Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Srednji vek

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Feb 09, 2021 12:59 pm

    Janko Suvar wrote:Vecina Srba ima za slavu ove ranohrsicanske svece, zajednicke pre sizme sto valjda govori koliko rano se slava ustalila kao obicaj. Jedino sto znam da ima Srba u Vojvodini koji slave svetog Mratu, sto znaci da su verovatno dosli iz oko Decana, a i ono slave kao Svetog Mratu a ne Stefana Decanskog.


    Sveti Sava kao skolska slava jeste skroz nova stvar, iz 19tog veka. Mislim sve ispravno kaze.

    E da, ovo: ako slave Sv.Mratu tj Sv.Martina, to ne znaci da su iz Decana, nego da su, vecinom (ti koji slave) poreklom Saksonci po muskoj liniji.
    Anonymous
    Guest

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Guest Fri Feb 26, 2021 7:15 pm

    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Janko Suvar Mon Mar 22, 2021 10:22 am

    Поштовани,
    У току је хуманитарна акција ради прикупљања новчаних средстава за бебу Гаврила. С тим у вези, на лицитацији се налази и писаћа машина професора Радића.
    У доњем делу преносимо текст у целини.

    Администратри странице
    Две писаће машине марке UNIS TBM de Luxe, купљене далеке 1989. Једна је на ћирилици, друга на латиници. Обе машине су у одличном стању, такође су у својим оригиналним коферчићима. Некада су се докторске дисертације куцале на оваквим машинама, те је и њихова вредност већа. На овим је писана докторска дисертација, касније истоимена књига “Време Јована V Палеолога”, па се можда неко од љубитеља историје заинтересује.
    Почетна цена је 500 динара.
    Преузимање лично у Београду (општина Нови Београд). Лицитација се завршава вечерас у 23:30.

    https://www.facebook.com/groups/924674254648567/
    fikret selimbašić

    Posts : 9535
    Join date : 2020-06-19

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by fikret selimbašić Thu May 19, 2022 3:30 pm

    Srednji vek - Page 13 16778561


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Del Cap

    Posts : 6144
    Join date : 2019-11-04

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Del Cap Thu May 19, 2022 4:42 pm

    Srednji vek - Page 13 1399639816
    ćaća

    Posts : 3380
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by ćaća Sat May 21, 2022 1:07 am

    Plačem
    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Улични ходач Mon Mar 18, 2024 7:24 pm

    Је л сте чули за Белоша Вукановића, сина Уроша Првог Вукановића, владара Рашке?
    Био бан хрватске 1142-1158 и 1163.
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Erős Pista Mon Mar 18, 2024 7:25 pm

    Srednji vek - Page 13 3579118792 Srednji vek - Page 13 3579118792 Srednji vek - Page 13 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Mar 18, 2024 7:47 pm

    Nije bio problem pošto je pripadao zapadnoj crkvi
    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Улични ходач Mon Mar 18, 2024 7:55 pm

    Када је то постао пошто је рођен из брака рашког жупана и византијске принцезе?
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by паће Mon Mar 18, 2024 8:23 pm

    Тако што је раскол био увелико у току и још се није знало који су који, мирили се па опет делили, данас вако сутра нако, није то било готово. Смутна времена.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Улични ходач Mon Mar 18, 2024 8:47 pm

    Има ли неки доказ за то?
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by паће Mon Mar 18, 2024 8:53 pm

    Ма толико се сећам из историје, да се тај раскол вукао кроз године које почињу на 11, и да је било вежи керу дреши керу. Те се споразумеју па буду десетак година браћа рођена, па онда опет пукне тиква и крену да броје оно на оном,  не сложе им се рачуни, попичкају се па тако неколико кругова.

    Уосталом, ко је венчао Стевана.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Mar 18, 2024 10:05 pm

    паће wrote:Тако што је раскол био увелико у току и још се није знало који су који, мирили се па опет делили, данас вако сутра нако, није то било готово. Смутна времена.

    Zato sam i napisao zapadne, a ne katolicke.

    Dokaz su reci jedne ucene zene koja o svemu tome zna jedno 10x vise od mene, i oko 30x vise od tebe (UH). Meni bolji nije trebao, ali svi su naravno slobodni da ne veruju, posto nemam Nj.K.V. Link.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Mar 18, 2024 10:13 pm

    Mislim, nije mi previse ni stalo do neke rasprave, zanimljiva istorijska licnost, svojom ulogom pokazatelj rastuće snage raškog plemstva. Realno drugi čovek Kr. Ugarske u to doba, a u nekim slučajevima i više od toga.
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by паће Mon Mar 18, 2024 10:45 pm

    А и ја сам се огласио само да кажем да ми то није било ништа чудно. Властела се напросто лакше договарала између себе него са црквом, а црква се тад баш нешто теже договарала са собом. Није необично, само је занимљиво.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Mar 18, 2024 10:50 pm

    Ma da, dobro, realno na ovim prostorima, pogotovu teritorijama veceg dela danasnjih BiH i CG to je bila papazjanija u 12. veku
    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Улични ходач Tue Mar 19, 2024 9:39 am

    Nektivni Ugnelj wrote:
    паће wrote:Тако што је раскол био увелико у току и још се није знало који су који, мирили се па опет делили, данас вако сутра нако, није то било готово. Смутна времена.

