Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Apr 26, 2020 10:38 am

    96 se moglo ici na rusenje rezima. Nekoliko puta je bilo dovoljno ljudi na ulici u svim bitnim gradovima. Ali bilo bi krvavo, 100%
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by kondo Sun Apr 26, 2020 11:02 am

    Ma kakvi, on je tada imao podršku svih velikih napolju bez kojih to nije moglo da se uradi.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by No Country Sun Apr 26, 2020 6:42 pm

    Bendegúz Somogyi wrote:
    No Country wrote:
    Тачно је да је Милошевић “унапред потрошио”, преусмерио тај антикомунистички вал који је запљуснуо Источну Европу, али то не значи и да га је разумео, и баш напротив! То је следеће одлично питање из алтернативне историје: шта би било да нам се није догодио народ у Шолевићевој режији а Слобиној продукцији? Да ли би спремно увезли сомотску револуцију? Плашим се да ипак не би, али нема ни сумње да су управо митинзи “истине” успоставили чврсту везу између интереса народа и очувања какве-такве Југославије, т.ј. свођења исте на “праву”, великосрпску меру. А то већ никакав сомот не би издржао.

    Е сад - ако је Милошевић то све унапред видео, срачунао и одрадио, онда свака част. На жалост, било би сасвим out of the character, јербо је у будућим много једноставнијим ситуацијама доказао да јако лоше разуме слагање вектора, и срљао из пораза у катаклизме, без икаквих кочница.

    ...

    Ma nije to samo Milošević.

    Zbog ekonomske krize od 79/80. Jugoslavija se cima sa spoljnim kreditima i ulazi u "unutrašnji dijalog" o ekonomskom uređenju koji će poroditi poznati DUPES; SK Srbije početkom 80ih uredno traži remont ustava u smislu svog unutrašnjeg uređenja u odnosu sa pokrajinama. I to se sve polako kuva, ventilira se, troši se energija u "reformama". Pa u Jugoslaviji je stvorena mogućnost privatizacije firmi (interno od radnika) 89, pre pada BZ. Hoću da kažem da je to jedna dosta živa ali i separatna dinamika od praktično već jedne decenije, akteri su duboko u svim tim temama, jako je mnogo inercije. 

    I jedna druga stvar. Sa stanovišta SFRJ naravno da je bitno ono što je Milošević radio do 91. Sa stanovišta političke sudbine samog Miloševića, pa u tom smislu i SRJ/Srbije, verovatno je relevantnije ono što je radio 96/7. i kasnije, odnosno to što je smuljao svoj ostanak na vlasti a onda se igrao Kosovom kako se već igrao. I ključno ekonomsko ispadanje Srbije je možda pre u toj drugoj polovini decenije. Iako je pad bio naravno mnogo veći, uz sankcije i sve, u tih prvih par godina 90ih praktično cela Istočna Evropa je imala slom ekonomskog poretka i rasta, recesije itd. Međutim, dok su najkasnije od sredine decenije počele godine ozbiljnog rasta, Srbija je baš tu ispala iz igre. A tu je i pitanje šta bi bilo s Kosovom u drugačijim okolnostima. Jel napolju (na koji način) ili unutra?
    Дејан Јовић је лепо објаснио читаву предигру распада, економско-уставну позадину, килаве и углавном неуспешне покушаје реформи, замор материјала СКЈ, неповољне светске процесе у којима се криза одвија, итд. Можемо да дискутујемо но сумњам да имамо богзна шта да допринесемо. Ипак, све то не објашњава Милошевићев аутизам, т.ј. чини га знатно драматичнијим. Две црте се ту доимају као посебно лудачке и скупе, два наратива:
    1) Ако не умемо да радимо - умемо да се бијемо! Другим речима: све само од нас зависи. Правда и војска су на нашој страни, а друго нам не треба! Најјачи смо, са’ ће гу карамо.
    2) За обећани “расплет” ју-кризе је потпуно ирелевантно шта се дешава у Европи и свету. Још је много мање важно шта та ускомешана Европа и тај збуњени свет мисле о томе шта се дешава код нас. Ми смо своји и СУВЕРЕНИ (одатле је и кренула ова мала дискусија).

    Ништа што је Јовић написао не објашњава (мада унеколико осветљава)  зашто се Милошевић, а и огроман део народа за њим, водио овим очигледно (т.ј. сасвим очигледно и у оно доба) погрешним и историјски погубним начелима. Прескупо плаћена ароганција, али која му је одлично стајала. Српски: курчење. И ту је тај његов сасвим личан, а неизмерљив, допринос трагедији. Наравно, после је бивало само још горе, то када се једном закотрљало напросто није било пута назад. Но мене занима сам почетак, када је још било - и овде престајем да будем у било шта сигуран - још можда какве алтернативе?
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Apr 26, 2020 6:52 pm

    Marius Lăcătuș wrote:Ma kakvi, on je tada imao podršku svih velikih napolju bez kojih to nije moglo da se uradi.

    moglo je, ali je bilo potrebno da se zrtvuju ljudi. jedno je pre nego sto krene frka, a drugo kad postoje tzv developments. nije on bio nikakav ljubimac nego samo covek sa kojim su mislili da mogu da "zavrse posao". Nikada vise do 2000 nije postojala kriticna masa.
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Sat May 09, 2020 12:00 pm



