Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    feminizam i priključenija

    plachkica

    Posts : 16180
    Join date : 2014-11-06

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by plachkica Mon Oct 02, 2023 3:04 pm

    Mór Thököly wrote:na dnu su jer - čik prijavi


    broj femicida nema veze sa prijavljivanjem, a ovaj deo evrope jeste ispod evropskog proseka (i ja sam se iznenadila, mislila sam da smo, srbija prvenstveno, u vrhu), 
    za ostalo nasilje naravno da je stepen prijavljivanja presudan za statistiku a i to što se tretira kao nasilje ili silovanje
    Solus_Rex

    Posts : 3508
    Join date : 2018-07-03

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Solus_Rex Mon Oct 02, 2023 3:04 pm

    Bleeding Blitva wrote:
    Filipenko wrote:Kako god, buduci da su ovi prostori ubedljivo na dnu svih lista femicida, silovanja i nasilja nad zenama, te da u tom pogledu predstavljaju svetao primer citave Evrope i covecanstva, ovdasnji muskarci imaju ne samo potrebu vec i obavezu da ukazu na rastucu diskriminaciju prema fizicki jacem polu, a koja se po pravilu vrsi u korist neznijeg, ne nuzno i lepseg pola.

    Oš se priključit klečavcima diljem lijepe našenjihove prve subote u mjesecu? feminizam i priključenija - Page 21 129902773
    feminizam i priključenija - Page 21 1233199462
    feminizam i priključenija - Page 21 Tovark10


    _____
    "Sisaj kurac, Boomere. Spletkario si i nameštao ban pa se sad izvlačiš. Radiša je format a ti si mali iskompleksirani miš. Katastrofa za Burundi čoveče.
    A i deluje da te napustio drugar u odsudnom trenutku pa te spašavaju ova tovarka što vrv ni ne dismr na ribu, to joj se gadi, i ovaj južnjak koji o niškim kafanama čita na forumu. Prejaka šarža."  - Monsier K.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Filipenko Mon Oct 02, 2023 3:48 pm

    Bleeding Blitva wrote:
    Filipenko wrote:Kako god, buduci da su ovi prostori ubedljivo na dnu svih lista femicida, silovanja i nasilja nad zenama, te da u tom pogledu predstavljaju svetao primer citave Evrope i covecanstva, ovdasnji muskarci imaju ne samo potrebu vec i obavezu da ukazu na rastucu diskriminaciju prema fizicki jacem polu, a koja se po pravilu vrsi u korist neznijeg, ne nuzno i lepseg pola.

    Obavezu? Oš se priključit klečavcima diljem lijepe našenjihove prve subote u mjesecu? feminizam i priključenija - Page 21 129902773


    Mislis li da se ja prikljucujem u ciklusima? Ne, niposto feminizam i priključenija - Page 21 2670348351

    No, svakako bih imao lepu pricu o tome kako mi je pr direktorka jedne firme lagano odbrusila "pa kako muskarac moze da radi pr" kao odgovor na pitanje zasto u njenom odeljenju nema nijednog muskarca, a ja sam se dodatno osecao poput Raduloviceve ogoljeno, silovano i iskorisceno jer sam slao prijave za razne konkurse u toj firmi tri puta. Ostale detalje cu sacuvati za neko buduce sudjenje kada se dovoljno isfrustriram i isplacem.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7165
    Join date : 2020-03-05

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Vilmos Tehenészfiú Mon Oct 02, 2023 4:27 pm

    To! Jebi im kevu licemernu.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    No Country

    Posts : 11095
    Join date : 2015-05-16

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by No Country Mon Oct 02, 2023 4:37 pm

    Фашизам почиње тако што доминантна друштвена група крене да прича о сопственој угрожености. Ко год се стиди да почне - и треба да се стиди.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7165
    Join date : 2020-03-05

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Vilmos Tehenészfiú Mon Oct 02, 2023 4:59 pm

    Jeste, tako isto i u filmu Disclosure Majkl Daglas se žali da ga Demi Mur seksualno zlostavlja, a advokat Demi Mur kaže “kako može član dominantne društvene grupe, to jest muškarac, da bude seksualno zlostavljan”. Pogledaj film da čuješ odgovor na to.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    No Country

    Posts : 11095
    Join date : 2015-05-16

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by No Country Mon Oct 02, 2023 5:50 pm

