Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    WW2 revizionizam

    Anonymous
    Guest

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Guest Wed Jan 22, 2020 10:53 pm

    ma kakvi, to je neki ww2 forum strani.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by шумидер-модер Wed Jan 22, 2020 11:03 pm

    WW2 revizionizam  - Page 37 Fi167-01

    WW2 revizionizam  - Page 37 Fi167-d

    Иначе, овај на око смешни Fieseler Fi 167 није нимало требало да буде смешан: замишљен је и направљен за употребу на никад прежањеном немачком носачу авиона.
    Требало је да глуми Swordfish-а, а када је цела прича пала у воду, претеклих 10-ак комада поклоњено је ваздухопловству НДХ.
    Да би се један од њих, ваљда негде око Иванићграда, истакао оборивши 1 дал' Британца, дал' Американца...

    ... wrote:Oko 16:00 uočili smo neprijateljski avion tipa Fiesler-167, spori avion pogodan za uznemiravanje partizana. Komandant je napao prvi, ali zbog prevelike brzine preleteo je neprijateljski avion. Ja sam napao sledeći. Kako bi usporio, spustio sam zakrilca za 10% i nastavio ga proganjati među drvećem, ponekad na visini od 10-20 stopa. Pogodio sam ga rafalom i počeo se dimiti. Budući da je bio puno sporiji od mene preleteo sam ga i krenuo u zaokret kako bi ga mogao ponovo napasti. Dok sam se okretao njegov je stražnji mitraljezac uspio pogoditi moj avion.


    ... wrote:Bilo je očigledno da se neću moći vratiti u Italiju. Digao sam se na visinu od 1000 stopa kako bih mogao iskočiti pre nego što motor otkaže. Povukao sam polugu za otvaranje kabine koja se zatim otvorila nekoliko centimetara i na tom mestu zaglavila te sam stoga bio prisiljen prinudno sletjeti. Kroz bočni prozor odabrao sam jedino pogodno polje za sletanje. Na moju nesreću oboreni Fieseler se također nalazio na tom polju.
    ....
    Poklopac kabine je od udarca odletio, čuo sam strašnu buku i trenutno se onesvijestio. Osvijestio sam se sa teškim bolovima u leđima. Izvukao sam se iz prepolovljenog aviona i sakrio u grmlje. 

     
    ... wrote:Nedugo zatim se oko srušenog aviona okupila grupa seljaka. Bio sam već sposoban hodati pa sam izašao iz grmlja. Kako sam bio strašno žedan, jedan od seljaka mi je dodao bocu vode. Otpio sam velik gutljaj, no to nije bila voda, već domaća šljivovica. Imao sam osjećaj da će mi se glava razletjeti. Koristeći letak na srpskom jeziku, koji je bio deo naše opreme, pokušao sam saznati gde se nalaze partizani. Možda nisu razumjeli moju interpretaciju srpskog jezika ili jednostavno nisu znali čitati. Odlučio sam nestati odatle kako ne bih naletio na Nemce. Do mraka sam se skrivao u kukuruzištu sa namerom da se preko noći udaljim što je više moguće. Zbog jakih bolova nisam puno napredovao. Stigao sam do malenog sela i javio se u prvu kuću, objašnjavajući ukućanima da su mi potrebne štake za hodanje. U kući se nalazio muškarac sa svojom ženom, kćerkom i malim detetom. Htio me je odbiti no žene su insistirale da uđem unutra. Kuća se sastojala od prizemlja i gornjeg sprata. U prizemlju su bile dve sobe, od kojih je jedna bila skladišni prostor, a u drugoj su se nalazile dve krave. Životni prostor se nalazio na spratu. Upravo su pomuzli kravu pa su mi dali da pijem mleka iz kante.


