Erős Pista wrote:Skola je pocela normalnio, pobeda, sta je bilo posle nije bitno
pobedili smo jos jednom i sad mozemo da se bavimo drugim temama
Erős Pista wrote:Skola je pocela normalnio, pobeda, sta je bilo posle nije bitno
https://www.rts.rs/page/stories/sr/Коронавирус/story/3134/koronavirus-u-srbiji/4500517/asanin-milika-klinicki-centar-kovid.htmlAšanin: Situacija se dramatično promenila, klinička slika mnogo teža u ovom talasu
Direktor Kliničkog centra Srbije Milika Ašanin rekao je za RTS da ovaj talas epidemije ima posebne karakteristike. Uglavnom je reč o pacijentima koji nisu vakcinisani. Klinička slika pacijenata je mnogo teža nego u prethonom talasu, istakao je Ašanin.
Rastom broja zaraženih, raste i broj hospitalizovanih. Crvene zone su sve punije. Trostruko je više pacijenata nego pre samo mesec dana.
Direktor Kliničkog centra Srbije Milika Ašanin rekao je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da je aktuelna epidemijska situacija u Srbiji teška i ima tendenciju pogoršavanja, to govore brojevi u kovid ambulantama i kovid bolnicama.
"Situacija se dramatično promenila i u ambulantama i u bolnicama u odnosu na jul - u proseku smo imali oko 60 pregleda u prijemnim ambulantama na Infektivnoj klinici a sada oko 190. Primano je 8 do 10 pacijenata u toku dana, a sada prijem svakog trećeg", rekao je Ašanin.
Što se tiče Infektivne klinike, kapaciteti su popunjeni 95 odsto, dodaje Ašanin. Bolnički kapaciteti na Batajnici su popunjeni dve trećine - 594 hospitalizovana pacijenta, 79 u jedinici intenzivnog lečenja, 54 na respiratorima, a u toku prethodnog dana bilo je 60 prijema.
Klinička slika pacijenata
Ašanin kaže da ovaj talas ima ima posebne karakteristike. "Uglavnom su pacijenti koji su nevakcinisani, opominjem sve građane o neophodnosti vakcinacije", rekao je on.
Prema njegovim rečima, klinička slika je mnogo teža nego u prethodnom talasu.
"Želim da kažem o jednoj kategoriji pacijenata - ispod 50 godina koji nisu vakcinisani, to su pacijenti koji imaju problem sa shvatanjem neophodnosti vakcinacije, uglavnom se sami leče ili su u privatnim odrinacijama i pojavljuju se između petog i desetog dana u pogoršanju bolesti - imaju teške kliničke slike, bolest je uznapredovala i oni su veliki problem", kaže Ašanin.
U ovom momentu je preko 50 odsto takvih pacijenata hospitalizovano.
Koliko se uzoraka obradi u "Vatrenom oku"
"Globalno imamo na dnevnom nivou oko 3.600 zaraženih, imamo ogroman broj tesitiranih, oko 16.000, to je oko 22 odsto. Što se tiče Vatrenog oka, krajem jula i početkom avgusta radili smo 350 uzoraka na dnevnom nivou i pozitivnost na koronu oko 5 odsto", izneo je Ašanin podatke.
"Na jučerašnji dan uradili smo preko 800 uzoraka i procenat pozitivnih je oko 30 odsto", istakao je Ašanin.
O obaveznoj imunizaciji
Podvlači da bi zdravstveni radnici trebalo da imaju najveću svest o potrebi vakcinacije, prosek je oko 50 odsto u Srbiji kao i u opštoj populaciji.
U KCS je oko 65 odsto vakcinisanih, mogu da pohvalim grupu najodgovornijih koji su se odmah vakcinisanli i poslednjih desetak dana vakcinisani su i trećom dozom, kaže on.
Ašanin kaže da se čeka odluka Ministarstva zdravlja o eventualnoj obaveznoj vakcinaciji.
Što se tiče situacije u vezi sa zdravstvenim radnicima, u pravilniku postoji da ako oni pružaju delatnost lečenja, nege, dijagnostike, ishrane unuslovima gde je povećan rizik za zaražavanje - oni moraju da se vakcinišu.
Kaže da je njegov lični stav da treba da se propiše ta mera.
Lečenje nekovid pacijenata
Dr Ašanin kaže da za hitne pacijente i urgentna stanja imaju razrađen sistem.
Podseća da KCS obezbeđuje veliku bolnicu u Batajnici i moraju da povećavaju svakodnevno broj kadrova.
"Imamo 272 lekara angažovana u Batajnici, 95 iz KCS a 165 je primljeno po konkursu. Imamo 444 medicinskih sestara i tehničara u Batajnici, samo 80 njih je iz drugih ustanova", kaže on.
