Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Kratke priče

    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Mon Apr 01, 2019 10:48 pm

    01.04.2019.

    Povratak u sedamdesete


    Kratke priče - Page 4 326191.4142846



     -Zdravo tečo! - Zdravo Miloše, izvoli, sedi. Kako napreduje tvoja škola? - Škola ne napreduje, stoji na mestu. A ja idem na opštinsko takmičenje iz fizike. - Bravo Mićo! - Jesam li zaslužio pričice? - Jesi. Gde smo stali? - Rekao si da ćemo se vratiti na pričice iz sedamdesetih godina prošlog veka. - Da, pričali smo o teči Žiki … 


    * * * 


    Jesen 1973. Pljačkaš banke u Stokholmu uzeo je četvoro ljudi za taoce. Tokom šest dramatičnih dana između pljačkaša i zarobljenika razvilo se prijateljstvo koje je kasnije opisano i analizirano kao "Stokholmski sindrom". Teča Žika sklapa “Politiku”. - More, veći su pljačkaši ovi u prodavnicama. Mnogo skupo sve. Kako će ovaj narod živeti? Tih godina vladao je lep običaj da gosti donose deci poklone. Čokolade. Nešto od odeće. Novac. Zelenu novčanicu od 5 dinara investirao sam u 50 klikera. Novčić od 50 para u pet kugli sladoleda. Prodavac sladoleda u belom kratkom mantilu. Bela kapica. Bela kolica. Drvena sa drvenim točkom. Kolica sa sandukom. Sanduk sa dve metalne posude. U jednoj vanila. U drugoj malina. Nekada čokolada. Vanila i nešto. Pričaju mi da su nekada sladoledžije primale jaja umesto novca. Jedno jaje za jednu kuglu sladoleda. Ekonomija. Trampa. Posle je nestala trampa. Nestala su i kolica sa sladoledom. Kasnije smo dobijali džeparac. Posle toga učeničke kredite i studentske stipendije. Trećinu jedne stipendije potrošio sam na knjigu “Mjerenja u elektrotehnici”. Ili je knjiga bila preskupa ili je stipendija bila mala. Ne znam. 


    * * *


     1973. Marlon Brando odbio da primi "Oskara" za glavnu ulogu u filmu "Kum". Teča odbio ponuđeni remi. Posle toga dobio mat. - Bre,bre, a lepo si mi nudio remi! Ajde da popijemo šerbet, pa da odigramo još koju partiju. Teča je voleo mleko u svim oblicima. Mleko, šerbet, bela kafa, kiselo mleko, jogurt. U selu je skoro svaka kuća imala bar jednu kravu. Ostali su imali kantice za mleko. Rano jutro. Krave izlaze na pašu. Stotinak krava kreće ka izlazu iz sela. Preko livade. Prelaze preko uzvišenja. Nestaju. Odlaze na pašnjak. Vraćaju se predveče. Kapije otvorene. Nijedna ne promašuje svoju. Muža krava. - Baba, kad si naučila da muzeš krave? Smeje se. - Otkad znam za sebe. Morala sam sve da naučim. Rano sam ostala bez roditelja. Umrli su od španske groznice kad sam bila mala. (Pandemija španske groznice 1918. godine. Pedeset miliona mrtvih.) Ćuti i muze kravu. Presipanje iz kante u kantice. Onih koji nemaju kravu. Sipanje preko gaze. Od viška mleka prave kajmak. Sir. Stado čuva porodica. Samohrana majka sa petoro dece. Na glavi joj marama. Na nogama gumene čizme. Nekakav stari muški sako i suknja. U ruci štap. Deca slično obučena. - Ovo će biti pravi ljudi kad odrastu. Pošteni i vredni. Tako kaže teča. - Tečo! I Nikola Tesla je bio čobanče! “Grmi negde nad Likom, I majka zove čobanče drago: Nidžo, jabuko, poteraj kući blago.” Tako kaže pesma. Teča klima glavom: - Ove čobančiće plaćaju u jesen. Na kraju sezone. Kad počnu kiše. Tad prestaje ispaša. Do proleća. Od seoske livade napravljen fudbalski teren. Prvenstveni meč. Najniže lige. Iz nje nema ispadanja. Skoro trideset gledalaca. Domaći u plavim dresovima. Gosti u belim. Stižu krave. Utakmica prekinuta. Dok ne prođu. Viša sila. 


    * * * 


    1974. Grupa kineskih seljaka iz pokrajine Šensi otkrila hiljade glinenih statua koje su predstavljale vojsku prvog kineskog cara Ćin Ši Huanga. Tečina drvena vojska razbijena. Usamljeni kralj luta po tabli. Teča rezigniran. - Šah je važan, ali je škola najvažnija. Voliš li da ideš u školu? - Obožavam. Rezigniran i ja. Mada, ima tu i nekih zanimljivih aspekata. Učiteljica, na primer. - Deco, Nova godina se bliži. Donećete sutra svako po jedan poklon. Knjigu, igračku, bilo šta. Sve poklone ćemo staviti na sto. I svako će dobiti po jedan. Tako će svako od vas dati i primiti poklon. - A šta ako dobijem baš onaj poklon koji sam doneo? Ipak nisam pitao. Podela. Na stolu različiti pokloni. Od čokolade do preskupih igračaka. Učiteljica ih deli. Najlepšu igračku dobija sin pomoćnika direktora naše škole. Slučajno. Nema veze. Ima još lepih igračaka. Deca uglednika baš imaju sreće. Dobijam jeftini, mali, plastični auto sa pijace. Slaže mi se po boji sa plastičnim sandalama na kaišiće. Pažljivo ga nosim. Da se ne polomi. Tešim se. I ja sam dobio lep poklon.

    http://priceotecama.blogger.ba/
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Tue Apr 02, 2019 10:07 pm

    02.04.2019.

    MOŽE BITI ALI NE MORA DA ZNAČI


    Kratke priče - Page 4 326191.4143008


    - Tečo, ti si sigurno bio dobar đak i dobro dete! - Miloše, to je relativno. Kao i većina stvari. - Kako to? - Najbolje će biti da nastavimo sa pričicama, a ti sam zaključi. - Već sam zaključio: Sigurno si bio dobro dete!


     * * *


     1974. Poslednja vožnja voza “Ćira” na uskotračnoj pruzi. - Pre rata su štajerski konji vukli tramvaje po Beogradu. Priča nam teča o ogromnim štajerskim konjima. Švabicinim. Dedin konj nije vukao tramvaje. A nije bio ni štajerac. Tramvaje odavno pokreće električna energija. A nas je pokretao neki đavo da se pentramo na dedinog konja. Suviše mali da bi se popeli, došli smo na ideju da skočimo na njega. Sa prikolice. Elegantan skok. I još elegantnije stropoštavanje na zemlju. Konju pod noge. Gledamo se. Konj i ja. On gleda od gore. Začuđen. Ja gledam od dole. I ja začuđen, što me nije izgazio. Glava mi pored kopita. Stoji ukočen. Mrda samo ušima. To je valjda konjski ekvivalent pitanja: - Šta radi ovaj idiot? Mnogo kasnije saznajem da konj nikad neće zgaziti čoveka koji je pao. Ako ga vidi. Ako mu ne vežu oči. Za razliku od nekih ljudi.


     * * * 


    1974. Svetsko prvenstvo u fudbalu , u Zapadnoj Nemačkoj. Domaćini u finalu porazili Holandiju 2-1. Toliko o travnatim fudbalskim terenima. Školski odmor u staroj školi sa prostranim dvorištem. Travnatim. Dečaci iz viših razreda nose na leđima one iz nižih. Onaj krupniji je konj. Onaj sitniji konjanik. U ovom slučaju pravac i smer kretanja određuje stariji. Dakle, konj. U prolazu pored drugog konja sa konjanikom, mališa hvata suparnika. Cilj je da ga obori na zemlju. Po mogućstvu i onoga koji ga nosi. Gledam tu zanimljivu igru. Prilazi mi najstabilniji konj koji se može zamisliti. - Mali, penji se. Šta ću. Penjem se. Uleće u gužvu gde se nekoliko kentaura kovitla. Neko me hvata oko vrata. Padam unazad. Pada sve, osim nogu. Konj me ne ispušta. Pridižem se. Suviše lagan, ne opterećujem svog konja. Već vidim da u ovoj igri mi pobeđujemo. Prvi konjanik koga sam dohvatio pada na zemlju. Sledećem društvo na zemlji pravi i njegov konj. Ništa ne uspeva tako dobro kao uspeh. Obaram sa obe ruke. Po dva konjanika odjednom. Gužva sve manja. Ostaje još jedan par. Najjači konj u školi sa najjačim konjanikom. Da smo na zemlji, u pešadijskom okršaju, i moj konj i ja bi dobili propisne batine. Moj konj je niži od svog suparnika a ja od svog. Nula poena za nas. - Prebiće nas. Kažem. - Neće. Ovaj je glup, a i nosi na leđima težeg dečaka. Ako te dohvati, ne odupiri se. Samo se opusti. Ja te neću pustiti da padneš. Verujem mu. Leteo sam unazad nekoliko puta. I svaki put se pridizao. - Jači su. Ne mogu mu ništa. - Samo ga uhvati za ruku kad te sledeći put dohvati. I ne puštaj. - Oboriće me. - Prekini. Uradi kako sam rekao. U sledećem sudaru hvatam ruku koja me steže oko vrata. Ne puštam. Moj konj trči u krug oko protivnika. Izbacuje ga iz ravnoteže. Na zemlji su. Crveni, raščupani i izgrebani, ostajemo sami na bojnom polju. Svoga konja nisam posle često sretao. Uskoro se odselio. Otišao u neki drugi grad. Gde god da je, sigurno i dan danas dobija bitke.

     * * * 

    1974. U Bostonu počinje prinudni prevoz učenika autobusima kako bi se škole desegregirale, što izaziva nasilne proteste belaca u Južnom Bostonu. Teča se priseća svog školovanja. - Deca sa sela su uvek nekako lošije prolazila u školi od gradske dece. Protekcija. Razumem to. Protekcija je ono kad učitelj Pera drugoj deci daje teška pitanja a meni laka. Nešto sam mu poseban. Valjda zato što mu jedini odbrusim. I kad je ljut. Pa me pošalje u ćošak. A smeje se posle. A i ne stojim dugo u ćošku. Par minuta. Ostali stoje do kraja časa. Protekcija. Klikeri su bili strogo zabranjeni u školi. Zbog njih na jednom odmoru počinje tuča. Dva-tri para se valjaju po zemlji. Gomila stoji i navija. Mali debeljuca nas gura. Pravi prostor za ove što se valjaju. Vidi se da bi se i on rado pobio s nekim. Traži žrtvu. A kad u nekoj gomili za minut ne otkriješ ko je žrtva - budi siguran da si to ti. Valjamo se i čerupamo. Teži je bar deset kila. I trapaviji. Održavam nerešeno. Galama prestaje. Nadvio se taman oblak. U obliku učitelja. Hvata dvojicu najbližih za uši. Sreća što nije hobotnica. Vodi nas u praznu učionicu. Postrojava. - Ti beži na kraj reda. Bežim. Pleni klikere. Lepi svakom po vruću zaušku. Vaspitnu. Po prijemu porcije izlaze napolje. Trljaju obraze. Druga deca se smeju. Ostadoh sam. - Šta se biješ sa onim kad je duplo teži od tebe? - Nije duplo! Smešno mu. Vadi plen iz džepova. Trpa u moje. Đačka kecelja se otegla od tereta. - Beži na čas! Nešto me bilo sramota. Samo ja nisam dobio po ušima. Još mi dade i njihove klikere. Crvenim se. Izlazim. Smeju se i meni. - Ovaj je najcrveniji. Dobio je najviše. Ćutim. Nije sve onako kako izgleda. 

    * * * 

    1974. Na Pesmi Evrovizije pobeđuje ABBA sa pesmom “Waterloo”. Waterloo je mesto na kome 1815. Napoleon gubi svoju poslednju bitku, što je prilično vaspitno delovalo na njega. Tečine vaspitne mere su se svodile na priče i šale. Ako mu se nešto nije svidjalo jednostavno bi ćutao. Dovoljno. Za razliku od njega, učiteljica je bila pristalica klasičnih disciplinskih mera. Naučila nas je da snosimo posledice svojih gluposti. Najbolja učiteljica na svetu. U kasnijim razredima dobili smo nastavnike. Pri kraju osnovne škole pokušavali su da kanališu našu energiju raznim proslavama, priredbama i sličnim aktivnostima. Biser je bio omladinska politička škola “Borbe”. Odabrani učenici čitaju godinu dana nekakve tekstove iz tih novina i na kraju polažu. Sve bi to bilo lepo da nam primerke “Borbe” nisu dali par dana pre polaganja. Tridesetak kilograma novina po glavi učenika Naravno da nismo stigli ni da prelistamo to blago. Rezultat očekivan. Svi položili.


    http://priceotecama.blogger.ba/
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Fri Apr 05, 2019 8:56 pm

    Kratke priče - Page 4 326191.4143430




    Miloše, mogli bi provežbati još neki zadatak iz matematike. - Može tečo, ali pre toga mi ispričaj neku priču. - O čemu? - O tome kako je, i gde, nastala prva od svih priča? - Verovatno u nekoj pećini. Pored neke vatre. U nekoj noći posle uspešnog lova - A o čemu je bila ta prva priča? - Verovatno o lovu na nekog medveda ili mamuta. Sigurno nije bila o jednačinama sa dve nepoznate. Nego, kad smo već kod jednačina, zapiši zadatak: Izračunati obim mnogougla ako je poznato ... 


    * * *


     1977. Rudar, Alija Sirotanović, višestruki udarnik, dobio Zastavu 750 ("Fiću") na poklon u Kragujevcu. A mi smo bili derani. Тukli se u prašini. Znali da nije časno tući protivnika kad padne. Čekali da ustane. Da nastavimo tuču. Nismo tukli one koji su bili očigledno slabiji. Ali smo nasrtali na jače od sebe. Jer smo znali da nam tako slava ne gine. Dobro de, najčešće nisu ginule ni batine. I negde u tom periodu, kao po pravilu, uzimali smo u ruke knjigu "Dečaci Pavlove ulice". Himnu u čast dečaštvu, drugarstvu, poštenju i junaštvu. U vremenu kada nismo znali šta su podmuklost, kukavičluk i izdajstvo, knjiga nam je ukazivala gde mogu nastati koreni, iz kojih, odrastanjem, niče drvo zla. Pričajući priču o dve grupe dečaka, koje se bore za teritoriju, ispričana je priča o nečem mnogo važnijem. O ratovima, fobijama, mržnji, neprihvatanju različitosti, zavisti, pokvarenosti, izdajstvu i iznad svega, neosetljivosti na tuđe muke. A iznad sveg tog kala, uzdizala se gromada u obliku plavokosog, sićušnog, bolešljivog mršavka po imenu Erne Nemeček. Deteta koje je nepravedno kažnjeno time što su mu drugovi zapisali ime SVE SAMIM MALIM SLOVIMA. I to dete se suprotstavilo strašnom protivničkom vođi. „Jedan mali dečak stajao je pred Feri Ačom, jedan dečak koji je za čitavu glavu bio manji od njega. Jedno slabačko, plavo dete je podiglo dve ruke. I detinji glas je uzviknuo: Stoj! Vojska dečaka Pavlove ulice, već zastrašena iznenadnim obrtom, odjednom prolomi vazduh oduševljenim poklicima: Nemeček!“ Maleni Erne umire od upale pluća, koju je zaradio u borbi da odbrani svoje malo, časno ime. Pred smrt, drugovi mu donose knjigu u kome je SVE SAMIM VELIKIM SLOVIMA ispisano: ERNE NEMEČEK. Ovozemaljska priznanja ponekad zakasne. Nebeska nikada. 