    ... wrote:U zoru mi je muškarac objasnio da želi da ustanem i pratim ga dole u skladišnu prostoriju, gde su drvene podnice bile odmaknute i zemlja ispod njih iskopana.  Muškarac mi je pokazao da legnem u rupu, nakon čega je vratio podnice i prekrio ih sa žitom ili senom. Čuo sam ga kako vuče plug ili nešto slično i stavlja ga preko podnica iznad mene. Nije bilo mesta za micanje i osećao sam se kao u grobu. Uskoro su stigli Nemci i pretražili okolno područje. Čuo sam ih kako hodaju okolo i pomiču seno, ali na sreću nisu dizali podnice. Uskoro su otišli. Počeo sam se pitati hoću li ikada izaći iz te rupe. Tek kasno popodne su se podnice odmaknule i pomogli su mi da izađem napolje. Odveli su me do kola koja su bila privezena do samih vrata prostorije. Muškarac mi je pokazao da legnem na dno kola i prekrio me senom. Kćerka je sa detetom sela na vozačko mesto i krenuli smo. Vozili smo se sat ili dva (ručni sat mi je bio razbijen pri sletanju). Zaustavila nas je nemačka patrola, ali nisu bili sumnjičavi i dozvolili su nam da nastavimo. Oko 5 ili 6 popodne došli smo do šume. Djevojka, čije ime nisam znao (namerno nisam želeo da znam imena ljudi i mesta, kao ih u slučaju zarobljavanja ne bih mogao otkriti), mi je objasnila da smo došli do kraja puta te da se sakrijem u šumu i čekam partizane. Nisam joj imao šta dati, ali želela je moju zviždaljku za dete, koju sam joj drage volje darovao. Nakon toga je otišla. Sakrio sam se u šumi, blizu staze. Nakon sat vremena čuo sam korake i približila se skupina naoružanih ljudi sa crvenim zvezdama na kapama. U Jugoslaviji su delovali partizani, uglavnom komunisti, zatim četnici, koji su prvi formirali skupine otpora od kojih neke još deluju dok su druge odustale zbog nedostatka podrške i sada sarađuju sa Nemcima, te konačno ustaše, opaka grupa koja radi za Nemce i bog ti pomogao ako padneš u njihove ruke. Izašao sam iz svog skrovišta na što su se partizani iznenadili i skoro me upucali. Ali kada su videli moje letačko odelo shvatili su da sam prizemljeni pilot i dopustili mi da se pridružim njihovoj grupi. Pratili smo stazu do reke na kojoj se nalazio drveni čamac kojim smo prešli na drugu stranu.


    ... wrote:Ubrzo smo stigli do velikog seoskog imanja na kojem se nalazilo još partizana, na čelu sa doktorom u italijanskoj uniformi. Partizani su bili šarena grupa muškaraca i žena odevenih u raznovrsne uniforme, uključujući i nekoliko britanskih. Jedan meštanin, Nikola Butski, bio je u SAD-u u ranim 20-ima i govorio je engleski sa teškim američkim naglaskom, koristeći se svim kolokvijalizmima iz ranih gangsterskih filmova. Prenoćili smo na farmi.


    ... wrote:Ujutro je stiglo još partizana sa ranjenim muškarcem. Nabavili su konja i kola, smestili ranjenika u njih i krenuli smo dalje. Nisam mogao pratiti grupu stoga su i mene  smestili u kola sa ranjenim partizanom. Putovali smo ceo dan kako bi stigli do štale pretvorene u provizornu bolnicu sa dvadesetak ranjenih partizana i nekoliko žena u funkciji medicinskih sestara. Nisu imale nikakvih medicinskih zaliha kojima bi mogle ranjenike lečiti.


    ... wrote:Jedan od partizana me je tupom britvom obrijao u hladnoj vodi. Pitao sam se koliko je nemačkih grla njome prerezao. U svakom slučaju osećao sam se malo čistije.  Preko doktora me je pitao da li je istina da mi primamo platu, na šta sam mu potvrdno odgovorio. Na to mi je rekao da nije potrebno primati platu da bi se borio za svoju domovinu, već da je to čast. Osjećao sam se poniženo. 


    ... wrote:Putovali smo ceo dan a da nismo videli ni ljudi ni sela. Jedan me je partizan znakovima pitao želim li cigaretu. Klimnuo sam glavom na što je iz džepa izvukao stare novine i otrgnuo komad. Zatim je izvadio nekakvo suvo lišće, verojatno domaći duvan, zamotao cigaretu, polizao rub i pružio mi je. Bila je užasna. Ponovo smo spavali u šumi. Netko mi je dao nekoliko malih jabuka, koje su, uz mleko i supu, bile sve što sam te nedelje pojeo, a i partizani isto tako.