    Па њега је и Глен Клоз злостављала… тешко ми је, мој suspension of disbelief није баш бесконачан.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    disident

    Posts : 15038
    Join date : 2016-03-28

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by disident Mon Oct 02, 2023 6:00 pm

    No Country wrote:Фашизам почиње тако што доминантна друштвена група крене да прича о сопственој угрожености. Ко год се стиди да почне - и треба да се стиди.
    Hoces da kazes vladajuca klasa, i ne pocne da prica, nego pocne da brine i dela  feminizam i priključenija - Page 21 2304934895
    https://en.wikipedia.org/wiki/Business_Plot


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    No Country

    Posts : 11095
    Join date : 2015-05-16

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by No Country Mon Oct 02, 2023 6:19 pm

    Ту крећу нијансе. Када власт (као што је то нпр. био случај у Србији 90-тих, а и сада је) маркира мањину као непријатеља, онда је све јасно. Међутим, када се кампања води у корист доминантне групе (обично су то “бели мушкарци”) а против какве јасно неравноправне скупине (“агресивне жене”), онда то, углавном, треба додатно објашњавати. Јербо буде ту спотицања, каткада и у најбољој намери, нпр.:

    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7165
    Join date : 2020-03-05

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Vilmos Tehenészfiú Mon Oct 02, 2023 6:42 pm

    No Country wrote:Па њега је и Глен Клоз злостављала… тешко ми је, мој suspension of disbelief није баш бесконачан.
    Ah, ti muško-ženski odnosi su misterija, ko će se tu snaći.

    A u stvari je prosto: ko ima moć, taj može da zlostavlja/iskorištava/maltretira. Moć može da bude prosta fizička sila ali ne mora. Demi Mur je bila šef Majklu Daglasu, i zato je to što je ona njemu radila, a što je on verbalno i fizički odbio, bilo zlostavljanje.

    U tom smislu treba čitati ovo što je Filipenko napisao. Onaj koji traži posao je u podredjenom položaju u odnosu na onoga ko je oglasio posao. To što je žena, koja je generalno u podredjenoj ulozi u društvu, bila ta koja ga je diskriminisala, nema veze sa činjenicom da je bio diskriminisan.

    Kako su klasna borba i fašisti završili u ovoj basni to samo ti i disi znate.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Filipenko Mon Oct 02, 2023 6:43 pm

    No Country wrote:Фашизам почиње тако што доминантна друштвена група крене да прича о сопственој угрожености. Ко год се стиди да почне - и треба да се стиди.


    Tako je, i zbog toga mi ostali ne smemo da cutimo o tome.
    disident

    Posts : 15038
    Join date : 2016-03-28

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by disident Mon Oct 02, 2023 6:44 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:
    No Country wrote:Па њега је и Глен Клоз злостављала… тешко ми је, мој suspension of disbelief није баш бесконачан.
    Ah, ti muško-ženski odnosi su misterija, ko će se tu snaći.

    A u stvari je prosto: ko ima moć, taj može da zlostavlja/iskorištava/maltretira. Moć može da bude prosta fizička sila ali ne mora. Demi Mur je bila šef Majklu Daglasu, i zato je to što je ona njemu radila, a što je on verbalno i fizički odbio, bilo zlostavljanje.

    U tom smislu treba čitati ovo što je Filipenko napisao. Onaj koji traži posao je u podredjenom položaju u odnosu na onoga ko je oglasio posao. To što je žena, koja je generalno u podredjenoj ulozi u društvu, bila ta koja ga je diskriminisala, nema veze sa činjenicom da je bio diskriminisan.

    Kako su klasna borba i fašisti završili u ovoj basni to samo ti i disi znate.
    Ja sam odgovorio na konkretan post o fasizmu


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    No Country

    Posts : 11095
    Join date : 2015-05-16

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by No Country Mon Oct 02, 2023 6:46 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:
    No Country wrote:Па њега је и Глен Клоз злостављала… тешко ми је, мој suspension of disbelief није баш бесконачан.
    Ah, ti muško-ženski odnosi su misterija, ko će se tu snaći.

    A u stvari je prosto: ko ima moć, taj može da zlostavlja/iskorištava/maltretira. Moć može da bude prosta fizička sila ali ne mora. Demi Mur je bila šef Majklu Daglasu, i zato je to što je ona njemu radila, a što je on verbalno i fizički odbio, bilo zlostavljanje.

