Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Rio Tinto

    avatar

    Posts : 18961
    Join date : 2014-12-12

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by beatakeshi Sat Aug 17, 2024 7:41 pm

    Vama ni Krle nije valjao.
    паће

    Posts : 41156
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by паће Sat Aug 17, 2024 7:43 pm

    Па није Крло тај који ће нешто да ваља. Он више, онако, уваљује.


    _____
       What is it before it is called a day? Why do people try to call my name and not me?
       чланак садржи негативну количину информације, прочиташ па знаш мање него пре.
    disident

    Posts : 15371
    Join date : 2016-03-28

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by disident Sun Aug 18, 2024 11:33 am

    konjski nil wrote:
    disident wrote:kako se organizovano i brutalno guši svaka objava na fb lokalnim grupama
    sada ćemo Citirati 1 Njega koji je neumorno ponavljao masi preučenih ali street unwise štrebera da dolazak sns pečati povratak u srednji vek Rio Tinto - Page 27 2304934895
    kada su bergasa milogled i geprat kažnjavali Tadića više puta im je rečeno da će nagrabusiti samo penzosi trudnjače opozicija i mi cigani

    sad je očito da je u doba demokratije srbija bila ogromni hajd park i da je s dolaskom belolistićarskih asova Slobodna Misao postala Otvorena Nepromišljenost


    Konjski ponovo predvidja budućnost, daj neki broj za loto tiket Rio Tinto - Page 27 2304934895

    Evo i mup je odlučio da se priključi demokratskom i naučnom dijalogu i da u njega uključi sve društvene grupe, pa i trudnjače.

    https://n1info.rs/vesti/eko-straza-ukp-sa-nalozima-pretresao-stanove-cetvoro-aktivista-u-poslednjih-nekoliko-sati/


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Nim Chimpsky

    Posts : 178
    Join date : 2024-06-04

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by Nim Chimpsky Sun Aug 18, 2024 11:57 am

    паће wrote:Отерали Тадића јер као није ваљао,
    Tadic je bio dobar. Nisu valjali ovi oko njega.
    avatar

    Posts : 18961
    Join date : 2014-12-12

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by beatakeshi Sun Aug 18, 2024 12:53 pm

    S kim si, takav si.
    Nim Chimpsky

    Posts : 178
    Join date : 2024-06-04

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by Nim Chimpsky Sun Aug 18, 2024 1:49 pm

    Dvosmislena ti je tvrdnja. Je li tadic bio dobar jer su ovi oko njega bili dobri ili je bio los jer su ovi oko njega bili takvi?
    Nim Chimpsky

    Posts : 178
    Join date : 2024-06-04

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by Nim Chimpsky Sun Aug 18, 2024 1:57 pm

    Kako prognozirate da ce ovo zavrsiti? Oce kopati ili nece?

    Ja ne znam sta da mislim, brojnost na mitingu me je iznenadila. Negativno, tojest, ocekivao sam mnogo vise ljudi.
    avatar

    Posts : 18961
    Join date : 2014-12-12

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by beatakeshi Sun Aug 18, 2024 2:18 pm

    Nim Chimpsky wrote:Dvosmislena ti je tvrdnja. Je li tadic bio dobar jer su ovi oko njega bili dobri ili je bio los jer su ovi oko njega bili takvi?
    Opa, imamo ovde latentnog krloljupca? Šapićevca? Poštovaoca rada Jelene Trivan, Čomićke... Pokaj se, Bog je milostiv.
    avatar

    Posts : 18961
    Join date : 2014-12-12

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by beatakeshi Sun Aug 18, 2024 2:20 pm

    Nim Chimpsky wrote:Kako prognozirate da ce ovo zavrsiti? Oce kopati ili nece?

    Ja ne znam sta da mislim, brojnost na mitingu me je iznenadila. Negativno, tojest, ocekivao sam mnogo vise ljudi.
    Neće kopati.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Aug 18, 2024 2:46 pm

    Nim Chimpsky wrote:Kako prognozirate da ce ovo zavrsiti? Oce kopati ili nece?

    Ja ne znam sta da mislim, brojnost na mitingu me je iznenadila. Negativno, tojest, ocekivao sam mnogo vise ljudi.