    * * * 


    1977. Snimljeni filmovi "Specijalno vaspitanje", "Ljubavni život Budimira Trajkovića", "Pas koji je voleo vozove", "Miris poljskog cveća", "Lude godine". Teča Žika počeo da se bavi proročanstvima: - Daleko ćeš ti da doguraš. Kad završiš osnovnu školu. Pa srednju. Fakultet. Pa postaneš doktor nauka. Možeš ti to. - Hoće. Sigurno će biti nimistar, ubacuje se baba. Smešan mi taj nimistar. - Baba, ne kaže se nimistar već ministar. I kako to da postanem? - Pa lepo. Završiš školu za nimistre. - Bako, to ne postoji. Nema škole za ministre. - Kako nema? A koju su školu završili ovi što su sad nimistri? Šah-mat. Dokaz završen. Baba je sve znala, pod kapom nebeskom. Mučila je samo jedna tajna. Dugo. Nije se usuđivala da pita. A baš je mučila. Preko puta je živeo neki gospodin. Radio je u Beogradu, a petkom dolazio kući. Na selo. U dvorištu visoke jelke. Kuća sakrivena iza njih. Hladno učtiv i ljubazan. I on sakriven iza jelki. Nekih svojih, unutrašnjih. Pravi gospodin. Dolazio je šinobusom. Stanica stotinak metara iza babine kuće. Preko livade. Baba ga redovno gleda. Tajna neotkrivena. Muči je kako su mu košulje uvek blistavo bele. Šta sve nije radila. Kako god da ih opere, ne budu kao njegove. Prala domaćim sapunom. Deterdžentom. Štirkala. Iskuvavala. Bez uspeha. Konačno se osmelila da pita. - Kako da operem košulje da budu kao tvoje? Šta sve nisam radila. Ne vredi. Prvi put smo ga videli nasmejanog. - Ne brinite majko. Nije problem u vama. Pre nego što šinobus stigne u selo ja se presvučem. Obučem novu košulju. Bacim onu koju sam nosio. - Odakle ti tolike košulje? Zgranuta. - Dobijamo. Službeno. Ništa više nije pitala. Mora biti da je neki veliki nimistar.


     * * * 


    1977. Snimljeni albumi "Ako priđeš bliže" Zdravko Čolić , "Koncert kod Hajdučke česme" Bijelo dugme, "Indexi 1977" Indexi, "Crna dama" Smak, "Moje bube" Suncokret. Prebrojavam ušteđevinu. Novčići. Kusuri iz prodavnice. Nakupilo se. Ali Babino blago. Došlo vreme da se troši. - Imate li dres Hajduka, splitskog? Prodavačica me bledo gleda. - Imamo ove sa prugama. - To su Zvezda i Partizan. - A kakav tebi treba? - Beli, sa grbom. - Takav nećeš ovde naći. Možda da negde poručiš. Da ti pošalju poštom. Vraćam se neobavljenog posla. Blago ostaje netaknuto. Mama se žali na besparicu. Donosim svoje blago. Ne veruje. - Odakle ti to? Uštedeo. Kasnije, priča starom. - Ne znam kako bi platila račun da nije odnekud izvadio svoju ušteđevinu. Stari me zove. - Šta si hteo da kupiš za te pare? Dres Hajduka. Smeje se. - Za te pare si mogao da obučeš ceo tim. Sležem ramenima. Ne znam. Možda sam i mogao. Prolazi par godina. - Danas vam otac dolazi s puta. Ako budete dobri doneće vam nešto. - Doneće i ako ne budemo dobri. Čekamo ga ceo dan. Konačno stiže. Radost. Deli poklone. - A ovo sam kupio u Splitu. Gledam, ne verujem. Pravi pravcati dres Hajduka. Sa grbom. Jedini u gradu.


     * * *


     1977. Svemirska sonda, Voyager 1, lansirana nakon kratkog odlaganja – trebaće joj dve godine da prođe pored Jupitera i Saturna. Taman toliko nam treba da završimo osnovnu školu. Do tada, čeka nas još par ekskurzija. Ekskurziju čine rasklimatan autobus, kiša i najlon kese sa sendvičima i sokom. Sportska torba, ako ostajemo dva dana. U torbi pidžama, pribor za ličnu higijenu i ponešto od garderobe. Peškir obavezan. - Ko zna kakvi su oni hotelski. Legenda kaže da je sendvič izumeo lord Sendvič. Strastveni kockar koji nije imao vremena da jede kao sav pošten svet. To je zvanična verzija. Nezvanično, mislim da su sendviči izmišljeni da bi deca imala šta da jedu na ekskurzijama. Sastav sendviča je varirao od prilike do prilike. U skladu sa sezonom. Redovni sastojci i gostujući dodaci. Obavezan puter, preko njega salama, kuvana jaja sečena na kolutiće, narendani žuti sir i kiseli krastavci. Ostalo po želji. Umotani u papirne salvete. Svaki posebno. Onda svi zajedno. I još par salveta sa strane. Za svaki slučaj. Pidžama na male mede. Nije to za ekskurziju. - Ko će ti gledati pidžamu? - Ja to neću nositi. - U čemu misliš da spavaš? - U ovome neću. - I druga deca će imati takve. - Ja neću. Kratko savetovanje na roditeljskom nivou. Isključen iz dalje debate. Virim iza Politikinog zabavnika. Stari odlazi negde. Uskoro se vraća sa nekim zamotuljkom. Prelep prugasti materijal za pidžame. - Može li od ovoga? Provirujem. Mnogo mi se dopada. Biće kao prava pidžama za odrasle. Razvlačim još malo. - Paaaa, ajd nek bude. Do večere spremna za probu. - Ostavi mu rukave malo duže. Da mu bude komotna. A i porašće. - Jel ću do ujutru da porastem? - Progovori još samo jednu reč! Nešto mi govori da je bolje da ćutim. U hotelu, pre spavanja, paradiramo po hodnicima i sobama. U pidžamama. - Dobra ti pidžama. Gde si je kupio? Znam da je dobra. Najbolja. - Doneli mi iz Trsta. - Vidi se da je italijanska, mnogo dobra. - Aha, vidi se.


    http://priceotecama.blogger.ba/
    паће

    Posts : 41371
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by паће Mon Apr 08, 2019 3:52 pm

    Те деведеспрве се још није знало ко пије а ко ће да плаћа. Ницале су приватне фирме али све нека боранија и сића, углавном малопродаја а за велепродају цврц Милојка јер су добављачи листом били самоуправне фирме које нису хтеле ништа да имају са њима. И онда у Кикинди налетимо на фирму "21. март". Што такав назив? Па тог дана смо се основали, а звучи социјалистички а нико опет не сме да призна да не зна зашто се слави 21. март, те нико ни не пита и сва су нам врата отворена.

    Наравно, у року од маја су се ортаци потамбурали и један крене да размишља да одвоји свој део фирме, па ме пита шта му треба од софтвера. Па реко треба ти главна књига, то мораш да имаш, са све купцима и добављачима, то нам је у пакету, а и робно књиговодство, да знаш шта имаш, шта иде шта не иде. Аха, ал' ајд кажи ти сад мени ево имам овде у орману десетак књига, која ми је сад ту главна?


    _____
       cousin for roasting the rakija
       зрењанинска клима је идеална - кад има блата, нема прашине, кад има прашине, нема снега, а кад има снега нема блата.
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Mon Apr 08, 2019 5:06 pm

    паће wrote:Те деведеспрве се још није знало ко пије а ко ће да плаћа. Ницале су приватне фирме али све нека боранија и сића, углавном малопродаја а за велепродају цврц Милојка јер су добављачи листом били самоуправне фирме које нису хтеле ништа да имају са њима. И онда у Кикинди налетимо на фирму "21. март". Што такав назив? Па тог дана смо се основали, а звучи социјалистички а нико опет не сме да призна да не зна зашто се слави 21. март, те нико ни не пита и сва су нам врата отворена.

    Наравно, у року од маја су се ортаци потамбурали и један крене да размишља да одвоји свој део фирме, па ме пита шта му треба од софтвера. Па реко треба ти главна књига, то мораш да имаш, са све купцима и добављачима, то нам је у пакету, а и робно књиговодство, да знаш шта имаш, шта иде шта не иде. Аха, ал' ајд кажи ти сад мени ево имам овде у орману десетак књига, која ми је сад ту главна?

    Uhhh, ala to boli! Kratke priče - Page 4 1143415371 Kratke priče - Page 4 1143415371 Kratke priče - Page 4 1143415371 Sreca sto niste u razgovoru stigli do konta, analitika i sintetika. Od sintetike bi verovatno izvadio gaće ili džemper Kratke priče - Page 4 1143415371
    паће

    Posts : 41371
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by паће Mon Apr 08, 2019 5:24 pm

    Јел' ти криво што приче које преносиш нико не коментарише? Јеси ли све сам написао, или ниједну?


    _____
       cousin for roasting the rakija
       зрењанинска клима је идеална - кад има блата, нема прашине, кад има прашине, нема снега, а кад има снега нема блата.
    паће

    Posts : 41371
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by паће Mon Apr 08, 2019 5:27 pm

    Иначе, вињета из исте фирме:
    - ко вози назад, ти или ја?
    - ајд ја ћу
    - онда ти седи ту где је црнобели монитор, а ја ћу где је онај жути.


    _____
       cousin for roasting the rakija
       зрењанинска клима је идеална - кад има блата, нема прашине, кад има прашине, нема снега, а кад има снега нема блата.
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Mon Apr 08, 2019 6:22 pm

    паће wrote:Јел' ти криво што приче које преносиш нико не коментарише? Јеси ли све сам написао, или ниједну?
    Svaki komentar je dobrodošao, bio dobar ili loš. Autora priča ima mnogo. Moje su samo neke.
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Mon Apr 08, 2019 11:03 pm

    Rat i mir

    Kratke priče - Page 4 326191.4143793


    1979. Svemirska letjelica Voyager 1 u najbližem prolazu pored Jupitera, poslala je prve snimke Jupiterovih prstenova. Otkriveni su i sateliti Metida i Teba, u julu i Adrasteja. Teča Žika oduševljen: - Šta sve čovek napravi! A nekad smo se pentrali po drveću, kao majmuni. I koliki su samo trud i znanje uloženi. Samo napornim radom može se postići uspeh. I samo posle napornog rada čovek može biti zadovoljan sobom. - Znam tečo. U drugom razredu srednje škole dobili smo teme za rad iz književnosti. Rok tri meseca. Rat i mir. Po temama procenjujemo koliko se od nas očekuje. Dobijam kneza Bolkonskog. Dakle, vruć krompir. Posle mesec dana čitko prepisujem rad. Sutra ću ga predati. Čitam još jednom. Precrtavam gluposti, besmislenosti, ispraznosti. Od dvadesetak strana ostaje svega par pasusa. Pišem ponovo. Još mesec dana. Čitko prepisujem. Gotovo. Za svaki slučaj čitam ponovo. Precrtavam više od pola. Nije tako loše, ali ipak ne valja. Treći put. Pomalo se nazire celina. Rečenice dobijaju smisao. Vidi se ideja. Bliži se rok. Čitam još jednom. Ovoga puta precrtavam vrlo malo. Stilizujem. Valjda je dobro. Zaključak nedorečen. Pišem ga ponovo. Ne mogu više. Kako je, tako je. Predajem rad. Predaju i ostali. Svi su se namučili. Ta ocena je presudna. Dvojka za izbegavanje popravnog. Trojka koja znači miran san. Četvorka koja otvara mogućnost za odličan uspeh. Za upis u treću godinu. O petici niko ni ne sanja. Prošle godine je niko nije imao. Dolazi dan odluke. Na stolu gomila radova. Radoznalost. Nervoza. - U celoj prošlogodišnjoj generaciji nisam dao ni jednu peticu. Ove godine čak dve! Jednu u vašem odeljenju. Par stolica škripi. Uzvrteli se oni koji se nadaju. U sebi pogađamo ko je taj srećnik. Uzima jedan rad. Iz daljine se ne može prepoznati čiji je rukopis. Ni po boji mastila. ni po papiru. Svi smo pisali na karo papiru. Pola strane po vertikali pišemo mi. Drugu vertikalu smo ostavljali praznu. Gledamo iz daljine. Pola strane plavo. Pola crveno, njegova olovka. Više komentara nego teksta. Pomalo mi smešno. Kreće da uruči rad. Treska ga ispred mene. - Nastavi ovako pa ćemo se sresti i razumeti. Parafrazira Andrića. Crvenom olovkom čekiran svaki red. Kako se primicao kraju rada čekeri mu sve veći. Na poslednjoj čeker preko pola strane. Izgleda da sam bio dobar u finišu. Već sledeća generacija koristi taj rad za prepisivanje. Delimično ili u celosti. U jednom od pisama koja sam dobijao u vojsci sestra piše da i ove godine prepisuju rad. - A na kraju ženski svet obavezno otplače. Tako kažu. Pokušavam da se setim tog završetka. Ovako nekako. “To nešto užasno već navaljuje sa druge strane na vrata i provaljuje kroz njih. Nešto neljudsko. Smrt. On se hvata za vrata. Ulaže poslednje napore. Zatvoriti ih više ne može. Još jednom navali ono odande. Oba se krila bešumno otvaraju. Ono uđe. I ono je smrt. Poslednja borba kneza Andreje sa smrću bila je znak da još uvek želi da živi i ta želja se ogledala u ljubavi prema Nataši.”


