Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Erős Pista

    Posts : 82302
    Join date : 2012-06-10

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by Erős Pista Fri Apr 28, 2023 4:47 pm

    ficfiric wrote:
    Mór Thököly wrote:1. Srbija je država srpskog naroda i nepoznatih koji u njoj žive

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Grb10


    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 3579118792 Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 3579118792 Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 3579118792 Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 3137070404

    Ovo je za naslovnicu Kada kazem novina.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Летећи Полип

    Posts : 11371
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by Летећи Полип Fri Apr 28, 2023 6:54 pm

    ficfiric wrote:Nas je vise Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Artworks-29W46lrhLFnEtjKW-dBgsTA-t500x500

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 1537447672


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    avatar

    Posts : 18962
    Join date : 2014-12-12

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by beatakeshi Sat Apr 29, 2023 2:39 pm

    https://nomad.ba/kolaric-genocid-pod-pseudonimom 
    Kačim ovde jer smatram da ovo nadilazi Vučića a i više govori o strukturama i odnosima, nego što je istorijsko sećanje.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Apr 29, 2023 3:07 pm

    Ne, pa naravno, to je sve jedna ista priča - kako izbeći prave kazne, kako se obogatiti, Kosovo, Rusija, nepravna država, sve je to deo jednog istog problema koji naravno da nadilazi Vučića. I sve je to viđeno već recimo u medjuratnom periodu u zemljama koje suizgubile rat i na kraju završile ili u fašizmu ili kao saveznici Nemačke i Italije. I to je ono zašto je bitno tj najbitnije danas - da Rusija izgubi ovaj rat, da "Nemačke" za te današnje takve nikada ne bude.
    ficfiric

    Posts : 35304
    Join date : 2012-02-10

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by ficfiric Sun Apr 30, 2023 8:05 pm

    Prvi put u istoriji Subotice Srbi većinsko stanovništvo

    Rezultati popisa stanovništa rađenog krajem prošle godine pokazali su da u Subotici živi 123.252 ljudi, od kojih je 38.174 Srba i 37.200 Mađara, te je prvi put u novijoj istoriji Subotice srpsko stanovništvo većinsko, objavio je portal Subotica.com.

    Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u odnosu na popis iz 2011. godine, Mađara je čak 13.269 manje, prenosi Subotica.com. Dodaje se da je znatno smanjen i broj Hrvata, kojih sada ima 10.431, dok ih je pre jednu deceniju bilo 14.151, a kao Bunjevci se izjasnilo 9.060 ljudi, što je za skoro 4.500 manje nego na prošlom popisu.

    U Subotici živi 3.432 Roma, 2.187 Jugoslovena, neizjašnjenih je bilo 13.380, dok je vanzemaljaca, vilenjaka, hobita, džedaja i drugih bilo 5.901.

    Član Udruženja „Arsenije Čarnojević“ Sava Stambolić je rekao da se iz tih podataka može videti da Subotica ostaje, kao što je vekovima i bila, prvenstveno slovenski grad – gde 59.852 stanovnika dele suštinski isto poreklo i osnove jezika.

    „Oni su apsolutna većina od izjašnjenih i to se nije menjalo. Druga karakteristika grada, koja se ne menja i koja ga obeležava, jeste rimokatolička veroispovest većine njegovog stanovništva, što ga čini jedinstvenim većim gradskim centrom u Srbiji i pruža mu mogućnost da i dalje bude most i mesto susreta između Zapadnog i Istočnog hrišćanstva“, objasnio je Stambolić.

    Dodaje da je ogromna razlika u odnosu na 2011. godinu to da su subotički Srbi, po prvi put od 16. veka, stekli status relativne većine stanovništva, odnosno najbrojnije etničke grupe u gradu.


    _____


    Uprava napolje!

