Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Srednji vek

    Erős Pista

    Posts : 81199
    Join date : 2012-06-10

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Erős Pista Sun Dec 06, 2020 1:56 am

    пореклом Венди

    Srednji vek - Page 12 Tenor


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Летећи Полип

    Posts : 11041
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Летећи Полип Tue Dec 08, 2020 1:25 am



    Srednji vek - Page 12 3137070404

    Viljuška!


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Летећи Полип

    Posts : 11041
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Летећи Полип Sat Dec 12, 2020 2:09 pm

    Neki ludak iz YT komentara wrote:OVO VIŠE NIJE PRIČA ZA BUDALE ,NEGO DIJAGNOZA!!!
    Nikada,apsolutno nikada ,nije postojala ni vizantija ni romeja ni sekunda rima ni konstantinopolj ni hrišćansko carstvo ...Nikada od svega toga ništa nije postojalo i sve je to monaško -redovnička fikcija i izmišljotina ili u najmanju ruku krađa nekog drugog naroda ,neke druge civilizacije i neke druge imperije...
    Od 4. do čak 15. veka ne postoji ni jedan jedini artifakt niti bilo kakav orginalni dokument koji bi potvrdio postojanje nekakve Romeje ili Vizantije...NE POSTOJI NA SVETU NI JEDNA JEDINA VIZANTIJSKA POVELJA;PREPISKA,DRŽAVNI NI CRKVENI AKT, TRGOVINSKA DOZVOLA ...
    .....Vizantija je POSMRTNA država koja je nastala posle pada Caringrada kao IZMIŠLJOTINA na osnovu koje je GENOCIDOM i etnocidom na Srbskoj etničkoj teritoriji silom napravljena grčka država da bi Britanija držala Srbska južna mora pod okupacijom!!!


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Ferenc Puskás Sat Dec 12, 2020 2:13 pm

    Me likey!


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Notxor Sat Dec 12, 2020 11:18 pm

    Propuštena prilika da se ludak upozna sa Phantom time hipotezom. Šteta.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Janko Suvar

    Posts : 7602
    Join date : 2019-06-06

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Janko Suvar Mon Feb 08, 2021 6:41 pm

    Aleksandar Uzelac se svadja sa popovima na fejsbuku oko toga kad je i kako nastao kult Svetog Save i ko ga je kanonizovao. 

    Uzelac kaze da je kult novijeg datuma iz 19tog veka, da je pre toga postojao samo u crkvi ali ne i u narodu. Popovi dosta besni Srednji vek - Page 12 1399639816
    Anonymous
    Guest

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Guest Mon Feb 08, 2021 7:45 pm

    Ne znam ko je Uzelac ali naravno da je u pravu kad je u pitanju savremeni kult Svetog Save. Kontam da bi popovi bili još bešnji kada bi čitali Čajkanovića i tvrdnje da je Sveti Sava prijatelj kurjaka, supstituent Daboga, ćudljivo i osvetoljubivo htonsko božanstvo.
    Anonymous
    Guest

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Guest Mon Feb 08, 2021 9:01 pm

    Brat, drug Srednji vek - Page 12 1399639816

    http://www.iib.ac.rs/page55.html
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49672
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Feb 08, 2021 9:40 pm

    Koliko ima u Srbiji crkavà Sv.Save? Koliko ima ljudi da im je slava Sv.Sava? Da, jos manje. Toliko.
    ćaća

    Posts : 3378
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by ćaća Mon Feb 08, 2021 9:43 pm

    Dobar je Uzelac, od Antonovića je pokupio pizmu na popove.