    ... wrote:U zoru smo krenuli dalje. Rano prije podne čuli smo zvuk motornog vozila pa smo u žurbi pobegli sa puta i sakrili se u žbunju. Na moje veliko iznenađenje bio je to džip sa dvojicom momaka u uniformama britanskog SAS-a (Special Air Service). Prošli su pored nas pre nego smo uspeli privući njihovu pažnju. Dva sata kasnije ponovo smo naišli na njih, dok su popravljali probušenu gumu. Bili su isto iznenađeni kao i mi. Partizani su me predali Britancima, srdačno se oprostili i otišli. Nakon što smo promenili točak krenuli smo dalje i nakon nekih 10 milja stigli u kamp britanske vojne misije pod komandom pukovnika Randolpha Churchilla, sina Winstona Churchilla.


    ... wrote:Pukovnik mi je rekao da imam sreće što sam stigao baš taj dan, budući da očekuju dolazak aviona, kojim će me, zajedno sa grupom ranjenika, prebaciti nazad.
    ...
    Po noći smo krenuli prema pisti. Bilo je toliko mračno da sam mogao videti uniformu no ne i lice čoveka pored sebe, budući da se radilo o crnom pilotu koji je poput mene bio oboren. Poručnik Green je bio te sreće da je uspeo iskočiti iz aviona i spustiti se među partizane. Iza ponoći čuli smo zvuk aviona i zapalili nekoliko signalnih baklji. Ruski DC-3 je sletio i iskrcao nekoliko Rusa i partizana. U blizini se nalazila i ruska misija. Ruskom pilotu se nije svidela pomisao da prevozi zapadnjačko osoblje i pristao je tak nakon prijetnji britanskog oficira. Avion je imao dva ogromna rezervoara goriva u trupu, uz uobičajene rezervoare u krilima. Pomislio sam kako bi jedan zapaljivi metak bio dovoljan da sve eksplodira poput bombe. Poleteli smo i nakon neuzbudljivog leta stigli u Napulj pre zore. Poručnika Greena su dočekali pripadnici američke vojske. Mene su predali RAF-ovim policajcima koji su me poveli u razgledavanje Napulja, budući da nisu znali šta bi sa mnom. Nakon neugodne vožnje u džipu rekao sam im da me vode u bolnicu, budući da me leđa počinju strašno boleti.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Sotir Wed Jan 22, 2020 11:16 pm

    AZ-5 wrote:ma kakvi, to je neki ww2 forum strani.
    Чудно, подаци су моји. 

    У Историји МААФ наводе 2000 евакуисаних од партизана и 350 од четника. Ја сам нашао да их је било и више. 

    Који је форум, баци линк.
    Anonymous
    Guest

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Guest Wed Jan 22, 2020 11:29 pm

    pa sad mozda si i ti to pisao WW2 revizionizam  - Page 37 1399639816 


    http://ww2f.com/threads/tito-and-yougoslavian-partisans.56425/page-7
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Sotir Wed Jan 22, 2020 11:40 pm

    WW2 revizionizam  - Page 37 819872012
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by паће Thu Jan 23, 2020 9:07 am

    Gargantua wrote:sotir zna ime i prezime svakog spašenog pilota, pitaj njega WW2 revizionizam  - Page 37 1399639816

    Обратно! Сви спашени пилоти су знали Сотирово име, то их је и спасло.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Sotir Thu Jan 23, 2020 10:04 am

    Fi-167 су користили у ЗНДХ зато што је могао да полети и слети на кратком одстојању, и да повуче тону терета. Постао је идеалан за достављање залиха опкољених гарнизонима (што баш и није била улога за коју је замишљен).

    Пилот који је оборен и чије је горе исповест је вероватно британски наредник Молд, који је летео на Мустангу. Немам његову изјаву, али има га по литератури.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by шумидер-модер Thu Jan 23, 2020 10:18 am

    Био је, мислим на Физелер, пре свега, 1 донацијаWW2 revizionizam  - Page 37 1233199462
    А што се пилота тиче, појма немам, јесте био Британац, нешто 213, вероватно ескадрила, бунио ме Мустанг...
    Иначе, то ми стајало негде па се сетих синоћ, тек онако да се помене..

    Успут: којим се беше авионом возио витез Францетић када се срушио и допао шака побуњеницима?


