Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    disident

    Posts : 15027
    Join date : 2016-03-28

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by disident Wed Dec 22, 2021 12:54 pm

    Uncle Baby Billy wrote:jaooo kolko je ovo neprijatno Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 3137070404 Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 286371741
    Toliko da boli.
    Ne znam sta je sa (domacim) autorima, koji toliko nemaju iskustva iz zivota, ono makar da su prosli, videli, culi od drugih ljudi nesto o cemu bi pisali, ili bar se ocesali o isto, razumeli pa to preneli, izmastali, iskonstruisali,  bacili na papir. Svi ti izmisljeni dijalozi koji podsecaju na domace humoristicke serije tipa Srecnih ljudi.

    Bas je primetna ta praznina, pored teskog nedostatka talenta


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    fikret selimbašić

    Posts : 9533
    Join date : 2020-06-19

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by fikret selimbašić Wed Dec 22, 2021 12:57 pm

    Pročelje dvospratne kuće u Ulici Maksima Gorkog zeleni se na suncu. Poput žive ograde od betona. Nekadašnja slave građanske klase sada već blaženopočivše kraljevine kruni se sa nje zajedno sa malterom fasade. Kao da se naslage istorije skidaju jedna po jedna, ostavljajući golo telo istine o porazu jedne ideje i pobedi druge. Zidovi kuće prošarani su rupama od gelera. Neke su nastale tokom nacističkih, a neke tokom savezničkih bombardovanja. Iznad ulaza koji čine dvokrilna bela vrata stoji znak “kolonijalno bakalska radnja” koji je neko precrtao crvenom farbom i ispod napisao:
    ŽIVELA NARODNA VLAST, SMRT KAPITALISTIMA
    Ispred vrata se tiskaju kurve, poput čete partizana koja čeka na sledovanje čorbe iz manjerke.
    “Znaš li koja je razlika između bakalnice i prodavnice?”, pita jedna kurva drugu.
    “Ne znam.”, odgovara ova.
    “Bakalnica ima vlasnika.”


    Ovo kao da je pisano nečim sličnim onom Marić generator, teško drugačije sve ovo može stati u jedan pasus.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11562
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Ferenc Puskás Wed Dec 22, 2021 1:53 pm

    Ok, ovo je suho zlato. Naslage gluposti, predrasuda i neznanja se ljušte jedna preko druge ostavljajući golo govno.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Wed Dec 22, 2021 2:26 pm

    zemlja ništaka na brdovitom balkanu
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7163
    Join date : 2020-03-05

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Vilmos Tehenészfiú Wed Dec 22, 2021 4:37 pm

    Erős Pista wrote:Lebe.

    https://www.juznevesti.com/komentar/Dejan-Stojiljkovic/Visak-mudrosti.sr.html
    Jel istina ovo:

    Nakon završetka rata, vojska i nova vlast rekvirirali su sve škole u Nišu. Tako da su deca morala da idu na časove po lokalnim kafanama i drugim prostorima. Jedan od tih prostora bila je i mrtvačnica u vojnoj bolnici. 


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Wed Dec 22, 2021 4:53 pm

    Istina je. Tiražni pisac koristi "Tako da" na početku rečenice, za šta u petom razredu sledi ocena manje na pismenom. I nema nikog da mu to pogleda, da popravi, pošto naši pisci ne dozvoljavaju da im urednici diraju tekstove, sve je to čista Reč, izbrušena poput dijamanta, poput sura iz Kurana. Tako da nam je književnost otišla u kurac.
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Notxor Wed Dec 22, 2021 5:16 pm

    Prostor ili prostorija, pitanje je sad?


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    kapetanm

    Posts : 5797
    Join date : 2012-02-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by kapetanm Wed Dec 22, 2021 5:23 pm

    Kad smo kod toga primetio sam kod mnogih forumasa pocetak "I da" pa zapeta pa dalje recenica tipa i da, nisam raspolozen a trebalo bi "da, nisam raspolozen" ili hemingvejevskije "nisam raspolozen".
    Kad to vidim iskrolujem ostatak
    Erős Pista

    Posts : 81415
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Wed Dec 22, 2021 8:03 pm

    Ahahaa, a u drugom niskim mediju, drugi odlomak!

    https://niskevesti.rs/dejan-stojiljkovic-njegove-ubice/


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by паће Wed Dec 22, 2021 8:08 pm

    Erős Pista wrote:Ahahaa, a u drugom niskim mediju, drugi odlomak!

    https://niskevesti.rs/dejan-stojiljkovic-njegove-ubice/

    Гле, не фали квачица.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Летећи Полип

    Posts : 11103
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Летећи Полип Wed Dec 22, 2021 10:53 pm

    disident wrote:Toliko da boli.
    Ne znam sta je sa (domacim) autorima, koji toliko nemaju iskustva iz zivota, ono makar da su prosli, videli, culi od drugih ljudi nesto o cemu bi pisali, ili bar se ocesali o isto, razumeli pa to preneli, izmastali, iskonstruisali,  bacili na papir. Svi ti izmisljeni dijalozi koji podsecaju na domace humoristicke serije tipa Srecnih ljudi.