    U tom smislu treba čitati ovo što je Filipenko napisao. Onaj koji traži posao je u podredjenom položaju u odnosu na onoga ko je oglasio posao. To što je žena, koja je generalno u podredjenoj ulozi u društvu, bila ta koja ga je diskriminisala, nema veze sa činjenicom da je bio diskriminisan.

    Kako su klasna borba i fašisti završili u ovoj basni to samo ti i disi znate.

    Можда ниси приметио да се на теми причало о некаквим друштвеним процесима, помињале се некакве статистике…?
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7165
    Join date : 2020-03-05

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Vilmos Tehenészfiú Mon Oct 02, 2023 7:53 pm

    I zato si ti viknuo “fašizam” nadovezujući se na Filipenkov post gde fašizma nema?


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    No Country

    Posts : 11095
    Join date : 2015-05-16

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by No Country Mon Oct 02, 2023 8:19 pm

    Па ја сам ти нацртао, а ти ако ћеш да се правиш блесав…


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Filipenko Mon Oct 02, 2023 8:20 pm

    Kako nema fasizma, umesto preiskusnog, dokazanog novinara koga znaju deceniju+ voljnog za nove izazove angazuje se skvo sa 6 meseci "radnog iskustva" u tatinoj firmi koja je pride toliko znacajna da joj se placa svakodnevno putovanje do posla od jedno 80 kilometara, kao da je pripadnica neke vise rase u pitanju.

    Samo ja znam kako mi je bilo feminizam i priključenija - Page 21 4135669698 I za razliku od Milene Radulovic, rekao sam svojim prijateljima i braci sta se desilo i upozorio ih sta ih ceka, umesto da dozvolim da i njih napastvuju ad-hominem. feminizam i priključenija - Page 21 3402243210
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50059
    Join date : 2017-11-16

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Oct 02, 2023 8:22 pm

    plachkica wrote:
    Mór Thököly wrote:na dnu su jer - čik prijavi


    broj femicida nema veze sa prijavljivanjem, a ovaj deo evrope jeste ispod evropskog proseka (i ja sam se iznenadila, mislila sam da smo, srbija prvenstveno, u vrhu), 
    za ostalo nasilje naravno da je stepen prijavljivanja presudan za statistiku a i to što se tretira kao nasilje ili silovanje

    da, u pravu si, "prezupcio" sam
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Filipenko Mon Oct 02, 2023 8:22 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:I zato si ti viknuo “fašizam” nadovezujući se na Filipenkov post gde fašizma nema?

    Naravno, to je upravo ono izrugivanje zrtvama o kom se toliko prica na ovim stranicama. feminizam i priključenija - Page 21 4135669698

    Dobro je da poput njegovog parlament spikera nije doveo neku HR-ovku da joj ceo burundi aplaudira unisono zbog njenih avantura u srpskim radnim logorima korporativnim okruzenjima gde je samo izvrsavala naredjenja. feminizam i priključenija - Page 21 3402243210
    No Country

    Posts : 11095
    Join date : 2015-05-16

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by No Country Mon Oct 02, 2023 11:15 pm

    Filipenko wrote:skvo

    А решио и Филипенко да ти нацрта…
    plachkica

    Posts : 16180
    Join date : 2014-11-06

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by plachkica Mon Oct 02, 2023 11:18 pm

    blitva, kakav je to rusvaj kod vas, 'feministi' vs. feminiskinje, gori fejsbuk par dana, gori tviter, ima i reakcija iz srbije


    [size=50]Drugarice: Seksualno obrazovanje[/size]

    Seksualno obrazovanje je popularna serija i nikad dosegnuti ideal obrazovanja u našoj zemlji. Ali kako u kolumni pišem uglavnom o književnosti i kako me tema seksa u književnosti posebno zanima, ovaj tekst će biti malo netipičan. Naime u Hrvatskoj je u toku javna rasprava u polju književnosti. Sa jedne strane tu su samozvani muškarci “feministi” a sa druge, očekivano feministkinje. Tema su jedna književna promocija i dva romana. Psi Dore Šustić i Dok prelaziš rijeku Zorana Ferića.