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Apr 30, 2023 8:33 pm

    po prvi put od 16. veka, stekli status relativne većine stanovništva

    Lol
    Erős Pista

    Posts : 82302
    Join date : 2012-06-10

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by Erős Pista Sun Apr 30, 2023 8:52 pm

    POBEDA!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Летећи Полип

    Posts : 11371
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by Летећи Полип Sun Apr 30, 2023 11:18 pm

    U samom gradu je to više nego očigledno. Okolna sela izvlače prosek za Mađare.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    plachkica

    Posts : 16402
    Join date : 2014-11-06

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by plachkica Sun Apr 30, 2023 11:24 pm

    orban podelio pasoše, ko je uzeo taj je otišao?
    Летећи Полип

    Posts : 11371
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by Летећи Полип Sun Apr 30, 2023 11:31 pm

    Pretty much.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Erős Pista

    Posts : 82302
    Join date : 2012-06-10

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by Erős Pista Mon May 01, 2023 2:04 am

    To je i moja procena.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 41157
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by паће Mon May 01, 2023 11:21 am

    Нисам чуо да било ко то објашњава курцем, тј размножавањем & Србин победијо.


    _____
       What is it before it is called a day? Why do people try to call my name and not me?
       чланак садржи негативну количину информације, прочиташ па знаш мање него пре.
    Bleeding Blitva

    Posts : 3795
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by Bleeding Blitva Mon May 01, 2023 12:34 pm

    ficfiric wrote:Nas je vise Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Artworks-29W46lrhLFnEtjKW-dBgsTA-t500x500
    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 1233199462
    паће wrote:Нисам чуо да било ко то објашњава курцем, тј размножавањем & Србин победијо.
    U Vukovaru su objasnili Srbin izgubio jer ih je manje od trećine, nema veze su su što su i Hrvati i Srbi i svi odselili.

    Sad sam guglala Gorance, nisam čula za njih.


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Gastos Lazo

    Posts : 139
    Join date : 2023-05-01

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by Gastos Lazo Mon May 01, 2023 7:16 pm

    Како је другови, је л сте лепо јутрос ручкали?

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 20230501-135541-1
    ficfiric

    Posts : 35304
    Join date : 2012-02-10

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by ficfiric Tue May 02, 2023 11:10 am

    Nakon rezultata popisa u Novom Sadu: Tražiće se da Jugosloveni budu nacionalna manjina

    https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/339448/Nakon-rezultata-popisa-u-Novom-Sadu-Inicijativa-da-Jugosloveni-zvanicno-budu-nacionalna-manjina.html

    Broj Jugoslovena u Srbiji je u porastu, a u Novom Sadu ih je čak 30 odsto više nego na popisu 2011. godine, pokazuju rezultati popisa.

    Glavni grad Vojvodine tako sada ima 3.456 Jugoslovena koji su četvrta po veličini manjinska nacionalna zajednica, iza Mađara (9.792), Slovaka (5.458) i Hrvata (3.877). Srba, kao većinskog naroda je 289.119.

    Jugoslovena je u Srbiji ukupno 27.143, što je značajan porast gledajući rezultate popisa iz 2011. godine kada ih je bilo 23.303. Polovina njih je u Vojvodini 12.438, a najviše ih ima u Južnobačkom okrugu - 4.699.

    Kako objasniti da je između ova dva popisa porastao broj Jugoslovena, iako je Jugoslavija sve dalja u prošlosti ili to možda znači da nam je sve bilža u budućnosti? Pita se Daško Milinović, radijski voditelj i pisac.

    "Jasno je da su ljudi razočarani ili se ne pronalaze u nacionalističkim okvirima u koje nas guraju vladajuće strukture u svim državama koje su nastale od Jugoslavije. Izjasniti se kao Jugosloven 2022. godine u Novom Sadu verovatno je i neki vid protesta protiv nacionalizma i primitivizma u kojem je ovaj grad ogrezao", rekao je za "Danas" Milinović.

    On je jedan od ljudi koji su pokrenuli inicijativu da se Jugoslovenima prizna status nacionalne manjine. Kaže da su čekali rezultate ovog popisa, da odluče kako dalje sa pričom o institucionalizaciji Jugoslovena u Srbiji.

    "Mislili smo da odustanemo ako nas bude manje nego na prošlom popisu, da ne silimo priču, da sebi priznamo da smo odumiruća vrsta. Međutim, sada kada smo videli da nas je ovoliko, da je to jedna renesansa i da mi kao zajednica rastemo, pokrenućemo inicijativu registracije našeg nacionalnog saveta. Da li se rodio koji Jugosloven ili su se neki setili da su Jugosloveni, a na prošlom popisu to nisu bili, nije bitno. Mi smo jedina prirodnorastuća zajednica u Srbiji", kazao je Milinović.