    Bas je primetna ta praznina, pored teskog nedostatka talenta


    Bas sam razmisljao o ovome pre neko vece. Nije to (samo) stvar nedostatka zivotnog iskustva. Tj. svi mi imamo nekakvo zivotno iskustvo. Da si proveo sasvim "normalan i dosadan" zivot , opet bi imao o kome i o cemu da pises. Npr, neko ko je pregrmeo tiraniju u porodici, ili na poslu, savrseno dobro moze da razume tiraniju kao istorijsku pojavu, i tiranina kao njeno lice. Ako si imao Kaligulu za porodicnim stolom, nece ti biti tesko da ga zamislis na rimskom prestolu. 

    Hocu da kazem da nije potrebno neko egzoticno zivotno iskustvo da bi se covek bavio humanistikom, ukljucujuci tu i knjizevnost. Na svakog chad Hemingveja, uvek ima neki virgin Ibzen. Ibzen je bio tipican salonski burzuj 19. veka, ali upravo zato je malo ko razumeo malogradjanstinu tako intimno kao on. Orvel svoje najpoznatije delo nije napisao inspirisan Burmom ili Spanijom, vec sljakom u propagandistickom odeljenju BBCa. Ne u rovu, gde mu je metak prosvirao vrat, nego medju pencil pusherima je prepoznao distopijsko zlo.

    Tu je kljucna, rekao bih,  autorelfektivnost tj. samospoznaja. Ono sto u Delfima pise - poznaj sebe. U procesu samospoznaje covek dobija sposobnost da posmatra sebe, ljude oko sebe, i situacije u kojima se nalaze, te da ih vrednosno ocenjuje. Refleksija je ono sto cini dobrog pisca, filozofa, istoricara, psihologa, mistika itd. Bez nje je covek u principu zivotinja, ali najopasnija, jer i dalje ima instrumentalni razum.  Neki ljudi se rode bez sposobnosti za refleksiju, ili im je pak njihova sredina potpuno zatukla - to su psihopate, sociopate i narcisi. Najveci broj ljudi je ima ali, rekao bih, ipak "bira" da je ne koristi, jer je tako mnogo lakse ici kroz zivot. Samosvesni karijerista ne moze da dogura daleko, jebi ga.

     I tu, konacno, dolazimo do naseg problema sa piscima kao sto je ovaj lik. Njihov problem nije sto nemaju zivotnog iskustva, vec sto to zivotno iskustvo koje imaju ne podvrgavaju reflektivnim procesima. Kada se to oduzme, coveku ostaje samo puko raspolozenje, afekat, neka elementarna zivotinjska empatija. To je ta praznina o kojoj pricas, a koja se onda popunjava "atmosferom" i "autenticnoscu". Monotno geganje kroz scene, koje se na kraju nekako razvuku i stope jednu amorfnu celinu, i jedino sto ti na kraju ostane je aftertaste te dominantne emocije koja se provlacila. Poetika nedesavanja, kako je nazvao Gulara, kada kritikuje balkanski soc film. 

    Da se ovaj Stojiljkovic nasao onog sudbonosnog jutra 1857. na trgu u Parizu, kada su goljotinirali nekog nesrecnika, on bi sigurno bio spreman. Vec bi u glavi imao ispisane barokne opise fasada francuskih zgrada, i zapisao bi komentare francuskih kurvi i policajaca. Setao bi trgom trazeci idealan vidik sa koga bi njegov lik gledao egzekuciju. Kupio bi lokalnu novinu da popamti sta se tog dana pisalo. Konacno bi, ovlas prateci samo giljotiniranje, razmisljao kako da progura ekranizaciju svog uratka na RTS.  A za to vreme, nedaleko pored njega, prenerazeni Tolstoj steze pesnice i daje zakletvu da vise nikada nece sluziti drzavi, koja prvo pravi onakve nesrecnike, a onda im oduzima zivot.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Erős Pista

