Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Topik za prave levičare

    Летећи Полип

    Posts : 11104
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Летећи Полип Tue 22 Aug 2023 - 17:48

    Meni to za debele nako. Tj, debeli ljudi na socijali bi i trebali, u konačnici, da smršaju i nešto rade. Red flag mi je ovo North of Richmond, što je aluzija na Jenkije. Mada ovde problem nisu ni Jenkiji, ni debeli, nego tax dollars.

    J.D. Vance ili ne, ovo je pesma koja autentično oslikava raspoloženje među vkv radnicima/majstorima. Otuda, jelte, i popularnost pesme. I levica je nekada igrala na tu ''mi radimo, a ovi su paraziti'' kartu. I to nije išlo samo ka gore.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by boomer crook Tue 22 Aug 2023 - 17:53

    Летећи Полип wrote:Meni to za debele nako. Tj, debeli ljudi na socijali bi i trebali, u konačnici, da smršaju i nešto rade. Red flag mi je ovo North of Richmond, što je aluzija na Jenkije. Mada ovde problem nisu ni Jenkiji, ni debeli, nego tax dollars.

    J.D. Vance ili ne, ovo je pesma koja autentično oslikava raspoloženje među vkv radnicima/majstorima. Otuda, jelte, i popularnost pesme. I levica je nekada igrala na tu ''mi radimo, a ovi su paraziti'' kartu. I to nije išlo samo ka gore.

    pa da ali to je jedan segment radnicke klase - bela radnicka aristokratija


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7163
    Join date : 2020-03-05

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue 22 Aug 2023 - 18:07

    Летећи Полип wrote:Meni to za debele nako. Tj, debeli ljudi na socijali bi i trebali, u konačnici, da smršaju i nešto rade. Red flag mi je ovo North of Richmond, što je aluzija na Jenkije. Mada ovde problem nisu ni Jenkiji, ni debeli, nego tax dollars.
    Eh, ali je problem u tome sto je najjeftinija hrana upravo ona koja te skroz upropasti. Koliko si debelih bogatasa video?

    Ne znam to za North of Richmond da misli na Jenkije. Ako se striktno posmatra Virdzinija, onda su North of Richmond tech bros, sto je neko i spomenuo. Ako posmatra istorijski, zapadna Virdzinija je bila na strani Jenkija ali je kulturoloski bliska temi ove pesme.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Летећи Полип

    Posts : 11104
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Летећи Полип Tue 22 Aug 2023 - 18:14

    Pa dobro, ni današnja progresivna levica se ne obraća radničkoj klasi u kompletu, već samo njenim određenim segmentima - urbanim, nekvalifikovanim radnicima na socijali. Cinik bi primetio - onima koji omogućavaju stvaranje još radnih mesta za pmc elitu po raznim službama za socijalno staranje i NGO sektoru. Onima koji ne predstavljaju nikakvu opasnost da zatraže aktivno učešće u političkom odlučivanju i određivanju programa. Može i tako da se gleda, ako si cinik, što ja nisam.  Topik za prave levičare - Page 22 2304934895


    Ako si pak majstor Mile, kao što sam ja npr, ono što ti progresivna levica nudi je ravno katastrofi - full deklasiranje.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    plachkica

    Posts : 16170
    Join date : 2014-11-06

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by plachkica Wed 23 Aug 2023 - 11:26

    [size=34]Oliver Entoni nema odgovor[/size]
    slavoj žižek

    https://pescanik.net/oliver-entoni-nema-odgovor/
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by boomer crook Wed 23 Aug 2023 - 15:46

    sve je zizek u pravu


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Del Cap

    Posts : 6145
    Join date : 2019-11-04

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Del Cap Thu 24 Aug 2023 - 14:31

    Uglavnom, ne mislim da je Springstin baš levičar (filtrirano kroz B. Bregov dobar tekst). Springstin uglavnom samo lamentira i ponekad ostane na self-help pristupu. My Hometown završava sa "žena, dete i ja idemo na jug", van rust belta, u sun belt, gde je toplije, gde se seli industrija i poslovi ali i gde se nikada nije oformio nikakav snažan sindikalni pokret pa ni diskurs. Traži svako sebi bolje mesto u zadatim mu okolnostima. Jack of All Trades kao novija isto tako, mali čovek se prilagođava teskobi zadate sadašnjice.