    Za taj datum to je bila solidna cifra. Plus, nista se jos ne desava, nije kao da ce za mesec dana krenuti da kopaju.

    Oprezno prognoziram da nece uskoro to kopanje, ako ikad. Mnogo je to njemu skupo politicki. Malo ko pusi ovu pricu da zapad destabilizuje vlast u srbiji zato sto vlast u srbiji nesto daje - zapadu. To je ipak previse glupo za vecinu.
    Sox

    Posts : 54
    Join date : 2024-06-10

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by Sox Sun Aug 18, 2024 4:21 pm

    Ako se kopa u Svedskoj mislim da ce i u Srbiji.

    Aitik, otvoreni rudnik odakle dolazi bakar.

    Rio Tinto - Page 27 Screenshot-2024-08-18-at-15-53-21-The-Aitik-copper-mine-with-the-open-pit-with-waste-rock-dumps-in-t

    Oni su uveli ekoloske standarde

    Rio Tinto - Page 27 Screenshot-2024-08-18-at-16-06-04-Boliden-copper-mines-Google-Search

    https://www.miningmagazine.com/fleets/news/1374272/boliden-doubles-electrification

    Mislim da ce se kopati u Nemackoj, Ceskoj i Srbiji. Kao sto je vec krenulo u Portugalu. Ali treba malo vremena da bi se obezbedili najbolji standardi i zastita zivotne sredine. Trebaju da se odrade sve procene i ispitivanja.
    disident

    Posts : 15371
    Join date : 2016-03-28

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by disident Sun Aug 18, 2024 5:00 pm

    Hvala EU i Nemačkoj sto su dali punu podršku ovome
    https://n1info.rs/vesti/aktivistkinja-za-zenska-prava-privedena-pred-ukrcavanje-u-avion-razlog-rusenje-ustavnog-poretka/


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    disident

    Posts : 15371
    Join date : 2016-03-28

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by disident Sun Aug 18, 2024 5:05 pm

    Pokret Kreni-Pomeni je sinoć saopštio da je u poslednjih nedelju dana policija privela i uhapsila oko 40 aktivista zbog učešća u organizaciji protesta. Navode da se u većini slučajeva terete za kršenje ustavnog poretka.

    https://www.danas.rs/vesti/drustvo/ko-su-privedeni-clanovi-eko-straze/


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Del Cap

    Posts : 6842
    Join date : 2019-11-04

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by Del Cap Sun Aug 18, 2024 5:09 pm

    Nektivni Ugnelj wrote:
    Nim Chimpsky wrote:Kako prognozirate da ce ovo zavrsiti? Oce kopati ili nece?

    Ja ne znam sta da mislim, brojnost na mitingu me je iznenadila. Negativno, tojest, ocekivao sam mnogo vise ljudi.

    Za taj datum to je bila solidna cifra. Plus, nista se jos ne desava, nije kao da ce za mesec dana krenuti da kopaju.

    Oprezno prognoziram da nece uskoro to kopanje, ako ikad. Mnogo je to njemu skupo politicki. Malo ko pusi ovu pricu da zapad destabilizuje vlast u srbiji zato sto vlast u srbiji nesto daje - zapadu. To je ipak previse glupo za vecinu.

    Pa on nešto daje tzv zapadu a opet po svom izboru. Neće da ponudi poštene izbore, medijske slobode, realni napredak u poglavljima 23 i 24, sankcije Rusiji, tj da budeš smisleni kandidat u pregovorima koji radi svoj posao i gura napred, nego eto može litijum (samo videćemo da li i kako). Taman po meri kriminalne izdajničke klike.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Aug 18, 2024 5:18 pm

    Pa da. Ali upravo zato to ne bi trebalo da prodje
    avatar

    Posts : 18961
    Join date : 2014-12-12

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by beatakeshi Sun Aug 18, 2024 5:51 pm

    Sox wrote:Ako se kopa u Svedskoj mislim da ce i u Srbiji.

    Aitik, otvoreni rudnik odakle dolazi bakar.

