Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Anonymous
    Guest

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Guest Mon Apr 09, 2018 10:04 pm

    pa naš sistem ne zavisi od reprodukcije radne snage
    паће

    Posts : 40195
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by паће Mon Apr 09, 2018 10:34 pm

    Наш систем је потпуно независан, не зависи од ничега. Што год да му урадиш, он тера једнако као и пре, лагано низбрдо. Једина константа је да увек има шта да се украде, све остало може и не мора.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Anonymous
    Guest

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Guest Mon Apr 09, 2018 10:44 pm

    kod nas mogu da snimaju ona dvojica što idu i preturaju ambare na histori kanalu, amerikan pikers

    e to je naša privreda, idu lešinari i izbunare šta može da se zavalja za neku kintu, a neku kintu kolateralno uzmu ovi što im to zašvajsuju, zamažu i nalickaju
    boomer crook

    Posts : 36969
    Join date : 2014-10-27

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by boomer crook Mon Apr 09, 2018 11:02 pm

    uskok i ajduk wrote:
    bruno sulak wrote:jel ti razumes da cak i da to jeste tako to nije 30 hiljada tokom deset godina?

    Добро, није 10 него 9. Ако ове године добијеш треће дете, а 2019. четврто дете, између 2019. и 2028. добијаћеш 30 000, дакле 8 пуних година 30 000, а само 2018. и 2029. године по 12.000 и 18 000. А верујем да се неки износи добијају и од локалних самоуправа.

    mozda ali ne u beogradu. mali ukinuo.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by ontheotherhand Mon Apr 09, 2018 11:13 pm

    et Munlajt:

    Kako ne? Svaki kapitalistički sistem zavisi od toga. Manje stanovnika, manje radnika. Manje radnika, manje socijalne države.

    wiki

    Marx himself argued that:

    “ "The maintenance and reproduction of the working-class is, and must ever be, a necessary condition to the reproduction of capital. But the capitalist may safely leave its fulfilment to the labourer's instincts of self-preservation and of propagation. All the capitalist cares for, is to reduce the labourer's individual consumption as far as possible to what is strictly necessary..."[7] ”

    This understanding, however, only captures the sense in which the reproduction of labour power comes at no cost to capitalists, like the reproduction of ecological conditions, but unlike the reproduction of, say, machine bolts and plastic wrap. Elites and governments have always sought to actively intervene or mediate in the process of the reproduction of labour power, through family legislation, laws regulating sexual conduct, medical provisions, education policies, and housing policies. Such interventions always carry an economic cost, but that cost can be socialized or forced upon workers themselves, especially women. In these areas of civil society, there has been a constant battle between conservatives, social reformists and radicals.

    Marxist-Feminists have argued that in reality, household (domestic) labour by housewives which forms, maintains and restores the capacity to work is a large "free gift" to the capitalist economy. Time use surveys show that formally unpaid and voluntary labour is a very large part of the total hours worked in a society. Markets depend on that unpaid labour to function at all.



    Šta bi bilo kad bi svako iz grupe radno sposobnog stanovništa odlučio da nema decu? Kakve bi to posledice imalo za privredu i društvo za x godina?
    boomer crook

    Posts : 36969
    Join date : 2014-10-27

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by boomer crook Mon Apr 09, 2018 11:15 pm

    samo da dodam da ukoliko neko vec ima troje dece i dobje cetvrto nece dobijati 30 hiljada deset godina. dobijace 18. a ako neko nema dece uopste i pocne da jebe ko zec dobijace i vise. drugim recima vucic se frlja ciframa.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Guest Mon Apr 09, 2018 11:23 pm

    za šta ti je u Srbiji potrebno više radnika?
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Erős Pista Mon Apr 09, 2018 11:26 pm

    Ni za sta. Zato je cela prica o natalitetskim merama prosto lagarija i proseravanje.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by uskok i ajduk Mon Apr 09, 2018 11:29 pm

    Mr. Moonlight wrote:za šta ti je u Srbiji potrebno više radnika?