    [size=30]Pišem kolumnu prilično nervozna[/size]

    [size][size]
    Ako nešto može da me iznervira to je nepravda koju ne mogu da ispravim a mogu tek nekako da je opcrtam, opišem, zapišem. Često ljudi ne mogu da razumeju potrebu za ravnopravnošću. Nekako to funkcioniše po principu – šta će mi ravnopravnost ako imam sve što mi treba. Ili ja želim grublji seks – šta će nam feminizam.
    Nedavno sam na jednom predavanju ispričala vic. U vicu se rodio dečak koji je u svemu dobro napredovao, ali nije govorio do svoje sedme godine. Kada su počeli da ispituju zašto, dečak je bez oklevanja dao odgovor:
    – Nijesam imao primjedbi.
    Kao i u mnogim drugim šalama, i u ovoj je sasvim malo šale. Oni koji u društvu ne progovaraju – uglavnom su oni koji nemaju primjedbi. I suprotno – one koje stalno nešto kukaju dobijaju epitet nezadovoljnih, frustriranih i naopakih.
    [/size][/size]

    [size=30]Skoro niko ne želi da bude mali mrav koji vredno piše svoje tekstove[/size]

    [size][size]
    Ljudi žele da budu pitani, da predlažu, da organizuju i upravljaju. Čitav breg nevidljivog rada nedostaje da bi se razumelo kako je došlo do rezultata. Naravno, sva sila tog brega se onima koji ga prvi put vide čini kao magija. Nama, koji smo ga zidali ciglu po ciglu, breg ima potpuno drugu perspektivu – kao besmisleni kuluk kome nema kraja. Sipanje svoje energije u prazno, u rupu koja nema dno. Jer svet bez žena je upravo to – rupa bez dna.
    [/size][/size]

    [size=30]Odmor je otpor[/size]

    [size][size]
    Često govorim javno o političkom potencijalu odmora. Dolazeći u Mokrin gde smo četiri dana radili, jeli i spavali jedna od učesnica je rekla
    – Izvinite mogu li da spavam sama u sobi, nisam bila sama petnaest godina.
    To je rečenica koju bi bilo koja majka mogla da izgovori. Istovremeno, luksuz da im budu poslužena tri obroka i dve užine imaju samo deca i mladi, i muškarci. Za sve ove godine, poznajem samo jednu ženu koja ima pomoćnicu da joj spremi sva tri obroka, ode na pijacu i očisti kuću. Sve druge žene, ma kolliko uspešne ili bogate bile kuvaju svojoj deci obroke, kupuju im stvari, rade nevidljivi posao. Za mene je politički važno da žene koje rade – odmore. Politički je poraz svaka žena koja se odriče svog vremena zbog drugih. Čak i kad su drugi oni koje najviše volimo – članovi porodice. Jer to stvara njen zaostatak u sopstvenom razvoju. Malu nejednakost danas koja prerasta u veliku nejednakost sutra.
    [/size][/size]

    [size=30]Ne čitaš žene (v. Olja Savičević Ivančević)[/size]

    [size][size]
    Jedan od velikih problema naše književnosti je što muški pisci retko ili nikako ne čitaju žene. Da to čine, sigurna sam da bi ono što su pročitali dosta uticalo na to kako misle, ili na ono što pišu. Ne bismo tako bili u situaciji da 2023. popularni pisac Zoran Ferić odluči da napiše simetričan roman feminističkom klasiku koji se “očito naslanja na kultni roman Marguerite Duras Ljubavnik, ne samo sadržajem nego i naslovom”, ali je “umjesto iz perspektive petnaestogodišnje ljubavnice sredovječnog kineskog bankara, pisan iz perspektive ljubavnika, u drugom vremenu i prostoru”. Ne bismo dakle bili u svetu u kome Ferića kolege nazovu ni manje ni više nego “feministom”. Jer feminizam nije nešto proizvoljno niti neuhvatljivo, nedostižno jednom muškarcu.
    [/size][/size]

    [size=30]Ružna reč feminizam[/size]

    [size][size]
    Feminizam je tu pred nama. Feminizam je u ušima gomile žena, prekvalifikovanih, nezaposlenih, nesnađenih i potplaćenih lingvistkinja, filozofkinja, žurnalistkinja koje govore ruski, arapski, francuski, nemački, rusinski, romski imaju mastere, magistrature, doktorate, decu, sline, depresije i kuhinje. Dok slušaju muškarca predavača jedino što žele da znaju jeste kako se kad i kako on dovraga bez fakulteta zaposlio i odakle njemu tolika plata.
    I to je na granici komedije – kao poznati antropološki ogled s piletom. Kada je u jednoj afričkoj zajednici prikazan film o sanitarnoj bezbednosti vode – svi upitani su odgovorili da je to film o piletu. Naime, pile se zaista pojavilo u jednom kadru – ali je zajednici pile bilo važnije od celokupne priče o sanitarnom inspektoru za koga ni ne znaju ko je i šta radi.
    [/size][/size]