    Rio Tinto - Page 27 Screenshot-2024-08-18-at-15-53-21-The-Aitik-copper-mine-with-the-open-pit-with-waste-rock-dumps-in-t

    Oni su uveli ekoloske standarde

    Rio Tinto - Page 27 Screenshot-2024-08-18-at-16-06-04-Boliden-copper-mines-Google-Search

    https://www.miningmagazine.com/fleets/news/1374272/boliden-doubles-electrification

    Mislim da ce se kopati u Nemackoj, Ceskoj i Srbiji. Kao sto je vec krenulo u Portugalu. Ali treba malo vremena da bi se obezbedili najbolji standardi i zastita zivotne sredine. Trebaju da se odrade sve procene i ispitivanja.
    Šta misliš o ugostiteljstvu?
    Milenko Puzigaca

    Posts : 58
    Join date : 2023-10-15

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by Milenko Puzigaca Sun Aug 18, 2024 10:36 pm

    Ove što ih hapse i treba hapsiti, to je odlicna stvar. Ništa im neće faliti od malo zastrašivanja. I sta kaže ova, leči se od anksioznosti? Pa se onda prazni urlanjem gluposti po ulicama? Zašto bi neko trebalo to da sluša?

    Malo sam opet razgledao onaj navodno stručni tekst. Nisu tamo napisali kojom su naučnom metodom utvrdili da tih 20,000 (namig namig) tamo "već dobro žive". Trebalo bi to da isprave u sledećem izdanju.

    More pendreči to, pa da zakopamo. Dosta je bilo dranja. Uz to, prava sirotinja se nikad ne buni, nego se bune zadrigli i besni, a sirotinja eno je kod Vučića, prica mu hvalospeve za dve crvene. Takođe, ja sam OK sa svim posledicama iz onog teksta. Jbg, napredak ima cenu.

    Da se pitam ja bih betoniro travu i ofarbo tamno braon svaku vodu plavu, nema druge. Kako će se drugačije doći do nanobotova i replikatora, majku mu imperijalističku?
    ficfiric

    Posts : 35304
    Join date : 2012-02-10

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by ficfiric Sun Aug 18, 2024 10:39 pm

    Btw, nikako da te pitam, sto kukas na komunizam, zar niste onomad proglasili pobedu?



    Last edited by ficfiric on Sun Aug 18, 2024 10:41 pm; edited 1 time in total


    _____


    Uprava napolje!

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Aug 18, 2024 10:39 pm


    Jbg, napredak ima cenu.


    Ne da ima nego upravo prisustvujemo jednoj njih
    nalog sa ženinog laptopa

    Posts : 4436
    Join date : 2016-09-29

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by nalog sa ženinog laptopa Mon Aug 19, 2024 12:01 am

    taman sam hteo da pohvalim forumase da su prestali da diskutuju sa svakim nesrecnikom i sad ova 2 posta...


    _____
    THE space age is upon us. Rockets are leaving our globe at 
    speeds unheard of only a few years ago, to orbit earth, moon, and 
    sun. People have visited the moon, we have sent space probes to 
    all but one of the planets, and words like "orbit" and "satellite" are 
    picked up by children in the nursery.
    avatar

    Posts : 7703
    Join date : 2017-03-14

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by MNE Mon Aug 19, 2024 12:02 am

    dokle to ide kad ih šalju na ovakve zabačene forume na kojima ima par desetina aktivnih članova
    Thomas Sankara

    Posts : 262
    Join date : 2016-07-06
    Location : Belgrade

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by Thomas Sankara Mon Aug 19, 2024 1:56 am

    Milenko Puzigaca wrote:Ove što ih hapse i treba hapsiti, to je odlicna stvar. Ništa im neće faliti od malo zastrašivanja. I sta kaže ova, leči se od anksioznosti? Pa se onda prazni urlanjem gluposti po ulicama? Zašto bi neko trebalo to da sluša?

    Malo sam opet razgledao onaj navodno stručni tekst. Nisu tamo napisali kojom su naučnom metodom utvrdili da tih 20,000 (namig namig) tamo "već dobro žive". Trebalo bi to da isprave u sledećem izdanju.