    Posts : 81415
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Wed Dec 22, 2021 11:11 pm

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 3579118792 Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 3579118792 Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    disident

    Posts : 15027
    Join date : 2016-03-28

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by disident Wed Dec 22, 2021 11:19 pm

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 3579118792 Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 3137070404
    Odlicnan post


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    bela maca

    Posts : 11019
    Join date : 2014-10-28

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by bela maca Wed Dec 22, 2021 11:19 pm

    +1


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Летећи Полип

    Posts : 11103
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Летећи Полип Wed Dec 22, 2021 11:36 pm

    +1


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Erős Pista

    Posts : 81415
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Wed Dec 22, 2021 11:48 pm

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Летећи Полип

    Posts : 11103
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Летећи Полип Wed Dec 22, 2021 11:54 pm

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 1861198401


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Uncle Baby Billy

    Posts : 3140
    Join date : 2021-09-13

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Uncle Baby Billy Thu Dec 23, 2021 12:02 am

    ma ovaj bre ne ume da piše, njemu autorefleksija ne bi pomogla da bolje piše nego u najboljem slučaju da prestane da piše. prve 4 rečenice pročitaš i znaš, ovaj tip nume.

    zeleni se na suncu poput žive ograde od betona. šta je, sunce ti jebem, živa ograda od betona?

    "Nekadašnja slave građanske klase sada već blaženopočivše kraljevine kruni se sa nje zajedno sa malterom fasade. Kao da se naslage istorije skidaju jedna po jedna, ostavljajući golo telo istine o porazu jedne ideje i pobedi druge."

    slava građanske klase se kruni sa zgrade zajedno sa malterom i to je kao da se naslage istorije skidaju jedna po jedna. ajde da kažemo da znamo šta su naslage istorije. mislim, ja ne znam, ali ajde da kažemo. ako to već kažemo, šta nas košta da to poređenje spojimo sa 1 metaforom, sasvim različitom, i to u istoj rečenici, i da te naslage istorije (a valjda i slava građanske klase i malter, šta znam) sad budu u stvari kao odeća koja se skida sa golog tela, a to telo je, bez zezanja, tElO IsTiNe o porazu jedne ideje i pobedi druge.

    predivno je kolko je loše, onako da se diviš kao pred nekom živom ogradom od betona.
    Erős Pista

    Posts : 81415
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Thu Dec 23, 2021 1:33 am

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 3579118792

    Pa to! Nema ovde pomoći (osim odustajanja).

    On je ustvari kao oni SNS aparatčici što im u nekoj raspodeli plena zapalo da budu ne znam ni je, direktori EPS-a ili muzeja ili nekog medija ili simfonijskog orkestra, a pojma nemaju o tome, numeju, brljaju, sapliću se, prave sranja, ne ide jbg, kako god da okreneš. Ali nema odustajanja, tu si gde si, lova kaplje, igraj va bank. Samo što je Deksi zapalo da bude pisac, i sad, šta će - piše. Nume, al piše.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by паће Thu Dec 23, 2021 7:15 am

    Метафора и виц, кад мораш да их објашњаваш...


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Erős Pista

    Posts : 81415
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Thu Dec 30, 2021 4:53 pm

    Bokte

    https://www.rts.rs/page/oko/ci/story/3230/muzika/4647022/nis-i-toma-zdravkovic.html


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by паће Thu Dec 30, 2021 5:13 pm

    Бар није измишљао дијалог између Бранка и Томе.

    Мораћу једном да погледам то чудо, да видим на шта личи реконструкција Зрењанина из тог периода каријере му. Моји матори су ишли више пута да га слушају, једном су повели и мене, ал' једва да се сећам како је изгледао наш крај сале.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Erős Pista

    Posts : 81415
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Mon Feb 14, 2022 9:10 am

    Novi odlomak!

    https://www.juznevesti.com/komentar/Dejan-Stojiljkovic/Dusanovacki-gusari.sr.html

    Imajte u vidu da je ovaj talenat bio vredan Andriceve nagrade.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Notxor Mon Jun 06, 2022 12:09 am

    Karakaš i Bulatović i odličan intervju Jelene Kontić

    https://www.vijesti.me/kultura/607411/karakas-za-vijesti-zbog-svojih-knjiga-ne-smijem-doci-u-rodni-grad-a-niko-ih-nije-ni-procitao


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Notxor Sun Jul 17, 2022 1:35 pm

    Nevolje u raju



    _____
      Sweet and Tender Hooligan  

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 32 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 3:37 pm