Ašanin ukazuje da je zabeleženo smanjenje kapaciteta u lečenju nekovid pacijenata za oko 30 do 40 odsto u zavisnosti o kojoj klinici se radi.
Favipiravir -šta je to?
— Slavica Plavšić (@SlavicaPlavsic) September 3, 2021
Pacijenti koji su leče u Kovid ambulantama, sa potvrdjeno pozitivnim antigenskim ili PCR testom, dobijaju na ruke neki "nepoznat lek sa čudnim imenom i treba da potpišu da su lek dobili.
Reč je o antivirusnom leku koji se zove Favipiravir i koji pic.twitter.com/e8iVgn2Ljo
Ovaj lek - registrovan kao Avigan - popularniji je na istoku u Rusiji, Kini i Japanu, gde je korišćen u lečenju gripa. Njegovo davanje je novina u lečenju COVID pacijenata u Srbiji, jer se antivirusna terapija daje na samom početku bolesti, kako bi se sprečilo progresija
— Slavica Plavšić (@SlavicaPlavsic) September 3, 2021
I nemojte se iznenaditi . Lek ima malo čudno doziranje:
— Slavica Plavšić (@SlavicaPlavsic) September 3, 2021
1. dan - 8 tableta na 12h
2. 3. i 4. dan -3 tablete na 12h
To je, dakle terapija za četiri dana.
This study bodes well for $APLIF $APLI
— Joe (@GantosJ) August 30, 2021
Ph-3 clinical trial in Japan randomized, blinded, AND used correctly in moderate #COVID19 pneumonia
Conclusions: The results suggested #Favipiravir may be one of options for moderate COVID-19 pneumonia treatment.https://t.co/LKsm6l6XPe
Jedina briga koja njih mori je ta da se ništa od negativnih stvari ne može "zalepiti" njima.
Sve ostalo ih ne zanima, pre neki dan sam čuo da postoje "resursi" za ekipu, ako neko zaglavi.
Testiraju se svaki čas.
Oni su se potpuno odvojili od ostatka naroda, i voze samo tako.
Njima ovakvi "talasi" i odgovaraju kao izgovor pred izbore, sada kad je usvojeno da "ekonomija ne sme da trpi", ne brine ih ni da će morati da ograničavaju "motaonice kablova" (to nisu ni u većim talasima radili).
Mi ostali možemo samo da čekamo, da se nadamo, ako imamo neke preglede, da neće ceo sistem da ode u kovid, i tako...
Četiri trudnice preminule od posledica kovida na Kosovu u nekoliko dana https://t.co/iPNiBBiNID
— TV N1 Beograd (@N1infoBG) September 4, 2021
3. septembar 2021.
Prosečan broj pozitivnih na dan u prethodne dve nedelje / nedelju dana: 2420 / 2835
Pacijenata u bolnici: 1403 = 4.1% pozitivnih u prethodne dve nedelje
Pacijenata na respiratoru: 87 = 0.26% pozitivnih u prethodne dve nedelje
Respirator/Hospitalizovani: 6.2%
Zvaničan broj umrlih od korone u prethodnih nedelju dana: 91
Broj sahrana na BG grobljima u prethodne dve nedelje: 513
14. novembar 2020.
Prosečan broj pozitivnih na dan u prethodne dve nedelje / nedelju dana: 2440 / 2920
Pacijenata u bolnici: 3847 = 10.6% pozitivnih u prethodne dve nedelje
Pacijenata na respiratoru: 164 = 0.45% pozitivnih u prethodne dve nedelje
Respirator/Hospitalizovani: 4.3%
Zvaničan broj umrlih od korone u prethodnih nedelju dana: 109
Broj sahrana na BG grobljima u prethodne dve nedelje: 550
koja? 15 hiljada građana neće biti sigurno zaraženo jer ne vjerujem da će prelaziti 20k testiranih, mislim da neće ni 8 a i 4 je pitanje jer je evo kod nas počeo da opada procenat zaraženih a i br. aktivnih slučajeva, vi kasnite jedno 15ak dana za namaSotir wrote:На скоро истом броју заражених, у новембру је било 10,6% хоспитализованих, а САД свега 4,1%
То је огроман пад, преко 60%.
Рецимо да има 50% вакцинисаних и 20% прележалих, и да они су свега 10% случајева заврше у болници.
То значи и још нешто.
У овом таласу ће због тога здравство моћи да поднесе већи број заражених. Рецимо да ће 15 хиљада дневно заражених бити као 8 хиљада прошле године.
И мислим да је то нека бројка до које ће да пуштају да расте број заражених, пре него што уведу неке мере. Може бити почетак октобра.
Eno i u Krakovu na muškoj odbojci ista priča.
