Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Peščanik

    plachkica

    Posts : 16204
    Join date : 2014-11-06

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by plachkica Wed Aug 17, 2016 11:29 pm

    Znači naš Ustav je skroz u duhu vremena i ne razlikuje se mnogo od Ustava zemalja
    u okruženju, sem što sadrži očiglednu neistinu vezanu za Kosovo.
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Wed Aug 17, 2016 11:36 pm

    Naravno da je u duhu vremena. Koga zanima malo više na ovu temu, preporučujem tekst Nenada Dimitrijevića, Konstitucionalizam i privatizovane države.

    ZG-u bih skrenuo pažnj na poslednja dva pasusa, čisto da bi razumeo da ono što ga nervira po pitanju nacionalnih saveta jeste isto ono pred čim se pravi blesav kad je reč o etnifikaciji ustavnog identiteta. Nacionalni saveti su tu upravo zato što država jeste naša, nacionalne manjine, kao zaštićene vrste, dobijaju svoje rezervate i posebne veze sa "matičnim državama". To je isti princip legitimiteta na delu - nacionalistički legitimitet.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Wed Aug 17, 2016 11:49 pm

    паће wrote:
    zastitnik gotama wrote:
    onaj jedan iz mesovitog braka kurda i stanovice čada bi se osetio diskriminnisanim ako su kurdo-čađani poimence ne pomenu.

    država je nastala u vreme nacionalnih i antifeudalnih revolucija, to je sve.

    Да сам ја тај један, не бих се бунио што не спомиње чађаве Курде, него што уопште набраја. Држава свих својих грађана и тачка. Па макар се они звали "српски грађани" (аналогно римским).

    А то гледе времена настанка, то има везе једино ако претпоставиш да се још тада развила колико је требало и да је то готова ствар, да не треба ништа боље.
    Saglasan sam. I ja bih iskoristio tu formulaciju. Doduse ja bih se pozivao na srpsku revoluciju, majsku i veliku skupstinu i AVNOJ, al ko mene pita.

    Ono sto pokusavam da kazem je da ova formulacija nije izvor diskriminacije, kao sto ta koju ti predlazes ne bi bila zastita od diskriminacije. Takodje neko (recimo ja) bi tvrdio da bi ta formulacija ogranicila mogucnosti za pozitivnu diskriminaciju.
    plachkica wrote:Kakva je praksa u drugim zemljema, znam da je u Hrvatskoj: država hrvatskog naroda pa su navedene manjine, među ostalim i Srbi.
    Kako je kod Slovenaca, Makedonaca, Mađara...?
    Therefore, the Cortes pass and the Spanish people ratifies the following.

    We, the Polish Nation - all citizens of the Republic,

    Proceeding from the historical, cultural, spiritual and statehood
    heritage of the Macedonian people


    WE, THE MEMBERS OF THE HUNGARIAN NATION, at the beginning of the new millennium, with a sense of responsibility for every Hungarian, hereby proclaim



    Sad, ja verujem da Nou kantri, pace i Vilijam i ove ustave smatraju diskriminatornim (venecijanska komisija opet ne, eventualno madjarski ito prema ateistima, ne prema etnickim manjinama), ali SPREMAN SAM DA ISECEM KURAC ako Ilic ima problem s njima.
    No Country for Old Man wrote:
    zastitnik gotama wrote:dosta ti se lako menjaju kriterijumi oko toga sta je nacoski.
    Мењају се... по падежима. Уписивати одбегло Косово и непостојећу Метохију у Устав није нацошки, ту је већ у питању тежи облик непристајања на стварност.
    Meni je to ocigledno vazna tema i mislim da je sustina za nas politicki zivot, al nemojmo sad, da se ne preliva bas na svaku temu koju malo nacnemo.
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Wed Aug 17, 2016 11:52 pm

    mislim da sam citao to, stavio sam i novu Rec u tablet zbog njegovog teksta
    plachkica

    Posts : 16204
    Join date : 2014-11-06

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by plachkica Thu Aug 18, 2016 12:01 am

    "Tako je svugde u svetu!" argument ima i prva Srbija.

