Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Patriote srpske

    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by Sotir Wed Sep 05, 2018 10:48 am

    Наравно да је могло боље, чим сам ја то сам могао да урадим уз редован посао.

    Код нас се јако ретко користе слова АЕ, ОЕ, као и друга са чудним квачицама.
    Ја сам у тих 100 и нешто карактера наша слова убацио ту, и онда је један низ проблема једноставно нестао. Коме требају АЕ, ОЕ и тако даље једноставно узме оригинал фонт.

    Ради пребацивање слова велика у мало, нема неких системских знакова и збрке, потпуна компатибилност Мек-ПЦ, лака конверзија, направљене тастатуре за Мек и ПЦ. Све то проверено и све ради, што је јако дуго била мисаона именица за кориснике.
    А приде сам кад сам то радио ставио и наша слова на места по Уникоду, па није било потребе да се по преласку на то ишта мења.
    паће

    Posts : 40175
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by паће Wed Sep 05, 2018 11:03 am

    Баш ми јуче паде на ум, што нико од графичких дизајнера не направи, рецимо, уз редован посао, по један ћирилични фонт сваке три године, и стави га у јавно власништво?

    Кад смо ми могли да тако окачимо ону рутину што исписује бројеве словима, још тамо негде 1991. а видим да је још жива, неко је то био прерадио за Оо/Либре, чак сам препознао већину променљивих, могу ваљда и они нешто да допринесу.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    ficfiric

    Posts : 34267
    Join date : 2012-02-10

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by ficfiric Wed Sep 05, 2018 11:11 am

    Sta ce nam? Rade Rusi a oni bolje znaju kako treba da se pise Patriote srpske - Page 3 653969040


    Patriote srpske - Page 3 Hvala


    _____


    Uprava napolje!

    паће

    Posts : 40175
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by паће Wed Sep 05, 2018 11:16 am

    Ето, баш зато.

    Да су почели нешто да раде на ту тему пре 20-30 година, досад би проблем био решен. Него се у друштвено користан рад рачуна само кад организујеш неко трчање или ижицаш од неке фирме да купи нешто некој школи или болници, ваљда зато што може да прође као вест.

    Није да би ово било невидљиво, ал' не умеју да замисле како да га изнесу медијски, а и нема ту лове.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by Sotir Wed Sep 05, 2018 11:17 am

    паће wrote:Баш ми јуче паде на ум, што нико од графичких дизајнера не направи, рецимо, уз редован посао, по један ћирилични фонт сваке три године, и стави га у јавно власништво?

    Ти би понудио такав посао сподобама као Каубој?

    Шалу на страну, дизајн фонтова уопште није лак посао, који може било ко да ради.
    Поготово не ликови који не проваљују ни да им фонт нема кернинг.
    Да јесте, имали би десетине ликова као Јовица Вељовић, а не само једног.

    Ствар је проста:
    Нико од произвођача није хтео да прави наше фонтове, јер код нас је владала пиратерија и нико их није куповао.
    Како су на фотослогу и оловном слогу сви користили ћирилицу? Па куповали су код произвођача слога и тражили ћирилицу.
    То је одједном пресечено са рачунарским слогом, и гомила полуписмених ликова програмера је почела да се тиме бави.

    Ствар је тек донекле била решена уникодом, кад озбиљније фирме аутоматски праве фонтове са свим знаковима.

    Да би твоја идеја заживела, мора неко да је добро осмисли, организује и спроводи.
    Али главни проблем је што би неко требало да се мучи за џаба за неке ликове којима би се ћефнуло да користи неки фенси фонт у ћирилици?
    Нек плати, као што плаћају и на Западу, и довиђења.
    ficfiric

    Posts : 34267
    Join date : 2012-02-10

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by ficfiric Wed Sep 05, 2018 11:22 am

    паће wrote:Ето, баш зато.

    Да су почели нешто да раде на ту тему пре 20-30 година, досад би проблем био решен. Него се у друштвено користан рад рачуна само кад организујеш неко трчање или ижицаш од неке фирме да купи нешто некој школи или болници, ваљда зато што може да прође као вест.

    Није да би ово било невидљиво, ал' не умеју да замисле како да га изнесу медијски, а и нема ту лове.

    Sad kad bi neko poceo da radi nasu cirilicu, verujem da bi ga nacosi vijali bakljama zato sto pokusava da doda crtu na malo t ili g


    _____


    Uprava napolje!

    паће

    Posts : 40175
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by паће Wed Sep 05, 2018 11:54 am

    Sotir wrote:Ти би понудио такав посао сподобама као Каубој?