     * * * 


    1981. U studentskoj menzi Univerziteta u Prištini započinje protest zbog loše hrane koji će eskalirati u masovne proteste širom SAP Kosovo. Moja generacija upisala završnu godinu u gimnaziji. Stručni predmeti nisu veliki problem. Klasični jesu. Čas književnosti. - Dolazeći danas na čas, smislio sam pitanje za tebe. Blago meni. Ustajem. - Pitanje glasi: Odnos između tela i duha u delu Gospoda Glembajevi. Lepo pitanje. Ima samo jedan mali nedostatak. Nisam pročitao knjigu. Vidim da polaže velike nade u dobar odgovor. Ne mogu da ga razočaram. Ajd da izdržim bar prvu rundu. Da ne predam meč bez borbe. Počinjem. - Uslovljen vremenom i okruženjem ... Od ničega pravim traktat. Ne prekidam. Kruži oko mene. Gestikulira. Odobrava. Nekako privodim kraju briljantno izlaganje o odnosu tela i duha. - Samo još jedno pitanje. Ko od glavnih junaka najbolje odgovara ovome što si rekao? Laku noć. Ne znam nijedno ime iz dela. Pravim se da razmišljam. - Ko zna? Okreće se prema razredu. Drugarica mi šapuće. Ne čujem. Šapuće glasnije. Ne čujem. Piše na parčetu papira. - Fabrici! -bTako je! Drugo pitanje. Ivo Andrić. Mostovi. E, to je već nešto. Pročitao sve. Od Ex ponta na dalje. Pročitao i što treba i što ne treba. Pričam. Počinje da se mršti. Menjam tok. Razvedrava se. U želji da kažem sve odjednom, stvaram zbrku. Ponovo se mršti. Pričam nejasno i nepovezano. Preskačem. Vraćam se. Kapituliram. - Da si odgovorio kao na prvo pitanje, ovo bi bila petica za kraj godine. Čekam te na pismenom. Sedi. Četiri. Aplauz. Izlazimo. - Što si pokisao? Niko do sada nije dobio veću ocenu od trojke. Treba da častiš. - Znam. Šta da kažem? Prošao sam gde se nije moglo proći, a pao na ravnoj livadi. Ocena nije merilo znanja. 


    * * * 


    1981. Izvešteno da je SFRJ započela pregovore sa stranim bankama radi pozajmice dve milijarde dolara za pokrivanje deficita platnog bilansa (dugovi već iznose 18 milijardi dolara). Pre mnogo godina, teča mi pojasnio stručni izraz: mangup. - Mangup je momak koji kupi veknu hleba, kad se rano zorom vraća iz kafane, pa ga posle komšije hvale da je ranoranilac. Sestra me budi. - Hoćeš da mi pomogneš da odnesem torbu do autobuske stanice? Ustajem. Do autobuske pola kilometra. Napolju sneg. Torba teška. -Težak ovaj tvoj fakultet, ima bar dvadeset kila. - Ne lupaj. Dobro de, neću da lupam. Sneg navejao. Škripi. Probijamo se nekako. - Mogli su bar da očiste ispred kuća. - Opet lupaš. Svi još spavaju. Stvarno lupam. Autobus brekće. Dimi i smrdi. Kreće. Mašem joj. Vraćam se. Sneg veje. Stižem do kuće. Mogu još malo odspavati do polaska u školu. U susret mi dolazi komšija. Krenuo na posao. - Dobro jutro! - Jel to ideš iz kafane? Ako. Kad ćeš, ako ne sad. Dok si mlad. Samo, kupi veknu hleba drugi put! Ode smejući se. Neke šale se nikad neće promeniti
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Tue Apr 09, 2019 9:07 pm

    Kratke priče - Page 4 326191.4143940


    1980. Rubikova kocka predstavljena na sajmu igračaka u Londonu. U srednjoj školi počinje turnir u šahu. Svi igrači se poznaju. Vide novo lice. Takozvani siguran poen. Otimaju se ko će prvi da igra sa mnom. Vesele se. Našli žrtvu. Turnir traje mesec dana. Rezultati na velikoj tabli u hodniku. U mojoj rubrici pobede i poneki remi. Oni veselnici me presreću. - Ispali smo budale. Zašto nam nisi rekao da si najbolji? - Niste me pitali. Ako u grupi ljudi za pet minuta ne otkrijete ko je žrtva, budite sigurni da ste to vi. Na času fizičkog preskačemo kozlić. Skok. Doček na ruke. Kolut preko kozlića. Trećina se polupala. Odmiču odskočnu dasku. Polupala se i druga trećina. Odmiču odskočnu dasku. Ostaje nas malo nepolupanih. Odmiču je opet. - Ovo je nemoguće. Redom odustaju. Jedan preskače. Vraća se i tiho govori. - Ne gledaj u kozlić. Samo u dasku. Baci se i ne gledaj napred. Nisam lud. Nema šanse. Još par polupanih. Devojke se smeju. Moj je red. - I ovaj će se polomiti. Smeh. Odustajem od odustajanja. Gledam u dasku. Ne razmišljam šta posle nje. Dohvatio kozlić. Ne znam kako. Preleteo, visoko, visoko. Skoro savršen doskok. Nikad više ne bi. Ni za dve kile karamela. Voćnih. Od maline.


     * * * 


    Zima 1980. Šestog januara u nula časova po univerzalnom vremenu (UTC), počela epoha Globalnog pozicionog sistema. (GPS). Tečina globalna pozicija na šahovskoj tabli - očajna. Džentlmenski predaje partiju. - Tečo, baš si pravi džentlmen! - To je stvar šlifa! - Tečo, šta je to šlif? - Šlif je ono kad ti dama stane štiklom na prste, a ti kažeš: Izvinite što sam podmetnuo nogu ispod vaše štikle. Osamdesete. Šlifu nas uči jedan mlad profesor. Došao iz prestonice. Šmeker, par ekselans. Priča nam. Dugo. Da su maniri i lepo vaspitanje ono što nas odvaja od nekih drugih. Svojim dolaskom u našu varošicu, izazvao je komešanje udavača. I pomalo zavist nekih drugih. Nalickan. Uštogljen. Beogradski pozer. Rekoše zli jezici. Ko će narodu namesiti kolača? Ništa to nije smetalo da nam i dalje bude idol. - Kad ulazite u kafanu, vi idete prvi. Dama iza vas. - Zašto, profo? - Da je pri ulasku zaštitite od radoznalih pogleda. A kad izlazite iz kafane, ona napred, vi za njom. Iz istog razloga. - I ti si sve to znao kad si dolazio u Beograd da studiraš? - Eee, bar da jesam. Ote mu se uzdah. Vidimo da se tu krije neka pričica. - Pričaj nam! Neće. Setio se nečega. Teško mu. - Nisi fer! A mi smo te jutros budili. Da dođeš na časove. Neka, neka. Nećemo drugi put. Smešno mu. Tog jutra se zaista uspavao. Kad smo videli da ga nema, ceo razred se utišao. Da direktor ne dođe. I vidi da nema profe. Jedan otrčao do telefona. Profa se jedva probudio. Stigao sav raščupan. Ali i tada sa kravatom. Šmeker ostaje šmeker. Razoružan našim argumentima, otpoče priču. - Bio sam pravi student. Imao sam neku malu stipendiju. Prazni džepovi. Čekao me i neki težak ispit. Sve mi se skupilo. Pognuo glavu. Šetam studentskim gradom. I naletim na nju. - Devojku iz snova? Klima glavom. - Iz snova. Noge mi se odsekle. - I onda si je startovao? - Ni na kraj pameti! Naišli neki drugari. Pitam, znaju li ko je ona. Znaju. Počinju složene pripreme. Drugari pomažu. Skupili u domu najbolju garderobu. Odelo od tvida. Cipele italijanske. Jedva nošene. Nečija bela košulja. Kravatu birali celo veče. - A pare? - Dao je koliko je ko mogao. A onda smo otišli u našu omiljenu kafanu. Sve ugovorili. Šef sale da nas dočeka na vratima. Pokaže najbolji sto. Upali sveće. Šef orkestra da kaže: - Gospodine, za vas kao i obično? Violine. Tiho da sviraju. Prodavačica cveća. Da priđe stolu i da joj pokloni ružu. Kao, zbog mene. - Kao u filmu! Sad nam još samo kaži da nije htela da izađe sa tobom. Pa da kolektivno plačemo - Pristala je. Jedva nekako. Uglavnom, nađemo se u Skadarliji. Sve ide po planu. Večera. Dobro vino. Violine. Sveće. Cveće. - I drveće! Nestrpljivi smo! Kako se završilo? - Otpratim je do kuće. Zahvaljuje se. Provela je prijatno veče. Pitam je kada ćemo opet izaći. Kaže, nikad više. Može li mi bar reći gde sam pogrešio? - U samom početku. Pustio si me da prva uđem u kafanu. U zemlju sam propala od sramote. Tako ona kaže. Kraj nastave za taj dan. Sedimo na klupi u parku. Lepe žene prolaze kroz grad. I dalje razmišljamo o profinoj priči. - Misliš li da je navela pravi razlog? - Ko to može znati. On veruje da jeste. Lakše mu je tako. Napomena: fr. par excellence (savršen) .


     * * * 


    Proleće 1980. Dodela Oskara. Najbolji film “Kramer protiv Kramera”, ukupno pet nagrada od devet nominacija. Najbolji strani film "Limeni doboš". Jugoslovensko dramsko pozorište gostuje u našem malom mestu. - Ako platimo ulaznice, nećemo posle imati za piće. A treba još da odemo do hotela. - Znam, stigao je novi orkestar. I nova pevačica. Problem. - A da se nekako uvučemo u pozorište? Genijalna ideja. Pred ulazom stoji čikica iz pozorišta. Obrađujemo ga. - Samo da malo provirimo? - Momci, sala je prepuna. - Mi nemamo para. Dobro de, imamo malo. Ali ne mora se baš sve reći. Čikici žao. - Mogu jedino da vas odvedem iza pozornice. Pod uslovom da ne ometate glumce! Naravno da nećemo. Oduševljeni. - Ovo je bolje nego što smo očekivali! Iza pozornice. Irfan Mensur prebira po zavesi. Traži izlaz na scenu. Šapućemo. - Levo, levo! Pronalazi. Namiguje.. Stiže Ljuba Tadić. Deluje umorno. Kao da će zaspati. Tu, na podu iza pozornice. Prebira po zavesi. - Levo, levo! Klima glavom. Umorni čovek staje na daske. Razbija tišinu. Ni traga od umora. - Delovalo je kao da će se srušiti, a vidi ga sad! Kraj predstave. Publika na nogama. Aplauzi. Skandiranje. Krećemo ka letnjoj bašti. - Jesi li video kako se preporodio kad je izašao na scenu? - Jeste, čim je stao na daske. Valjda ih zato zovu “Daske koje život znače”.




    http://priceotecama.blogger.ba/
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Thu Apr 11, 2019 7:35 pm

    Džentlmen

     

     1958. Niš. Đorđe Marjanović peva u pauzi koncerta. Publika mu ne da da ode sa bine. 
    On je bio prvi pevač zabavne muzike na prostoru Jugoslavije koji nije samo stajao 
    iza mikrofona. Skandal potresa zemlju. Jedan pevač se pomerio prilikom izvođenja pesme. 
    Ljudi u neverici. “Šta taj hoće? Kakvi su to štetni uticaji po omladinu? Gde to vodi?” Ne samo
     da se pomerio, već je i skinuo mikrofon sa stalka. Šetao po bini. Klečao. Plakao. Valjao 
    se po podu. I na kraju bacio sako u publiku. Šezdesete. Neki drugi pevač očajan: 
    - Pevam otkako je Đorđe bacio sako. Pevam šansone, kancone, rok. Noćima
     ne spavam. Slušam radio Luksemburg. Beležim note. Tekstove. Posle sve to prenosim 
    orkestru. Na koliko sam samo igranki i čajanki pevao. Broja im se ne zna. Glavni junak
     ove priče, počeo je da se žali. Divno beše glavni biti, dok ga nisu pročitali. A stvarno
     je bio popularan. Zvezda. Ne baš Severnjača, ali ipak zvezda. Sudbina ponekad
     surovo sudi. Zvezda je počela da se gasi. Prijatelji počeli da okreću leđa. 
    - Nisam pozvan na svadbu! Nisam im dovoljno dobar! A bio sam veliki prijatelj
     i sa mladom i sa mladoženjom. Žena ga pita: - Zašto se oblačiš? Gde ćeš?
     - Idem na tu svadbu! -  Nepozvan? Nemoj da nas sramotiš, ako Boga znaš!
     - Ne brini. Znam šta ću da uradim! Malo kasnije. Ulazi u hotel. Svadba traje. 
    Žamor. Zveckanje escajga. Kuckanje čaša. Orkestar na pauzi. Još jednom
     namešta leptir mašnu. Bela mašna za beli sako. Stavlja ružu u rupicu
    na reveru. Ulazi u salu. Prilazi bini. Uključuje razglas. - Sledeća pesma je moj 
    poklon za mladence. "Samo jednom se ljubi ...". Peva bez pratnje. Žamor u
     sali prestaje. " ... sve je ostalo varka ... ". Bubnjar prvi ustaje. Zna on da je
     pevač nepoželjan na ovoj svadbi. Ovo je jače od njega. Seda za bubnjeve. 
    Daje ritam. " ... često udes nam grubi, šale zbijati zna." Fender Stratokaster grmi.
     " Zato mislimo na čas, da je to ljubav žarka ..." Proradila i bas gitara. Za njom
     i saksofon. On peva kao nikada. Natkrilio salu. Zatim i ceo grad. Otišao u 
    neke gornje hemisfere. " ... al' taj žar prodje začas , kao blijeda slika sna! " 
    Završava pesmu. Klanja se. Kreće ka vratima. Za jednim stolom, neka devojka
     briše suzu. U prolazu, vadi ružu iz revera. Stavlja na njen sto. Zatvara vrata
     sale za sobom. Ušao kao nezvani gost. Izašao kao džentlmen. Veliki. Pravi.
     Neponovljivi. Tako je to nekada bilo. Ako mi verujete.
    http://priceotecama.blogger.ba/
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Thu Apr 18, 2019 6:38 am

    http://priceotecama.blogger.ba/
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Sat Apr 20, 2019 8:12 am

    Sjaj i beda Holivuda





    1993. SR Jugoslavija je pretrpela inflaciju od 5 kvadriliona 

    procenata mesečno (cene su se duplirale svakih 16 sati)                  


    . Hotel Interkontinental. Predstoji dodela godišnjih nagrada 

    za ostvarenja u video izdavaštvu. Nešto kao dodela Oskara. 

    Nagrade u kategorijama:  Najbolji izdavač,  Najbolji film, 

    Najbolji video distributer… Ovo zadnje je izgleda naše. 

    Nagrade u vidu kristalnih pehara. Sedimo u separeu. Prilazi

    nam neki uniformisani general. Nosi bele rukavice. Ipak je

    konobar. Čaša umočena u šećer. Kriška limuna na ivici.

    U čaši svašta nešto. Koktel. Većina puši originalne cigarete

    u tvrdom pakovanju. Nose firmirane cipele. Motam originalni

    duvan sa pijace u originalni papirić sa kioska. Krijem 

    originalno izlizane patike pod sto. A svi se bavimo filmom. 

    Sjaj i beda Holivuda. Dobili smo tu nagradu. Odlazimo na

    “Video sajam” koji se održava u nekom gradiću. Ceo dan 

    opremamo štand. Ustali u četiri ujutru. Putovali. Istovarali 

    opremu. Pada mrak. U hali sponzor izlaže svoje proizvode.