    Hvala za tekst Willy Peščanik - Page 7 1143415371
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Thu Aug 18, 2016 12:01 am

    Ovo je tekst iz 2001.-e

    Stalno menjaš teze i pričaš o "izvoru diskriminacije", niko osim tebe nije pomenuo diskriminaciju. Ovde pričamo o ustavnom identitetu političke zajednice i o osnovu političkog legitimiteta. Ko smo "mi, narod", iz kojih izvire politički legitimitet? Mi Srbi ili mi građani? Ne može oba.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    plachkica

    Posts : 16204
    Join date : 2014-11-06

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by plachkica Thu Aug 18, 2016 12:06 am

    E da, sad sam se setila, tamo negde pre bombardovanja, znači proleće 1999.
    trebalo je da se održi sastanak delegata GSS, i uz pozivnicu
    dobila sam neku knjižicu u kojoj je, uz program stranke, bio i predlog,
    da li Ustava ili samo nekih Ustavnih odredbi.
    Čak je i kod njih rečenica: Srbija država Srba i svih građana koji u njoj žive
    figurirala kao predlog.
    Mislim da još uvek negde u roditeljskom domu imam tu knjižicu, osim ako je majka
    u nastupu prosrpskog besa nije bacila. Uzdam se u njen slab vid i mali font.
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Thu Aug 18, 2016 12:10 am

    Ilić pominje diskriminaciju - samo što je zove nemanje ravnopravnog tretmana- ovo moje je kraće :

    U tako (nakrivo) postavljenoj državi, izgleda da osoba koja nije etnički Srbin mora da postane olimpijski prvak da bi ostvarila pravo na ravnopravan tretman.

    to nije istina. ovako nemušto kako sad stoji, dakle dok stoji oba Stefanek i svaki drugi nesrbin IMA RAVNOPRAVNI TRETMAN.


    onda kad se Srbi nisu pominjali u ustavu su "čelnici Srbije proterivali Hrvate iz Vojvodine".
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Thu Aug 18, 2016 12:17 am

    U kontekstu teksta jasno je da Ilić ne misli na ravnopravni tretman pred zakonom(tekst se ne bavi time, nego kolektivnim identitetom, itd). ALi sad se stvarno vrtiš u krug, tako da diskusija više nema smisla. Stalno se vraćaš na diskriminaciju pred zakonom (ne pričamo o tome), stalno se vraćaš na to da su etnički zločini činjeni u državi u kojoj se nisu pominjali Srbi (pa zato sad treba da pominjemo Srbe? Ili nije bitno, jer je Ustav samo parče papira?). U svakom slučaju dalja diskusija nema puno smisla. Uvek dođemo do ove tačke u ovom razgovoru i te se uvek ukopaš na istom mestu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    No Country

    Posts : 11136
    Join date : 2015-05-16

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by No Country Thu Aug 18, 2016 12:30 am

    zastitnik gotama wrote:Sad, ja verujem da Nou kantri, pace i Vilijam i ove ustave smatraju diskriminatornim (venecijanska komisija opet ne, eventualno madjarski ito prema ateistima, ne prema etnickim manjinama), ali SPREMAN SAM DA ISECEM KURAC ako Ilic ima problem s njima.
    No Country for Old Man wrote:
    Мењају се... по падежима. Уписивати одбегло Косово и непостојећу Метохију у Устав није нацошки, ту је већ у питању тежи облик непристајања на стварност.
    Meni je to ocigledno vazna tema i mislim da je sustina za nas politicki zivot, al nemojmo sad, da se ne preliva bas na svaku temu koju malo nacnemo.
    Одсеци мало више, Радагасту треба за вечерас...  Peščanik - Page 7 1233199462

    Него - сам си питао, што се сад буниш? Чинити један народ уставно неравноправним је дабоме нацошки, а сасвим је друго питање колико је таква пракса раширена и толерисана. Толеришемо је чак и ми Бурунђани, све док не покушаш да нам подвалиш увек исто мудо под бубрег. Косово си сам увео у причу, а ја сам само припоменуо како је то онај тренутак када Устав престаје да буде нацошки - и постаје психотичан. Токсично психотичан.
    plachkica

    Posts : 16204
    Join date : 2014-11-06

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by plachkica Thu Aug 18, 2016 12:38 am