    Dodaje da, uz Jugoslovene, jedina zajednica koja raste u Srbiji su Rusi, čiji je porast, odnosno dolazak, ipak direktno vezan za rat u Ukrajini.

    Statut Nacionalnog saveta Jugoslovena je već pripremljen i uskoro će podneti zahtev za registraciju. Osnovaće i udruženje građana.

    Kako ističe Milinović, gledali su iskustva drugih nacionalnih zajednica u Srbiji koje nemaju svoju nacionalnu državu, poput Roma, Rusina i Vlaha. Najavljuje da će to biti pre svega jedan "antifašistički i demokratski nacionalni savet".

    Kako smatra, nisu etnička zajednica, nego su nacija u smislu zajedničkih vrednosti jedne grupe ljudi. Ovom inicijativom žele i da pokažu kako su nacije pre svega dogovorene, samo je razlika ko je to kada učinio.

    "Javili su nam se baš kvalitetni i kreativni ljudi. Nadam se da ćemo registrovati Nacionalni savet i dobiti od države sve što ono nam pripada, kao i drugi. Opstrukcije naravno očekujemo. Aktivan sam na društvenim mrežava i živim pod konstantnim pretnjama, ali ništa više ne trigeruje četnike i nacionaliste nego kada na Tviteru napišem nešto o Jugoslaviji. Pretnje koje tada dobijem javno, toliko su užasne da bi ih bilo strašno uputiti i tajno", dodao je Milinović.

    Politički analitičar Aleksandar Popov nada se da je ovaj porast Jugoslovena znak da je nacionalizam, koji je raspirivan decenijama, dosegao svoju kulminaciju, ali i prevršio svaku meru. Da je sve ovo deničarenje konačno došlo do svog kraja i da su stasale nove generacije koje žele drugačije da žive.

    "Meni je to drago i nadam se da će doći mladi ljudi sa nekom novom idejom. Ljudi koji su slušali od svojih roditelja kako smo nekada zajedno živeli. Da nije bilo svega ovoga što se sada dešava, pre svega nacionalističkih ispada. Da je Jugoslavija ipak bila uljuđenja zemlja, za razliku od ovog razbojništva u kojem sad živimo. Nekada sam mogao da zanoćim bilo gde na otvorenom i da znam da sam bezbedan, a sad nisi bezbedan u svojoj sopstvenoj kući. Da ne govorimo o urušenoj državi i vladavini prava", smatra Popov.

    Kako dalje kaže, i u Sloveniji raste broj Jugoslovena, što pokazuje da je sećanje na jedno doba i društvo živo. Društvo u kom rijaliti programi nisu vaspitavali decu. Ipak, smatra da će biti teško da se Jugosloveni zvanično registruju kao nacionalna zajednica u Srbiji.

    "To je pokušano u vreme demokrata, ali je osporeno uz objašnjenje da ne ispunjavaju sve kriterijume, poput jezika. Ako je inicijativa bila odbijena dok su demokrate bile na vlasti, ne verujem da sada ima više šanse. Ali je evidentno svima da su Jugosloveni jedna zajenica koja je u porastu i sigurno da se moraju organizovati i naći načina da se sećanje na jednu uređenu državu afirmiše još više", kazao je Popov.


    _____


    Uprava napolje!

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by Nektivni Ugnelj Tue May 02, 2023 11:24 am

    Pa ne može "sećanje" da bude osnov nacionalnog identiteta...
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by Notxor Tue May 02, 2023 11:33 am

    Najnoviji fad. Proći će.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    avatar

    Posts : 18962
    Join date : 2014-12-12

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by beatakeshi Tue May 02, 2023 11:37 am

    Mór Thököly wrote:Pa ne može "sećanje" da bude osnov nacionalnog identiteta...
    Ne bih se složio. Kad sabereš i oduzmeš sve ostane neka metafizika.
    Del Cap