    Neki slatkiši. Aranžira ih neka slatkica. Mi aranžiramo kutije

    sa filmovima. Svako radi svoj posao. Drugar me gurka:

    - Smisli neki napad. Pa da nam večeras pokaže grad. Nema

    tu šta da se smisli. Startujem:  - Ej, zdravo. Umirem od gladi.

    Šokirana nastupom. Sledi osmeh. - Što ne kažeš?! Trpa mi

    velike kutije keksova, čokoladica. Svega. Vraćam se sa plenom.

     - Šta si joj rekao? - Samo istinu. U hotel smo se vratili u tri ujutru.






    http://priceotecama.blogger.ba/
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Sun Apr 21, 2019 7:54 am

    RAŠOMON 

    Zima 1993. U snažnoj eksploziji u Svetskom trgovinskom centru u Njujorku, 
    za koju su odgovorni arapski islamski teroristi, poginulo šest, povređeno oko 
    1.000 ljudi. Vesti iz sveta smenjuje meterološki izveštaj i konstatacija: 
    “Inje se stvara na onoj strani odakle duva vetar.“ Razmišljam da li je to 
    pleonazam. Može li postojati vetar koji ne duva? Bilo kako bilo, naš narod 
    lepo kaže: „ Nema zime dok sever ne dune”. Policijska kola staju pred 
    ulazom u videoteku. Vidim ih kroz veliki stakleni izlog. Uniformisani policajac 
    i inspektor. Otvaraju vrata. Talas hladnog vazduha ulazi zajedno sa njima. 
    Predstavljaju se. Inspektor počinje razgovor. - Neko je prošle večeri odavde 
    zvao policijsku stanicu. Prijavio je da je pronađen čovek koji je ležao na ulici. 
    - Ja sam zvao. - To sam i mislio. Ti si, dakle, taj bradonja? - Očigledno jesam. 
    Samo ne znam kako ste preko telefona videli da imam bradu. Smeška se. 
    - O tome možemo pričati kasnije. Treba da daš izjavu o onome što se sinoć 
    desilo. - Hoću. Jeste li za kafu? - Baš bi nam prijala! Da se malo ugrejemo! 
    Kafa skuvana. Kaže: - Izvoli, momče. Slušamo te. Pričam im sve što znam. 
    Povremeno razmenjuju poglede. Inspektor sve zapisuje u blokče. 
    Priča završena. - Mnogo si nam pomogao. Neke kockice mozaika su se 
    uklopile. Neke još nisu. Ako nam bude potrebno još neko razjašnjenje, 
    gde da te potražimo? Dajem im adresu. - Ali najlakše vam je da me 
    nađete ovde, na poslu. Radim popodne, svakog dana. Spremaju se da 
    pođu. Pitam: - Kad ste već ovde, dobili smo nove filmove, želite li neki 
    kriminalistički? Ne žele. - Hvala ti na kafi! Vidimo se! Odlaze. Pravim red 
    na pultu. Stavljam na tacnu šoljice, tanjiriće, pepeljaru ... - Ups! Blokče! 
    Ostalo je blokče na pultu ... 

    * * * 
    Gledam u otvoreno blokče. Prodao bih dušu đavolu, samo da saznam 
    šta je zapisano u njemu. Dobro,de. Nije lepo čitati tuđe blokče. Ali, 
    možda bih mogao još više pomoći, ako vidim ostatak priče. Tako se 
    pravdam. Pred samim sobom. Važno je da ja nemam lošu nameru, 
    naprotiv. - Nek ide život, ovo je jače od mene. Nemam mnogo vremena 
    Prelećem pogledom po zapisima. Žrtvina izjava : " Vraćali smo se sa 
    proslave. Sa mnom su bili moja žena i naš prijatelj. Usput smo se 
    raspravljali, jer je ona na proslavi koketirala sa tim prijateljem. Kad smo 
    došli blizu mesta gde sam pao, zbog snega smo išli u koloni. Bio sam 
    zadnji. Ovaj je ispred mene grlio moju ženu. Jurnuo sam na njega. 
    Okrenuo se i gurnuo me. Pao sam. Kad sam došao sebi, video sam 
    nekog bradonju i nepoznatu ženu. Pokušavali su da me podignu. 
    Stigao sam kući. Vrtelo mi se u glavi. Ženi sam rekao da ćemo se 
    ujutru raspraviti. Legao sam da spavam. Kad sam se probudio, 
    hteo sam da odem po cigarete. Uzeo sam novčanik iz kaputa i 
    video da je prazan. Odmah sam došao da prijavim krađu." 
    Prijateljeva izjava: "Sedeli smo za istim stolom na proslavi. 
    Mnogo je pio. Pričao sam sa njegovom ženom. Zbog preglasne 
    muzike smo se naginjali jedno prema drugom. Da se bolje čujemo. 
    On je to pogrešno protumačio. Došlo je do prepirke. Otišli smo sa 
    proslave. U jednom trenutku smo se kretali u koloni. Ja sam bio u 
    sredini. Pridržavao sam njegovu ženu ispod ruke. Onako, prijateljski. 
    Osetio sam njegovu ruku na ramenu. Okrenuo sam se i video da pada. 
    Okliznuo se na ledu. Pružio sam ruku da ga pridržim, ali je bilo kasno. 
    Sagnuo sam se da ga podignem. Mrmljao je nešto i odbijao da ustane. 
    Par minuta sam pokušavao, a onda sam odustao. Otišao sam pravo 
    svojoj kući. Naravno da ga nisam opljačkao. Bez obzira na sve, mi smo 
    dugogodišnji prijatelji." Izjava žene-svedoka: "Krenula sam da posetim 
    majku. Ugledala sam čoveka koji je ležao na ulici. Jako sam se uplašila. 
    Nisam mu prilazila. Uletela sam u obližnju videoteku, koja je na 
    pedesetak metara od tog mesta. Rekla sam onom bradatom momku, 
    koji tamo radi, šta sam videla. Pozvao je policiju. Onda mi je rekao da 
    pođem sa njim. Pokazala sam mu gde leži čovek. Prišli smo i pokušali 
    da ga podignemo.Čovek je čučnuo. Nije mogao da stoji. Čekali smo par 
    minuta, u nadi da će mu biti bolje. Tek kad sam čučnula pored njega, 
    primetila sam lokvu. Pomislila sam da je to krv, i bila ubeđena da ga je 
    neko napao. Pored lokve je bilo razbacanih novčanica. Utom je stigla 
    hitna pomoć. Ja sam tada otišla kući." Ženina izjava: " Bili smo na proslavi. 
    Pio je preko svake mere. Počeo da me vređa. Požalila sam se našem 
    prijatelju. Onda je počeo i njega da napada. Tvrdio je da smo ja i prijatelj 
    u vezi. Posvađali smo se. Krenuli smo kući. Sve vreme se teturao. Samo 
    sam čekala kad će da padne. Na jednom delu puta smo morali da idemo 
    u koloni. Išla sam prva. U jednom trenutku sam se okliznula. Prijatelj me 
    pridržao. Čula sam njegov uzvik i okrenula se. Videla sam da leži na zemlji 
    . Rekla sam mu : - Stoko pijana! Prijatelj se sagnuo da mu pomogne. 
    Bila sam besna zbog svega. Nisam htela da čekam da ustane. Sama sam 
    otišla kući. Kad je došao, još je nešto gunđao. Zatim je legao da spava. 
    Ujutru sam prva ustala i otišla na posao. Njegov novčanik nisam dirala. 
    " Izjava mladića filmofila. "Bio sam u videoteci par sati pre tog događaja. 
    Moj bradati poznanik, koji tamo radi , mi je pričao o filmovima Akira 
    Kurosave. Pominjao je Sedam samuraja i Rašomon. Odlučio sam se za 
    Sedam samuraja. Rašomon sam ranije gledao. Vratio sam se kući. 
    Stigao je moj drugar, pa smo popili kafu i pričali. Kad je otišao, hteo sam 
    da pogledam film. Tada sam primetio da je došlo do zabune. Dao mi je 
    Rašomon umesto Sedam samuraja. Krenuo sam da zamenim kasetu. 
    Ulica je bila pusta. Iz suprotnog pravca je nailazila jedna žena. Išao sam 
    polako, jer je sve bilo zaleđeno. Mimoišao sam se malo kasnije i sa 
    jednim čovekom. Stigao sam do videoteke. Ušao sam i rekao bradonji 
    da je pogrešio. Rekao je da će mi dati Sedam samuraja besplatno, u 
    znak izvinjenja što sam morao da se vraćam po hladnoći. Tada je utrčala 
    nepoznata žena i rekla da neki čovek leži na ulici. Bradonja je pozvao 
    policiju. Zamolio me da ostanem u videoteci, dok se ne vrati. On i 
    nepoznata žena su otišli. Vratio se posle petnaestak minuta. To je sve što 
    znam." Bradonjina priča: "Uletela je neka nepoznata žena. Rekla je da na 
    ulici leži čovek. Misli da je mrtav ili povređen. Pozvao sam policiju. Uzeli su 
    podatke i rekli da će poslati Hitnu pomoć. Znam da je ulica u nekim 
    delovima mračna. Ispravna je tek poneka svetiljka. Zato sam zamolio 
    nepoznatu ženu da mi pokaže gde je taj čovek. Stigli smo do njega. Uspeli 
    smo da ga malo pridignemo. Ubrzo je stigla Hitna pomoć. Lekarka je 
    pokušala da komunicira s njim. Za to vreme, vozač Hitne pomoći je 
    baterijskom lampom osvetljavao mračni deo trotoara. U jednom trenutku 
    se sagnuo. Video sam da je podigao novčanik. Nije ga otvarao. Stavio ga 
    je onom nesrećniku u džep kaputa. Ponovo sam obratio pažnju na 
    nesrećnika. Lekarka i ja smo ga pridržavali. Krajičkom oka sam spazio da 
    vozač skuplja neke novčanice sa trotoara. Strpao ih je u džep. Bio sam 
    šokiran tim postupkom. Zaustio sam da nešto kažem. Nisam stigao, u tom 
    trenutku je lekarka rekla da onom čoveku nije ništa. Samo je pijan. 
    Rekla je vozaču da smesta kreće. Imali su još neke pozive. Uskočili su 
    u vozilo i odjurili. Onaj čovek se još malo teturao, ali je krenuo da ide. 
    Vratio sam se u videoteku." Policijska kola ponovo staju pred videotekom. 
    Uleće inspektor. Na pultu stoji otvoreno blokče. Smeje se. - Zaboraviću 
    da si čitao službeni dokument, ako ti zaboraviš da sam ga ostavio na pultu. 
    Naravno, treba da zaboraviš i ono što si pročitao! - Šta sam pročitao? 
    U kom blokčetu? Shvatio je u letu. Previja se od smeha. Izlazi. Čujem ga, 
    još uvek se smeje. Sumorno zimsko popodne u videoteci se nastavlja. 
    Očekujem gužvu tek predveče. Razmišljam. Mogao bih staviti još jednu 
    kafu. I pokušati da složim kockice. Ulazi vlasnik videoteke. - Šta ima novo? 
    - Rašomon! - Nisu nam valjda uništili traku sa tim filmom? Znaš da 
    nemamo kopiju! Da nam nisu ukrali kasetu? Gleda u policu. Kaže: 
    - Tu je film. Zašto ga pominješ? - Nije važno. Da stavim kafu i za tebe? 

    * * * 
    Sutradan. Popodne. Sedim sam u videoteci. Uzimam kutiju od filma 
    Rašomon. Na njoj komentar: " Akiro Kurosava ovim filmom postavlja 
    mnogobrojna filozofska i psihološka pitanja. Jedno od osnovnih je: 
    Može li se verovati ljudima? Svako od tih ljudi priča svoju priču i svaka 
    se razlikuje od ostalih. Svako priča priču, onako kako ju je sam doživeo 
    Povrh svega, svaka od tih priča može da krije i nešto mnogo gore: 
    Želju da se svesno prikrije istina." Treba mi malo muzike. Tražim neku 
    dobru radio stanicu. - Aha! Jacques Brel, "Ne Me Quitte Pas". - Too, 
    care! Pokušavam da prevedem : "Ne ostavljaj me. Izmisliću za tebe, 
    Reči besmislene, Koje ćeš razumeti, Pričaću ti, O ljubavnicima, 
    Čija su se srca, Dvaput susrela. Pričaću ti, Priču o kralju, Koji je umro jer, 
    Nije mogao da te upozna." Čujem da se vrata otvaraju. Okrećem se. 
    Inspektor. Slećem sa poetskog oblaka. Na licu mu osmeh. Prilazi. 
    Pruža ruku. - Jesam li zakasnio na kafu? - Nikako! Dobro ste došli. 
    U ovo doba se obično dosađujem. Razgledajte malo naš izbor filmova. 
    Sad će kafa! Sedimo. Pijuckamo. Povremeno se pogledamo. Čekam da 
    me pita. Pita: - Dakle, složio si mozaik? - Mislim da jesam. I vi ste? 
    - I ja mislim da jesam. Voleo bih da prvo čujem tebe. - Dobro. Počinjem. 
    Najpre, ono što sam svojim očima video. Vozač je kriv. Jer je pokupio 
    novčanice sa mračnog dela trotoara i strpao ih u džep. Ali! Dižem 
    kažiprst u vis. - On nije izvadio novčanik iz džepa onog nesrećnika. 
    Niti je razbacao novčanice. Inspektor je saglasan. Kaže: - To je očigledno. 
    Teraj dalje! - Momak filmofil očigledno laže. Kaže da je sreo ženu, 
    a zatim i njihovog prijatelja. Morao je proći i pored nesrećnika. A toga 
    nema u njegovoj izjavi. Svesno laže, da prikrije svoj čin. On je verovatno 
    pokupio novčanice koje su bile na osvetljenom delu. Nije video novčanik 
    i novčanice na mračnom delu trotoara. Inače bi uzeo sve. Inspektor se 
    . - Došli smo do istog zaključaka. Dalje? - Nepoznata žena takođe nešto 
    prikriva. Rekla je da je krenula kod majke, a posle kaže da je otišla pravo 
    kući. Zaboravila je da je krenula kod majke? Teško. Može da se pravda 
    uzbuđenjem, ali sam video da se prilično smirila već kad je stigla Hitna 
    pomoć. Vraćao sam film unazad. Dok je čučala pored nesrećnika, pored 
    nje su stajale novčanice. Na dohvat ruke. U jednom trenutku sam video 
    da je ispružila ruku. Tada mi to nije bilo važno, pa nisam obraćao pažnju. 
    Inspektor diže kažiprst u vis: - Ali! - Da. Ali! Ni ona nije nesrećniku vadila 
    novčanik iz džepa, niti je razbacivala novčanice. To je jedino mogao uraditi 
    prijatelj. On je ostao sam pored nesrećnika, kad je ovaj pao. Pretpostavljam 
    da je napipao novčanik i počeo da vadi novčanice iz njega. Tada je u daljini 
    video da nailazi filmofil. Uzeo je koliko je uzeo, a novčanik bacio. Ostatak 
    novčanica se rasuo. Nije imao vremena da ih skuplja. Bojao se da ga filmofil 
    ne zatekne u blizini nesrećnika. Inspektor aplaudira. - Mogao bi da radiš 
    kod nas! Nego, nisam došao ovde da čujem ono što sam i sam znao. 
    Posle tvoje izjave, složile su mi se sve kockice. Sem jedne. Jedan mali 
    detalj mi je nedostajao. Zbog toga sam danas došao. 
    - Znam šta vas zanima. Pre nego što vam kažem, možete li vi meni 
    nešto reći? - Pitaj slobodno. Mada, nije potrebno. Zanima te da li sam 
    slučajno ostavio blokče na pultu? Smejem se: - Sve ste mi rekli. Evo i 
    detalja zbog koga ste došli. Nesrećnik je ujutru našao potpuno prazan 
    novčanik. Vozač je bio taj koji mu ga je stavio u džep. On ga nije otvarao, 
    niti je vadio bilo šta iz njega. To sam video. A vas zanima da li su, 
    u trenutku kad je vozač stavljao novčanik u nesrećnikov džep kaputa, 
    iz njega virile novčanice? Inspektor me gleda. Čeka odgovor. Kažem: 
    - Jesu. Ostalo je još nešto novca u njemu. - Znači, žena je pokupila 
    ostatak. Negde tokom noći ili ujutru. To sam hteo da čujem. Imamo, 
    dakle, pet krivaca. Moram da idem. Hvala na kafi! Stiže do vrata. Zastaje. 
    Nešto mu ne da mira. Odmahuje rukom. - Vidim da bi hteli još nešto da 
    me pitate. Recite, slobodno. - Za trenutak sam pomislio ... ali to bi već 
    bilo previše. Hvala još jednom! Ponovo ostajem sam. Razmišljam. Dobar 
    mu onaj trik sa blokčetom. Ostavio ga namerno. Da bih imao skoro celu 
    sliku i lakše je dopunio. A znam i šta ga je mučilo na izlasku. U trenutku 
    je pomislio da možda postoji i šesti krivac. Nije hteo da me uvredi pitanjem. 



