present or existing from the beginning; first or earliest.
"the original owner of the house"
/паће
present or existing from the beginning; first or earliest.
"the original owner of the house"
Ovo je aktivista i RTS upravnik
— Slobodan Georgiev (@SlobaGeorgiev) January 4, 2024
Tako se, bre, živi
A ne ko vi! pic.twitter.com/ypEhijPOjy
https://www.danas.rs/vesti/drustvo/predrag-azdejkovic-novi-clan-upravnog-odbora-rts/Savet REM, na sednici održanoj 07. oktobra 2022. godine, izabrao je Predraga Azdejkovića, projektnog menadžera, za člana UO Javnog medijskog servisa Srbije (RTS).
RTS se obrukao: Slika Vladana Milojevića na vest da je Dejan Milojević imao infarkt (VIDEO) https://t.co/IjPvXtOoXt
— Danas (@OnlineDanas) January 17, 2024
bukvalno orvel 1984
— Vladislav Dimitrijevic (@vladislavdimi) January 18, 2024
pic.twitter.com/vCGWS8F6zS
RTS greškom (ili zahvaljujući nekom diskretnom heroju) pustio prilog o blokadi 24h od 29.12.2023. i to nakon skoro mesec dana u emisij "Ovo je Srbija" 18.1.2024. pic.twitter.com/CZb68sPewN
— Nikola Ristić #Pričač (@pricac_dpm) January 18, 2024
The European Parliament, with a majority of 461 votes, passed a significant resolution regarding the recent Serbian elections.
— FRONTLINER (@FRONTLINER_UK) February 8, 2024
The resolution demands:
- A global inquiry into election irregularities.
- The halting of EU financial aid to Serbia should it not adhere to… pic.twitter.com/6eruTRnZHy
27. Reiterates its position that accession negotiations with Serbia should advance only if the country makes significant progress on its EU-related reforms, including full implementation of the recommendations of the OSCE/ODIHR and Venice Commission; calls on the Commission and the Council to apply strict conditionality; calls on the Commission to follow up thoroughly on the reports of the European Court of Auditors and to immediately start the audit of the funding provided to the Serbian Government under the Instrument for Pre-Accession Assistance III (IPA III) and other financial instruments; underlines that if the Serbian authorities are unwilling to implement key election recommendations or if the findings of this investigation indicate that the Serbian authorities were directly involved in the voter fraud, calls for the suspension of EU funding on the basis of severe breaches of the rule of law in connection with Serbia’s elections;
https://www.radiostoplus.com/rts-cenzura-kritickog-misljenja/RTS – cenzura kritičkog mišljenja
Skoro potpuna cenzura opozicije, izostanak kritike predsednika države i vlade, nedostatak sagledavanja problema i izazova u društvu, guranje pod tepih važnih tema i provladino orijentisani gosti, ključne su odlike dve najgledanije informativne emisije RTS-a, Jutarnjeg programa i Dnevnika 2, pokazao je monitoring Demostata.
Za razliku od RTS devedesetih, koji je bio nosilac propagande vlasti, ali i govora mržnje, danas su to neki drugi mediji, uključujući i televizije sa nacionalnom frekvencijom, dok se propaganda u korist vlasti na RTS sprovodi bez govora mržnje.
Tokom Jutarnjeg programa RTS-a emituje se nešto više od 30 priloga, dok se u studiju za vreme petočasovnog programa radnim danima i tročasovnog vikendom smeni najmanje pet gostiju, ne uključujući Jutarnji dnevnik.
Jutarnji dnevnik ima udarnog gosta koji je ili provladinog opredeljenja ili formalno neutralan jer se bavi društvenim temama, najčešće zdravstvom (to su gosti čiji nastup je ili depolitizovan ili formalno neutralan, ali je u podtekstu implicitno provladin stav). U toku posmatranog perioda monitoringa u Jutarnjem dnevniku nijednom nije bio gost koji je kritički orijentisan prema vlastima ili stanju u društvu.
Gostovanje u Jutarnjem dnevniku traje nešto kraće od 10 minuta, osim u slučaju kada gostuju pojedini državni funkcioneri, poput premijerke u tehničkoj vladi Ane Brnabić, koja je u studiju RTS provela 20 minuta, te šefa diplomatije Ivice Dačića, čije gostovanje je trajalo skoro 22 minuta.
U rubrici “Prelistavanje štampe” u Jutarnjem programu najčešće se čitaju naslovi i lidovi provladino orijentisanih listova, veoma retko se može čuti kritika, koja je uvek fokusirana ili na lokalnu vlast ili se svodi na opšta mesta.
Ako se i citiraju naslovi dnevnih novina koje su kritički nastrojene, oni se tiču opštih mesta, recimo iz kulture.
Razgovor sa gostom u “Prelistavanju štampe”, u rubrici koja ide radnim danima, u proseku traje nešto kraće od 15 minuta. Ti gosti su uvek provladino orijentisani, veoma često antizapadno orijentisani ili su po pitanju spoljne politike formalno neutralni.