— bs intolerant (@DjismeK) September 4, 2021
Direktor Kliničkog centra Srbije tvrdi da je već sad, sa 2/3 popunjenom Batajnicom (juče primili 60 pacijenata), kapacitet lečenja nekovid pacijenata u Kliničkom centru smanjen za 30-40% zbog slanja medicinara u Batajnicu.
More than half of people in the Netherlands think mandatory testing for access before entering theaters, sports events, and restaurants, cafés and bars is a good idea, a survey by Hart van Nederland showed.
The Cabinet has been considering making a Covid-19 vaccination certificate, negative coronavirus test, or proof of a recent recovery from Covid-19 obligatory prior to entering establishments that could get crowded.
...
Around 57 percent of respondents in the survey said they are in favor of mandatory testing for access.
...
The survey also showed that 39 percent were against having to show proof of vaccination or negative coronavirus test prior to entering a number of establishments. Four percent did not state their opinion.
Op-Ed: On the front lines, here’s what the seven stages of severe COVID-19 look like
BY KAREN GALLARDO
I’m a respiratory therapist. With the fourth wave of the pandemic in full swing, fueled by the highly contagious Delta variant, the trajectory of the patients I see, from admission to critical care, is all too familiar. When they’re vaccinated, their COVID-19 infections most likely end after Stage 1. If only that were the case for everyone.
Get vaccinated. If you choose not to, here’s what to expect if you are hospitalized for a serious case of COVID-19.
Stage 1. You’ve had debilitating symptoms for a few days, but now it is so hard to breathe that you come to the emergency room. Your oxygen saturation level tells us you need help, a supplemental flow of 1 to 4 liters of oxygen per minute. We admit you and start you on antivirals, steroids, anticoagulants or monoclonal antibodies. You’ll spend several days in the hospital feeling run-down, but if we can wean you off the oxygen, you’ll get discharged. You survive.
Stage 2. It becomes harder and harder for you to breathe. “Like drowning,” many patients describe the feeling. The bronchodilator treatments we give you provide little relief. Your oxygen requirements increase significantly, from 4 liters to 15 liters to 40 liters per minute. Little things, like relieving yourself or sitting up in bed, become too difficult for you to do on your own. Your oxygen saturation rapidly declines when you move about. We transfer you to the intensive care unit.
Stage 3. You’re exhausted from hyperventilating to satisfy your body’s demand for air. We put you on noninvasive, “positive pressure” ventilation — a big, bulky face mask that must be Velcro’d tightly around your face so the machine can efficiently push pressure into your lungs to pop them open so you get enough of the oxygen it delivers.
Stage 4. Your breathing becomes even more labored. We can tell you’re severely fatigued. An arterial blood draw confirms that the oxygen content in your blood is critically low. We prepare to intubate you. If you’re able to and if there’s time, we will suggest that you call your loved ones. This might be the last time they’ll hear your voice.
We connect you to a ventilator. You are sedated and paralyzed, fed through a feeding tube, hooked to a Foley catheter and a rectal tube. We turn your limp body regularly, so you don’t develop pressure ulcers — bed sores. We bathe you and keep you clean. We flip you onto your stomach to allow for better oxygenation. We will try experimental therapeutics.
Stage 5. Some patients survive Stage 4. Unfortunately, your oxygen levels and overall condition have not improved after several days on the ventilator. Your COVID-infested lungs need assistance and time to heal, something that an ECMO machine, which bypasses your lungs and oxygenates your blood, can provide. But alas, our community hospital doesn’t have that capability.
If you’re stable enough, you will get transferred to another hospital for that therapy. Otherwise, we’ll continue treating you as best we can. We’re understaffed and overwhelmed, but we’ll always give you the best care we can.
Stage 6. The pressure required to open your lungs is so high that air can leak into your chest cavity, so we insert tubes to clear it out. Your kidneys fail to filter the byproducts from the drugs we continuously give you. Despite diuretics, your entire body swells from fluid retention, and you require dialysis to help with your renal function.
The long hospital stay and your depressed immune system make you susceptible to infections. A chest X-ray shows fluid accumulating in your lung sacs. A blood clot may show up, too. We can’t prevent these complications at this point; we treat them as they present.
If your blood pressure drops critically, we will administer vasopressors to bring it up, but your heart may stop anyway. After several rounds of CPR, we’ll get your pulse and circulation back. But soon, your family will need to make a difficult decision.
Stage 7: After several meetings with the palliative care team, your family decides to withdraw care. We extubate you, turning off the breathing machinery. We set up a final FaceTime call with your loved ones. As we work in your room, we hear crying and loving goodbyes. We cry, too, and we hold your hand until your last natural breath.
I’ve been at this for 17 months now. It doesn’t get easier. My pandemic stories rarely end well.
Karen Gallardo is a respiratory therapist at Community Memorial Hospital in Ventura.