    [ltr]http://priceotecama.blogger.ba/[/ltr]




    [ltr]Top[/ltr]

    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Wed Apr 24, 2019 7:13 am

    http://priceotecama.blogger.ba/

    Daske koje život znače

    Kratke priče - Page 4 326191.4145811


    Jesen 1993. Denominacija dinara, skinuto šest nula. Uzalud. Do Nove godine,
     litar mleka dostiže cenu od 250 milijardi dinara. Neki profesori ostavljaju dnevnike.
     Gimnaziji treba profesor. Bivši razredni starešina me uvodi u posao:
     - Mladi kolega, profesorski posao nije jednostavan. Morate biti i pedagog, i psiholog,
     a pomalo i glumac. Katedra je pozornica. I to ona na kojoj nema ponavljanja scena.
     Sluša vas trideset mladih, pametnih glava. Oni ne opraštaju greške. Tu opravdanja 
    ne pomažu. Ne možete biti ni umorni, ni bolesni, ni bilo šta drugo. Sve probleme 
    morate ostaviti ispred vrata učionice. Pokupite ih posle časa, kad izlazite.
     - Hvala na savetima. Smeška se. - I još nešto. Igraćete šest istih predstava na dan. 
    I svaka će biti različita. I svaka sledeća bolja od one prethodne. Videćete. - Verujem 
    vam. A kako i da mu ne verujem. Čovek igra predstave decenijama. Valjda zna o 
    čemu priča. Znao je i kad mi je, davno pre toga, rekao: - Nastavi ovako, pa ćemo se
     sresti i razumeti. * * * Jesen 1993. Jedna od najvećih inflacija u istoriji čovečanstva. 
    Prosečna plata iznosi pet nemačkih maraka. Prodavnice prazne. Direktor gimnazije me 
    upozorava: - Dobićeš zloglasno odeljenje maturanata. Oni su oterali tvog prethodnika. 
    Ulazim u učionicu. Kao da nisam. Par njih stoji na klupama i urla. Neki sede na
     prozorima. Devojke lakiraju nokte. Zure kroz prozor. Jedan spava, ili se pretvara. 
    Namešteno da mi u startu pokažu gde mi je mesto? Ili su, ne daj Bože, stvarno takvi. 
    Ne bi trebalo. Sve su to dobra deca, I dobri đaci. Prošli su selekciju na upisu. 
    Pre četiri godine. Ćutim i gledam ih. Odustajem od miroljubivog nastupa. Ovde 
    sporazuma neće biti. Ćutim i dalje. Lociram kolovođe. Oni su meta. Ostali će se sami 
    smiriti. Ćutim. Polako se smiruju. Ovo nisu očekivali. Ne vičem, ne pretim, ne nerviram 
    se. Samo ćutim. Zauzimaju mesta. Galama prestaje. Samo onaj što glumi alfa mužjaka
     i dalje stoji na stolu. Priča nekakve gluposti. Niko ga više ne sluša. Tišina i on na stolu.
     Tišina i on na svom mestu. Onda samo tišina. - Tražili su nekoga ko hoće da vam predaje.
     Niko nije hteo. Onda su tražili barabu. Upravo je stigla. Led visi sa tavanice. Do kraja 
    godine su se utrkivali ko će mi na hodniku upaliti cigaretu. Poltronstvo je za njih bilo jeres. 
    Ovo je bila počast. * * * Zima 1993. U ratnim dejstvima srušen Stari most u Mostaru, 
    izgrađen 1566. Dogovoreno primirje oko Osijeka. Čekajući neku sednicu nastavničkog 
    veća prekopavam školsku biblioteku. Požutela knjiga slepljenih strana. Otvaram je. 
    Veliki pečat, “Zabranjeno za upotrebu u školama”. Pečat iz pedesetih godina. Ruski autor.
     “Fizika za budale”. Gledam, ne verujem. Listam. Na jednoj stranici nacrtan debeljko u odelu.
     Karirani prsluk. Smešne cipele. Dobroćudni teča. “Za ovaj eksperiment treba vam kutija 
    šibica, šporet na drva, drva i jedan dobroćudni teča. Pokazaćemo kako se toplota pretvara 
    u kretanje.” Termodinamika? Na sledećoj ilustraciji teča sedi na šporetu a neki dečak 
    potpaljuje vatru. Na poslednjoj, tečine pantalone se dime a on bezglavo trči. Dokaz izveden.
    Toplota se pretvorila u kretanje. Na prvom sledećem predavanju navodim ovu pričicu. 
    Apsolutna pažnja. Komentarišu. Analiziraju. Uvodim pričice kao obavezni deo svakog 
    predavanja. Šta ima savršen aerodinamičan oblik? Šta je kamen mudrosti? Šta je zagrizla Eva?
     Pričice postaju popularne. Jednog zimskog jutra medju đacima drugog razreda sedi par
     maturanata. - Šta ćete vi ovde? Ovo ste slušali pre dve godine. - Nemamo čas pa smo došli 
    da čujemo pričicu na kraju časa. Imamo zapisane sve pričice sa vaših predavanja. - A sa onih
     na kojima niste bili? Smeju se. - Radio Mileva, profesore. Sve se može saznati, kad se hoće. 
    Istina. A sve je počelo sa dobroćudnim tečom. * * * Zima 1993. Rat u Bosni i Hercegovini:
     borbe se nastavljaju. Đaci se bore sa kontrolnim zadatkom. Dok je škole biće i prepisivanja. 
    Simptomi po kojima se vidi da su nafilovani ceduljicama? Kad u maju nose zimske jakne. Kad,
     kao slučajno, zaborave sportski magazin na katedri. Kad ih nervira što stojim pored zadnje klupe.
     Kad pogledom traže gde sam. Kad se vrpolje. Kad se ne vrpolje. Kad šušte. Kad su mirni. Kad su
     nemirni. - Skini tu zimsku jaknu. Skuvaćeš se. - Nešto sam prehlađena. Memorišem. Kad su 
    prehlađeni. Kad nisu prehlađeni. Kad vade papirne maramice. Kad se naginju ka onom ispred sebe. 
    Na čijim leđima je zakačena ceduljica. Deca.
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Sat Apr 27, 2019 5:50 am

    „ U početku bi reč. I reč beše u Boga.“

    Proleće 1994. Otvoren Eurotunel kojim je po prvi put nakon ledenog
     doba omogućen kopneni promet između Britanije i ostatka evropskog
     kontinenta. Maturanti uznemireni. Vrte se na času. Šapuću. 
    Ne slušaju. - Jel’ ja ovde pričam radijatorima ili vama? Šta se dešava?
     - Nervozni smo, posle ovog časa imamo pismeni. Jasno. Koncentracija
     na nuli. Džaba pričam. - Mogu li vam nekako pomoći da preživite do
     pismenog? -Možete! Može jedna pričica? - Može pričica. O čemu hoćete?
     - Na primer: Zašto moramo da radimo pismeni iz matematike?
     - Vidim da je tema univerzalna. Od svetskog značaja. Dajte neku važniju
     temu. Žamor. Uvređeni. Omalovažio sam njihov pismeni. Smišljaju temu.
     Biće jaka. Već vidim. Stiže. - Kako je nastao svet? Smeh. Sami sebe
     oduševili pitanjem. Čekaju odgovor. Pametne glavice. Pošto odgovora 
    neće biti, ostaviću ih na miru. Da se bave predstojećim pismenim.
     Dobar potez. Tako bar oni misle. - U početku je bila reč. I ona beše
     u Boga. I Bog reče: “Neka bude svetlost. I bi svetlost”. Prekidaju me.
     - Jel vi predajete fiziku ili veronauku ? Oduševljenje i smeh. 
    Jedan-nula za njih. - I fizika kaže da je najpre bila svetlost. Univerzum
     je nastao u velikom prasku. U beskonačno malom prostoru,
     vladao je beskonačno veliki pritisak, beskonačno velike temperature. 
    Od trenutka kada je došlo do praska počelo je širenje univerzuma. 
    Ono traje i dan danas. Taj događaj se desio pre 13,7 milijardi godina. 
    Dokaz za to je postojanje kosmičkog pozadinskog mikrotalasnog 
    zračenja. Ono je otkriveno pre tridesetak godina. Celokupna materija
     koja danas postoji, nastala je u trenutku velikog praska. Svaki atom.
     Napregnuto slušaju. Čekaju poentu. - I ljudi su sastavljeni od atoma. 
    Svaki atom u nama je nekada bio deo kosmosa. Kosmičke prašine. 
    Tamo je rečeno: “Prah si bio”. Dakle, fizika i religija se baš i ne razlikuju 
    mnogo po tom pitanju. Takođe,  može se reći da ste sastavljeni od 
    materijala koji je nekada bio deo zvezda. Dakle, vi ste deca zvezda.
     Reaguju. Srećni su što su deca zvezda. - Profesore, vi baš sve znate!
     - Ima nešto što ne znam. - Ne verujemo! Šta ne znate?
     - Ne znam zašto se deca zvezda toliko nerviraju zbog najobičnijeg 
    pismenog zadatka. Jedan-jedan.

    * * *

    Leto 1994. Delovi komete Šumejker-Livi približavaju se  Jupiteru. 
    Fizičari i astronomi proračunali putanju i vreme udara. Za razliku od
     fizičara, profesor umetnosti ne brine mnogo o egzaktnim naukama .
     Atelje je njegov kosmos. Ostalo ne zapaža. Uobičajena  gužva pred
     nastavničko veće. Svi ispisuju dnevnike, računaju statistike. Profesor 
    umetnosti zbunjen:   - Nešto sam zabrljao. Kolege me ubeđuju da ovo
     nisam dobro izračunao. Gledam. Ne verujem. Prosečna ocena njegovog
     odeljenja je preko sedamnaest. Poštujem ga. I meni je nekada predavao.
     U ovoj istoj gimnaziji. Oprezno ga vraćam na pravi put. - Srednja ocena 
    može biti minimalno jedan, a maksimalno pet. - Kako to? - Kad bi svi
     imali sve petice prosečna ocena bi bila pet. - A zašto ne može biti 
    sedamnaest? Uzdišem. Ostavljam svoj dnevnik. - Dajte da vam ja to
     izračunam. Neki dan kasnije, vidim ga kako nosi testove sa prijemnog. 
    Pita me znam li šta on to drži u rukama. - Testove. Smeje se. - Nisu to 
    testovi. To su njihove sudbine. Ko prođe, ići će jednim putem. Ostali 
    odlaze nekim drugim. Raskrsnica. Sutradan test iz matematike. Inspektor
     dežura u školi. Niko od profesora matematike ne sme biti u zgradi. Da ne 
    bi neko pomagao đacima. Prilazi mi pedagog. Kaže da je inspektor opasan. 
    Smeje se. Zabranio je matematičarima da budu u zgradi. - Znam. Šta je tu
     smešno? - Zaboravio je da si ti u zgradi! Sad se već jako smeje. - Slušaj, 
    mi smo se već dogovorili da pomognemo deci. Donećemo ti one zadatke 
    koje ne budemo znali da rešimo. - Ali testovi su u dvanaest učionica. Kako
     da dostavim rešenja? Inspektor i direktor stalno šetaju po hodnicima. 
    Ni muva ne može da proleti. - Samo ti reši zadatke. Za ostalo ne brini. Još
     nešto su zaboravili, a to je da sam i ja u školi. A ne dežuram nigde…  Tog 
    dana sudbina je pogledala celu jednu generaciju.

    * * *
    Jesen 1994. Rezolucijom 943, Saveta bezbednosti UN , dozvoljeni letovi 
    sa beogradskog aerodroma, ukinute sankcije u kulturi i sportu. Predajem. 
    Tema je entropija. Niko ne sluša. Poneko se pravi da sluša. Ne uzbuđuje 
    ih saznanje da je entropija težnja sistema da spontano pređe u stanje veće 
    neuređenosti. Nervira me to. Sutra će otići na fakultete. Neće znati šta je
     entropija. - Da li sam vam pričao pričicu o magarčevoj senci? Bude se. Slušaju.
     - Stajao magarac pored puta. Pored njega vlasnik. Naišao umoran putnik.
     Nigde hlada. Osim senke od magarca. - Mogu li se malo odmoriti u senci tvog
     magarca? Odobreno. Posle odmora putnik se zahvali i krenu dalje.Vlasnik 
    magarca pojuri za njim: - Stani! Nisi platio! Odmorio si se u senci magarca.
     A magarac je moj.Treba da mi platiš! Naravno, putniku ni na kraj pameti nije
     padalo da plati bilo šta. Spor je nastavljen na sudu. Sudija ih detaljno ispitao. 
    I doneo odluku o tome da li treba ili ne treba platiti odmor u magarčevoj senci.
     A sada da nastavimo o entropiji. - Profesore! Niste rekli kako je sudija presudio!
     - Blago meni sa vama. Više vas zanima magarčeva senka, nego ono što 
    pokušavam da vas naučim.

    http://priceotecama.blogger.ba/arhiva/2019/04/26/4146348
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Sun Apr 28, 2019 1:06 pm

    1960. Ujnina priča. - Ja mala, odrastam bez oca. Mama
     nema nikakav prihod. Tuga Božija. Kad ručamo, ne 
    znamo da li ćemo večerati. I tako, igram se tog dana u
     bašti. U uglu bašte, nešto čudno. Zavirim. Nečija kokoška
     napravila gnezdo. U njemu dva jajeta! Uzmem ih i sva
     srećna potrčim prema kući. Imaćemo ofarbana jaja za Uskrs!
     Pred samim vratima spotaknem se i padnem. Jaja se polupala.
     Sedim i plačem. Kad se nekome ne da, onda mu se baš ne da.