    За 20 година желим да будем озбиљан етички индустријалац и требаће ми радници.
    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 2304934895


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Erős Pista Mon Apr 09, 2018 11:29 pm

    Hocu reci, ovu vlast zabole i za natalitet, bas kao i za sve ostalo sto ima ikakve veze sa zajednickim dobrom. Iskljuciv smisao natalitetskih mera je kupovanje naklonosti crkve i desnice pred pustanje Kosova u UN.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Guest Mon Apr 09, 2018 11:33 pm

    što se tiče nataliteta mi smo stalno u fazi zašto kažeš deca, a misliš srbi, pa je onda došao kapitalizam, pa su nam potrebni radnici, ali opet zato da se takmičimo sa šćiptarima, za koji to nama kapitalizam treba više ljudi, sve su to gluposti

    dosadno je
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by ontheotherhand Mon Apr 09, 2018 11:36 pm

    Ja sam mislio u opštem slučaju, ne samo za Srbiju, ali let me guess kako oni razmišljaju. Za buduće investicije na ovu periferiju, za smanjivanje cene rada, za dualno obrazovanje?
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by ontheotherhand Mon Apr 09, 2018 11:37 pm

    plus ovi etnički razlozi što navodite.
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Erős Pista Mon Apr 09, 2018 11:38 pm

    Ma ovi se takmice samo u disciplini sto duzeg ostajanje na vlasti i sto veceg punjenja sopstvenih racuna. Mere igraju na nacionalizam i demografsku patanoju, ali motivacija nije cak ni nacionalisticka. Skretanje paznje, zamazivanje ociju, otpustanje resantimana i davanje prostora crkvi da se malo igra i trenira strogocu u zamenu za aminovanje briselskog sporazuma.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Летећи Полип

    Posts : 11132
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Летећи Полип Mon Apr 09, 2018 11:40 pm

    ontheotherhand wrote:

    Šta bi bilo kad bi svako iz grupe radno sposobnog stanovništa odlučio da nema decu? Kakve bi to posledice imalo za privredu i društvo za x godina?


    Pa bilo bi otprilike ko ono kad se čoban naljuti na selo, pa otfikari sebi onu stvar da im napakosti.




    U načelu se ja slažem s tobom. Nemam ništa protiv da se broj stanovnika na Zemlji polako smanjuje, niti imam neku žarku želju da Srba ima sto miliona. Ali jednostavno sistem je takav, i o problemu moramo razmišljati unutar njega. Naravno da bi najbolje bilo da roboti rade sve neprijatne poslove, i da se svet ne okreće oko profita. Ali jebi ga kad niko neće ušumu.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Erős Pista Mon Apr 09, 2018 11:40 pm

    ontheotherhand wrote:Ja sam mislio u opštem slučaju, ne samo za Srbiju, ali let me guess kako oni razmišljaju. Za buduće investicije na ovu periferiju, za smanjivanje cene rada, za dualno obrazovanje?


    Mogla bi se napraviti takva konstrukcija, ali realno nije to u pitanju. Evropa ima mnogo vece zalihe mnogo jeftinije radne snage na drugim mestima. Njima ne treba. Vucic nece vladati jos 20 godina, tako da ne treba ni njemu. Ne treba nikome.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Летећи Полип

    Posts : 11132
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Летећи Полип Mon Apr 09, 2018 11:44 pm

    William Murderface wrote:
     Evropa ima mnogo vece zalihe mnogo jeftinije radne snage na drugim mestima.

    Pa i nema više. Centralnu i Istočnu Evropu su ispraznili. Ostao im je još Balkan + Turska.
    Anonymous
    Guest

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Guest Mon Apr 09, 2018 11:46 pm

    William Murderface wrote:Ma ovi se takmice samo u disciplini sto duzeg ostajanje na vlasti i sto veceg punjenja sopstvenih racuna. Mere igraju na nacionalizam i demografsku patanoju, ali motivacija nije cak ni nacionalisticka. Skretanje paznje, zamazivanje ociju, otpustanje resantimana i davanje prostora crkvi da se malo igra i trenira strogocu u zamenu za aminovanje briselskog sporazuma.

    zatupljivanje budala klasicno. no nazalost bice onih koji ce se stvarno povesti za nekim obecanim novcima i jos gorim baljezgarijama o ugrozenom srpstvu, pa samo na konto toga donositi odluke da radjaju decu, doduse to ce biti mizeran broj. bar se nadam.
    Anonymous
    Guest

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Guest Mon Apr 09, 2018 11:53 pm

    Летећи Полип wrote:
    William Murderface wrote:
     Evropa ima mnogo vece zalihe mnogo jeftinije radne snage na drugim mestima.