    [size=30]Pile je pile[/size]

    [size][size]
    Urnebesno se zabavljam dok čitam nove i nove tekstove na temu književne rasprave u Hrvatskoj. Zahvaljujući tome što ne čitaju žene, “hrvatski feministi” kako hrvatske pisce sada interno zovemo, oni prosto ne mogu da ukače o čemu se tu u tom feminizmu uopšte i radi. Možda su negde tek na početku, negde kod Margaret Diras, ali izvesno je da nisu čitali novu i uzbudljivu žensku literaturu.
    Jedna od mojih omiljenih autorki Lana Pukanić, danas je napisala jednako zabavan ali i edukativan tekst. U njemu ona kaže:
    [/size][/size]
    [size=30]Književnost, dobra književnost, treba biti uzbudljiva i uznemirujuća i na neki način nova, a ako nije nova, onda bar jako jako vješta u onome što radi.
    Književnost ne smije biti vjetrić iz usta.
    [/size]
    [size][size]
    I ja se s pravom pitam – kako će muškarci u savremenom svetu ostati relevantni, ostati uzbudljivi, uznemirujući i novi ili bar “jako vješti u onome što rade” ako je njihov referentni okvir spin off ženske književnosti iz osamdesetih. I to neuspešan. Kao autorki, zbilja mi je fascinantno nepoznavanje činjenice da žene znaju svoju književnost. Žene čitaju žene. Neće tako jednostavno u neveštim pokušajima ispraznih ponavljanja prepoznati novost niti genijalnost. Daću za to samo jedan primer.
    [/size][/size]

    [size=30]To je bilo jedne noći na Jadranu[/size]

    [size][size]
    Jedno leto sam bila na moru u selu na Susku, usamljenom ostrvu na Jadranskom moru. Nisam ponela svojih knjiga i uzela sam prvu knjigu s police. Bio je to roman Tim, australijske spisateljice Colleen McCullough objavljen u okviru biblioteke Hit, zagrebačke izdavačke kuće Znanje.
    Ona je široj publici poznata i kao autorka bestselera Ptice umiru pevajući, kod nas popularnog i u formi mini serije sa Ričardom Čemberlenom i Barbarom Stenvik. Za akademsku ili mušku publiku verovatno neće biti važno što je Kolin bila doktorka neurologije sa desetogodišnjim iskustvom rada na prestižnom univerzitetu Yale gde su i nastali bestseleri Tim i Ptice umiru pevajući. U muškom svetu, ona je poznata kao petparačka autorka ženske literature i stoga ne očekujem da su je muškarci uopšte i čitali.
    [/size][/size]

    [size=30]Zašto ovo pišem?[/size]

    [size][size]
    Čitajući Colleen McCullough, prvi put tog leta na Susku bila sam preneražena činjenicom da se domaćička literatura sredine sedamdesetih bavila toliko ekstravagantnim temama. Naime, zaplet romana Tim se vrti oko spleta melodramskih, društvenih ali i etičkih pitanja koje sa sobom nosi ljubavna i seksualna veza između zrele žene i znatno mlađeg muškarca sa smetnjama u razvoju. Osećala sam se kao da čitam roman iz 2134. godine, neko štivo namenjeno novim progresivnim ljudima koji se ne sablažnjavaju malograđanski već na ikakvo pominjanje seksualnosti žene koja ima više od dvadeset godina. A tek sve dalje…
    Bez želje da spoilujem roman, inače prerađen u film u kome igra Mel Gibson, teško je da danas hrvatski roman o vezi starijeg muškarca “inače pisca” i “dvadesetdvogodišnje studentice kiparstva” nadmaši avangardnost svih pitanja koje postavlja Tim. Dakle ne govorim o romanu koji je bio skriven ili čini nekakav žanrovski budžak dostupan sladokuscima ili posebno motivisanim istraživačicama. Govorim o tome da sam na letovanju slučajno našla staro izdanje flmovanog bestselera iz biblioteke HIT.
    [/size][/size]

    [size=30]Žensko pismo je, malo je reći, dostupno.[/size]