    * * *
     1970.  Teča Žika ne zna šta je to : štanicla. - Kako ne znaš tečo?
     To je  papirna kesa. Ona u koju se pakuju bombone kad ih 
    kupuješ u rinfuzi. Iz one staklene posude sa poklopcem. Na 
    merenje. Kad si gladan, kažeš: „Pojeo bi i masnu štaniclu“. 
    Za rođendan deca nose u školu štaniclu sa bombonama. Da 
    časte drugove iz razreda. Druga deca pitaju: - Po koliko?  Po
     dve bombone, obično. Veselje nastaje ako je po tri. Po ulicama
     razbacani papirići. Omoti od bombona, čokolada, žvaka. 
    Ponešto oduva vetar. Ponešto pokupe komunalci.  Devedesete. 
    Bliži se Uskrs. Ulice čiste. Nema papirića. Čokolada košta deset
     milijardi. Nema para ni za štaniclu. Moji đaci uzbuđeni:  
    - Profesore, videli smo jagode u radnji preko puta! Ne pamtimo
     kad smo ih poslednji put jeli. Kopam po džepovima. Trunje 
    od duvana. Za motanje. Papirići za pomenuti duvan. I novčanica
     sa besmislenim brojem nula. - Može li za ovo da se kupi malo
     jagoda? - Može! Mala štanicla! Mnogo kasnije, inflacija zaboravljena.
     Bilo, ne povratilo se.

    * * *
    1973. Učiteljica me upravo lupila po glavi. Zbog brbljanja. Sigurno
     se sad kaje.  - Deco, koji su prvi znaci proleća? Stižu odgovori:
     - Sunce, visibabe, zelena travica. Klišei. Vičem: - Kesice sa 
    semenjem! Tajac. Neko se igra sa sudbinom. Pojačavam utisak:
     - Kad ujutru na stolu nađemo kesice sa semenjem: paradajz, 
    krastavci, peršun, znači da je mama bila na pijaci i da je došlo 
    proleće. Učiteljica kreće prema meni. Stiskam se. Sad će da me
     umlati. Ipak neće. Najboljeg đaka. Svoju diku i ponos. Tako se
     tešim. - Ovo je jedno zanimljivo razmišljanje. To je rekla na glas.
     - Prekini ili ću  porazgovarati sa tvojim  tatom. To je rekla tiše.
     Prekidam. Te godine, pred Uskrs, odnekud su se pojavile neke 
    čudne tikvice. Sa crvenim šeširom. Komšinice se dokopale 
    semenki. Dele ih na komad. Mama dobila pet semenki. Pažljivo
     ih pakuje i zamotava. Otimam jednu. - Vrati to! Ne pada mi na 
    pamet. Kreće za mnom. Uvek je bila sporija. Izlećem na dvorište.
     Ne znam kud ću sa semenkom. Zabadam je u zemlju. Izleće i 
    ona. Par vaspitnih po vaspitnom delu tela. - Gde je semenka? 
    Sad neću da kažem. Dolazi leto. Konzilijum komšinica u dvorištu.
     Dvorište prekriveno vrežom i lišćem. Na vreži desetine tikvica. 
    Velikih. Sa crvenim šeširima. - Šta si radila? Otkud ovolike tikvice
     iz jedne jedine vreže? Kod nas rodilo jedva po par komada. 
    Zakržljalih. Mama ne zna. Ne zna ni kako su  tikvice nikle na tom
     mestu. Ona ih nije posadila tu. Znam ja. Neću da kažem. Zbog 
    onih vaspitnih. Ipak sam posle rekao. Iz semenke posađene 
    slučajno, i u nedoba, ponekad se razvije biljka lepša i bolja od
     propisno posađenih.

    * * *

    1974. - Čovek može sve da bira, osim rodbine. Kakva god da 
    je, tvoja je. Ma gde bila. I ma šta radila. I kad ih retko viđaš, 
    i dalje ste rodbina. - Tečo, ja imam ujaka koji daleko živi. Bio
     sam samo jednom kod njega. I on retko dolazi kod nas. 
    - Čime se bavi? - Peca ribe na Uni. - Šta radi kad ne peca?
    - Radi kao direktor tamošnje gimnazije. A pre toga je predavao
     književnost. Osamdesete. Jedna od retkih poseta ujaka koji
     živi daleko. Obraća se mojoj mami. - Da ti meni za ručak 
    napraviš nasuvo sa krompirom. Baš sam se uželeo. Ujna
     pažljivo prati šta mama radi. Kuvanje testa. Kuvanje krompira.
     Zaprška. Promešano. Gotovo. Ujna ne može da dođe sebi od
     smeha. - To je nasuvo sa krompirom? - Jeste. Što se smeješ? 
    - Koliko mi je samo puta rekao da napravim nasuvo. Nisam 
    znala da on to tako zove. - Pa šta si mu spremala kad ti to 
    zatraži? - Operem krompir, prepolovim, osušim i stavim u
    tepsiju. Nasuvo! Nikad se nije bunio. A ja mislila da je to hteo. 
    Posle je pitamo kako se udala za ujaka.  - Što vas to zanima?
     - On je kao svaki pravi profesor. Rasejan i zanesen. Baš nas 
    zanima kako te šarmirao? - Radila sam u sekretarijatu škole.
     On mlad profesor. Malo, malo, pa dođe. Onako. Kao slučajno. 
    Vidim da tu nešto ima. Kad se izjasnio, rekla sam mu da dolazi
     u obzir samo ako ima ozbiljne namere. Takva su vremena bila.
     Ne dao ti Bog da te neko vidi uveče u gradu sa nekim momkom.
     Devedesete. Uskrs. Rat stigao do Une.  Ujna se brine oko večere.
     Ima tri jajeta. Da li da napravi kajganu? Ipak će jaja na oko.
    Ujaku dva, njoj jedno. - Dosta je meni jedno. Neću propasti.
     Tako razmišlja. Lupa ono jedno, sebi namenjeno. Ispadoše
     dva žumanceta. Zove ujaka. - Evo vidiš, Bog me gleda i ne 
    da da propadnem!

    http://priceotecama.blogger.ba/
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Mon May 13, 2019 9:23 pm

    http://priceotecama.blogger.ba/
    Anonymous
    Guest

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by Guest Mon May 13, 2019 11:34 pm

    taman kad sam teo da te prijavim na nestalim licima, kad eto ga

    super
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Tue May 14, 2019 6:15 am

    Kratke priče - Page 4 3579118792 Kratke priče - Page 4 3579118792 Kratke priče - Page 4 3579118792
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Thu May 16, 2019 12:21 am

    Put od hiljadu milja

    Proleće 2018. U Saudi Arabiji ponovo radi bioskop, posle 35 godina. Vratio se Đenka? Turnir u toku. Sedamdesetak igrača. U prvih nekoliko kola nižem pobede, i poneki remi. Stižem do vrha tabele. Drugar iz ekipe komentariše. - Mnogo si visoko. U sledećem kolu ćeš dobiti nekog od velemajstora. - Šta da radim. Takva su pravila. Objavljuju parove sledećeg kola. Stvarno igram protiv velemajstora. Drugari se okupili. Dele savete. Preporučuju otvaranja. - Beli si, igraj e4. On će ući u Sicilijansko otvaranje. Uvek to radi. A ti si tu dobar. Posle gledaj da izmenjaš što više figura i što pre udji u završnicu. Imaćeš šanse za remi. Gledaj samo da ti ne proda neki fazon u otvaranju. Smejem se. - Momci hvala vam. Sve ste me naučili, savetovali, dopratili me do ringa. Dalje ću morati sam. Sad se i oni smeju. - Ajd, srećno ti bilo! Počinje partija. Slušam njihove savete. Stvarno igramo Sicilijanku. Krećem u razmenu figura. Gledam i ne verujem. Iz razmene ću izaći sa pešakom više. Mora da je neki trik. Razmišljam. Trošim previše vremena. Preračunavam kombinacije. Ne vidim nikakvu opasnost. Gledam na sat. Imam još pet minuta do pada zastavice. - Nema druge. Uzeću. Ako je trik, svaka mu čast. Uzimam pešaka. Nastavljamo partiju. Nije bio trik. Nije video da gubi. Oko stola gužva. Čujem šapat. - Pobediće velemajstora! Igramo još nekoliko poteza. Vreme mi ističe. U brzini, vučem nepromišljen potez. Sve se ruši. Gubim. Pružam ruku. Velemajstor se hvata za glavu. - Al si me namučio! Imao si dobijenu partiju! Ustajem. Drugari me opkoljavaju. - Ne možemo da verujemo šta si uradio! Svi mi oko stola smo videli potez posle koga mora da preda. Samo ti nisi video! Sležem ramenima. - Kad si u ringu sve to izgleda drugačije. Sasvim drugačije.

    * * *
    Leto 2018. Zlatni masters Novaka Đokovića: pobedom u Cincinnatiju, osvojio poslednji trofej koji mu je nedostajao sa devet velikih turnira. Nekog davnog leta, teća Žika pruža ruku:. - Daj tu knjižicu, da teča nešto pogleda. Znam šta hoće. Staviće crvenu novčanicu. Kao i svi ostali. - Tečo, to je samo prvi razred osnovne škole, nije fakultet. - Ako! I put od hiljadu milja počinje jednim korakom. Tako kažu Kinezi. A to je mnogo mudar narod. Leto 2018. Omladinci Kine stižu. Smešteni u objektima pored Dunava. - Ova deca su prešla hiljadu milja. Bukvalno. Zbog turnira. Deca igraju ravnopravno sa seniorima. U trećem kolu, žreb mi dodeljuje malog Kineza. Prilazim stolu. Ustaje. Naklon. Pruža poklon. Lepezu. Neprijatno mi. Nemam kod sebe ništa, da uzvratim pažnju. Sutradan. U sali gužva. Pronalazim mališu. - Lin, here's a little present for you. Osmeh koji nema cenu. Mečevi počinju. Lin nekoliko puta prilazi mom stolu. Gleda poziciju. Kad nam se ukrste pogledi, blagi naklon i osmeh. Mečevi završeni. Vozim prema gradu. - Šta si poklonio onom malom Kinezu? Monografiju o našoj zemlji. Ima tekst i na engleskom. Kad se vrati u Peking, da pokaže roditeljima u kakvoj zemlji je bio. U Srbiji, bre. - Možda će on jednog dana postati svetski prvak. - Da. A ovaj turnir će pamtiti kao prvi korak na putu od hiljadu milja. Videćemo. Ko zna.

    * * *

    Jesen 2108. Dečak Miloš tužan, jer teča nema vremena da mu ispriča još koju pričicu. Noć. Na drumu, tek poneko vozilo. Na radiju: “Pred mojim očima ravan put, Ovo je žestoka mašina, Nebo mastilo, mesec žut…”  Razmišljam o Miloševoj želji. Odnekud, pitanje: “Ako već nemam vremena da mu pričam, zašto mu ne napišem pričice? Imam dovoljno vremena do njegovog rođendana. Daleko je petnaesti jul.” Rađa se mali tehnički problem: kad počnem da pišem, pričice će biti razbacane na nekoliko računara, na kojima svakodnevno radim. Treba mi neko mesto na kome ću lako dopisivati, brisati, menjati … U narednim danima nastaju prve, grube, konture pričica. Prva ruka maltera. Šest meseci kasnije. “Priče o tečama” beleže četrdeset hiljada poseta, na nekoliko blogova. Osim nekolicine najbližih, niko ne zna ko je autor. Ostalo je još dva meseca do Miloševog rođendana. Počinjem drugu obradu pričica.  Miloš još uvek ne zna za njih.  


    http://priceotecama.blogger.ba/
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Tue Dec 15, 2020 9:00 pm

    Voda u kotlu vri. Milunka sipa kukuruzno brаšno. Nagnuta. Ispod lanene bluze odsjaj vatre na belim dojkama. Nabujalim od jesenas. Istovremeno se početkom zime javio i neki nemir. Neodređen. Stara mati je posmatra ispod oka. Uzdiše. Biće nevolje.Ako je u najskorije vreme ne udaju.To misli, a govori: "Dosta je dete moje, promešaj još malo i skidaj s vatre."

    ***

    Služba završena. U crkvi još poneko pali sveću. Ispred crkve, narod se još ne razilazi. Zastanu da razmene poneku reč. Pozdravljaju se. Poneki momak baci pogled na ono što je nabujalo preko zime. Brz i stidljiv. A opet dovoljan.

    ***

    Prosci banuše iznenada."Čuli smo da je kuća domaćinska. Čeljad poštena i valjana. Pa svratismo da pripitamo: "Ima li kakvog posla kod vas? Da se ore, kopa, hrani stoka? Ne tražimo mnogo: jelo i katkad malo vina." Domaćin se smeška. Zna i zašto su došli i zašto se šale. Nije red da odmah pitaju za devojku. 

    *** 

    Noć. Prosci se zagrejali. Neki od vina i rakije. Neki od pogleda u Milunku. Ženik gleda u počišćen pod. U ikone na zidu. U plafon. Milunka služi. U njoj se prepliću stid, zbunjenost, uzbuđenje. I onaj nemir.
    I dalje neodređen. Sve jači. Pospremajući sto očeša se o ženika. 
    Planuše im obrazi. Njemu više. Milunki nemir pređe u požar.

    *** 

    Rakija obori prosce. "Valja nam kretati." Lako za reći. Teško za učiniti. Noge ne slušaju. Domaći donesoše seno i prostreše po podu.
    Ubrzo, prostoriju ispuniše zvuci teškog disanja pijanih ljudi. 
    U spavaćoj sobi mati i otac razmeniše još poneku reč. Zaspaše i oni.
    Osta samo pun mesec na nebu i neki prohladan vetar. Istočni.

    ***

    Milunki san ne dolazi na oči. Onaj požar bukti. Ne zna gde je jači:
    na vrhovima bradavica ili medju butinama. Rukama pokušava da ga utiša.
    Još gore. Rasplamsao se i pretvorio u neku želju. Kakvu i za čim, ne zna. oseća da gori i da joj treba onaj hladan vetar. Istočni. Da ugasi požar.