    Ne da je bitno ali eto.
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by boomer crook Thu 24 Aug 2023 - 14:59

    ne slazem se. springstin peva o 'malim ljudima' ali ne znac da se kod njega ne pojavljuje jasan stav




    mislim u americkim koordinatima on je def levo


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Erős Pista Thu 24 Aug 2023 - 15:14

    +1


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40078
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by паће Thu 24 Aug 2023 - 15:36

    boomer crook wrote:ne slazem se. springstin peva o 'malim ljudima' ali ne znac da se kod njega ne pojavljuje jasan stav

    mislim u americkim koordinatima on je def levo

    У америчким координатама је и десна преткомора лево.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Del Cap

    Posts : 6145
    Join date : 2019-11-04

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Del Cap Thu 24 Aug 2023 - 15:56

    E, ok, u američkim kooordinatama on jeste levo, slažem se, a ostaje i ovo što kaže Paće.
    konjski nil

    Posts : 2495
    Join date : 2020-06-19
    Location : bizarr nők hazája

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by konjski nil Thu 24 Aug 2023 - 16:02

    sve te sjw lamente mačku o rep da okači dok ne Prizna kovid   Topik za prave levičare - Page 22 2304934895


    _____
    Topik za prave levičare - Page 22 2692   Hong Kong dollar, Indian cents, English pounds and Eskimo pence   Topik za prave levičare - Page 22 2692
    Летећи Полип

    Posts : 11104
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Летећи Полип Fri 25 Aug 2023 - 20:44



    Topik za prave levičare - Page 22 1861198401


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Uncle Baby Billy

    Posts : 3143
    Join date : 2021-09-13

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Uncle Baby Billy Sat 26 Aug 2023 - 10:11

    još jedan levičarski endorsement pesme Topik za prave levičare - Page 22 2304934895


    _____
    ja se rukovodim logikom gvozdenih determinizama
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Erős Pista Sat 26 Aug 2023 - 10:31

    Topik za prave levičare - Page 22 3579118792 Topik za prave levičare - Page 22 3579118792 Topik za prave levičare - Page 22 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Nektivni Ugnelj Sat 26 Aug 2023 - 11:26

    Uncle Baby Billy wrote:još jedan levičarski endorsement pesme Topik za prave levičare - Page 22 2304934895
    Topik za prave levičare - Page 22 3579118792
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Filipenko Sat 26 Aug 2023 - 12:09

    Inace lik se oglasio i uterao ga konzervativcima i desnicarima Topik za prave levičare - Page 22 2304934895
    Bleeding Blitva

    Posts : 3742
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Bleeding Blitva Sat 26 Aug 2023 - 12:15

    Ko se oglasio? Ovaj pjevač?


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Filipenko Sat 26 Aug 2023 - 12:40

    Da.
    Bleeding Blitva

    Posts : 3742
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Bleeding Blitva Sat 26 Aug 2023 - 13:55

    Brate Filipenko što si škrtav, pa stavi neki linkić ili nešto da i mi vidimo Topik za prave levičare - Page 22 3363120308


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Bleeding Blitva

    Posts : 3742
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Bleeding Blitva Sat 26 Aug 2023 - 18:34

    Летећи Полип wrote:

    Topik za prave levičare - Page 22 1861198401
    Topik za prave levičare - Page 22 1233199462 Posipanje pepelom jer se zajeba oko autentičnosti, al kasnije opet nešto drvi o fake left.
    Filipenko wrote:Inace lik se oglasio i uterao ga konzervativcima i desnicarima Topik za prave levičare - Page 22 2304934895


    english language is interpretative
    Uglavnom nisu krivi debeli, nego vlada što ne zna hendlat welfare...


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Летећи Полип

    Posts : 11104
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Летећи Полип Sun 27 Aug 2023 - 20:38

    The idea of a “basic income,” a stipend that a government provides its citizens to ensure their livelihood, is an old one, often traced back to ancient Rome and Publius Clodius Pulcher’s establishment of a regular allotment of free grain for Roman citizens. Daniel Zamora Vargas and Anton Jäger’s aim in Welfare for Markets: A Global History of Basic Income is to provide an intellectual and social history of basic income from antiquity to the present. A fundamental question emerges from their historical accounting: They show that a surprising range of people—from neoliberals (Milton Friedman), neoconservatives (Daniel Patrick Moynihan), and racist reactionaries (Charles Murray) to continental philosophers (Michel Foucault) and civil right leaders (most notably Martin Luther King Jr.)—have all embraced some version of the basic income. Indeed, the idea has proved attractive not only to certain Marxist thinkers but also to tech moguls like Mark Zuckerburg.