    More pendreči to, pa da zakopamo. Dosta je bilo dranja. Uz to, prava sirotinja se nikad ne buni, nego se bune zadrigli i besni, a sirotinja eno je kod Vučića, prica mu hvalospeve za dve crvene. Takođe, ja sam OK sa svim posledicama iz onog teksta. Jbg, napredak ima cenu.

    Da se pitam ja bih betoniro travu i ofarbo tamno braon svaku vodu plavu, nema druge. Kako će se drugačije doći do nanobotova i replikatora, majku mu imperijalističku?

    Nisam znao da si ti protivnik i neprijatelj slobode govora, misljenja i prava na protest  Rio Tinto - Page 27 819872012
    паће

    Posts : 41156
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by паће Mon Aug 19, 2024 9:24 am

    Thomas Sankara wrote:
    Milenko Puzigaca wrote:Ove što ih hapse i treba hapsiti, to je odlicna stvar. Ništa im neće faliti od malo zastrašivanja. I sta kaže ova, leči se od anksioznosti? Pa se onda prazni urlanjem gluposti po ulicama? Zašto bi neko trebalo to da sluša?

    Malo sam opet razgledao onaj navodno stručni tekst. Nisu tamo napisali kojom su naučnom metodom utvrdili da tih 20,000 (namig namig) tamo "već dobro žive". Trebalo bi to da isprave u sledećem izdanju.

    More pendreči to, pa da zakopamo. Dosta je bilo dranja. Uz to, prava sirotinja se nikad ne buni, nego se bune zadrigli i besni, a sirotinja eno je kod Vučića, prica mu hvalospeve za dve crvene. Takođe, ja sam OK sa svim posledicama iz onog teksta. Jbg, napredak ima cenu.

    Da se pitam ja bih betoniro travu i ofarbo tamno braon svaku vodu plavu, nema druge. Kako će se drugačije doći do nanobotova i replikatora, majku mu imperijalističku?

    Nisam znao da si ti protivnik i neprijatelj slobode govora, misljenja i prava na protest  Rio Tinto - Page 27 819872012

    Нема Rio Tinto - Page 27 29297947 без Филипа. Ово је лоша замена за цигуру, кафа сигурно није.


    _____
       What is it before it is called a day? Why do people try to call my name and not me?
       чланак садржи негативну количину информације, прочиташ па знаш мање него пре.
    Milenko Puzigaca

    Posts : 58
    Join date : 2023-10-15

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by Milenko Puzigaca Mon Aug 19, 2024 2:19 pm

    Thomas Sankara wrote:
    Nisam znao da si ti protivnik i neprijatelj slobode govora, misljenja i prava na protest  Rio Tinto - Page 27 819872012
    Nisam protiv, ali ne bi bilo loše da ponekad naprave i kakav protest "hoćemo u NATO i mi kao svi", "kad će se priznati Kosovo, pa da se sa istim napiše zajednicka istorija koja nece podsticati mržnju nego miroljubivu koegzistenciju", "hoćemo i ovde kanal prajd kao u Amsterdamu" , "uij zaoi da srBstvo ne potoi", "svetlost dolazi sa zapada, reko Kurosava", "dole samoupravljanje" i slično, a ne samo "proteste" na kojima se fukara okuplja oko najvećih zauma koji mogu biti smišljeni i kojih se treba stideti.

    Pa šta ako se Vučić i SNS ne mogu srušiti na tim temama jer ih 95% Srba i ne podržava? Ne mogu ni ovakvim, kao to sa F litijumom,  ali bi bar javno bilo vidljivo da i tu ima normalnih. Npr, da nije bilo akcija "čitulja" i "baloni" organizovanih na FB92, sa par stotina prisutnih, ne bi se videlo da i tu ima normalnih kad je ono uginuo Milosević. Ili pre toga, Rimtutituki.
    Del Cap

    Posts : 6842
    Join date : 2019-11-04

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by Del Cap Mon Aug 19, 2024 6:10 pm

    Neka institucije rade

    https://forbes.n1info.rs/biznis/istrazujemo-u-kakvom-su-stanju-inspekcije-koje-bi-trebalo-da-kontrolisu-rio-tinto/



    ISTRAŽUJEMO U kakvom su stanju inspekcije koje bi trebalo da kontrolišu Rio Tinto
    ...