    ***

    Držeći se jednom rukom za stablo šljive udiše hladan vazduh. Drugom rukom zadiže suknju. Vetar hladi gole listove i butine. Učini joj se da se požar još više raspiruje. Zavuče drugu ruku i pritisnu mesto gde gori.Oseti da je vlažna. I bi joj smešno: "Gorim a curim!" 


    ***

    Vino učinilo svoje. Bešika puna.Brka se probudio i gleda gde je. Pored njega, ženik zabio glavu u seno. Ostali prosci razbacani po podu. Uspe da prodje do vrata a da nikoga ne zgazi. Napolju, hladan vetar mu pomalo razbistri mutne misli. Pođe do šljivika da isprazni višak tečnosti.


    ***

    Otresajući poslednje kapi ugleda neku priliku. Žensko. Na mesečini belasaju gole butine i dojke. Začu uzdahe i neko mljackanje. Oprezno priđe bliže. Sad već razaznaje i ko je i šta radi. Vidi ruku koja gnječi
    dojku. I drugu koja se trza između nogu. Iz razdrljene bluze seva
    belilo. Žila mu nabreknu. Um se pomrači. 


    ***

    Prvi zraci sunca padoše na mamurne prosce. Domaćica postavila sto u dvorištu. Ustala je pre svih. Pomuzla kravu. Iznela na sto sir, kajmak,
    vruću pogaču. Iz velike zdele puši se kajgana. Očišćene glavice luka, suve kobasice i slanina. Prošarana. Prosci leče mamurluk ljutom rakijom.
    Vajkaju se: "Red je da se zalije proševina. Nek je sa srećom!"
    Nastavlj se razgovor o veridbi i svadbi. Neki maleni vrapci žurno skupljaju mrvice ispod stola. Iz štale se čuje mukanje krave. Neki pas laje. Milunka zahvata vodu iz bunara. Ženik gleda u vrapce.

    ***

    Doručak privedoše kraju. Razgovor pomalo utihnu. Utonuše u sopstvene misli. Većini na pameti protekla noć. I na onaj pun mesec i onaj hladan vetar. Istočni. Svima sem ženiku. Od kad ga je vino oborilo nije otvarao
    oči do jutra. Milunka ga pogleda s vremena na vreme. "Sad je stidan, miran i ćutljiv.Lisac jedan!" Tako misli, a sve joj nešto milo da ga gleda. I živo joj se vraćaju slike iz protekle noći. Pogleda u onu šljivu. Tamo joj je prišao s leđa. Isprva se prestrašila i htela u zemlju da propadne od sramote. Uverena da je video šta radi. Da je gledao u njene gole noge i jedre dojke. U ruku koja gasi požar. Priseti se kako je osetila nešto tvrdo kako prodire u njen donji stomak.
    I kako se požar pretvori u gomilu mrava koji gamižu.I neki kratak i skoro prijatan bol kad je nešto u njoj puklo. Seti se grčeva koji su je potresali dok je ono nešto ubrzano ulazilo i izlazilo iz nje. Postide se svojih misli. I još više jer oseti da je opet vlažna. Da smetne misli, pogleda po licima za stolom. I učini joj se da brka gleda u nju nekako čudno i nekako drugačije nego pto bi trebalo. Odmahnu rukom i ustade. "Doneću još vina." 

    ***

    U podrumu, zavuče ruku pod suknju. Obrisa vlagu. Pogleda u butine.
    Na beloj pozadini jasno su se ocrtavali tragovi krvi. Crne dlačice behu ulepljene. Osmehnu se pri pomisli na ženika i budućnost koja je pred njima. A pomisao na ono nešto tvrdo, debelo i dugačko učini da osmeh postane još širi. 

    *** 

    Vrativši se u dvorište, priđe stolu i dosu vino u prazne čaše. I opet joj se učini da brka pomalo čudno gleda u nju. Ali to je sada nije zanimalo. Lovila je pogled ženika. Da se uveri da je i on srećan zbog onog što se međi njima desilo, u šljiviku dok je na nebu bio pun mesec i dok je hladan vetar sušio sokove koji su curili iz nje.

    ***

    Brka je u glavi imao ceo košmar. Smenjivale su se slike. Bele dojke na mesečini. Podizanje suknje. Rascep izmedju guzova. Drhtaj kada je primetila da nije sama. Prodiranje u nju. Video je opet kako se ona naginje i prima ga duboko. Opet je osetio njene ženske mirise i mekotu 
    na dlanovima. U košmarnim slikama gnječio je jedre dojke i guzove koji su se tresli pri svakom ubodu... 

    ***

    Zbunjivalo ga je to što u njenim očima ne vidi da se bilo šta od svega toga desilo. Prelazila je pogledom preko njega bez treptaja. A delili su toliko toga pre samo nekoliko sati. "Što ti je žensko!" Tako mišljaše.
    Istina, malo ga je uznemiravalo to šta je sa budućom mladom radio. Nije red. Ženik mu beše neki dalji rod. Šta da se radi. Beše što beše.
    Za trenutak pomisli da bi mlada mogla da ga optuži za ono što beše među njima. Odagna zebnju setivši se da je ostao sam u šljiviku, pokušavajući da otre tragove, i da se ponovo vratila. Da dobije još.


    ***

    Mati se takođe prisećala prošle noći. I domaćinove nemirne ruke. Pravio se da spava. Tako joj se bar učinilo. A ruka nije mirovala. Da ne bi neko nešto primetio, izašla je napolje. Znala je da će i on uskoro izaći. Zadigla je spavaćicu i obema rukama uhvatila za stablo šljive.
    Već je osećala kako joj hladan vetar ježi kožu na guzovima. A onda je osetila kako je hvata za kukove i prodire u nju. Za trenutak joj se učinilo da je ubada brzo i nestrpljivo, kao onda kada su to prvi put radili. Za razliku od kasnijih godina kada se sve to pretvaralo u rutinsku stvar. Kako god. Nameštajući se tako kako joj je najviše prijalo ubrzo je osetila da će joj doći ono što joj je potresalo utrobu.
    I već je u njoj zamro i poslednji drhtaj a on je i dalje svrdlao njenu raskvašenu rupu. Čekala je da ubrza, što je uvek bio znak da će ubrzo biti kraj. Ubrzavajuću i nabijajući se u nju sve silovitije u jednom trenutku je iskliznuo. Pokušavajući da ga vrati, tu gde je do malopre bio,promaši rupu i ulete malo iznad. Zaprepašćeno je zastenjala osetivši prvi put žilu u guznom otvoru. 


    *** 

    Domaćin je nazdravljao i vodio domaćinske razgovore teškom mukom se otimajući utiscima prethodne noći. Seti se da je bio već skoro zaspao i
    da mu je ruka pošla u ženino međunožje. U nekim iskidanim slikama između jave i sna prisećao se da je ustala, verovatno da se pomokri pre čina. Nije je bilo neko vreme a onda je bauljajući ušla i legla pored njega.
    I sada se seti kako je rukom namestila njegovu žilu na guzni otvor i nabila se svom dužinom. "Ko zna, možda je to bilo slučajno? Ko može znati šta je ženama na pameti?" A ono što je dalje bilo više je ličilo na san nego na javu. Prisećao se da se ispraznio u ženin guzni otvor i da je zatimizašao da isprazni bešiku. Postajao je malo u šljiviku, puštajući da ga hladi vetar. Onaj istočni. Nedugo zatim oseti kako ga neka ruka hvata oko još mokre žile i nateže mu kožicu. Šta da se radi,
    dohvati je, pribi uz drvo i ponovo natače kao i malopre. Čak je ovoga puta bilo još bolje nego prvi put. Učini mu se da su joj grudi bujnije, guzovi čvršći a rupe stisnutije. "Podmladila se ova moja, nema šta." Beše to poslednje čega se sećao.


    *** 

    Prosci poustajaše. "Hvala na časti! Vreme je da se kreće!" "Hvala i vama što dođoste, pa da se u sreći i zdravlju vidimo na veridbi!" " A posle toga, daće Bog, i na svadbi!" "Tako je! Srećan put i dobro zdravlje!"
    Kad ostadoše same, mati pripita Milunku: "Ćerko, kako ti se čini mladoženja?" A Milunka smerno obori oči i prošapta:" Dobar je." A u sebi je bila razmišljala, kako to da do juče nije ni jednog momka ni za ruku uhvatila a tokom samo jedne noći ona muška stvar uđe u nju dva puta. Jednom kako Bog zapoveda a drugi put tamo gde ni slutila nije da može ući.
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Tue May 18, 2021 1:41 am

    DEVET OBLIŽNJIH KONTEJNERA
    Ne sluteći ništa, jutros krenuh na pijacu. Uslikaše me svetski moćnici iz satelita i istog trenutka iz američke baze na Novoj Gvineji poleteše avaksi.
    Sumnjiva im beše, valjda, najlon kesa u mojoj ruci. "Čovek nosi najlon kesu umesto cegera? A, KAO FOL, ide na pijacu? Sumnjivo!"
    Predosetivši šta se zbiva (intuicija i urodjena manija gonjenja), brže-bolje bacih čipovanu ličnu kartu u obližnji kontejner.
    Džaba. Podiže se eskadrila špijunskih aviona iz Avijana. Šta ću, znajući sa društvenih mreža o čemu se tu radi (prate me zasigurno), bacih i mobilni telefon u drugi obližnji kontejner. Malo morgen! Nastaviše da me prate! Setih se: "Sigurno su mi ugradili čip u patike!" Ionako mi je bilo sumnjivo što su bile jako jeftine. Mame im ga bezobrazne! Uvališe mi čip jer mi je zinulo dupe na jeftinoću. Patike završiše u trećem obližnjem kontejneru.(Očekivano.)
    Srećan i skoro bosonog (sa sve tankim prugastim čarapama) nastavih ka pijaci.Za svaki slučaj bacih i košulju ("SMOR" - Made in Bangladeš) u četvrti obližnji kontejner. Pomislih:"Ko zna, možda su Bangladešani ubacili čip u dugmiće? One najmanje." Sreća beše kratkotrajna, jer se, ne lezi vraže, setih da u novčaniku imam platne, kreditne, revolving, virtual i slične kartice. Sve, bre, čipovano!(Kontejner broj pet.) Pomislih: " E sad pratite svoju baku, a možete i deku, mene nećete!" Avaj! Vraćeno samopouzdanje brzo se istopilo. Zasuše me nekim gorivom iz nekog aviona. Otrovnim. Djavole i vraže! Sevnulo je pitanje: "Pa kako me nadjoše?" Na majici tregeruši, bele boje, nema mesta za čip...Farmerke su iz doba pre čipova... (1970. Tad su pravili ružne ali večne farmerke.)
    Osetih neku sitnu jezu i naivno, u prvom trenutku, pomislih da je to od 'ladnog betona i tankih čarapa. Sreća te se setih da me napadaju 5G tehnologijom. Vrag im babi! Sitni talasići pa sitna i jeza! Sreća prati hrabre, te nadjoh odvaljena vratanca od obližnjeg kontejnera (kontejner broj 6). Kao pravi el.ing, poznavalac tehnologije, stavih vrata na glavu. Odvaljena. (Vrata, ne glava.) "Ajd sad, 5G vam bogova vaših!" Taman to rekoh, naglas, kad odnekud doleteše dronovi. Retoričko pitanje u mislima mojim: "Kako bre?"
    Retorički odgovor:"Čipovaše me vakcinom! A lepo mi je pokojna baba govorila (krajem milenijuma): "Ne daj, sine, živ bio babi, da te čipuju vakcinom!" Pored obližnjeg kontejnera (7) nadjoh parče sulundara te ga navukoh preko nadlaktice. "Mame vam ga spapatrljim! Ajd sad da vas vidim!" Samo što to izgovorih, prilično glasno, a dronovi zbunjeno odleteše. Mahnuh stisnutom pesnicom za njima: "Sad jurite sestru svoju!" Za svaki slučaj bacih i farmerke u obližnji... (broj osam). Rešivši sve probleme u svom skromnom životu konačno stigoh na pijacu. Nadmudrivši svu svetsku hegemonističku silu, opušten i bezbedan, spokojno počeh da biram celer, peršun i šargarepu.
    Sreći mojoj, ličnoj, kraja ne bi bilo da se odnekud ne pojavi neko nesnosno derište: "Mama! Mama! Zašto ovaj čika bez cipela ima odvaljena vrata od kontejnera na glavi, sulundar oko ruke i šeta u kockastim gaćama i majici tregeruši sa sve tankim prugastim čarapama?"
    Spasi Bog društvene mreže, te prosvećena mama dade pravi odgovor:"Ćuti sine! Vidiš da je čika nadmudrio sve koji su se zaverili protiv njega i koji su hteli da ga čipuju i prate na putu do pijace. I nazad." Tako se, skoro sasvim srećno, privela kraju ova priča iz života. Sreću su malo pokvarile dve činjenice. Prva: bacajući kartice, bacio sam i gotovinu (čipovane novčanice, bre!). Druga: čika pijačni prodavac mi je oteo kesu sa ukusnim povrćnim mirođijama kad je video da nemam čime da platim. Bi mi malo žao kese, ali neka! Od nje je sve i krenulo! Pa nek ide, tamo gde treba da ide! Izem ti mlad lukac! Tako sve to beše, ako mi verujete."
    p.s. Sigurno se pitate: "A gde je tu DEVETI KONTEJNER? Iz naslova." U njega sam se sakrio kad su naišla bela kola sa crvenim krstom. Iz ustanove. Neko im dojavio... Ali tu već počinje neka nova priča.
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Tue Aug 03, 2021 10:04 pm