    Zamora Vargas, a professor of sociology at the Université Libre de Bruxelles, and Jäger, a historian of political thought at the Katholieke Universiteit Leuven, do not see the ideological diversity of the basic income’s supporters as a sign of its incoherence. Rather, they suggest that what unites these various thinkers and schools of thought is their attempt to imagine welfare as part of the market rather than a service that exists outside of it. Put differently, they suggest that the recent history of the basic income suggests a market-friendly alternative to the postwar welfare state.

    https://www.thenation.com/article/economy/global-history-basic-income-jager-vargas/


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Solus_Rex

    Posts : 3503
    Join date : 2018-07-03

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Solus_Rex Tue 5 Sep 2023 - 15:47



    _____
    "Sisaj kurac, Boomere. Spletkario si i nameštao ban pa se sad izvlačiš. Radiša je format a ti si mali iskompleksirani miš. Katastrofa za Burundi čoveče.
    A i deluje da te napustio drugar u odsudnom trenutku pa te spašavaju ova tovarka što vrv ni ne dismr na ribu, to joj se gadi, i ovaj južnjak koji o niškim kafanama čita na forumu. Prejaka šarža."  - Monsier K.
    plachkica

    Posts : 16170
    Join date : 2014-11-06

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by plachkica Thu 7 Sep 2023 - 22:59

    [size=33]Boris Buden: Novi fašizam nema više nijednog ozbiljnog neprijatelja[/size]


    https://forum.tm/vijesti/boris-buden-novi-fasizam-nema-vise-nijednog-ozbiljnog-neprijatelja-7961




    U službenoj biografiji Borisa Budena piše: „Diplomirao filozofiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Doktorirao u Berlinu na studiju kulturalnih znanosti na Humboldtu. Do 1990. objavljuje eseje i članke u dnevnom tisku i periodici. Prevodi s njemačkog, uglavnom djela iz područja psihoanalize i filozofije. Među objavljenim prijevodima su i dvije knjige Sigmunda Freuda. Devedesetih je kolumnist i urednik u zagrebačkom Arkzinu. 1996. objavljuje u Zagrebu zbirku eseja Barikade, a 2001. zbirku eseja Kaptolski kolodvor u Beogradu. U Berlinu kod Kadmosa 2004. objavljuje Der Schacht von Babel, a 2009. kod Suhrkampa Zone des Übergangs“. Ono što ne piše, jer nije takav običaj, jeste da je  Budenova dekonstrukcija postsocijalističkih užasa razorna kao i njihov uzrok poznat po nazivu – tranzicija. 

    Borise, da se prvo dogovorimo na kojem jeziku razgovaramo: hrvatskom, bosanskom, srpskom, crnogorskom, srpsko-hrvatskom, hrvatsko-srpskom, jednom od jezika Europske unije, post jugoslavenskim urbanim idiomom ili, ipak, jezikom naivnih koji još uvijek vjeruju da se bolja budućnost ne mora nužno vidjeti samo u retrovizoru?

    Ja sigurno ne govorim ni jednim od tih nacionalnih jezika bivše Jugoslavije. To također znači da ja više ne govorim, a niti pišem standardnim jezikom, jer standardizacija se danas, kad nema više dogovora među nacijama, obavlja samo još u institucijama tih naših nacionalnih država. Drugim riječima, ja govorim neku vrstu neovernakulara, bivšeg standarda. Recimo da je to bivši socijalistički hrvatski. Što se tiče današnjeg hrvatskog standarda, za njega me boli kurac. A što se tiče takozvanog „zajedničkog jezika“, mogao bih reći da i njega govorim, ali ne u smislu jezika koji je zajednički našim nacijama, Srpkinjama, Hrvaticama, Bošnjakinjama, Crnogorkama – vidi, promijenio sam im gender – nego u smislu jezične prakse koja ne pripada nijednoj naciji, a nije definirana ni nekakvim institucionalnim dogovorom među njima, nego je vlasništvo svih ljudi koji u toj praksi sudjeluju, od književnica koje u njoj pišu romane, do Slovenki koje je mucaju jer su je naučile u stripovima Alana Forda, ili onih, nešto starijih taksista u Prištini koji su je upražnjavali u JNA. To je zajednički jezik u smislu zajedničkog dobra, onoga što se povijesno zove commons, zbog čega se ne može ograditi, privatizirati, učiniti ekskluzivnim vlasništvom ove ili one grupe ljudi, recimo nacionalne jezične zajednice. U tom smislu to nije jezik među drugim jezicima, koji se može brojiti, kao da je jabuka među jabukama. Nema jasnih granica, ni obavezujućih normi. Zbog čega se ne može ni percipirati kao jedan jezik. U toj formi jezične prakse je jedina budućnost tih naših takozvanih jezika. Otherwise we will speak English. 