    Zato sam i napisao zapadne, a ne katolicke.

    Dokaz su reci jedne ucene zene koja o svemu tome zna jedno 10x vise od mene, i oko 30x vise od tebe (UH). Meni bolji nije trebao, ali svi su naravno slobodni da ne veruju, posto nemam Nj.K.V. Link.

    Добро, ако је жена тако рекла.

    А да ли је жена рекла одакле потиче титула бана? Да ли има везе са туријским племеном Авара и да ли је то прототурска реч?
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Mar 19, 2024 9:51 am

    Ne sto posto, ali - verovatno.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Mar 19, 2024 9:55 am

    I generalno, politicka organizacija ranih i Srba i Hrvata (Bugara da ne pricam) ima neke karakteristike tih da kazemo stepskih politickih zajednica (koje su vrv na kraju i ucinile da budu "core" drzavnog okupljanja (na primer postavljanje administrativnih upravnika koji nisu u krvnom srodstvu i smenjivi su. To se posle izgubilo.
    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Улични ходач Tue Mar 19, 2024 10:28 am

    Али видиш, код Срба нема банова. Додуше Мађари су је(титулу) лако прихватили.

    Досељавање срба и хрвата на Хаемусу потпуно другачија по предању. Хрвати имају сличну Израиљско, сеоба народа попут Мојсија. Срби су дошли као рецимо Варјази међу Источне Словене. При чему Порфирогенитов ДАИ даје две опречне теорије о досељавању хрвата. Ту има још доста проблема јер хрвати се нигде не помињу у делима Ајнхарда и Бааврског географа. Додуше, помињу се Гудушћани, који су пред налетом Бугара побегли у Лику из данашње Источне Србије, а вођа тих Гудушћана беше Борна, први вођа хрвата записан именом на Хаемусу. Е, сада како од Гудушћана до хрвата, па ту долази бан, Авари и Франци и досељавање племена са обронака Карпата након пада Аварског каганата.

    Срби су федерати на Франачкој граници док Само(иначе франачки трговац) није окупио Венде и направио велики али краткорочни поремећај у тзв. Централној Европи, који је вероватно утицао, уз аварски напад на Цариград, да се део српских плаћеника пресели на Хаемус.

    Међутим, мене занима да ли је реч "бан" прототурског порекла али видим да ниси упознат.
    One Eyed Bob

    Posts : 1335
    Join date : 2015-08-13

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by One Eyed Bob Tue Mar 19, 2024 11:00 am

    Nisi svestan kako zvučiš sada a nemam volje da ti pomognem


    _____
    Ja sam ja a ti si kriminal
    ficfiric

    Posts : 34117
    Join date : 2012-02-10

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by ficfiric Tue Mar 19, 2024 11:10 am

    btw, poslednja Kontrapovijest se bavila starim Hrvatima



    _____


    Uprava napolje!

    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Улични ходач Tue Mar 19, 2024 11:37 am

    Биле су сеобе људи који су носили име Срба.
    Можда хрвати имају нешто друго за своји хисторију, они ипак имају предање о Готима.

    Елем, зна ли неко порекло речи-бан? Да ли је прототурска?
    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Улични ходач Tue Mar 19, 2024 11:47 am

    One Eyed Bob wrote:Nisi svestan kako zvučiš sada a nemam volje da ti pomognem

    У Гудушћанима прблем?

    Хроничар Карла Великог, Ајнхард, је описивао борбе Франачке на просторима јужне Паноније и западног Хаемуса. Међу њима је побројао бројна племена, међу њима Гудушћане које водио извесни Борна. Гудушћани су словенско племе које је живело поред друго словенског племена Тимочана. Али када нагрнуше Бугари, када осетише да Авари падају у Панонији и обронцима Карпата, под притиском Франака, потераше бројна словенска племена. Ви сигурно знате да Бугари покушавају да сакрију своје туријско порекло па се позивају на Седам словенских племена.
    Е, Гудушћани су пред Бугарима утекли у Лику а живеше поред Тимочана. И тамо их је Ајнхард пописао, у Лици. Хрвате није ни поменуо, иако је набрајао бројне народе. то је прва половина 9. века. Али јесте поменуо Србе. Ајнахрд је написао да Срби држе велики део Далмације, римске провинције.

    Али мене занима одакле титула бана код хрвата? Прво, одакле потиче реч? То може доста тога рећи.

    Srednji vek - Page 13 Empty Re: Srednji vek

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 5:54 am