“Prelistavanje štampe” je najklasičniji primer cenzure: gostiju, naslova i tema, kako bi se izbegla bilo kakva kritika na račun vlasti u Srbiji. Primetno je, takođe, da postoji limitiran broj gostiju koji se često ponavljaju, što je višegodišnja praksa.
Ostali gosti tokom Jutarnjeg programa obično se bave društvenim temama – zdravstvom, turizmom, položajem mladih, privredom, obrazovanjem, kulturom, naukom, spoljnom politikom.
Afirmacija vladine politike ide kroz sve sfere društva – od ekonomije (turizma, poljoprivrede, industrije, digitalizacije), preko nauke i sporta, do kulture.
Tokom njihovog gostovanja, političke teme se uopšte ne problematizuju, dok se društvene teme nedovoljno problematizuju.
Među prilozima u Jutarnjem programu su i oni koji se tiču servisnih informacija, uključenja iz Auto-moto saveza Srbije, Hitne pomoći u Beogradu, kao i pregled sportskih vesti, u kojima se iznose podaci važni za svakodnevicu građana Srbije. Ostatak priloga se mahom odnosi na društvo i kulturu. Prilozi su neizbalansirani, nepotpuni i često se ponavljaju, čime se zaprema značajan prostor u programu RTS i kompenzuje se odsustvo tema koje problematizuju stanje u društvu.
Nije bilo sučeljavanja političkih protivnika u Jutarnjem programu u posmatranom periodu.
Emisija Dnevnik 2 u proseku ima oko 15 priloga.
Kao i u Jutarnjem programu, i u Dnevniku 2 primetno je odsustvo kritike vlasti, prilozi su nepotpuni i neizbalansirani, najčešće provladino orijentisani, bez pružanja šire slike i konteksta događaja.
Predsednik Srbije nije bio gost u studiju Dnevnika 2 u posmatranom periodu, ali je bilo njegovih direktnih uključenja sa različitih međunarodnih i domaćih skupova.
Dnevnik 2 počinje udarnim prilogom koji se često bazira na izjavama Aleksandra Vučića. Njegova retorika usmerava dalji narativ.
Za razliku od RTS devedesetih, koji je bio nosilac propagande vlasti, ali i govora mržnje, danas su to neki drugi mediji, uključujući i televizije sa nacionalnom frekvencijom, dok se propaganda u korist vlasti na RTS sprovodi bez govora mržnje.
Opozicije gotovo da i nema u prilozima, a u periodu od 1. do 15. februara nije bilo ni gostovanja kritičara vlasti u studiju u Jutarnjem programu i u Dnevniku 2.
Ukoliko se opozicija i pojavi, prilozi su vrlo kratki, nepotpuni, bez objašnjavanja uzročno- posledičnih veza i sveobuhvatnijeg konteksta.
Primer: U Dnevniku 2 je objavljena vest da je najveći deo opozicije protestovao tokom konstituisanja novog skupštinskog saziva u Republičkom parlamentu i da je poslaničke zakletve polagao u hodniku, ali nema preciznog navodjenja uzroka takvih poteza. U prilogu su emitovane krate izjave pojedinih predstavnika opozicije, ali bez objasnjenja šta je izazvalo njihov protest.
Primer: Uoči konstituisanja Narodne skupštine, RTS je imao kratke najave tog događaja, ali bez ikakvog konteksta, bez pominjanja postizborne krize u Srbiji i tvrdnji dela opozicije da su izbori pokradeni.
Primer: O Rezoluciji Evropskog parlamenta kojom se traži međunarodna istraga izbora u Srbiji, RTS je izvestio izbalansirano (uz izjave vlasti, predstavnika opozicije, i nekoliko poslanika EP), ali nepotpuno (nema objašnjenja zašto se traži istraga); kada je objavljen Predlog rezolucije, dva dana uoči usvajanja, RTS nije ništa izvestio u Dnevniku 2. Takođe, navedena tema se ne problematizuje.
Primer: Centralna tema 14. i 15. februara i Jutarnjeg programa i Dnevnika 2 bila je obeležavanje Dana državnosti Srbije. O tome se govorilo u kontekstu prikaza naoružanja, kojem su prisustvovali predsednik države Aleksandar Vučić i ministar odbrane Miloš Vučević.
U ostalim prilozima na temu Dana državnosti reč je bila i o čestitkama koje su Vučiću uputili svetski zvaničnici. Ton takvih priloga je provladin, izbalansiran, jer su se pominjale čestitke i zapadnih lidera (predsednika SAD, Francuske, Italije), kao i predsednika Indije, prestolonaslednika Saudijske Arabije, lidera Egipta… Što se priloga sa centralne svečanosti povodom Dana državnosti tiče, ton je ponovo bio provladin, ali antizapadni, zbog poruka koje je iz Orašca uputio predsednik RS Milorad Dodik. (“To je taj srpski svijet, Zapad nas nije razumio”).
