Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Ekologija

    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Mr.Pink Fri Nov 05, 2021 4:40 pm

    juce na n1 doveli nekog pacenika pored smederevca da prica kako kod kineza ko u zatvoru 

    ja sam iso da zaradim za leba, a ne u zatvor

    misim se mamu ti izaso si na tv samo zato radis kod kineza


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    fikret selimbašić

    Posts : 9614
    Join date : 2020-06-19

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by fikret selimbašić Fri Nov 05, 2021 7:07 pm

    Zbog do sada nezapamćeno visokog vodostaja Neretve, obilnih kišnih padavina i klizišta ovom rijekom pluta ogromna količina otpada i smeća.
    To je posebno vidljivo kod Hidroelektrane Grabovica, gdje je betonska brana zaustavila tone smeća, a Neretva koja je izgubila svoju zelenu boju liči na plutajuću deponiju.

    Ekologija - Page 12 800x450


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50246
    Join date : 2017-11-16

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Nov 05, 2021 7:15 pm

    Ekologija - Page 12 6445076_0
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by ontheotherhand Sat Nov 06, 2021 1:05 pm

    https://www.instagram.com/p/CV2vbTNMLug/

    Kapiram da ću popiti tužbu, ali delite, delite, DELITE! Dosta je ignorisanja ovog ogromnog problema.

    Prvi post o jalovini je podelilo 7.000 ljudi, videlo ga je 140 hiljada, a mediji nisu ni reči napisali o jalovini. Kao što do medija nije stiglo ni ovo trovanje dece.
    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 1:07 pm

    Naleteo sam na više mesta na tu priču o prodaji jalovine umesto namenskog uglja za grejanje. Čekam da se na tu temu javi neko sa diplomom i iskustvom iz oblasti, nadam se da će se to dogoditi što pre.
    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 1:15 pm

    gde ima da se pročita to o jalovini, nemam pojma o čemu se radi

    kako misle da se greju na jalovinu, koju odakle
    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 1:18 pm

    stara priča, jalovina sa glinom, ne znam sad procente kako to tačno ide, valja se još otkad. ista priča kao lož ulje umesto dizela. samo što i u jednom i u drugom slučaju masa zna šta kupuje, jer se valja jeftinije.
    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 1:22 pm

    sada sam našao izjavu nekog lika iz petnice na tu temu

    celo objašnjenje je Ekologija - Page 12 2729202060 

    tako da je moj komentar Ekologija - Page 12 2729202060
    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 1:25 pm

    Namerno sam preskočio Vigora Majića, pošto nije kompetentan za to a pokrenuo je priču, ako sam dobro razumeo.
    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 1:36 pm

    pa to se valjalo jos u yu, samo niko nije bio lud da kupuje jer ti treba pet tona da postignes efekat kao od tone uglja. to sad u kapitalizmu i ekonomskoj tigrosti nastupilo masovno. baba i deda su lozili, kao i ceo njihov kraj, stalno su im nudili tu krsinu uz redovan kameni ugalj.
    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 1:38 pm

    ima više detalja koji su bitni:

    1. Potrebno je potpuno sagorevanje. To znači da je temperatura ložišta dovoljno visoka i da ima dovoljno kiseonika.

    2. Ukoliko T ložišta nije dovoljna, prvo dolazi do suve destilacije i tada u atmosferu odlazi najviše sranja, razna heterociklična jedinjenja tj polifenoli, benzenovi derivati i još koješta pride.

    To su uslovi pri kojima se nešto sagoreva.

    3. Sastav onoga što se loži je isto jako bitan. Ukoliko je prisutna glina, ja ne vidim gde je problem, osim što će da bude mnogo pepela. Sastav gline je takav da nema tu šta mnogo da ode u dim - oksidi silicijuma, gvožđa, aluminijuma, kalcijuma, magnezijuma i još dosta sličnih jedinjenja, glina nema strogo definisan sastav

    4. Ukoliko je tačno da ložimo u stvari ugalj sa 30-40% gline, onda je to izuzetno lako i za dokazivanje, dovoljan je jedan smederevac i 10kg uglja.

    Verovatno se prodaje loš ugalj, to mogu da poverujem, ali 30-40% gline ne mogu. Pored toga, ne vidim kako to utiče na ovoliko zagađenje. Potrebno mi je više podataka. Probaću da nađem neke analize uglja od nekih iz toplana.