    Prema nepreciznoj evidenciji bivših, sklerotičnih organizatora Festivala alternative i ljevice Šibenik, ove godine ćeš po treći puta gostovati na FALIŠ-u? Zašto, osim što si pozvan, rado dolaziš na FALIŠ za koji si jednom prilikom rekao da ti je važniji od HAZU-a?

    Mislim, generalno, da su klasične kulturne i edukativne institucije, prije svega one nacionalne, a potom i međunarodne, (recimo one humanitarno-donatorske), do te mjere ideološki zatvorene – pretvorene u čisto ideološke aparate države odnosno režima internacionalne politike – da treba ići van na ulicu i stvarati nove, ni iz čega tako reći. U tom smislu je FALIŠ važniji i od SANU i od HAZU i od postojećih škola i fakulteta. To je novi tip neovernakularne proizvodnje znanja i iskustva koji implicira i drugačiju medijsku praksu kao i drugačiji oblik socijalizacije. Naravno da je to utopija, ali bez nje se ne može živjeti.

    Pandemija koja je iskorištena za još jedno preslagivanje među moćnima, rat u Ukrajini, inflacija, sve skuplji život, jačanje desnih političkih pokreta, Trumpov status rock zvijezde, neizbježne migracije… Pod kapom nebeskom je priličan nered, ali se ljevica ponaša kao da je sve u najboljem redu. Slažeš li se s tom procjenom?

    Ne postoji više ljevica kao takva. Mi ne znamo ni što bi to bilo kod nas u Hrvatskoj, a kamoli u Evropi i svijetu. Postoje ostatci ostataka nekadašnje ljevice odnosno rudimenti neke nove, ali to je nedovoljno za ozbiljni izazov postojećem režimu neoliberalnog globalnog kapitalizma. Novi fašizam, ili postfašizam ili kako god hoćete, ne samo da prijeti preuzeti vlast u Evropi, nego, da citiram Darka Suvina, nema više nijednog ozbiljnog neprijatelja kao u vrijeme Drugog svjetskog rata. Ostaje nam samo još kontingencija povijesne prakse, ili, drugim riječima, nepredvidivi ishod krize u koju srljamo. A ta kriza može sama proizvesti snage koje će se boriti s njenim posljedicama. Te snage, u mjeri u kojoj će biti lijeve, neće se generirati na nacionalnoj razini, dakle kroz političke institucije takozvane suverene nacionalne države. U neoliberalnom kapitalizmu ta država ne samo da nije više suverena, ona više nije u stanju zaštititi najvitalnije interese svojih građana. Nije njihov servis, recimo socijalni, nego stoji na usluzi kapitalu i njegovim političkim predstavnicima. U tom smislu nekakva nova ljevica koja bi mogla nešto učiniti za te ljude će ili biti transnacionalna ili je neće biti. Ona mora otkriti perspektivu u formama materijalne i društvene reprodukcije s onu stranu tradicionalne nacionalne države i njenih aparata. Osvajanje te države i zaposjedanja tih aparata ne može više biti njen primarni cilj.

    Da li je jedna od najvećih grešaka ljevice to što se, umjesto klasnom borbom kao krovnom, bavi također važnim pitanjima, ali ne i onim najvažnijim? Lijeve organizacije i pokreti se najglasnije zalažu za rodnu ravnopravnost, ekološki su osviješteni i odgovorni, aktivni u borbi protiv anomalija u svojim sredinama – uostalom i Možemo je izraslo iz građanskog, ali i gradskog aktivizma – ali u javnom prostoru ne čuju se lijevi prijedlozi novih ekonomskih modela, iako i dalje radikalna manjina posjeduje radikalnu većinu svjetskih dobara?