    U konkretnom slučaju, na „prvoj liniji fronta“ su inspekcijski organi zaduženi za nadzor nad poslovanjem rudarskih kompanija.

    Forbes Srbija istraživao je kojim ljudskim kapacitetima raspolažu, imajući u vidu hroničan nedostatak inspektora u Srbiji.

    Postoje inspekcije koje ‚bi sve vreme bile zadužene za nadzor nad poslovima ukoliko zaživi projekat Jadar, kako u fazi razvoja rudnika tako i u fazi eksploatacije. To su pre svega Geološka i rudarska inspekcija, kao i Inspekcija za zaštitu životne sredine. Zajedno s njima, sve vreme na oprezu moraće da bude Inspekcija za preventivnu zaštitu odnosno tzv. protivpožarci, a ovoj grupi treba dodati i jednu „univerzalnu“ inspekciju kao što je Inspektorat za rad.

    S druge strane, u fazi izgradnje rudnika, nadzor će morati da obavlja i Građevinska inspekcija dok će posle početka rada odnosno u fazi eksploatacije rude, odgovornost imati Inspekcija za opremu pod pritiskom.

    Zbog nacionalnog značaja ovog projekta, ali i zbog samih nadležnosti, prema saznanjima Forbes Srbija, lokalne inspekcije ne bi trebalo da imaju posla kada je reč o nadzoru ovog projekta.

    Geološka i rudarska inspekcija


    Javni dokumenti odnosno izveštaji i planovi inspekcija, već kod prve ključne za nadzor rudarske delatnosti u Srbiji pokazuju zabrinjavajuću situaciju – nedostatak kadrova.

    U izveštaju o radu Geološke i rudarske inspekcije za 2023. navodi se da je sistematizovano 14 radnih mesta. Popunjeno je bilo tek pola odnosno sedam.

    Ni u planu inspekcije za 2024. situacija nije bitno drugačija. Navodi se da je u ovoj inspekciji sistematizovano 13 radnih mesta, a popunjeno je – šest. Od tih šest, pokazuje tabela, jedan je načelnik, a ostalo su geološki inspektori (tri) i rudarski inspektori (po jedan sa sedištem u Zaječaru i Užicu).

    Podaci pokazuju da ih čekaju pune ruke posla. Postoji 833 objekta u Srbiji koja mogu biti predmet nadzora bilo da je reč o istraživanjima ili eksploataciji od kojih su 103 ocenjeni kao visokorizični, a 23 su svrstana u kategoriju kritičnog rizika. U praksi, to znači da će one sa visokim rizikom posetiti najmanje jednom u toku godine, a kritične najmanje dvaput. Cilj inspekcije je da ove godine prekontrolišu 575 objekata gde se obavlja eksploatacija ili istraživanje.

    Inspekcija za zaštitu životne sredine

    Kada je reč o Inspekciji za zaštitu životne sredine, njihov izveštaj za 2023. pokazuje da je u tom sektoru bilo zaposleno ukupno 67 ljudi, od čega je 56 inspektora. Međutim, prema pravilniku, predviđeno je da ih ima gotovo 30 više – tačnije 85 – što otkriva da i ovaj inspekcijski organ, koji će biti veoma važan u kontroli rada rudnika Jadar, ima velikih kadrovskih izazova.

    I sama inspekcija u svom izveštaju ističe „neophodnost povećanja broja inspektora u Sektoru za nadzor i preventivno delovanje u životnoj sredini“.

    U planu za 2024. navodi se da je broj sistematizovanih mesta u ovoj inspekciji 86, ali je broj popunjenih ostao isti – 56. Da stvar bude gora, od tih 56, tri inspektora tokom ove godine ispunjavaju uslove za odlazak u penziju što znači da će ih biti još manje.