    Posts : 6843
    Join date : 2019-11-04

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by Del Cap Tue May 02, 2023 12:02 pm

    niko ne komentariše pad bugara za 30+%, sa 18k na 12k (ili je tema za bugaraški topik)  Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 1844795956


    drugo:

    2022:
    [th]Изјаснили се у смислу регионалне припадности[/th]
    11929

    2011:
    Regionalna
    pripadnost*
    30.771

    nagradno pitanje (na koje nećemo dobiti precizan odgovor jer bi zadiralo u konkretne podatke iz spisa, plus država ne objavljuje detalje regionalnih pripadnosti), da li su npr vojvođani prešli u jugoslovene za ovaj zadnji popis? Ili nije došlo do strukturnog tumbanja u izjašnjavanju nego do smanjenja usled smrtnosti (mada je pad regionalno izjašnjenih dosta veliki, za oko 2/3, uprosečene stope smrti ne objašnjavaju to), verovatno je bilo novog/drugačijeg izjašnjavanja.

    treće, broj nepoznatih je porastao sa 81k k na 320k, verovatno se radi o onima u inostranstvu koje je prijavljivala porodica pa detalji samoizjašnjavanja nisu upisivani.

    treba baš dobro i detaljno znati mehanizme popisa i opcije formulisanja i prikazivanja rezultata...
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by Nektivni Ugnelj Tue May 02, 2023 12:24 pm

    beatakeshi wrote:
    Mór Thököly wrote:Pa ne može "sećanje" da bude osnov nacionalnog identiteta...
    Ne bih se složio. Kad sabereš i oduzmeš sve ostane neka metafizika.

    Pazi ja nisam uopste rekao da je Jugosloveni neka tamo glupost. Ja to priznajem 100%. Samo kazem da je naudjivanje samom sebi sve svoditi na secanje na "uredjenu drzavu".
    avatar

    Posts : 7703
    Join date : 2017-03-14

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by MNE Tue May 02, 2023 12:26 pm

    Del Cap wrote:niko ne komentariše pad bugara za 30+%, sa 18k na 12k (ili je tema za bugaraški topik)  Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 1844795956
    jbg štedi se na novogodišnjim ukrasima
    avatar

    Posts : 18962
    Join date : 2014-12-12

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by beatakeshi Tue May 02, 2023 1:16 pm

    Mór Thököly wrote:
    beatakeshi wrote:
    Ne bih se složio. Kad sabereš i oduzmeš sve ostane neka metafizika.

    Pazi ja nisam uopste rekao da je Jugosloveni neka tamo glupost. Ja to priznajem 100%. Samo kazem da je naudjivanje samom sebi sve svoditi na secanje na "uredjenu drzavu".
    Slažem se. Tako možeš biti i Austrougar.
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by Notxor Tue May 02, 2023 1:37 pm

    Austro-Ugar, taman kao Bosno-Hercegovac.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    паће

    Posts : 41157
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by паће Tue May 02, 2023 1:45 pm

    Аустроугарак.


    _____
       What is it before it is called a day? Why do people try to call my name and not me?
       чланак садржи негативну количину информације, прочиташ па знаш мање него пре.
    ficfiric

    Posts : 35304
    Join date : 2012-02-10

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by ficfiric Tue May 02, 2023 2:11 pm

    Mór Thököly wrote:Pazi ja nisam uopste rekao da je Jugosloveni neka tamo glupost. Ja to priznajem 100%. Samo kazem da je naudjivanje samom sebi sve svoditi na secanje na "uredjenu drzavu".


    Ja sam se upisao kao Jugosloven, ne zbog Tita ili zbog secanja na uredjenu drzavu vec prosto Bosnjaka sa druge strane Drine ne smatram strancem, Ljubljanu dozivljavam kao svoj grad, Budimpestu ne dozivljavam, KUD Idijoti su mi domaci bend, itd. Ako treba nekako sebe da opisem, ja sam Macvanin i Juzni Sloven. Ono u sredini - Srbin - tja, fakat jesam drzavljanin RS i to je sve


    _____


    Uprava napolje!

    Srbija kao takva, dakle mimo Vučića - Page 32 Empty Re: Srbija kao takva, dakle mimo Vučića

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Sep 20, 2024 12:09 am