    Ljevica ne može birati svijet koji će mijenjati, a ni to mijenjanje nije stvar predlaganja ovoga ili onoga, pa da onda vidimo hoće li se to prihvatiti ili ne. Ne možete predložiti američkoj srednjoj klasi da se odrekne visokog standarda u kojem živi, odnosno privilegija koje taj standard pretpostavlja. Ne možete im predložiti da se isele iz svojih ogromnih obiteljskih kuća s po dva SUV-ja u garažama, slabe toplinske izolacije i bez solarnih panela na krovovima. Ne možete apelirati na njihovu racionalnost logikom da svijet nema energetskih kapaciteta za takav način života, i da bi se oni tog svog načina života trebali odreći u ime solidarnosti sa sve većim masama onih kojima globalna promjena klime uništava resurse neophodne za preživljavanje. Dođete li im s tim prijedlogom ustrijelit će vas kao egalitarističko, komunističko pseto. Ionako su svi naoružani. I to bez obzira što su svojoj djeci iskeširali ogromne svote za eksorbitantne školarine da na, kako se to kod nas voli reći, „prestižnim“ univerzitetima studiraju postkolonijalne studije i pišu doktorate o Walteru Benjaminu. Oni će do zadnje kapi naše krvi braniti svoj way of life. A way of life je drugo ime za kulturu, odnosno za identitet. I eto krug je zatvoren, poročni krug identitetskih politika, iz kojeg se ljevica mora osloboditi ako želi stvarati svijet budućnosti za sve ljude ove planete pomirene s prirodom koju su dosad već oglodali do kostiju. Samo jedan izlaz vodi iz tog kruga, izlaz na kojemu se ne može zaobići pitanje jednakosti, odnosno načelo egalitarnosti. A svaki put kad su oni isključeni, izrabljivani, podjarmljeni, istupili sa zahtjevom za jednakošću izbila je revolucija. Vrijeme kada je takve zahtjeve uspješno apsorbirala Habermasovska komunikativna racionalnost liberalnog građanskog društva je prošlo. To društvo je uništio, ili kako se kaže poznatim eufemizmom, razmontirao, neoliberalni kapitalizam. 

    Žižek je jednom prilikom kazao kako je najveća sreća ljevice što nema modela iz prošlosti koji jednostavno može kopirati, već mora pronalaziti nove. Je li to zbilja sreća ili su neuspjeli, često i karikaturalni socijalistički eksperimenti razlog zbog kojeg je suvremena ljevica i dalje inferiorna?

    Ideja da se nešto uopće može kopirati iz prošlosti ili od nekoga drugoga po sebi je promašena. Pa ne može politička praksa izaći kao list papira iz kseroks mašine. Aktivno sudjelovanje u političkoj praksi može proizvesti iskustvo, ali da bi se to iskustvo moglo produktivno upotrebiti negdje drugdje ili u nekom drugom vremenu, ono mora biti prevedeno u stvarnost tog mjesta i vremena. To je Lenjin samokritički predbacio Boljševicima ranih dvadesetih, naime, da nisu preveli iskustvo svoje revolucije na jezike različitih lijevih političkih praksi u tadašnjoj Evropi. U tom smislu moramo shvatiti da je rad na tom prevođenju nužan sastavni dio svake političke prakse. Nema kopiranja. Nema jednostavnog preuzimanja ni društvenih ni političkih modela, a ni teorijskih koncepata. A prevesti ne znači jednostavno nešto što je strano učiniti razumljivim. Svaki prijevod u mjeri u kojoj je autentičan, a ne puka kopija, mijenja jezik i društvenu stvarnost u koju je preveden. U tom smislu se može reći da je koncept internacionalizma, koji je svojedobno formatirao i koordinirao univerzalizaciju različitih iskustava klasne borbe i revolucije, danas zastario.  

    Zašto je u hrvatskom javnom prostoru dominantan narativ o jugoslavenskoj tamnici naroda, uz koji uglavnom idu još dva mita: onaj u kojem se o Bleiburgu govori izvan svakog konteksta i onaj o Hrvatskom proljeću kao nečemu što je, kao, bilo jako važno i što je, uvjetno kazano, stvorilo i ljude poput Vlade Gotovca koji je, ispada, bio hodajući spomenik slobodi?

    To je pitanje legitimacije nacionalističkih režima koji su danas na vlasti. Što je jugoslavenska prošlost mračnija, to se njihovi epohalni promašaji čini podnošljivijim. Poruka je jednostavna: najgore je iza nas, odnosno, sve što se s nama događa danas, odnosno što će se dogodit sutra, kako god bilo grozno, još uvijek je bolje od one mračne prošlosti. A što ako je istina suprotna? Što ako je ono najbolje iza nas? Ako je, recimo, hrvatska nacija upravo u socijalističkoj, federativnoj Jugoslaviji, dosegla najviši stupanj svog društvenog, ekonomskog i kulturnog razvoja. Što ako su Hrvati, štoviše, upravo u toj socijalističkoj federativnoj Jugoslaviji, u njoj i s njom, postigli najviši stupanj svoje suverenosti, takve o kakvoj danas u svojoj vazalnoj stvarnosti na najnižim stepenicama takozvanih euroatlanskih hijerarhija ne mogu ni sanjati? Što, naposljetku, ako je Hrvatska u toj jugoslavenskoj, socijalističkoj prošlosti imala ono najvrijednije što jedna nacija može imati, a što danas više nema – budućnost? Budimo realni, hrvatskoj su naciji dani odbrojani. Ako se ne dogodi čudo, pa Hrvatice već sutra ne počnu rađati po petoro, šestoro malih Hrvatića, do kraja stoljeća će od te nacije ostati šaka staraca, šezdeset posto će ih biti starije od šezdeset pet godina. Može li se takva nacija, takvo društvo uopće zamisliti? Ti prvašići koji su ovih dana krenuli u školu, to su ti zadnji Hrvati nakon kojih će se zastor zauvijek spustiti. Samo ne znamo tko će izaći ispred tog zastora da proglasi hrvatski fajrunt. 