    Посао, у ком смислу? Запослење сигурно не. Него оно што рече "уз редован посао". Дакле за опште добро, не за паре.

    Шалу на страну, дизајн фонтова уопште није лак посао, који може било ко да ради.
    Поготово не ликови који не проваљују ни да им фонт нема кернинг.
    Да јесте, имали би десетине ликова као Јовица Вељовић, а не само једног.

    Ствар је проста:
    Нико од произвођача није хтео да прави наше фонтове, јер код нас је владала пиратерија и нико их није куповао.
    Како су на фотослогу и оловном слогу сви користили ћирилицу? Па куповали су код произвођача слога и тражили ћирилицу.
    То је одједном пресечено са рачунарским слогом, и гомила полуписмених ликова програмера је почела да се тиме бави.

    Ствар је тек донекле била решена уникодом, кад озбиљније фирме аутоматски праве фонтове са свим знаковима.

    Знам то све, ал' није на измет да се пучанство подсети.

    Да би твоја идеја заживела, мора неко да је добро осмисли, организује и спроводи.
    Али главни проблем је што би неко требало да се мучи за џаба за неке ликове којима би се ћефнуло да користи неки фенси фонт у ћирилици?
    Нек плати, као што плаћају и на Западу, и довиђења.

    Зато и кажем не за паре, јер тих пара нема. Да их је било, већ бисмо нешто имали. Нема. Нити ће дизајнерска фирма да уложи, јер је онда аутоматски скупља од осталих, нити ће држава да тури неку кинту, нити ће... ма нема ко, ником се не исплати, да се исплатило већ би било урађено.

    Дакле не за паре, него из ето неке лудости, доприноса човечанству, ината, у виду радне акције. Пара бити неће, вероватно ни славе, ал' остаје онај добар осећај.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by kondo Wed Sep 05, 2018 12:26 pm

    Zar nije Jana Oršolić pre par godina uradila tako nešto?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40175
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by паће Wed Sep 05, 2018 12:30 pm

    Не знам, причај.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by kondo Wed Sep 05, 2018 12:33 pm

    http://janaorsolic.blogspot.com/2010/10/lovely-free.html


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by Guest Wed Sep 05, 2018 12:37 pm

    ja sve popunjavam latinicom, a i kucam dokumente tako. ako me pocnu drkati registrovacu se kao hrvat. govna vacicevska i milenkojovanovska mi se izivljavati nece.
    паће

    Posts : 40175
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by паће Wed Sep 05, 2018 12:48 pm

    Нека остане забележено да сам отприлике '86, кад ми је дошло време да мењам личну карту, на оном формулару (мислим да је био ћирилицом) приметио да ми је понуђено да бирам хоћу ли на ћирилици или латиници (постојали су формулари, а и личне карте, на мађарском итд), и рекох што да не, те заокружих ћирилицу.

    Личну карту на ћирилици су имали на залихама, машину којом би је попунили вала нису. Те сам добио попуњено руком, лепим рукописом, неким плавозеленим мастилом отпорним на прање. Отприлике кад је била при крају рока остала је негде у џепу и прошла 1 претпрање и искувавање. Она кестењаста корица се скупила на величину поштанске марке, емулзија на фотци је мало отишла по угловима, мастило издржало, печат избледео. Е што тада нисам имао чим то да снимим (тј имао сам ал' јебена деведешеста, морао сам да цицијашим са материјалом).


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by uskok i ajduk Wed Sep 05, 2018 1:36 pm

    xie saike wrote:ja sve popunjavam latinicom, a i kucam dokumente tako

    Не гледам на ћирилицу као на национални симбол, свеједно ми је чиме ће се обични грађанин служити или како ће штампати књигу или документе (могуће да је за штампу латиница јефтинија, јер стаје више слова на листу) али јако ми је битно да не осетим да неки политички покрет ниподаштава ћирилицу, између глорификовања и ниподаштавања огромна је разлика. Све политичке опције за које сам у животу гласао имале су коректан однос према ћирилици, змај, змај 2.0, змај 3.0 , такође на официјелним интернет презентацијама користиле су махом ћириличко писмо.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    паће

    Posts : 40175
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by паће Wed Sep 05, 2018 1:48 pm

    Kondo wrote:http://janaorsolic.blogspot.com/2010/10/lovely-free.html

    Сад тех видех.

    Врло занимљиво, да ћириличне фонтове направи неко ко писе осисаном латиницом и све фонтове крсти страним именима Patriote srpske - Page 3 1143415371. Дуалитет енгрпског у најбољем издању, чак је дао и резултате!