    [size][size]
    Žensko pismo je napisano, potom umnoženo, prevedeno i čitano u tiražima na hiljade primeraka. Iz nekog razloga – ono i dalje ostaje mimo glavnog toka, i nedostupno da ne kažem nedokučivo prosečnom muškarcu kao što je to klitoris. Tu je, toliko blizu i nadohvat ruke – da paradoksalno postaje nevidljivo. I moje pitanje je kako ujediniti te dve optike, pomiriti dva sveta.
    Kako nežno i nepretenciozno objasniti nekom muškom piscu da mu je čitava istorija ženskih bestselera nedokučiva. Iako se nalazi i na ženinoj nahtkasni, u kući za odmor ili vikendici, u bakinoj stalaži na selu, ćerkinom radnom stolu, pod krevetom ili puni police u knjižarama i trafikama. Neće nikog iznenaditi što nijedan muškarac sa kojim sam spavala ili čak samo izašla na dejt, nikad nije pročitao ništa što sam pisala. Jednostavno svet heteroseksualnih muškaraca i svet „ženskog pisma“ su odvojeni.
    [/size][/size]

    [size=30]Kako to reći a ne izazvati buru?[/size]

    [size][size]
    Na koji način možemo iskomunicirati da to što nam se nudi kao “feminističko” ili “transgresivno” ili pisac koji se reklamira kao “drugačiji, njegov je rukopis zgusnut i grčevit, tekst poetičan, iracionalan i strastven” nije dosegao ni t od transgresije prvog, redom uzetog romana s police starih knjiga, precizno iz 1974. godine. (Tim je nastao čak deset godina ranije nego Ljubavnik Margaret Diras). Razmišljam o tome kako je nemoguće reći ali sam predložila da to komuniciramo mimom u kome Mel Gibson (koji je nekad glumio Tima) objašnjava na setu „Isusu“. I Lana se toga dosetila.
    Ne mogu reći da me ne raduje činjenica da se stari pisci (samo)reklamiraju kao transgresivni ili feministi. Čini mi se da su ukačili da je potrebno da budu transgresivni. Bravo!
    [/size][/size]
    [size=30]Nevolja je jedino u tome što oni ne znaju za ceo jedan svet transgresije koji je poznat i njihovoj babi i ženi i ćerki.[/size]
    [size][size]
    Kao neki fantastični svet u kojima sasvim prosečne žene uz kafu prepričavaju nešto što muškarce sablažnjava, što ih facinira, nedokučivo im je pa tome posvete roman. (Sad opet mogu da ubacim anegdotu o tome da svaka moja drugarica svakog dana uz kafu  rekla nešto pet puta radikalnije od onog što je Knausgor nacedio uz puno muke u 7 tomova – da nije siguran da *zaista* voli svoju ženu i decu). Nije mi neobično kada mi muški pisci govore kako njihove žene, devojke ili ćerke čitaju moje knjige, priče, tekstove. Svakako znam da oni sami – ne čitaju.
    [/size][/size]

    [size=30]Ne očekujem da me čitaju muškarci.[/size]

    [size][size]
    Njihovo interesovanje ide u sasvim drugom smeru. (U kolumni posebno mogu da pišem šta hoću, ako je duga pročitaće tek dijagonalno). Nije mi neobično kada mi govore da sam talentovana. Da su obrazovani a ne samo zbrda zdola načitani, mogli bi da razumeju da sam i ja obrazovana – ovako im je moje znanje interesantno i neobično. Predmet čuđenja ili fascinacije. Svakako ne tako privlačno kao moje noge, dupe ili kosa.
    [/size][/size]

    [size=30]Meni neobično kada mi pošalju dick pic.[/size]

