by Јанош Винету Sat Aug 10, 2024 12:29 pm
Проблем је једна ствар у ланцу прогреса који нам срећу квари - нико нема ни најмању намеру да отвара фабрику најсавременијих литијумских батерија у Србији.
Самсунг има најсавременију технологију који љубоморно и брижљиво чува, и коју је развијао дуго и мукотрпно.
Фабрика литијумских батерија налази се наравно у западној Пољској, јер Пољска има јефтину радну снагу а близу је Берлина и осталих западних тржишта, има излаз на море па може слободно да извози и увози те има јако добар политички однос са Јужном Корејом и Америком. Гаранције које је пољска влада дала Јужнокорејцима су врло битне у овом послу, као и висок ниво интегрисаности у евроатлантски систем - ЕУ и НАТО, што гарантује оперативну безбедност технологије (да не покраду Немци).
Шанса да се једна тако осетљива технологија пребаци овде је минимална, у рангу да TSMC отвори фабрику чипова овде. Потребан је екосистем за индустријску производњу, финансијски подстицаји и ниски порези, јака хемијска индустрија, велика количина чисте воде, образовани стручњаци који нису прецењени и кротка радна снага повољног односа цене и квалитета. Све ово Србија одавно нема.
Ако би негде била фабрика батерија, велике су шансе да буде у Хрватској или Словенији пошто она задовољава већину услова као и Пољска - има море, близу је тржишта, има довољно образоване радне снаге, није прескупа за бизнис, политички врло наклоњена Западу.
Нема ту шансе за развој, производи веће финализације нису нам намењени у глобалној подели карата. Чак ни полупроизводе не правимо (то раде Чеси и Пољаци), већ само голу сировину.
То Вучић мора да обезбеди својим страним партнеримаTM а нама прича бајке о фабрикама батерија и електричних возила једном, кад прораде рудници. Ти рудници се отварају да би Немачка профитирала на финалним производима, а не да би ми правили и батерије и возила. Ми смо ту само као копачи сировина.
Фабрике батерија већ постоје у Пољској и раде увелико, али на 50% потенцијала, са опцијом да повећају капацитет када се повећа дотур сировина.