    HRT-ov dokumentarac povodom četvrt vijeka akcije "Bljesak". Ja odgledah i preporučujem ga za gledanje jedino ako čovjek nikakva pametnija posla u životu nema. Samo jednu novu bitnu stvar sam zapazio. Piter Galbrajt, nikad ga do sad nisam vidio ovako opuštenog u komentarisanju tog vremena. Za razliku od dosadašnjih uradaka na sličnu temu, ovde se uopšte nije trudio da zvuči diplomatski. Povremeno i cinizam bljesne (pun intended) iz njega ali je u par rečenica odlično sažeo stanje u RSK i razloge za njen slom.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nino Quincampoix Sun May 24, 2020 9:59 pm

    moguće da sam već kačio ali me setila ova polemika o Bleiburgu...  Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 2304934895


    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Sun May 24, 2020 10:19 pm

    Meni su prvih trideset sekundi ove pjesme jezivo savršenstvo. Gitarski solo je odličan.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nektivni Ugnelj Sun May 24, 2020 10:25 pm

    Bozuri Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 1399639816 

    Kakva je to godina bila jebote...
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Mon Jun 01, 2020 5:46 pm

    https://ratusrbiji.rs/
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Erős Pista Sun Jul 12, 2020 3:45 pm

    http://www.nspm.rs/hronika/janez-jansa-srebrenice-ne-bi-bilo-da-je-un-osudila-komunisticke-zlocine-na-isti-nacin-kao-holokaust.html


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Mon Jul 13, 2020 12:04 am


    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Janko Suvar Mon Jul 13, 2020 12:15 am

    "Socijalisti su za mene logičan i jedini mogući izbor. To što smo nekada bili na suprotstavljenim stranama ne vidim kao problem, naprotiv. To je dokaz da ljudi mogu da se menjaju nabolje
    ćaća

    Posts : 3380
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by ćaća Mon Jul 13, 2020 12:19 am

    ovo što je napisao je onako baš filmski, ali vrlo moguće da je i istina

    zveri, pocrkali dabogda u najgorim mukama
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Erős Pista Mon Jul 13, 2020 1:11 am

    ćaća wrote:ovo što je napisao je onako baš filmski, ali vrlo moguće da je i istina

    zveri, pocrkali dabogda u najgorim mukama

    +1000

    A moguće je jer su im zločini bili svesno filmski. Kao u Act of Killing.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    fikret selimbašić

    Posts : 9535
    Join date : 2020-06-19

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by fikret selimbašić Mon Jul 13, 2020 9:44 am

    ćaća wrote:ovo što je napisao je onako baš filmski, ali vrlo moguće da je i istina

    zveri, pocrkali dabogda u najgorim mukama

    Prvi put čujem za ovu ubistvo profesora ali mi nije teško da povjerujem jer je svo njegovo djelovanje po Višegradu i okolini zih godina bilo filmsko. Teško da može filmskije od žive lomače, ili npr. ubistvo bivše bratove vjerenice na mostu.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    avatar

    Posts : 18348
    Join date : 2014-12-12

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by beatakeshi Mon Jul 13, 2020 10:00 am

    Janko Suvar wrote:
    "Socijalisti su za mene logičan i jedini mogući izbor. To što smo nekada bili na suprotstavljenim stranama ne vidim kao problem, naprotiv. To je dokaz da ljudi mogu da se menjaju nabolje
    Šta ovo znači?
    bela maca

    Posts : 11020
    Join date : 2014-10-28

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by bela maca Mon Jul 13, 2020 10:06 am

    da je SD u najmanju ruku licemer?


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by boomer crook Mon Jul 13, 2020 10:23 am

    SD, kao i vecina filmadzija nije licemer, on potpuno ubedjeno zivi narativ koji u tom momentu propoveda. takodje ja sam imao prilike da upoznam funkcionere SPS koji su ovo pricali jos '96.

    mislim nije ovo apologetika SPS ali u srbiji je postojala samo jedna stranka koja je uvek i bez ostatka bila za zlocin, cak se ni ne pretvarajuci da se zlocini ne desavaju, i ona je sada na vlasti.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Mon Jul 13, 2020 11:05 am

    srs/sns?
    avatar

    Posts : 18348
    Join date : 2014-12-12

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by beatakeshi Mon Jul 13, 2020 11:32 am

    erős paprika wrote:SD, kao i vecina filmadzija nije licemer, on potpuno ubedjeno zivi narativ koji u tom momentu propoveda. takodje ja sam imao prilike da upoznam funkcionere SPS koji su ovo pricali jos '96.

    mislim nije ovo apologetika SPS ali u srbiji je postojala samo jedna stranka koja je uvek i bez ostatka bila za zlocin, cak se ni ne pretvarajuci da se zlocini ne desavaju, i ona je sada na vlasti.
    Mislim da grešiš oko SD. Ali nije ni važno što se tiče ovog topika.
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by boomer crook Mon Jul 13, 2020 12:45 pm

    da je licemer? pazi par puta koliko sam bio u drustvu bilo mi je jasno da je cinik i oportunista ali nije licemer. odnosno mora da sebe u nesto ubedi pre nego sto krene druge da ubedjuje. ne cini ga to boljim covekom ali jeste to jedno ludilo cesto medju umetnicima.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    avatar

    Posts : 18348
    Join date : 2014-12-12

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by beatakeshi Mon Jul 13, 2020 12:56 pm

    Ok, poistovetio sam oportunizam i licemerestvo.
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by boomer crook Mon Jul 13, 2020 1:53 pm

    da je oportunista to nema zbora. zgazio bi slepo mace buldozerom vicuci aco srbine ukoliko bi mu to donelo sledeci film.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Mon Jul 13, 2020 2:04 pm

    nekako sam naučio da ne osuđujem to kod filmadžija. 

    vuk na ovcu svoje pravo ima, 
    k'o režiser na deo budžeta.
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by boomer crook Mon Jul 13, 2020 2:06 pm

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 3579118792 Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 3579118792 Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 3579118792

    pa manje vise da. tako mu to dodje.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 14 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 10:28 pm