    Last edited by Talason on Sat Nov 06, 2021 1:39 pm; edited 1 time in total
    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 1:38 pm

    Turul madár wrote:pa to se valjalo jos u yu, samo niko nije bio lud da kupuje jer ti treba pet tona da postignes efekat kao od tone uglja. to sad u kapitalizmu i ekonomskoj tigrosti nastupilo masovno. baba i deda su lozili, kao i ceo njihov kraj, stalno su im nudili tu krsinu uz redovan kameni ugalj.

    nije to ono o čemu se sada piše/priča
    паће

    Posts : 40213
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by паће Sat Nov 06, 2021 1:40 pm

    Је ли могуће да толики проценат глине напросто обара температуру, гуши ватру?


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 1:41 pm

    svakako da sada ima i krs peci koje se loze + odrzavanje katastrofa.
    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 1:41 pm

    to sigurno, ali je nemoguće da to ne primetiš

    imao bi pepela 4-5 kila na kantu uglja

    @паће
    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 1:42 pm

    sta se desava kad lozis gradju polovnu, lakirano farbano i sl
    ficfiric

    Posts : 34313
    Join date : 2012-02-10

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by ficfiric Sat Nov 06, 2021 1:46 pm

    Cousin Billy wrote:Naleteo sam na više mesta na tu priču o prodaji jalovine umesto namenskog uglja za grejanje. Čekam da se na tu temu javi neko sa diplomom i iskustvom iz oblasti, nadam se da će se to dogoditi što pre.

    Ako cemo se oslanjati na nos... Moze se po mirisu razlikovati dim iz odzaka. Ima dosta kuca iz kojih poslednjih 4-5 godina izlazi bas smrdljiv dim. Ispred jedne od tih sam pre 2-3 meseca video istovaren ugalj i evo, pre dve-tri nedelje, dim iz te kuce pada na drugu stranu ulice i bas smrdi. To je taj smrad na koji se svi zale a za to optuzuju Elixir (njihov dim bi trebao smrdeti na amonijak, oseti se ponekad).

    Imam na 100-200 metara jedan objekat za koji znam da se greju na kotao na ugalj. Lozac je moj komsija. U poslednje 3-4 godine, kada vetar nanese dim u mom pravcu, smrad se oseca kod mene iako imam dobru stolariju a taj objekat se nalazi sa druge strane parka.



    Niko ne moze da me ubedi da je ovaj ugalj sto se sad lozi isti kao onaj od pre 4-5 godina


    _____


    Uprava napolje!

    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 1:49 pm

    Turul madár wrote:sta se desava kad lozis gradju polovnu, lakirano farbano i sl

    ako ložiš u domaćinstvu, katastrofa

    ako ložiš industrijski, uglavnom je sve ok
    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 1:50 pm

    pa u domacinstvu mislim naravno, to se sada isto masovno spaljuje
    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 1:54 pm

    1t kamenog uglja je efikasna kao otprilike 4-5 lignita

    ukoliko je lignit koji odgovara specifikaciji, pepela može da bude oko 10%, nikako više od 15%

    siguran sam da će loženjem lignita da bude više zagađenja nego ako se loži kameni ugalj

    biće i mnogo više pepela, koji je neophodno da se analizira ukoliko se upotrebljava bilo gde kasnije, zato što u njemu može da bude manje ili više teških metala

    priča o 30-40% gline mi deluje preterana, ali bih voleo da vidim neku konkretnu analizu sumnjivog uglja
    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 1:56 pm

    e da ne pomislite da pišem ne znam ni ja kako, uglavnom navodim liste činjenica, a stilske figure, alegorije i onomatopeje ostavljam za neka druga mesta, naročito onomatopeje
    ficfiric

    Posts : 34313
    Join date : 2012-02-10

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by ficfiric Sat Nov 06, 2021 1:57 pm

    Btw, kad sam prolazio pored istovarenog uglja ispred one kuce, palo mi je na pamet da im klepim grumen-dva, da vidim kakvo to sranje oni loze ali jbg, sto da im kradem ugalj kad ne znam sta bih sa njim radio


    _____


    Uprava napolje!

    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Sotir Sat Nov 06, 2021 1:58 pm

    У Калуђерици се лако види ко какав угаљ ложи. Нема их пуно који ложе крш, али и од њих мало цела околина засмрди. Види се да дим често падне доле.
    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 2:00 pm

    da li se jos uvek prodaje drveni ugalj
    Anonymous
    Guest

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 2:01 pm

    dim padne dole zato što loš ugalj ima u sebi tegove, pa onda op

    Ekologija - Page 12 Empty Re: Ekologija

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun May 19, 2024 9:53 am