojio i sačuvao od raskuvane nogice upotrebljene za nedeljnu supu. samo iz propržio, dodao hoisin, beli luk, tamni soja sos i sečuansku tucanu. pirinčane rezance skuvao u jakoj supi sa zvezdastim anisom, đumbirom i korijanderom

    kakva eksplozija umamija, a ljuto kako treba, aromatično, pa drkće i lepi se za štapiće. samo uuffff i ummmmm


    _____
    zvona i praporci
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by kondo Tue May 28, 2019 10:38 pm

    bravo. a jel si u supu dodavao još neko meso ili samo tu telecu nogu?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Tue May 28, 2019 10:54 pm

    Močing (ribić, ali pravi) bez njega ne počinjem juneću supu, i lep komad grudi. Kad ima, uvek dodam nogicu ili pečenu šuplju kosku. Meni je dobra supa fetiš, redovno ja to tako. Skuvam veliku u loncu od 6l, pa izdelim na tri dela. Vikendom ona nedeljna klasična, a posle od ostalog smlatim neki rižoto, nudle, čorbu, tafelšpic...


    _____
    zvona i praporci
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Wed May 29, 2019 10:11 am

    Na trpezi - Page 36 Shpa10

    sefkerinske špargle, ovog puta iz Metroa. pršut je serano iz Lidla, zapanjujuće dobar. na ovo je još došao štrc hcmulja i dva rovita, na puteru spremljena jajeta. krckav domaći hleb i sad mogu da osvajam svet


    _____
    zvona i praporci
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Thu May 30, 2019 9:12 am

    Na trpezi - Page 36 Burek10

    uspelo je! thnx darling!

    istina, trebalo mi je malo više vremena, pekao sam ih oko 15 minuta svaki, pretpostavljam jer je moj nadev zapravo za pitu, a ne za burek - dodao sam jaje. sir ovčiji, punomasni, slani makedonski, savršeno legao, ali morao sam nečim da ga povežem. maslinovo ulje, voda i to je to. našao baš dobre kore, po preporuci, pekara Camy iz Zemuna.

    e sad, nas u kući zna da bude poprilično i trajalo bi predugo kada bih pekao po jedan mali, tako da moram da smislim sistem kako da pravim veće komade, a da se ne raspadaju kod okretanja. i ovo sam pričvrstio čačkalicom na mestu gde se sastaju kore

    kao obrok za jednog ili dvoje, sistem je perfektan. nema grejanja rerne, za 15 min je gotovo, ne čekaš da se hladi, savršenog ukusa


    _____
    zvona i praporci
    darling

    Posts : 2269
    Join date : 2014-11-23

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by darling Thu May 30, 2019 9:36 am

    bravooooo, bas sam se obradovala, volim kad onlajn ucenicima bureka uspe iz prve Na trpezi - Page 36 1143415371 uzivo bih ti pokazala sve trikove, nema potrebe za cackalicom, nece se raspasti, nema gde, drzi se sam od sebe, al kroz praksu ces sam skontati. razvila sam taj recept kad sam shvatila da mi jaja u receptima s korama otezavaju jelo, odnosno da mi ja par sati posle ko da sam se najela kamenja. probaj samo sir. e sad, kolko vidim sa slike, mogao si da smotas do kraja tog tiganja, da povecas kolicinu, a jedan nacin da se prevrne je velik poklopac, izvrnes burek, i s poklopca sklizne nazad u tavu. pre neki dan sam hranila ljude ovde tim bureksonom, isto mi je trebalo nesto duze vremena, i raznece mi se recept dalje po jugoslaviji Na trpezi - Page 36 1399639816 ako u sir umesas sitno seckani spanac, bez lisne stabljike, bice jako ukusan burek sa spanacem. jedan moj ucenik bureka ima troje dece. za rodjs sam mu kupila veliku teflonsku tavu, i on za njih petoro smota pet individulnih bureka koje slozi u taj tiganj, nagura ih da stanu, i onda prevrce svaki posebno. njegova zena je pravila najbolju pitu na svetu, a sad je u fazonu da je zabole dupe da greje rernu i drnda se, kad je ovo i brze i ukusnije. pravila sam s jabukom, na maslacu, i taj je bio jako ukusan, jabuku sam rendALa direktno na koru. eto, drago mi je, kad otkrijes s cm joz moze i kako, podeli s nama. obradovao si me Na trpezi - Page 36 1143415371
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Thu May 30, 2019 9:47 am

    vidiš, da, to sa okretanjem uz pomoć poklopca je odlično, nije mi palo na pamet. probaću. nego, da li ga ti poklapaš dok se peče? ja jesam, tako se greje sa svih strana, a bio je jednako hrskav - inače, to je ovde najbolje, unutra je mek ko duša, sa spolja beskrajno hrskav

    vezano za jaje - da sam imao "burekastiji" sir, onaj mlađi mekši, probao bih tako. ali ovi tvrdi beli, što se drobe, nekako traže nešto da nadev bude kompaktniji, ali meni je i ukusno tako, kao i oriđiđi pita. probaću bez svakako :-)


    _____
    zvona i praporci
    darling

    Posts : 2269
    Join date : 2014-11-23

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by darling Fri May 31, 2019 10:19 am

    nikad nisam pekla poklopljeno, jer sam mislila da ce se potpariti i izgubiti krckavost Na trpezi - Page 36 1143415371 super je ta slinavost iznutra, a krckoni van.

    onda, kad cemo da otvaramo didzej burek? vidum jednu veliku plocu na plin, i sebe kako na njoj vrtim dvaes individualnih bureka odjednom, a ti sparujes s kiselomlecnim napicima. posle kintu brojimo zajedno.
    Anonymous
    Guest

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by Guest Mon Jun 17, 2019 3:34 pm

    ručak godine

    Na trpezi - Page 36 IMG-20190617-152807
    паће

    Posts : 40220
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by паће Mon Jun 17, 2019 3:44 pm

    Бездански рецепт? Хм, нисмо одавно на ту страну, сад сам се ужелео.
    Ал' немам кворум, тј ишли бисмо госпоја и ја, ал' ту су ћерка и унучићи, добро да стигнемо да јемо рибе једном у два месеца.
    Тамо у Хајдукову има један што пуни боце за сода воду. И развози ваљда. Истина, то је код Палића... ал подсетила ме боја оног у чаши.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Mon Jun 17, 2019 8:23 pm

    Na trpezi - Page 36 Img_2011
    Na trpezi - Page 36 Fb_img10

    Čomlek od junećih repova, sa mladim glavicama bluka i srebrnjaka, pet sati u grnetu... Pored njoke sa žalfijom na puteru. Barovo iz 2015. A počelo je tako što sam rešio da pretresem zamrzivač...
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Tue Jun 18, 2019 10:21 pm

    Pakovanje španskih gambora iz Linde.
    Očistio repove, od glava skuvao jak bujon. Propžio cluk i obilato mladi bluk, vino, bujon, sve po redu i skuvao rižoto . Repove sotirao na mulju sa čilijem u krupnim solju. Olizali smo šerpenju.


    _____
    zvona i praporci

    Na trpezi - Page 36 Empty Re: Na trpezi

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Mon May 20, 2024 1:54 am