    [size=19]Boris Buden gostuje na ovogodišnjem FALIŠ-u (Jozica Krnić/FALIŠ)
    Često, rekli smo, dolaziš u Dalmaciju koja je industrijaliziranost zamijenila servilnošću, svodeći se na open air resort u kojem se tri mjeseca skuplja novac, a devet čeka sezona. Povijest nas uči kako je upravo u Dalmaciji uspješna propast nastupila nakon svakog oslanjanja na mono kulturu. Što je uzrok ovakve predaje masovnom turizmu, kada mu vidiš kraj i, naravno, kakav?
    Ne znam, i to je ono najgore. Ne zna ni nitko drugi. Još noćas može neka tankerska havarija zagadit pola obale, uništit, kako se to kaže i floru i faunu, a s njima i turizam od kojeg ljudi žive. Ako ne, razina mora će na duži rok postići isto. A kako danas, tako barem izgleda, gotovo svi vjeruju u Boga, onda je i jedno i drugo ionako u njegovim rukama. Mene međutim nešto drugo zanima. Što deindustrijalizacija znači u lingvističkom ili kognitivnom smislu. Ako u Dalmaciji, i na čitavom našem Jadranu nema više brodogradnje, kakvog smisla ima, recimo, studij brodogradnje na hrvatskom jeziku, kada ti inženjeri na tom jeziku neće moći graditi brodove. Mi tu deindustrijalizaciju doživljavamo u patetičnim slikama praznih tvorničkih hala. Ali u tim halama umiru pred našim očima riječi, ideje, misli, znanja našeg jezika koji je u njima jednom živio punim životom, jezika koji je gradio brodove, ali s njima i ljude koji su ondje radili, jezika koji je napokon u tim halama gradio sebe sama. Deindustrijalizirana Hrvatska je jedno ogromno groblje našeg jezika, našeg znanja, jezična i kognitivna pustoš, kulturna katastrofa. A oni jadnici, izgubljeni u bespućima povijesne zbiljnosti, smišljaju zakon o jeziku.
    Zanimljivo je kako vrlo slično mišljenje, prorusko – da ne bude zabune, o ratu u Ukrajini imaju i ljudi koji su pripadali lijevom centru, poput Zorana Milanovića i Milorada Dodika, ali i oni što su bili i ostali radikalni desničari. Kako to objašnjavaš?
    Nisam nikad pomislio da bi jedan Milanović, ili onaj Dodik, mogli biti nekakvi ljevičari. To mi ni uz najbolju volju ne ide u glavu. Ako su jugoslavenski ratovi devedesetih, koji su to i takvo političko smeće naplavili na naše javne scene i u naše političke institucije označili početak postkomunističke tranzicije kao krvavu anomaliju, onda ovaj rat u Ukrajini simbolizira njezin kraj, kao kraj jedne iluzije – iluzije da će postkomunistička društva ako slijede model zapadne liberalne demokracije i tržišne ekonomije prije ili kasnije postati društva mira, slobode, ekonomskog i kulturnog prosperiteta, ili, kako naša građansko liberalna klasa voli reći, postati normalna, uređena društva. To se međutim nije dogodilo i neće se dogoditi. Ta takozvana tranzicija je otvorila Pandorinu kutiju novih proturječja iz koje su se sva zla ovoga svijeta danas sručila na Ukrajinu. Ali ta Ukrajina i prije ovog zadnjeg rata bila je apsolutni gubitnik tranzicije, zemlja koja je, da ponovim, i prije ovih ratnih razaranja trebala preko pedeset godina da dostigne – ne, ne razvijeni Zapad – nego stupanj društvene proizvodnje vrijednosti iz 1986., dakle svoju sovjetsku prošlost. Da skratim, tranzicija je izgubila svaki smisao, a ovaj rat u Ukrajini je simbol tog epohalnog promašaja. Imajući to u vidu, mi možemo podržati Ukrajinu koja se brani od ruske agresije, ali prave uzroke te ratne katastrofe moramo tražiti u proturječjima samog tranzicijskog procesa. Nije dakle pitanje je li Putin good ili bad guy – ja mu uostalom želim sudbinu Causescua – nego što je proizvelo ovakve morbidne političke figure. Pritom se moramo sjetiti: uklanjanje Putina riješit će problem kao što je uklanjanje Miloševića riješilo problem srpskog i ostalih, navodno samo reaktivnih nacionalizama. A što se tiče naših malih protagonista na sceni velike svjetske politike, Milanovića i Dodika, oni i nisu ništa drugo nego personifikacije nakaradne tranzicijske logike, ili ako hoćete zombiji mrtvorođene demokracije.
    Dio simpatizera ljevice optužuje neke, ma mnoge od lijevih aktivista, autora i intelektualaca, da su isključivo salonski ljevičari. Postoji li u današnjem svijetu u kojem korporacije kontroliraju sve, od banaka do socijalnih mreža, od velikih tvrtki do, kažimo tako, posljedica obrazovanja – sin bogatog oca će nakon fakulteta za dva dana dobiti menadžerski ugovor od tate, a sin radnika mogućnost da se javi na burzu rada – bilo kakav koristan prostor borbe izvan tih salona?