    Jedan od čuvenih 4 Jahača Apokalipse sa 5. sprata FF (Aleksandar Uzelac, Aleksandar Životić, Neven Isailović i Jovan Čavoški).
    Anonymous
    Guest

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Guest Mon Feb 08, 2021 9:50 pm

    Mór Thököly wrote:Koliko ima u Srbiji crkavà Sv.Save? Koliko ima ljudi da im je slava Sv.Sava? Da, jos manje. Toliko.

    sv sava je faca među srbima sa rumunskim pasošem, slavi se, tambura se, horovi, svečane akademije
    Janko Suvar

    Posts : 7602
    Join date : 2019-06-06

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Janko Suvar Mon Feb 08, 2021 10:15 pm

    neko je pitao da li stize poziv za revakcinaciju. Mojoj babi je stigao, 21 dan, sve regularno.


    Edit: malo je poznato da je Sveti Sava doneo prvu vakcinu u Studenicu, prvo Fajzerovu, a onda po predanju i Sputinjik
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49672
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Feb 08, 2021 10:20 pm

    Talason wrote:
    Mór Thököly wrote:Koliko ima u Srbiji crkavà Sv.Save? Koliko ima ljudi da im je slava Sv.Sava? Da, jos manje. Toliko.

    sv sava je faca među srbima sa rumunskim pasošem, slavi se, tambura se, horovi, svečane akademije

    Slazem se, ali rekoh nesto drugo
    Janko Suvar

    Posts : 7602
    Join date : 2019-06-06

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Janko Suvar Mon Feb 08, 2021 10:32 pm

    Vecina Srba ima za slavu ove ranohrsicanske svece, zajednicke pre sizme sto valjda govori koliko rano se slava ustalila kao obicaj. Jedino sto znam da ima Srba u Vojvodini koji slave svetog Mratu, sto znaci da su verovatno dosli iz oko Decana, a i ono slave kao Svetog Mratu a ne Stefana Decanskog.


    Sveti Sava kao skolska slava jeste skroz nova stvar, iz 19tog veka. Mislim sve ispravno kaze.
    disident

    Posts : 14963
    Join date : 2016-03-28

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by disident Mon Feb 08, 2021 11:53 pm

    Kirko Skaddeng wrote:Ne znam ko je Uzelac ali naravno da je u pravu kad je u pitanju savremeni kult Svetog Save. Kontam da bi popovi bili još bešnji kada bi čitali Čajkanovića i tvrdnje da je Sveti Sava prijatelj kurjaka, supstituent Daboga, ćudljivo i osvetoljubivo htonsko božanstvo.

    Mór Thököly wrote:Koliko ima u Srbiji crkavà Sv.Save? Koliko ima ljudi da im je slava Sv.Sava? Da, jos manje. Toliko.
    Mislim da se ovde vidi fluidnost i razlicitost novije 19vekovne tradicije Svetog Save vs Savindana i "narodnog" Svetog Save tj popravoslavljenog Daboga kojeg pominje Kirko iz ranijeg perioda, sa svim onim pricama vezanim za ovce, vukove i prozore. Ovaj drugi je svakako bio rasiren u narodu u tom ranijem periodu.


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Janko Suvar

    Posts : 7602
    Join date : 2019-06-06

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Janko Suvar Tue Feb 09, 2021 12:04 am

    ovako kaze doslovce, mislim to je sa fejsbuka ovako privatnog covekovog, al sta sad, na forumu ima tri coveka. Bez linkova je

    I onda to uporediš sa sredinom 19. veka kad je institucionalizovano školovanje u Kneževini Srbiji i kada većina dece koja je krenula u školu nije znala za Sv. Savu. Naravno da su znali učeni ljudi iz crkve i građanstva: i Tomko Marnavić, koji je izmislio barjake sa likom Sv. Save u Banatskom ustanku i Kačić Miošić i Sava Tekelija i mnogi drugi. Ja govorim o narodu i narodnoj kulturi. Uzgred, razne priče o Sv. Savi zabeležene međ' narodom potiču uglavnom s kraja 19. i početka 20. veka, kada je Savin kult već zaživeo.