    Ilićev* tekst treba da ima nastavak, Sandra Perković i njena izjava da se najviše
    na takmičenjima druži sa ekipom iz Srbije, da se sa njima najbolje razume,
    da navijaju jedni za druge i da joj je žao što više ne postoji zajednička država
    i kako je to dočekano u Hrvatskoj, tačnije kakvom je izrugivanju izložena takmičarka
    koja je Hrvatskoj donela zlatnu medalju sa OI.
    Teza teksta da Damir nije bio poštovan bez medalje je netačna, Damir je proglašavan za 
    sportistu godine, imao je doček na balkonu i ne sećam se da je iko ikad, do sinoć,
    pomenuo njegovu nacionalnost, a sinoć su to prvi uradili hrvatski mediji: "Hrvat doneo prvu medalju Srbiji*!", na to je krenuo isto tako debilan odgovor srpskih medija, naravno.
    Ponovo se vraćam na prvo što sam napisala, ako je želja Ilića da utiče na promenu društva
    ne može kritici pristupiti unutar granica ove države, jer ništa se ne dešava u vakumu, 
    Srbija, na žalost, uglavnom sledi, na svim poljima, već ustanovljenu evropsku praksu.


    mene plaši, mnogo, to zatvaranje u sopstvene torove, jedni se zatvaraju u etničke, 
    a drugi u torove omeđene granicom.
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Thu Aug 18, 2016 12:43 am

    Одсеци мало више, Радагасту треба за вечерас...  Peščanik - Page 7 1233199462

    Него - сам си питао, што се сад буниш? Чинити један народ уставно неравноправним је дабоме нацошки, а сасвим је друго питање колико је таква пракса раширена и толерисана. Толеришемо је чак и ми Бурунђани, све док не покушаш да нам подвалиш увек исто мудо под бубрег. Косово си сам увео у причу, а ја сам само припоменуо како је то онај тренутак када Устав престаје да буде нацошки - и постаје психотичан. Токсично психотичан.
    to pise iskljucivo ako izbacis neke reci , a drugima promenis redosled.
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Thu Aug 18, 2016 12:48 am

    et plachkica

    Nije teza da on nije bio pošovan bez medalje, nego da se cela nacija diči njegovim uspesima (bilo ih je i pre medalje), i Ilić zapravo kaže da je to dobro i da je to vrsta identifikacije odgovarajuća građanskoj državi, ali da bi onda trebalo da to bude reflektovano i u ustavnom okviru.

    Ovo ostalo što kažeš se svodi na primedbu - zašto Ilić nije napisao neki drugi tekst, a ne ovaj. ALi to mi se uvek čini kao promašena kritika. Napisao je ovaj, jer je hteo da uhvati ovaj aspekt problema (inkongruenciju između dva tipa kolektivnog identiteta). To ne znači da je to jedini tekst koji bi se o ovome mogao napisati, ogao bi se napisati i neki drugi, sa drugačijim fokusom, a u kojem bi bilo mesta i za Sandru Perković

    Ne vidim zatvaranje u torove, posebno ne državne, jer je Ivančić takođe redovni autor Peščanika, a ima i drugih autora koji se bave i Hrvatskom (primera radi na Peščaniku je objavljena verovatno najdetaljnija kritika presude Gotovini, još onomad). Ne mora svaki autor da piše o svemu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Thu Aug 18, 2016 12:53 am

    Peščanik - Page 7 1399639816 znaci teze teksta je "eto vidis i nesrbin moze da predstavlja srbiju pa da se svi radujemo"

    iskreno se nadam da nije placen za to.
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Thu Aug 18, 2016 12:58 am

    Okej, ove fore su sad prosto glupe. Što reko Crna Guja u telegramu Čarli Čaplinu, please please please STOP.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Bluberi Thu Aug 18, 2016 1:00 am

    Malo mi smeta teza o etniji, identitetu, državi, koja nije smeštena u globalni kontekst, kao specifikum gde se ne ruši staro, već je dozvoljeno starom da se povuče, da bi ostao to što jeste.
    plachkica

    Posts : 16204
    Join date : 2014-11-06

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by plachkica Thu Aug 18, 2016 1:05 am

    Tja, zaboravila sam da stavim napišem fusnotu, a nagovestila sam je zvezdicom.

    Elem, ne mislim na Ilića posebno, ne nužno ni na ovaj tekst*, mislim na većinu autora
    iz Srbije, koji s' pravom kritikuju srpsko društvo, apsolutno odbijajući da kao argument
    uvaže činjenicu da ne postoji posebnost srpskog društva, osim u količni novca kojom svaki
    građanin raspolaže.
    I tek ne mislim na Peščanik, to je trenutno najotvorenija platforma na ovim prostorima
    za sve autore, mislim na autore Peščanika iz Srbije.