    Inače, ono što je uočljivo u izveštajima inspekcija jeste promena u prikazivanju stanja materijalnih resursa kojima raspolažu. Dok su ranijih godina obaveštavali resorna ministarstva i javnost koliko su stari automobili (i računari) koje koriste pa čak i da li raspolažu letnjim i zimskim setovima guma i da li su uopšte registrovani, sada je to sve ređa praksa osim što možemo pročitati da ih poseduju. I ovde je Inspekcija za zaštitu životne sredine transparentnija od drugih pa otkriva da im je većina vozila starija od 10 godina.

    Inspekcija za preventivnu zaštitu

    Inspekcija za preventivnu zaštitu u nadležnosti je MUP-a jedna je od retkih koja ne otkriva broj zaposlenih kojima raspolaže. To se ne vidi ni u izveštaju o radu za prošlu godinu niti u planu za 2024.

    Jedini dostupni javni podatak za ovaj organ je davno sprovedena Funkcionalna analiza republičkih inspekcija sa analizom kapaciteta, koju je realizovalo Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave. Iako je napravljena još 2019. ipak pruža indikativne podatke, ne samo za ovaj već i za ostale inspekcijske organe, s kakvim se kadrovskim izazovima suočavaju.

    Te godine, Inspekcija za preventivnu zaštitu je po sistematizaciji imala predviđena 183 radna mesta, a bilo je popunjeno 169 tako da je i ona radila s manjkom ljudi. Međutim, iz tog dokumenta se vidi da im je ne samo falilo tih 14 osoba već da su iskazali potrebu za zapošljavanjem čak 60 radnika.

    Građevinska inspekcija

    Ako kažemo da i ovoj inspekciji nedostaje ljudi, nećemo reći ništa novo. U izveštaju za prošlu godinu navodi se da je „analizirana godina završena sa ukupnim brojem radno angažovanih inspektora 8 stalno zaposlenih od 15 sistematizovanih mesta“. Tri inspektora su angažovana na određeno vreme dok je jedan inspektor na porodiljskom odsustvu.

    Ista situacija je praktično preslikana i u planu rada za 2024. U ovom odeljenju koje je pod ingerencijom Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, posao obavlja 12 zaposlenih. Međutim, tu su uračunati i ranije pomenutih troje inspektora angažovanih na određeno vreme i inspektorka na porodiljskom odsustvu.

    Inspekcija u svom planu konstatuje da „za redovan obilazak terena nedostaje veliki broj inspektora tokom sezone građevinskih radova“.

    Inspekcija za opremu pod pritiskom

    Ovo je druga inspekcija koja će biti nadležna za projekat Jadar, a da je u resoru Ministarstva rudarstva i energetike.

    Procentualno posmatrano, ona ima najvećih kadrovskih problema. Nedostaje joj dve trećine ljudi.

    Kako se vidi iz plana rada za 2024. „trenutno u Odeljenju za inspekciju opreme pod pritiskom su od 12 sistematizovanih radnih mesta popunjena četiri“. Od četiri jedan je šef. Tako ostaju dva inspektora sa sedištem u Beogradu i jedan sa sedištem u Nišu.

    Kada je reč o projektu Jadar, ova inspekcija ima jedno sistematizovano mesto u Valjevu, odakle bi inspektor po svemu sudeći pokrivao teritoriju zapadno od ovog grada, ali nije popunjeno.

    U svom dokumentu ističu da su veoma važna inspekcija. „Inspekcijski nadzor u oblasti opreme pod pritiskom je od posebnog značaja sa aspekta bezbednosti i zdravlja ljudi, jer je u pitanju nadzor nad više desetina hiljada komada različite opreme pod pritiskom na teritoriji Republike Srbije“, navodi inspekcija i precizira da je reč o 5.000 subjekata i objekata koji poseduju ovakvu opremu odnosno da postoji više od 50.000 komada opreme.

    Inspektorat za rad

    Radni odnosi i bezbednost na radu su ključne oblasti nadzora ove inspekcije. I od nje se često očekuje da bude sveprisutna i otkriva rad na crno ili neadekvatne uslove rada koji mogu da ugroze bezbednost radnika.

    Međutim, pitanje je da li to može da uradi sa ukupno 232 zaposlena, koliko izveštaj o radu za 2023. pokazuje da ih ima. Od tog broja zapravo su 218 inspektori. S druge strane, treba imati u vidu i da 232 zaposlena u Inspektoratu za rad nisu konačan broj predviđenih radnih mesta. Ova inspekcija bi prema sistematizaciji trebalo da ima 281 čoveka.