    Pojam salonskih ljevičara mi se čini zastarjelim. Ja bih to radije nazvao kognitivnom ljevicom, ili ako hoćete, akademskom ljevicom. To je ljevica koja je uspješno okupirala katedre, simpozijske panele, prevela svoje lijeve stavove u doktorate i profesure, po nekoliko puta uspješno protumačila svijet i njegova proturječja, ali ga nije u stanju promijeniti. Ona svijetu drži predavanja na svom ljevičarskom latinskom, koji taj svijet uglavnom ne razumije. Nije čudo da joj danas dolazi glave ono što je došlo glave latinskom kao lingui franca – elitizam.  Ona mora početi govoriti vernakularnim jezicima ljudi koji danas u globalnom svijetu zahtijevaju jednakost kao osnovni preduvjet svog preživljavanja odnosno preživljavanja čitavog čovječanstva. 
    Iako više nemaš hrvatsko, već samo austrijsko državljanstvo, vjerujem da pratiš ovdašnju politiku. Kako ti izgleda to talasanje baruštine na margini EU, ali i svih bitnih globalnih procesa?
    Danas nije više jednostavno govoriti o provincijalizmu naše stvarnosti u, recimo, odnosu na Evropu ili takozvani Zapad. Pa Evropa je provincija, a Zapad je samo jedan od monstruma današnje geopolitike, jedan od novih normativnih identitetskih blokova koji danas pripremaju, ako već ne vode, međusobne ratove. Nadam se samo da naši narodi u tom novom povijesnom vrtlogu neće odigrati onu mračnu ulogu koju su, zajedno Hrvati i Srbi, a možda i još pokoji, odigrali pod banom Jelačićem 1848., kada su u Beču kao vjerni habsburški vazali ugušili demokratsku revoluciju, kada su dakle na bečkom Ringu klali republikance u ime feudalnog apsolutizma. Ali da podsjetim, takozvana demokracija u Hrvatskoj počinje kada liberalno građanska antikomunistička opozicija vraća spomenik Jelačiću na nešto što se zove Trg Republike. To je kao kada biste u ime pomirenja Srba i Bošnjaka na Trg Srebrenice postavili spomenik Ratku Mladiću. Svejedno, ta se hrvatska građansko liberalna klasa još uvijek ponosi tom sramotom. Ali tko se u prvom činu drame poklonio jednom vazalu jasno je da mora u trećem ili četvrtom i sam postati vazal. Da se može i drugačije, da se ne mora biti vazal izgubljen u bespućima povijesne zbiljnosti, bijednik čiju će sudbinu odlučiti netko drugi, to su pokazali oni koji su maknuli spomenik onom sramotnom antiheroju i dali trgu ime njegovih republikanskih žrtva. Bili su u pravu. Slava im! Živio Trg Republike! Jelačić natrag u depo! Ovo dakako ne govorim samo kao republikanski Austrijanac. 
    Odnedavno predaješ i u Beogradu, u gradu u kojem se naizgled dešava bunt protiv Vučićevog režima, ali bunt u kojem se traži regulacija medijskog sadržaja i… I teško je reći što još. Jesu li ustanci bez polit biroa ostvarenje sna onih koje se zapravo želi srušiti? Uostalom, imamo bosanskohercegovačko iskustvo od prije gotovo 10 godina kada se energija gladnih potrošila kao baterija od mobitela?
    U Beogradu je ta građanska liberalno demokratska ali također antikomunistička i antiljevičarska elita jača nego bilo gdje drugdje u bivšoj Jugoslavije. To što je jednako ili još više politički neuspješna nije nikakvo proturječje. Ona još uvijek živi u utopiji tranzicije u kojoj je i pokojni Đinđić artikulirao svoj projekt nedovršene države. Oni dakle još uvijek vjeruju da se negdje na koncu trog tranzicijskog procesa nalazi demokratska, uređena, pravna država Srbija, u kojoj suvremeni globalni kapitalizam proizvodi samo pozitivne efekte, Srbija, koja je, dakako, na Zapadu, gdje joj je oduvijek bilo mjesto, Srbija respektabilne kulture, građanskih sloboda, objektivnih medija, itd. Jučer je ta elita bila više patriotska nego nacionalistička, antimiloševićevska, djelomice antiratna, a danas je ona antivučićevska, odlučno proevropska i prozapadna. Ali s kapitalizmom i njegovim društvenim proturječjima ona nikada nije imala nikakvih problema. A prezirala je onda, kao i danas, plebejske mase, kao socijalističko nacionalističku, miloševićevsku, vučićevsku, prorusku rulju, žgadiju kako se to na hrvatskom kaže. Njena klasna svijest, kao i klasna svijest svih postjugoslavenskih građansko liberalnih elita, ima pojavnu formu kulturne, civilizacijske razlike. Ona sebe vidi u herojskoj pozi na braniku civilizacije protiv barbarstva, ali na koncu uvijek završi u samosažaljenju kao žrtva primitivaca i barbara koji nisu prepoznali njezinu kulturnu superiornost. Ne znam što je gore, da i dalje perverzno uživa u svom porazu ili da na koncu pobijedi pod svojom rasističkom zastavom.
    U konačnici, da parafraziram Viktora Ivančića, treba li inzistirati na promjeni svijeta na bolje ili na promjeni svijeta i točka? 
    Ili ćemo radikalno promijeniti svijet kakav jest, ili nas neće biti. Danas promjena nema alternative. Zemlja se neće počet hladit sama od sebe. 