    *Ovaj tekst je suštinski tačan, samo nije Damir dobar primer,
    da je umesto Damira, kojim slučajem Kolašinac uzeo tu medalju olakšanja nacije, 
    imao bi i jasnu poentu.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Bluberi Thu Aug 18, 2016 1:08 am

    Ne bi imao jasniju poentu jer se igra po pravilima olimpijade kao globalnog kišobrana, koji nudi tronedeljnu iluziju.
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Thu Aug 18, 2016 1:12 am

    William Murderface wrote:Okej, ove fore su sad prosto glupe. Što reko Crna Guja u telegramu Čarli Čaplinu, please please please STOP.
    eo necu vise i onako ne vredi

    Peščanik - Page 7 CqD4klRWgAAwsGm
    No Country

    Posts : 11136
    Join date : 2015-05-16

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by No Country Thu Aug 18, 2016 1:13 am

    zastitnik gotama wrote:
    Одсеци мало више, Радагасту треба за вечерас...  Peščanik - Page 7 1233199462

    Него - сам си питао, што се сад буниш? Чинити један народ уставно неравноправним је дабоме нацошки, а сасвим је друго питање колико је таква пракса раширена и толерисана. Толеришемо је чак и ми Бурунђани, све док не покушаш да нам подвалиш увек исто мудо под бубрег. Косово си сам увео у причу, а ја сам само припоменуо како је то онај тренутак када Устав престаје да буде нацошки - и постаје психотичан. Токсично психотичан.
    to pise iskljucivo ako izbacis neke reci , a drugima promenis redosled.
    Не могу да верујем да ћемо сад да имамо ову расправу. Дакле:

    1) Народу А припада земља З, јерби тако пише у Уставу земље З.
    2) Народ Б се уопште не помиње у Уставу земље З.

    Из 1) и 2) по теби следи:

    3) Народи А и Б су равноправни ???

    Капирам ја да си био друштвени смер и све то, ал` ипак...


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Thu Aug 18, 2016 1:13 am

    plachkica wrote:Tja, zaboravila sam da stavim napišem fusnotu, a nagovestila sam je zvezdicom.

    Elem, ne mislim na Ilića posebno, ne nužno ni na ovaj tekst*, mislim na većinu autora
    iz Srbije, koji s' pravom kritikuju srpsko društvo, apsolutno odbijajući da kao argument
    uvaže činjenicu da ne postoji posebnost srpskog društva, osim u količni novca kojom svaki
    građanin raspolaže.

    Slažem se donekle, ali to je problem koji prevazilazi pojedinačne autore, pa i platforme, i zapravo nas upućuje na ograničenja nacionalnih država kao osnovnih ako ne i jedinih okvira politike na koje kao građani možemo koliko-toliko da utičemo, u situaciji kada je toliko malo toga zaista u domenu nacionalne politike (otud i ona neefektivnost opozicione kritike Vučića, kao da imaju neki manevarski prostor). Mislim, to je million dolar question, kako naći smislene načine za internacioalno, ili barem regionalno političko delovanje.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Thu Aug 18, 2016 1:17 am

    No Country for Old Man wrote:
    zastitnik gotama wrote:
    to pise iskljucivo ako izbacis neke reci , a drugima promenis redosled.
    Не могу да верујем да ћемо сад да имамо ову расправу. Дакле:

    1) Народу А припада земља З, јерби тако пише у Уставу земље З.
    2) Народ Б се уопште не помиње у Уставу земље З.

    Из 1) и 2) по теби следи:

    3) Народи А и Б су равноправни ???

    Капирам ја да си био друштвени смер и све то, ал` ипак...
    jel si ti prekrio rukom drugu polovinu te recenice ili sta nije u redu s tobom oybiljno?
    No Country

    Posts : 11136
    Join date : 2015-05-16

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by No Country Thu Aug 18, 2016 1:20 am

    Нисам нормалан, знам математику.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Thu Aug 18, 2016 1:28 am

    mislio sam da postoji saglasje (saglasili se ostap, Vilijam, plackica i venecijanska komisija) da ako ima diskriminacije ona nie pred zakonima, odnosno nije instituciolinaizovana... s tim mogu da raspravljam ,s ovim sto ti pricas jednostavno ne mogu.


    to sto pricas nije istina. niko nije mitrovdanskim ustavom stavljen u neravnopravni polozaj.*

    *osim homoseksualaca u clanu 62
    No Country

    Posts : 11136
    Join date : 2015-05-16

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by No Country Thu Aug 18, 2016 1:33 am

    I rest my case.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!

    Peščanik - Page 7 Empty Re: Peščanik

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun May 19, 2024 11:52 am