    Šta u praksi mogu da izvedu? Plan za 2024. predviđa da svaki inspektor u oblasti radnih odnosa izvrši najmanje 140 inspekcijskih nadzora, a u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu najmanje 70.

    Šta je sa ostalim inspekcijama?

    Prema informacijama Forbes Srbija, ostale republičke inspekcije ne bi trebalo da budu angažovane u nadzoru realizacije projekta Jadar, ali kako smo nedavno pisali, u zajedničku kontrolu istražnog polja kompanije Euro Litijum Balkan su, pored rudarsko-geološke i Inspekije za zaštitu životne sredine, pozvane i dve dodatne– vodna i poljoprivredna inspekcija, koje su nadležne za kontrolu korišćenja vode i poljoprivrednog zemljišta. Stoga smo pogledali i kakvi su njihovi kapaciteti.

    Vodna inspekcija

    Slika Vodne inspekcije lošija je i u odnosu na Inspekciju za opremu pod pritiskom kada je reč o manjku ljudstva. Izveštaj o radu ove inspekcije za 2023. pokazuje da je u ovom odeljenju sistematizovano čak 49 inspektora, a da je popunjeno manje od trećine – Srbija je prošle godine imala samo 14 vodnih inspektora.

    Da je slika poražavajuća, izveštaj otkriva u daljem tekstu iz kojeg se može videti da su 2010. imali 34 inspektora.

    Prosečna starost vodnih inspektora je u nivou proseka za sve inspekcije – 53. Do 50 godina ima osam inspektora. Isto toliko ima između 50 i 60 godina, a više od 60 godina dvoje inspektora.

    „Priloženi podaci ukazuju na visoku prosečnu starost inspektora, zbog čega se u narednim godinama može očekivati dodatno smanjenje broja inspektora usled sticanja uslova za starosnu penziju“, konstatuje inspekcija u izveštaju.

    Vodna inspekcija ističe da im je potrebno tih 49 sistematizovanih inspektora „te je potrebno zaposliti još 35 inspektora“.

    Ono što je za utehu jeste da je upravo odsek Vodne inspekcije koji pokriva teritoriju Loznice prošle godine bio najaktivniji i sproveo 199 nadzora.

    S druge strane, u planu inspekcije za 2024. navodi se nešto bolja slika odnosno da je u inspekciji sada 18 zaposlenih plus načelnik. U ovom dokumentu, Vodna inspekcija navodi da im nedostaje 31 čovek. Zato se neki nadzori i ne sprovode, otkriva dokument.

    „Odeljenje Vodne inspekcije se u praksi suočava sa problemom izostajanja inspekcijskog nadzora zbog smanjenja broja inspektora“, stoji u planu.

    Poljoprivredna inspekcija

    Izveštaj o radu ove inspekcije pokazuje da su podeljeni u više odeljenja. Tako je odeljenje za bezbednost hrane biljnog porekla raspolagalo sa 29 inspektora, odeljenje za alkoholna i bezalkoholna pića i duvanske proizvode sa 23, a odeljenje za kontrolu podsticajnih sredstava sa 27. U onom najvažnijem za našu priču – odeljenju za poljoprivredno zemljište – bilo ih je 19 od čega 18 inspektora i načelnik.

    Inspekcija u svom izveštaju ističe zadovoljstvo urađenim poslom, ali konstatuje i izazove.

    Zbog nedovoljnog broja inspektora koji obavljaju inspekcijski nadzor i zbog evidentne razlike u opterećenosti inspektora, te teritorijalnim razlikama u broju nadziranih subjekata, velikog teritorijalnog obuhvata i udaljenosti katastarskih parcela nad kojima se vrši nadzor i njihove identifikacije, nepristupačnost lokacije – terena i slično, pridržavanje rokova za postupanje inspekcije nije moguće u potpunosti“, stoji u izveštaju.

    Rio Tinto - Page 27 Empty Re: Rio Tinto

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Sep 19, 2024 6:28 pm