    ***
     „Otvorilo se nebo. Zareklo se da potopi svet. Ako nastavi da lije, čamcima ćemo  ići  u proboj fronta.  Bem ti sitno žito,  veslaćemo  preko njiva... A što se ti, Šumadinac, tako smeješ?  Voda stigla do pola rova, a njemu smešno.“ „Smešno mi što besniš. Jesu li svi Mačvani tako nervozni? Kiša, pa šta? Kako nama tako i Švabama.“  „Ako su svi kao ovaj zarobljenik ... lako ćemo. Pogledaj ga samo. Žut, mali i žgoljav.“ „Pusti to. Mali je bio i harambaša Pero, pa je opet podigao bunu protiv Turaka.“ „Ma, znam tu pesmu. Pero podigao bunu, ptica bi ga nosila u kljunu.“  Negde iz dna rova začu se promukli, drhtavi glas: „A šta ti Mačvanine znaš o harambaši?“  „Šta god da znam to je bilo 1875 godine, a sad je 1918. Pola veka prođe od tada , ej.  I ono su bili Turci a ovo su Švabe. Ono je bila Hercegovina a ovo je Solunski front.  Drugi ljudi i druga vremena. A šta ti, tako mator, tražiš ovde u rovu? Bolje bi ti bilo da sediš uz ognjište i čekaš da ti baba ispeče cicvaru.“ „Ognjište mi je davno razoreno, baba se prestavila, a cicvaru pečem sam. Onome ko to zasluži.“  Mačvanin je pažljivije pogledao brkatog starca. A nešto u njegovom glasu mu je reklo da je vreme da prekine sa pričom.
    ***
    Malo pre svitanja kiša stade. Sunce se pomolilo. Nivo vode u rovovima poče da opada. Šumadinac prekopa džepove. Nađe parče hleba. Prelomi ga. „Mačvanine! Uzmi malo taina. To je sve što mi je ostalo.“ Gledao je kako Mačvanin žvaće stvrdnuti hleb. „Umoči malo u baru, biće mekši.“ „Da mi nisu puna usta rekao bi ti ono što ti pripada...“ „De,de. Dobar si ti čovek. Samo se praviš da si jako opasan. Jesu li svi Mačvani takve prznice?“ „Pusti Mačvu na miru. Svi smo mi Srbi. Pa čak i vi, Šumadinci. Donekle.“ „Ovo zadnje si morao da dodaš?“ „Pusti to, nego vide li ti onog matorog brku? Lepo me ućutka prošle noći.“ „Da. A danima nije reč progovorio. Duša mu u nosu. Sav je oronuo. Sigurno ima osamdeset godina.“ „Ako ne i više. Opasna starina. A vide li ga kako živnu kad pomenusmo harambašu? Ne bi me čudilo da je nekako upetljan u tu priču o ustanku.“ „A da ga mi malo uzmemo na ispit?“„Da ga uzmemo.“
    ***
    Na priliku nisu dugo čekali. U rovu ionako nema mnogo toga da se radi. Ponekad tresne granata. Ponekad se začuje pištaljka iz nemačkih rovova. Proleti poneki metak. Najpre sikti, a onde sa začuje gnjecav zvuk. Smiri se u blatu. Kao i sve ostalo.
    Mačvanin pročisti grlo. „ Časna starino! Oprosti mi zbog one moje priče. Dokoni ljudi, pa svašta pričaju. A i kiša nas ubijala svu noć. I  dan.  Prozli se čovek kad mu se cokule napune vodom.  Počne da ujeda oko sebe. Oprosti.“ „Nek’ ti je Bogom prosto!“ „A ti, rekao bih, znaš ponešto o onom ustanku?“ Starac lagano ustade, priđe, sede na praznu kutiju od municije, osloni laktove na kolena, spusti glavu medju dlanove, protrlja lice i osta tako neko vreme. Kad je izronio iz dlanova, zagleda se u Mačvanina. „Šta te zanima?“
    ***
    I krenu priča. Noći u rovu postadoše kratke. Starac je pričao ravnomerno i tiho. Sitno tkanje priče o nekim davnim vremenima prekidao bi pred zoru. Svake noći broj slušalaca je rastao. Umesto onih koje bi kakva zla kob odnela, dolazili su drugi.  Pokriveni šatorskim krilima, srčući dim iz okvašene cigarete, slušali su starčeve reči. A one su ih nosile daleko od blata, zime, mirisa gareži i blizine smrti. U neke predele gde se kamen na suncu usijava a kiša dočekuje  kao redak gost.
    ***
    avatar

    Posts : 70
    Join date : 2019-02-04

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by serpentiner Mon Sep 20, 2021 5:21 am

    Источна Херцеговина, 1846.
       Гром удари негде у близини Лазареве куће. Светлост муње обасја унутрашњост куће од камена и дрвета. Петар се приби уз мајку : -„Како настају гром и олуја?“ Марија захвати дрвеном кашиком мало кукурузне пуре: - „Сине, олују, град и остале непогоде праве демони. Але, аждаје, ђаволи ...“. „Мајко, постоји ли неко ко их може победити?“ Искористивши прилику, Марија му гурну кашику у уста. - „Постоји. Да шта, него да постоји. Вилењаци се зову. Вилењак је човек, наизглед, ко и сваки други. Његова душа у сну напушта тело, узлети у облаке и растера непогоду. Де сад мало киселог млека. Прогутавши залогај Петар промрси: -„Мени се чини да  ти ово причаш само да ме натераш да једем.“ „Мораш јести. Иначе ћеш увек бити ситан и болешљив.“ „Јешћу мајко. Причај ми причу о вилењацима.“
    ***
    „ Сваки крај има свога вилењака. Још их зову здухаћ или стуха. Вилењак чува свој крај од олуја и града. Он ти, дете моје, претера олујне облаке у неки други крај. Али и тај други крај бране тамошњи вилењаци. Тако настане борба између њих. Босански вилењаци се боре против херцеговачких, ови се боре против црногорских а црногорски против прекоморских. Вилењаци једнога краја имају свога старешину. Понекад се удруже вилењаци из два краја па терају непогоду у трећи. Де, мало млека. И мало пуре... Туку се вилењаци најчешће ноћу. Полете у облаке па војска на војску удари. Настане лом, лете гране, дрвеће, камење. Најснажније оружје им је комад луча или каквог дрвета огорелог са обе стране. Или ишчупају какву букву, јелу или храст, па удри једни по другима. Тако то бива. Код нас ти је главни вилењак некакав Мато. Он је старешина добрих планинских стуха. Њега свака кућа радо дочекује. И српска и турска, и богата и сиромашна. Сва чељад  зна да нас  он од оних злих стуха штити. Де, још мало млека. А што си ми се, срећо моја, ућутао?“ „Јел истина, мајко, да је мене, кад сам се родио, понео орао у небеса?“ „ Јесте сине. Било је то овако. Ја те, кукала ми мајка, пред кућу у колевку ставила. Да те надгледати могу док оно мало заравни пред кућом не окопам. Уто се с неба стушти орао, шчепа колевку и однесе је. Јадна ми мајка! Устрча се доњи Слив, устрча средњи, па најпосле и горњи. Орла нигде! Отидоше неки и до чобана, горе, на испаше. Ни тамо ничега. Нит ко чуо, нит’ ко видео. Нађосмо само твоју кошуљицу од кострети. Пред ноћ потрага престаде. Ујутру кренусмо још једном, да бар нешто од тебе нађемо. Уто наста дрека. Долете чобанче из горњег села, па све виче: - Ено га на гумну! Нађоше Петра на гумну!“ Полетесмо на ону округлу зараван, где се жито вије, кад ето тебе! Орла и колевке нигде. Ето, тако је то било. Де, још мало пуре...“ „Па то су, мајко, мене вилењаци од орла сачували?“ Марија уздахну: - „А ко то може знати? Вилењаци, виле, ... неко јесте. Де, сад на спавање. Доста си јео.“
    *** 
      Киша је лила и следећег јутра. Беспослен, Лазар се освртао и разгледао покућство. Два лежаја, синија и неколико ниских столица. У једном углу прислоњене наћве. Дрвени сандук са преградама за кукурузно и пшенично брашно. Озидана пећ. Испод ње огњиште за сач. По зидовима, окачене о куке, разне кућне потрепштине. Дрвена полица са нешто грнчарије. Дрвени кабао за воду и млеко. Приђе му жена: - „А што се ти тако осврћеш по кући?“ „Гледам ово наше богатство.“ Марија га загрли: - „Ћути, болан. Нема ни седам година како смо пребегли у овај крај. На го крш и камењар. А види сад! Пуна кућа.“ Лазар се љутну: -„Није баш го крш. Истина, има камењара, али има и заравни, и помало испаше. И најважније, тридесетак извора у селу. О потоку и да не говорим.“ Марија се подбочи: -„Има потока кад набуја... Пусти то. А шта ти мислиш да смотам једну питу гужвару? Давно је нисмо јели.“  И не чекавши одговор узе наћве, усу у њих неколико прегршти брашна из сандука и нали мало воде из крчага.
       Намиривши овце, Лазар се врати у кућу. Посматрао је жену како меси тесто у наћвама, развија га оклагијом на синији, посипа маслом и сиром, увија питу и мота је у круг. Ставивши питу у земљану тепсију, однесе је на огњиште, прекри металним сачом и затрпа га жаром.
       Мирис пите убрзо испуни кућу. Марија је поставила три земљане ћасе на синију, у сваку усула овчијег киселог млека и поред сваке поставила дрвену кашику. Лазар посади Петра поред себе: - „Сине, да се прекрстимо, па да се руча.“   
     
    *** 
          Киша преста. А и није јој било време. Беше летње доба. Таман некако пред жетву. Пред Лазареву кућу бануше сакупљач пореза и заптије. Извирујући из куће, Лазар јекну: - „У добри час, добри људи.“ Присети се да је колико синоћ, онако уз кафу, комшија Јован рекао да су добили новог сакупљача пореза. Ћамила. Pече да је он  још гори шљам од претходника. И још рече да поштен османлија и домаћи муслиман никад такав посао не би радили.  
         Слегну раменима. „Шта је, ту је.“ Окрену се према кућним вратима: - „ Марија! Уведи Петра у кућу! И изнеси људима послужење! “ Окрену се ка придошлицама: -„Седите људи, ево ту, у хлад.“ Ћамил отвори некакве списе, накашља се, и отпоче: -„Ево Лазаре, колико видим ниси измирио порез на крупну стоку, на свако грло по петнаест гроша. Ресми агнам од два гроша на сваку главу ситне стоке. Ниси измирио ни донузиу, што ће рећи порез на свиње, четири гроша. Надаље, траварину од четири гроша за свако грло које пасе у шумама. Надаље за сваки комад земље засејан броком, четири гроша. Потом, за сваку кошницу четири гроша. Порез на рад, двадесет пет гроша. А пошто ниси у војничкој служби, на сваку мушку главу у кући двадесет осам гроша. На све ово још иде и десетина од свега што земља роди. Дед сад, да чујем шта имаш за рећи?“ Лазар се почеше по глави: -„Не спорим, имам једно скоро липсало коњче, пар крмади и четири овце. Контам да је то тридесет и девет гроша. Брок не сијемо, а ваљало би, жена ми се попе на врглаве с причом да јој треба црвена боја за тканине. Траварину немам зашто плаћати кад код нас шуме скоро ни нема. Кошнице не држим...
         Ћамил скочи: “Доста, ђаурине!“ А порез на рад од двадесет и пет гроша? А педесет и шест гроша на мушке главе? А десетина?“ Лазар поскочи: - „Не мислиш ваљда да плаћам порез и на трогодишње дете? Какву он војну обавезу има?“    
        Ћамил му се унесе у лице: - „Слушај ме добро, ђаурине, спреми сто двадесет гроша и десетину! Рок је три дана. Иначе ће ти жетва остати да труне док не платиш порезу. А тебе ћу у апс! Сиктер! Сиктер, море!“ Гледајући их како одлазе, Лазар је бректао и хватао се за главу. Марија му принесе чашу воде: -„Попиј мало, де. Ђаволу им корист подавам. Ђаво их носио. Ћути Лазаре. Ћути. Мисли на ово дете. Мисли и на ово друго које носим.“ Насмеја се. „Биће да је и оно мушко, много се нешто рита!“ Лазар је погледа, па рече: - „Значи још двадесет осам гроша? Сачекај са рађањем бар још који дан...док не измиримо порез.“  
     
    ***
     
        Петар се приби уз мајку: - „Ко су били ови људи? И зашто су викали?“ „Скупљачи пореза сине. Дошли су да нам отму ово мало хлеба из уста.“ „Мајко, зашто морамо да им дамо наш хлеб?“ „Зато што је давно речено: Цару царево а Богу божије.“ Петар се почеша по глави: -„Ко је наш цар?“ „Није наш него турски. Све ово што видиш око себе припада турском царству.“ Лазар се умеша: - „Петре, ми смо Срби. Православци. У Бога верујемо. И Исуса Христа. И крст часни. А Турци  верују у Алаха. И не крсте се као ми, него клањају. Земља није наша него њихова. Ми је само обрађујемо. Ми смо чифчије. Живимо на чифлуку. Тако они кажу. Зато су дошли да узму порез.“ Задовољивши Петрову радозналост, Лазар се окрену Марији: - „Нема нам друге, продаћу свиње и овце. Сир и кајмак ћу сутра продати у вароши. Јовану ћу продати сено“. Марија се згрчи: - „Помрећемо од глади! А још треба дати аги трећину!“ Петар је повуче за рукав: -„Ко је ага?“ „Пусти ме више дете! Агин је чифлук на коме живимо. Муслиман. Ето ко је!“ Лазар се преко воље насмеја: -„А сад ћеш да питаш ко су муслимани? Јел тако?“ Видевши Петров потврдни осмех, настави: - „ Ови наши муслимани су узели турску веру. Па сад они газдују а ми диринчимо. Иди сад да се играш.“ А у себи помисли: „Ни њихово неће бити довека. Ничија није до зоре горела.“        
    ***
        Негде око сумрака Лазар осети глад. Приђе Марији: - „Испеци, де, цицвару.“ Марија га пресече погледом: -„Анђели с тобом, шта ти је? Није Божић!“ Лазар се смрче: -„Знам да није, али ми се једе цицвара. Има и кукурузног брашна и кајмака. И зашто би јели цицвару само на Божић?“ „Рекао си да ћеш сир и кајмак сутра продати у вароши.“ Расправу прекиде улазак Јована и жене му, Виде. Јован смаче капу, прекрсти се и рече: - „Јесте ли ради гостима?“ Лазар се насмеја: -„А ко није рад да му у кућу дође старешина села? Добродошли!“
       Гости поседаше. Као и обично, отпоче прича о домаћим пословима, тешким временима, а најпосле и о мутној и нејасној будућности. Већ неко време по селу се говоркало да се по планинама јављају хајдучке чете. Шапатом су се изговарала имена хајдучких старешина, харамбаша. Јован се свако мало враћао на причу о хајдуцима. Нека сумња се роди у Лазару: - „А што ти то мени причаш? Какве ја везе имам са хајдуцима?“  „Можда ти немаш, али твоји преци су итекако имали. Лазар се промешкољи: - „ Бог с тобом Јоване, тој причи има више од стотину љета.“ Вида живну: -„Чула сам нешто о томе. Причај Лазаре, како је то било? Де.“
     Лазар искористи прилику: - „Прича ће дуго трајати. Таман толико док Марија зготови цицвару.“ Немајући куд, Марија се прихвати посла.
       Лазар отпоче: - „Било је то овако: Моји преци су живели у околини Фоче. У фамилији беше и једна лепа девојка, Милица. У село бануше скупљачи пореза.  Имали су пуне руке посла. Требало је скупити харач, порез на сваку главу преко 10 година. Младарину, порез на удају шћери или женидбу сина. Десетину, порез на земљу. Одарину, коју су плаћали људи што спавају са својим женама. Пенџер вергију, порез на прозоре, да раја не би имала куће као Турци. Жвакалицу, порез на муку што Турчин има док жваће кад га сељак прими на конак...“ Вида га прекиде : - „Пусти сад порезе, шта би са Милицом?“

    Kratke priče - Page 4 Empty Re: Kratke priče

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri Oct 18, 2024 9:57 am