     Opasna pitanja si otvorio. Spaljivanje moštiju je bila odmazda za držanje crkve koja se od uzdanice osmanlijske vlasti u Dugom ratu pretvorila u pokretača pobune. Ja ne kažem da u pojedinim oblastima nije postojalo sećanje na Savu, ali je to bilo Primorje kao i delovi Hercegovine, gde se rodio Miočić i gde je zabeležena jedina "narodna" pesma o Savi; uzgred, pesma na zapadnom narečju, pesma koju je definitivno spevao neko pismen, i pesma koja je objavljena tek 1865. godine u Matici Dalmatinskoj.



    1. Pesma "Sveti Savo" je jedina navodno narodna pesma o Sv. Savi, a gore sam napisao gde i kada je nastala, kao i zašto po svemu sudeći nije starija od 19. veka. 2. u pričama se možda nalaze elementi koji su stariji od pomenutog perioda, ali su Savi pripisani tek krajem 19. veka. 3. Za koji konrektno Savin toponim možete pouzdano tvrdite da ima veze sa Svetim Savom i da je stariji od pomenutog perioda? Toponimija spada u domen špekulacija, osim ako nemate pisane izvore koji potkrepljuju određenu etimologiju ili starost 4. Lik Sv. Save na zastavi je izmišljotina katoličkog prozelitiste, čoveka koji je takođe tvrdio da je Sveti Sava prihvatio katoličku veru. Ako prihvatate priču o zastavi sa Savinim likom, onda treba da prihvatite i da je Sv. Sava bio katolik. Srednji vek - Page 12 1f642 Dakle, ja ne tvrdim da među Srbima nije postojao kult Sv. Save, jer je svakako postojao, već da je bio ograničen na crkvu i da nije bio raširen u narodu do 19. veka. A o tome koliko je bio raširen u crkvi svedoči činjenica da više predstava Sv. Save iz 18. ili ranog 19. veka imate u bugarskim crkvama nego u srpskim iz tog vremena.


    Ne, ta pesma o gospodi 'rišćanskoj u kojoj se vezano za Nemanju i Savu spominju Hilandar, Gračanica, Mileševa jasno pokazuje da je nastala od strane nekog ko je bio vrlo pismen, čak vrlo verovatno crkvenjak. No, hajde da pretpostavimo i da je ta pesma mnogo starija, kao što tvrdite. U tom slučaju imate ukupno 1 pesmu o Savi, destine pesama o Sibinjanin Janku - Hunjadiju i stotine pesama o kralju Marku. Dakle, odnos i mesto likova je jasan. Niste naveli nijedan konkretno toponim koji se može vezati za Sv. Savu, pa ne vidim poentu da se dalje bavim tim pitanjem. Broj 4. nije pogreška, već pokazuje da ne razumete šta je istorijski metod. Kad imate takve fantastične motive zabeležene u samo jednom izvoru sumnjive verodostojnosti, ne možete da odaberete samo onaj koji vam se sviđa i da to namećete kao istorijsku istinu. Dakle, budite objektivni, ako prihvatate Marnavićeve fantastične tvrdnje o barjaku sa likom Sv. Save, onda prihvatite i njegovu tvrdnju da je on prešao u katoličanstvo. Konačno, spaljivanjem Savinih moštiju Sinan paša se osvetio prevashodno Pećkoj patrijaršiji koja je do tada bila lojalna Porti. A Srbima su se, nakon gušenja ustanka Osmanlije osvetile mnogo surovije.


    Naravno, jer je u crkvi kult Sv. Save bio izuzetno raširen do spaljivanja moštiju, a da je posle prilično usahnuo. I to se jako lepo može pratiti po broju rukopisa Savinog žitija kada i gde su nastali, kao i po likovnim predstavama. ako pokušavate da me lovite u logičkim greškama, moraćete to malo ozbiljnije. Uzgred, kad ste već poptuno odlutali od teme posta i skrećete sa suštine, da vas pitam, pošto na to pitanje niko iz crkve ne može da mi odgovori, ko je i kada pokrenuo kanonizaciju Sv. Save?


