Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Sirenje

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Sirenje - Page 2 Empty Re: Sirenje

    Post by kondo Fri May 20, 2022 10:57 pm

    Provedoh dan na bugarskoj granici u napuštenim selima ispod Stare Planine, i to ovim van interesa javnosti i Jovana Memedovića...

    U poslednjem - Gornji Krivodol - setih se da pitam lokalce za sirenje, žena se nećkala, obećala nekom, muž kaže daj im..

    Očekivao beli sir, kad ono homemade kačkavalj, potpuno mlad a massssan, topi se u ustima. Bojim se da neće sazreti kod mene.

    Muž objašnjava to ti je kačkavalj od mleka, svi prave od sira samo mi od mleka. 20 litara mleka ode u kotur, dajemo ti sir po ceni mleka.

    Kotur 2.5kg 1500 dinara u domaćinstvu + prvi pirotski kačkavalj ikada koji nije presoljen da sam guštao.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Sirenje - Page 2 Empty Re: Sirenje

    Post by kondo Fri May 20, 2022 11:30 pm

    evo probanje

    rakija je hit, šljivka vrlo precizno farbana i aromatizovana košticom od iste te šljive

    iskusno servirana u malim čašicama isto kao i sir u metalnom tanjiru

    Sirenje - Page 2 FTOxdvYXsAAkp2O?format=jpg&name=large


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    avatar

    Posts : 2180
    Join date : 2020-06-19

    Sirenje - Page 2 Empty Re: Sirenje

    Post by Zus Sat May 21, 2022 12:10 am

    600 din/kg je dzabe za takav sir
    Jos da je bio djubek
    https://m.facebook.com/groups/visok.grupa/posts/1294703037367703/
    plavaivy

    Posts : 3095
    Join date : 2014-11-21

    Sirenje - Page 2 Empty Re: Sirenje

    Post by plavaivy Sat May 21, 2022 12:48 pm

    posto nisam nasla koziji Pronto u melkarskoj radnji kupila malo njihovog tog odlezalog sira u salamuri da probam i sunce ti poljubim ono je sama so,uzas,uzas...ali potrosicu ga u mafinima od speltinog brasna

    a uzela sa i u maxiju krisku zlatarskog i to je nebo i zemlja..zlatarski je bas dobar sir,pravi..samo u mom seoskom maxiju te sireve sto prodaju vise ne drze u vodi/salamuri i sada ako dobrijes na lutriji da ti ne prodaju vec blago pokvaren sir jako se brzo pokvari u frizideru,postane gorak...zato ih vise ne kupujem tamo ali danas nisam imala izbora pa sam kupila jednu krisku koju cu potrositi u sendvicima za sutra..

    a mlekarka je rekla da ce mi naruciti koziji Pronto za sledecu nedelju..
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Sirenje - Page 2 Empty Re: Sirenje

    Post by kondo Sat May 21, 2022 9:52 pm

    Zus wrote:600 din/kg je dzabe za takav sir
    Jos da je bio djubek
    https://m.facebook.com/groups/visok.grupa/posts/1294703037367703/

    ovaj sir nije odlezao niti zreo kao kackavalj na koji smo navikli, fali mu jedno 6 meseci za to ili neki trikovi iz fabrike. ali se lepo jede uz rakijicu i salaticu. kao što sam rekao nema šanse da ovo sačeka zrelost.

    bio sam danas na pirotskog pijaci, subota je pijačni dan. ima svega, generalna konstanta je kvalitet, tu nema kompromisa. zato je i skup, cene su od 600 (kravlji) preko 700 (koziji) do 1000 (ovciji, prezreli, odlezali, proslogodisnji). kupio sam po malo od svega, zapravo nisam kravlji nego koziji koji nije previše star ali je savršen za leto kao i ovciji prezreli za rendanje u šopsku ili umesto fete za horijatiko. od tolike probe sirevi su mi se malo smučili pa evo najviše po povratku uživam u nečemu što nažalost ne mogu da kupim ovde - zvanično se zove paprika u pavlaci ali niđe veze sa ovim što se tako zove od centralne srbije na zapad i sever. ovde je paprika isečena na sitne kockice, a pavlaka mislim da je pre ono što se zove ceđeno kiselo ili čak neka vurda. ne znam šta je ali je fenomenalno.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    avatar

    Posts : 2180
    Join date : 2020-06-19

    Sirenje - Page 2 Empty Re: Sirenje

    Post by Zus Sat May 21, 2022 10:59 pm

    Dobar je pijac na Tijabari bas. Posebno su drage one 2 birtije, svaka sa po jedne strane pijace.Kod pijace sam kupovao pirotski mesanac koji jeste slaniji ali je dobar bio (krava I ovca mesano)
    Jedna stvar koja nema veze sa sirom ali ima sa Pirotom. Imaju domaci market brend, mali lanac nesto sto se zove mislim Naš market ili slicno gde imaju nesto lokalnih namirnica ili proizvodjaca kojih nema u drugim krajevima. To mi je bas super.

    Sirenje - Page 2 Empty Re: Sirenje

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Mar 28, 2024 2:20 pm