Kirko Skaddeng wrote:
Što se tiče odnosa prema tom vremenu, vrlo mi je zanimljiva percepcija najmlađih bumera i najstarijih gen-X ljudi, dakle recimo ljudi rođeni 1963-1965. Imaju vrlo izoštrenu podelu. Jedni se tog vremena sećaju sa nekritičkom nostalgijom (onu zbog kojih je za klince "mogo si da u SFRJ spavaš na klupi u parku" najsmešnija mantra ikad...a realno i jeste smešna), dok kod drugih preovlađuje sećanje na patrijarhalnu i malograđansku atmosferu koja je sputavala kreativne impulse.
Сад док сређујем аутобиографију, има све то, осим тог са клупом, нисмо спавали баш, напротив, ал' то и јесте био поприличан проблем - имаш с ким, имаш чим, имаш кад, немаш где.
У ствари налазим, за ово последње, читаву опширну причу о тој борби да се разбије та малограђанштина, јер то је управо оно где је социјализам омануо, где није донео слободу. Можда је то и било слободније четрес пете, ај победили смо па можемо, али је изгледа брзо превагнуло оно "шта ће непријатељ рећи". Не да су само партијски и омладински руководиоци били заштитници морала (опет црквено схваћеног, дакле проневера, крађа, туча, разни марифетлуци нису нешто страшно, страшно је само кад се јебе коме и кад није дозвољено), били су то и наставници, и родитељи... ма свако је имао право да се издере на тебе на сред улице.
Свашта смо и постигли, вероватно уз тиху подршку бројних људи којима је све то ишло на ганглије (израз из тог времена), па разноразне осуде нису стизале даље. Било је довољно да су изречене, а тамо неке последице најчешће не би уследиле. Добијеш укор, а на крају године пет из владања.
Sedamdesete su bile ledeno doba književnosti i filma. U to vreme smo silne pare potrošili na Sutjesku, Neretvu i obeležavanje godišnjica ofanziva, nije bilo šanse da se pokrene priča o PTSD kod nas.
Црта је на погрешном месту, не иде по деценијама, а ни по десетима. Имаш период од 1967. отприлике па до 1972-3, кад је цветало сто цветова, био јак креативни замах на све стране и живот кренуо да баш стиче боју. Седамдестреће, међутим, креће реакција из редова Субнора и сличних кругова, који су осетили да им измичу дизгине. Чини ми се да је више нагласак био на томе да се чује да су и они још увек неки курац, него што им је сметао баш цео тај црни талас или представа "Исус Христ суперстар" - за коју, наравно, нису ни знали колико је цркви ускурац, али су исправно закључили да нема лоше рекламе, дакле ако је такав наслов, скидај.
Наравно, сад ће се наћи сто примера о забрањивању овог или оног баш у том периоду цветања, али то су били одјеци шездесосме, и на сваки забрањен је долазило по пешес које нису стигли или приметили или их је било блам.