    [/size]
    FacebookTwitterEmail
    Del Cap

    Posts : 6145
    Join date : 2019-11-04

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Del Cap Thu 7 Sep 2023 - 23:42

    Jbg, ovo je uglavnom sve tačno (pogled u ogledalo)

    U Beogradu je ta građanska liberalno demokratska ali također antikomunistička i antiljevičarska elita jača nego bilo gdje drugdje u bivšoj Jugoslavije. To što je jednako ili još više politički neuspješna nije nikakvo proturječje. Ona još uvijek živi u utopiji tranzicije u kojoj je i pokojni Đinđić artikulirao svoj projekt nedovršene države. Oni dakle još uvijek vjeruju da se negdje na koncu trog tranzicijskog procesa nalazi demokratska, uređena, pravna država Srbija, u kojoj suvremeni globalni kapitalizam proizvodi samo pozitivne efekte, Srbija, koja je, dakako, na Zapadu, gdje joj je oduvijek bilo mjesto, Srbija respektabilne kulture, građanskih sloboda, objektivnih medija, itd. Jučer je ta elita bila više patriotska nego nacionalistička, antimiloševićevska, djelomice antiratna, a danas je ona antivučićevska, odlučno proevropska i prozapadna. Ali s kapitalizmom i njegovim društvenim proturječjima ona nikada nije imala nikakvih problema. A prezirala je onda, kao i danas, plebejske mase, kao socijalističko nacionalističku, miloševićevsku, vučićevsku, prorusku rulju, žgadiju kako se to na hrvatskom kaže. Njena klasna svijest, kao i klasna svijest svih postjugoslavenskih građansko liberalnih elita, ima pojavnu formu kulturne, civilizacijske razlike. Ona sebe vidi u herojskoj pozi na braniku civilizacije protiv barbarstva, ali na koncu uvijek završi u samosažaljenju kao žrtva primitivaca i barbara koji nisu prepoznali njezinu kulturnu superiornost. Ne znam što je gore, da i dalje perverzno uživa u svom porazu ili da na koncu pobijedi pod svojom rasističkom zastavom.

    Topik za prave levičare - Page 22 Empty Re: Topik za prave levičare

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat 27 Apr 2024 - 23:31