    Pa i nema više. Centralnu i Istočnu Evropu su ispraznili. Ostao im je još Balkan + Turska.

    kako, ako je svaki drugi mladi španac nezaposlen
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Erős Pista Mon Apr 09, 2018 11:53 pm

    Ma nece niko. Uopsta to nije ni cilj. Cilj je malo trenirati strogocu nad zenama i izdrkavati se sa otezavanjem abortusa.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Erős Pista Mon Apr 09, 2018 11:55 pm

    Летећи Полип wrote:
    William Murderface wrote:
     Evropa ima mnogo vece zalihe mnogo jeftinije radne snage na drugim mestima.

    Pa i nema više. Centralnu i Istočnu Evropu su ispraznili. Ostao im je još Balkan + Turska.

    I samo ceo ostatak sveta. Srbijica tu nije ni za kusur.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Guest Tue Apr 10, 2018 12:01 am

    William Murderface wrote:Ma nece niko. Uopsta to nije ni cilj. Cilj je malo trenirati strogocu nad zenama i izdrkavati se sa otezavanjem abortusa.

    mislim da si sve u pravu, bice sad ono plebs je kriv jer se slabo razmnozavao, siptari pune avione dok srbi samo autobuse, i eto zato smo ostali bez kosova.
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Erős Pista Tue Apr 10, 2018 12:01 am

    To.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Летећи Полип

    Posts : 11132
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Летећи Полип Tue Apr 10, 2018 12:50 am

    William Murderface wrote:

    Pa i nema više. Centralnu i Istočnu Evropu su ispraznili. Ostao im je još Balkan + Turska.

    I samo ceo ostatak sveta. Srbijica tu nije ni za kusur.


    Zavisi za šta. Ne možeš ti outsorsovati kol centre i IT u Zimbabve. Takođe, za rad u metropoli* ti treba kvalifikovana i socijalizovana radna snaga. Zapadni poziv izbeglicama je tu bio podli pokušaj pljačke mozgova, i maestralni zajeb. Oni su pozvali Sirijce misleći da će im, kao i do sada u takvijm situacijama, doći mladi, obrazovani i pozapadnjačeni migranti. Sirija je pre rata trošila neku ludačku cifru na obrazovanje, u cilju udaljavanja od nafte kao glavnog izvora prihoda. Ali kurac, došli im čobani iz Avganistana, pa sad uživaj.



    E sad, na sve ovo treba dodati činjenicu da polako niču i druge imperije i imperijice koje konkurišu za radnu snagu. Kako Zapad bude sve više bude zaostajao, destinacije kao što su Kina, Indija, Brazil** će biti sve interesantnije. Ne samo za ljude iz kolonija, nego i iz same metropole. Skoro sam čitao da priliv obrazovanih Azijaca u SAD drastično opada. Dođu da studiraju, odrade par godina prakse, i vraćaju se kući. Ti ljudi su kičma američkog visokotehnološkog razvoja. Zapad će nužno morati da odgovori na neumitno nadolazeću konkurenciju. U dobrom scenariju, to će biti povećanje plata i standarda, neka nova socijaldemokratija. U lošem, ako baš krene da gubi uticaj - fašizam.




    *metropola u kolonijalnom smislu

    ** Dve ortakinje su mi prošle godine zapalile za Brazil, i to u paketu sa još krdom ljudi. U fazonu, ako si obrazovan i beo primaju te odma.
    boomer crook

    Posts : 36969
    Join date : 2014-10-27

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by boomer crook Tue Apr 10, 2018 1:09 am

    brazil je na pragu uzasne politicke krize. kina je zemlja sa ozbiljnim teritorijalnim problemima, pobunama manjina i socijalnim raslojavanjem a indija ima modija. mislim ceo svet je u problemima.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started

    DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI! - Page 8 Empty Re: DOSTA REČI, NEK ZAKMEČI!

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri May 17, 2024 10:34 am