    [size][size]
    Pomislim tad, da su ikad čitali bilo šta što sam napisala – znali bi da me slika penisa neće i ne može facinirati. Da su ikad čitali žensku poeziju ili prozu, znali bi i gde su im granice i šta je transgresija. Znali bi i da se nikad ne mogu smuvati sa ženskim autorkama. Kao i da nazore o seksu mogu komunicirati samo u krugu sebi sličnih, rudimentarno osvešćenih, dakle muškaraca i žena kojima se takvi muškarci dopadaju. Ili onih koje uspeju da zeznu. Što Lana Pukanić kaže “prečesto mislim da su muškarci progresivni samo zato što nose šarene košulje” i neka digne ruku ona koja se nije pokajala zbog toga ili sličnog.
    Setiće nas Lana ponovo na Margaret Atvud i čuvenu rečenicu
    [/size][/size]
    [size=30]“Muškarci se boje da će ih žene ismejati, žene se boje da će ih muškarci ubiti”.[/size]
    [size][size]
    A ja bih sa današnjim iskustvom u književnosti i dejtingu rekla da je evidentno da muškarci žele da govore ili pišu tako da se svide ženama, a žene ne traže u knjigama mudrost o temama koje su im tako bliske i poznate. Kao što je podčinjenost. Kao što su muškarci u krizi srednjih godina. Ženama je dosta i knjiga, dosta fakulteta i dosta teorije. Čitanja posebno. Žene danas žele da čuju kako se muškarci i bez čitanja super zaposle, i kako od pisanja tako dobro zarađuju. Okanite se scena seksa, pustite feminizam, kako preživeti u muškom svetu, kako se naspavati, to nam dajte.[/size]

    Fotografija: mike dorner sf on Unsplash

    [/size]

    PIŠE: MARIJA RATKOVIC
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7165
    Join date : 2020-03-05

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Oct 03, 2023 12:30 am

    No Country wrote:Па ја сам ти нацртао, а ти ако ћеш да се правиш блесав…
    Setio sam se! 

    To je zato što ti uvek i svugde vidiš fašizam, isto kao Filipenko licemerje a disi klasnu borbu.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    No Country

    Posts : 11095
    Join date : 2015-05-16

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by No Country Tue Oct 03, 2023 12:52 am

    Нисам рекао фашизам него почетак, пут у фашизам. Фашизам настаје оног тренутка када инцели преузму власт, почну да пресрећу жене по улицама и хапсе оне за које процене да нису пристојно обучене, не дају им да иду у школе, да управљају аутомобилом, итд. То је фашизам. Али почиње овако. Је ли довољно нацртано? Аха…

    …само је мука што се ти трудиш да не прочиташ, него да учиташ. То, видиш, није фашизам, али није ни симпатично.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Bleeding Blitva

    Posts : 3743
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Bleeding Blitva Tue Oct 03, 2023 3:44 am

    Plachkica, stavila sam tekst Lane Pukanić doli na književnost, tamo su linkovi na reakcije reakcija.


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7165
    Join date : 2020-03-05

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Oct 03, 2023 4:37 am

    No Country wrote:Нисам рекао фашизам него почетак, пут у фашизам. Фашизам настаје оног тренутка када инцели преузму власт, почну да пресрећу жене по улицама и хапсе оне за које процене да нису пристојно обучене, не дају им да иду у школе, да управљају аутомобилом, итд. То је фашизам. Али почиње овако. Је ли довољно нацртано? Аха…

    …само је мука што се ти трудиш да не прочиташ, него да учиташ. То, видиш, није фашизам, али није ни симпатично.
    Ti kada kažeš “učitavanje”, ja sa pažnjom slušam. Evo baš si pre neki dan uspeo da celom forumu uglavnom centrističke orijentacije učitaš da je “nacoški”. 

    feminizam i priključenija - Page 21 Img_4011
    Šta ta reč uopšte znači? Ja sam isprva mislio da je “nacistički”, ali iz konteksta se očigledno misli “nacionalistički”. Mislim, jasnije bi bilo da kažeš “četnički”, ali neka te. E sad idemo do glavnog problema: ti kažeš “nacoš” i za Samardžića, i za navijača Partizana, i za osobu koja piše na tom forumu:

    feminizam i priključenija - Page 21 Img_4012
    feminizam i priključenija - Page 21 Img_4013
    a sasvim je jasno da bar pola
    onih što pišu na ppp-u veze nemaju ni sa nacionalizmom (u smislu, Srbi narod najstariji), niti daleko bilo sa nacizmom. Ali dogodi se to tebi sa vremena na vreme, kreneš u borbu pa postrada i neko nevin. Ko kada je Tito posle rata lupao jaja da napravi kajganu.

    Te u tom smislu, smanji doživljaj oko učitavanja. Radiš to i ti, samo nisi svestan i ne prozivaju te.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    No Country

    Posts : 11095
    Join date : 2015-05-16

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by No Country Tue Oct 03, 2023 6:13 am

    Ооооо, па ја имам личног полицајца.

    Што не отвориш неку тему о мени, овде само тролујеш феминизам?


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!

    feminizam i priključenija - Page 21 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri May 03, 2024 12:23 am