    Кад смо код имена... је ли Орсолић, Оршолић, Орсолиц или Оршолиц? Ово последње ми је некако најближе утиску.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Anonymous
    Guest

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by Guest Wed Sep 05, 2018 2:13 pm

    E, danas sam čitao izjavu nekog našeg lika iz JU PTT, iz 1987. sa neke evropske konfe o kodiranju i standardizaciji slova, gde se pričalo o ćirilici. SFRJ je tada standardizovala srpskohrvatsku, makedonsku i rusinsku ćirilicu, tj za te jezike. E sad, caka izjave je što se javio neki Grk na toj konfi da kaže da ne postoji makedonski jezik, ni pismo ni identitet i da se to otima od antičke Grčke, pa se ovaj žalio na Grka.

    A sama izjava bila poslata nekim teleksom, čime već, nekim ćiriličnim fontom koji je već bio "kompjuterizovan", nije kucano pisaćom mašinom.

    Edit: nisam mogao da slikam, a hteo sam.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by Sotir Wed Sep 05, 2018 3:32 pm

    Ја сам био у војсци неко време на телепринтеру.
    Жао ми је што су ми промакли после огласи по нету за пар хиљада, колико је то добра машина, нешто као стим панк. Нпр могло је неколико машина да се укључи заједно, и онда куцкате и то свима излази откуцано на папиру, као чет.
    А текст може да се сними на траку са пет рупица, чист дигитални сигнал.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by Sotir Wed Sep 05, 2018 3:35 pm

    Gargantua wrote:E, danas sam čitao izjavu nekog našeg lika iz JU PTT, iz 1987. sa neke evropske konfe o kodiranju i standardizaciji slova, gde se pričalo o ćirilici. SFRJ je tada standardizovala srpskohrvatsku, makedonsku i rusinsku ćirilicu, tj za te jezike.
    Врло битан детаљ.
    Ту негде до краја 80-их се водило рачуна на нивоу државе о ћирилици.

    Како су дошли Слоба и националисти болео их к за то, и још увек их боли.
    За време највећих националиста је ћирилица потиснута из српског.
    Чисто да се види које су то штеточине и неспособни олош.
    Anonymous
    Guest

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by Guest Wed Sep 05, 2018 3:40 pm

    Sotir wrote:Ја сам био у војсци неко време на телепринтеру.
    Жао ми је што су ми промакли после огласи по нету за пар хиљада, колико је то добра машина, нешто као стим панк. Нпр могло је неколико машина да се укључи заједно, и онда куцкате и то свима излази откуцано на папиру, као чет.
    А текст може да се сними на траку са пет рупица, чист дигитални сигнал.

    Moj VES je 11808, radio-teleprinterista Patriote srpske - Page 3 1399639816
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by Sotir Wed Sep 05, 2018 3:45 pm

    QTC ZPE
    Erős Pista

    Posts : 81500
    Join date : 2012-06-10

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by Erős Pista Wed Sep 05, 2018 3:47 pm

    Radio-relejac. Smejem vam se sa visine vezističke aristokratije.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by Sotir Wed Sep 05, 2018 3:54 pm

    William Murderface wrote:Radio-relejac. Smejem vam se sa visine vezističke aristokratije.
    ??
    Брате, од вас су глупљи били само телефонисти линијаши.
    Erős Pista

    Posts : 81500
    Join date : 2012-06-10

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by Erős Pista Wed Sep 05, 2018 3:55 pm

    Dve nedelje skijanja na Kopaoniku. Suck on that! Patriote srpske - Page 3 1505862411


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by Guest Wed Sep 05, 2018 3:57 pm

    Sotir wrote:QTC ZPE

    Polako, to je upisano u knjižicu, u stvarnosti sam ćatirao a ne išao na obuku. Patriote srpske - Page 3 1861198401 


    William Murderface wrote:Radio-relejac. Smejem vam se sa visine vezističke aristokratije.

    Jadni ja, meni zapala Stanica kripto-zaštite Beograd 1, stari Generalštab, zgrada 1.  Patriote srpske - Page 3 2304934895
    Erős Pista

    Posts : 81500
    Join date : 2012-06-10

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by Erős Pista Wed Sep 05, 2018 3:59 pm

    A, pa to je već špijunaža.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by Guest Wed Sep 05, 2018 4:03 pm

    Faradejev kavez i full monty

    Patriote srpske - Page 3 Empty Re: Patriote srpske

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Mon May 13, 2024 9:49 pm