Primetno je da Javni servis po potrebi menja, odnosno prilagođava ton kada izveštava o “spoljnim faktorima”. Ilustracije radi, tokom posete grčkog premijera Micotakisa bilo je naglašeno prozapadno (pro-EU) raspoloženje zvaničnog Beograda. U sličnom maniru, nakon ukidanja dinara na Kosovu prenete su izjave zvaničnika Srbije u kojima se naglašava da se Srbija uzda u pomoć Zapada u toj krizi.
Primer: Govoreći o krizi na KiM, ministar odbrane Miloš Vučević je u Jutarnjem dnevniku rekao da ohrabruje izjava predstavnika SAD i da su bili korektni. Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković takođe je bio formalno neutralan po tom pitanju i nije kritikovao Zapad. Međutim, bilo je i drugačijih glasova, poput Milovana Drecuna, koji je bio jasno antizapadno orijentisan.
Trend izveštavanja se menja i u drugim okolnostima, pa se tako koristi svaka prilika da se afirmiše saradnja i “specijalni odnosi” sa Kinom ili Rusijom.
Osnovna karakteristika izveštavanja o društvenim temama jeste odsustvo suštinske kritike na račun vlasti.
Ako kritike i ima, ona je depolitizovana i odnosi se na lokalni nivo, tako da gledalac ne može da izvuče jasnu povezanost konkretnog problema o kojem se izveštava i odgovornosti vlasti za njega.
Teme su obrađene ili provladino ili relativno izbalansirano, ali su uglavnom prilozi nepotpuni, odnosno nema druge strane, niti dubljih objašnjenja nekih pojava.
Primer: Govori se o masovnim odlascima iz sela u Srbiji ili o učestalim razvodima ili o niskoj stopi nataliteta, ali bez objašnjenja socioekonomskog konteksta.
Primer: Zdravstvo je svakodnevna tema. Neretko se apostrofiraju uspesi države, recimo, prilikom nabavke opreme za zdravstvene ustanove ili lekova za obolele od retkih bolesti, pa je ton takvih priloga provladin. Međutim, socijalno-ekonomski položaj medicinskih radnika i uopšte radnika (u industriji, u uslužnim delatnostima, prosveti…) se ignoriše, a mnogi problemi se ili delimično obrađuju (veliki kašalj i druge epidemije), ili se guraju pod tepih (recimo, liste čekanja na operacije).
Tokom obeležavanja Dana državnosti emitovano je i nekoliko ospežnih priloga iz istorije.
Primer: Izložba posvećena ustavima Kraljevine i Kneževine Srbije. Taj prilog je bio izbalansiran.
Međutim, ne pravi se poređenje u kontrastu, s jedne strane, slobodarske simbolike Sretenjskog ustava i generalno demokratskih ustavnih načela iz naše istorije i prakse i današnje prakse čestog kršenja Ustava Srbije.
Izuzeci od pravila da se izveštava nepotpuno i uzdržava od kritike jesu prilozi koji se odnose na selidbu muzeja Moderna garaža (izjava vlasnika muzeja Adligat koja je kritička prema vlastima), kao i prilog u Jutarnjem dnevniku o penzionerima koji treba da izdvoje mnogo novca za kupovinu lekova. Navedeni prilozi su bili izbalansirani i kritički orijentisani.
Dominiraju provladini prilozi, koji su, zavisno od investicija, ili prozapadni (Bistrica) ili proruski (revitalizacija Hidroelektrane Đerdap 1), uglavnom nepotpuni (nema objašnjenja zašto se, na primer, kasni u izgradnji određenih saobraćajnica). U prilozima često nema druge strane.
Primer: U Jutarnjem programu je emitovan prilog o poljoprivredniku koji tvrdi da od poljoprivrede u Srbiji može dobro da se živi. U prilogu se ne pominju problemi sa kojima se suočava najveći broj poljoprivrednika.
Primer: Agencija za ocenu kreditnog rejtinga “Fič Rejtings”; potvrdila je kreditni rejting Srbije na nivou BB+.
Uglavnom se teži izbalansiranosti, naročito prilikom obrađivanja velikih svetskih sukoba (Ukrajina, Bliski istok).
Izveštavanje o izraelsko-palestinskom sukobu je uglavnom izbalansirano, ali je pojedinih dana bio primetan propalestinski ton, jer se u prilozima više naglašavalo stradanje naroda u Gazi.
Antizapadni i proruski ton primećuje se u izveštavanju o intervjuu američkog novinara Takera Karslona sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, koji je bio globalni medijski fenomen.
Prilozi iz oblasti kulture su uglavnom izbalansirani, ali nema gostovanja umetnika koji su u javnosti poznati kao kritičari aktuelne vlasti.
Prilozi su uglavnom izbalansirani. Takođe, nema gostovanja ljudi koji su u javnosti poznati kao kritičari aktuelne vlasti.
Izveštavanje o sportu je relativno neutralno. Ignorišu se političke poruke, uključujući i antivladine, poput skandiranja na sportskim utakmicama.
Владимир Ђукановић @adv_djukanovic
На Евровизији ће нас представљати...?
Прави победник 17.5%
Намештени победник 56.3%
Не занима ме 26.2%
https://twitter.com/adv_djukanovic/status/1764183837905457649