    Iskrena povezanost naroda i jerarhije, koja se očitovala u tome što je sa institucionalizacijom Pećke patrijaršije u okvirima Osmanskog carstva, narod pored harača, ispendže i drugih nameta dobio još obavezu da plaća i ne male dažbine crkvi, koja je opet morala i sama da podmićuje osmanske vlasti. Zanimljivo je pri tome da je ta crkva bila toliko lojalna osmanlijama da je na njeno čelo morao da dođe jedan nesrbin, Jovan Kantul, da bi stao uz narod protiv Turaka. Nego, ne odgovoriste mi ko je i kada započeo kanonizaciju Sv. Save.


    Bili ste blizu. Bugarski patrijarh Joakim. Lepo opisano kod Domentijana. To je nešto što bi jedan sveštenik SPC trebalo da zna, ali začudo ne zna, a predstavlja se kao deo "svetosavske crkve".


    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7150
    Join date : 2020-03-05

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Feb 09, 2021 12:11 am

    Ovaj tekst ko ja kad razgovaram sam sa sobom. Samo moji podstanari ne persiraju jedan drugom, to je vec veci nivo igrice.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Janko Suvar

    Posts : 7602
    Join date : 2019-06-06

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Janko Suvar Tue Feb 09, 2021 12:17 am

    pa nije tekst, sad sam reko gore ☹
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Notxor Tue Feb 09, 2021 9:48 am

    U Boki Kotorskoj ima 8 crkava i manastira posvećenih sv. Savi - 2 se nalaze na toponimima sa imenom Save, Savina i Savina glavica.
    Nije mi jasno autorovo insistiranje na teritoriji Srbije koja tada ne postoji.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Ferenc Puskás Tue Feb 09, 2021 10:52 am

    Je li svetac i svetitelj isto?


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Јанош Винету

    Posts : 5173
    Join date : 2016-01-26

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Јанош Винету Tue Feb 09, 2021 11:15 am

    Ferenc Puskás wrote:Je li svetac i svetitelj isto?
    Ја мислим да технички није.

    Свеци су црквени свеци, који могу бити живи, мртви, постојали они или не постојали, светитељ је ваљда конкретна личност која је просвећена али није канонизована у свеца.

    У Римокатолицизму та хијерархија је формализована и систематизована, постоји више дискретних нивоа светости као и критеријум по којим се титуле добијају.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Anonymous
    Guest

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Guest Tue Feb 09, 2021 11:24 am

    Sinonimi. U SPC postoji formalna podela na svece ili svetitelje, sveštenomučenike, ispovednike, velikomučenike itd.
    Јанош Винету

    Posts : 5173
    Join date : 2016-01-26

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Јанош Винету Tue Feb 09, 2021 11:40 am

    Добро сам се оградио...
    Дакле слично као и у Римокатоличкој традицији.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Anonymous
    Guest

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Guest Tue Feb 09, 2021 11:45 am

    Da se i ja ogradim: kod nas je sve u vezi sa kanonizacijom daleko manje formalno nego u rimokatolika, osluškuje se glas eparhija i često se narodni kult organski prevede u svetiteljski status. Konačnu reč ima Sabor SPC, naravno.
    Anonymous
    Guest

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Guest Tue Feb 09, 2021 12:29 pm

    Mór Thököly wrote:
    Talason wrote:

    sv sava je faca među srbima sa rumunskim pasošem, slavi se, tambura se, horovi, svečane akademije

    Slazem se, ali rekoh nesto drugo

    ne protivrečim, nadovezujem se

    to što je sv sava važan za njih ima veze sa vremenom kada su se u banat rumunski naselili, sa nekadašnjim jakim uticajem crkve tokom druge polovine xix veka i drugačije uloge koju crkva ima tamo

    Srednji vek - Page 12 Empty Re: Srednji vek

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Thu Mar 28, 2024 5:46 pm