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by шумидер-модер Thu Jan 23, 2020 10:49 am

    WW2 revizionizam  - Page 37 EO6iULlX0AIepSX?format=png&name=900x900
    Банализација историје се наставља без икаквих проблема: обележавање годишњице ослобођења Аушвица у Јерусалиму, продуцирање модерних  WW2 revizionizam  - Page 37 3274312807 такозваних политичара у дневно-политичке потребе и промоције, даља монополизација Холокауста зарад потребе Израела да армира и изшалује потребне алибије за сопствене неподопштине као државе...
    Дешавања на самом терену, у Пољској, са све одлично и баш пригодно одабраним тренутком да се Русији од стране Пољске настави набијање на нос свега и свачега и да не помињем.
    Све у свему, у сваком погледу, свакога дана...


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Sotir Sat Jan 25, 2020 1:28 am

    AZ-5 wrote:ćaća, ili ako neko drugi zna, da li su tačni podaci koji navodno potiču od MAAF da je iz jugoslavije spaseno oko 2500 američkih i britanskih avijatičara, odnosno da su zapravo partizani spasli 4-5 puta više pilota nego četnici
    Само мала допуна, подаци по имену су показали да је иу Југославије евакуисано преко 10% више Американаца него што се наводи у документима, плус преко 200 Британаца. Укупно око 2900 авијатичара. 

    Што се тиче односа броја евакуисаних, од четника је евакуисано око 380, плус су око 150 поделили углавном са партизанима. Док су се држали у Србији, до краја августа, код четника је падало дупли мање него код партизана. После тога је код четника падао занемарљив број.

    Требало би догодине да изађе рад са прецизнији анализом бројки.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Sotir Sat Jan 25, 2020 1:35 am

    Иначе подаци о броју евакуисаних од четника су објављени код нас за време Тита још. Затим се за време од 90их игноришу, да би почео да расте наведени број у литератури. Врхунац је да је извештај од октобра који наводи 350 евакуисаних од четника и 700 од партизана, истумачен као да је евакуисано дупло више од четника. Било је ту још креативних тумачења. Пред бележником су сведочили Ник Лалић, који је написао цео извештај, и дао је тачне бројке, 343 авијатичара и 80 осталих, укупно 420. Онда сведочи Мусулин који је био ту на почетку само и каже да је видео извештај, наведе 420 авијатичара плус 80 осталих.
    Затим дође Самарџић, искомбинује њихова сведочења и добије преко 500 пилота. 
    Врло је занимљиво видети које све технике фалсификата користи Самарџић. Од потпуно простих, до врло вештих које је тешко провалити.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by шумидер-модер Sat Jan 25, 2020 10:57 pm

    Самарџић је са својим четниковањем прохујао са вихором, отприлике као Вук Драшковић, изгурана рехабилитација, признање четницима као антифашистима, наплаћен ангажман 90-их, тај рад, потрошено то, мање-више...
    Сада су у моди модерни млади повијесничари који партизанштину своде на совјетски, све више руски софтвер, англоамерички хардвер и партизане ту негде између, углавном како чекају да на руским тенковима уђу у Београд, деле квадрате и стрељају све, а понајвише српске грађане и остале интелектуалце...
    Додуше, углавном путинизације ради, попушта се по мало на плану 'наших' партизана, јер је опште познато да су 'њихови' од '41. не само сневали него и активно радили на разбијању Југославије.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Sotir Sat Jan 25, 2020 11:00 pm

    Не знам на које млађе мислиш, али главна екипа ревизиониста (са ИСИја) је ту негде слична берба као Самарџић.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by шумидер-модер Sat Jan 25, 2020 11:05 pm

    Наравно.
    Али је и њих и остале галопирајућа и метастазирајућа путинизација натерала да се не одрекну скроз партизана, приписујући све више и више заслуга Русима...
    Још ћемо се ми свега ту нагледати.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by шумидер-модер Wed Jan 29, 2020 1:17 pm

    На данашњи дан, 29. јануара 1918. године вођена је још једна новокомпонована Мајка Свих Битака, битка у којој је једва неких 500 Спартанаца Украјинаца, оних национално свесних, стратешки и још свакојако поразило више него десетоструко бројчано ндмоћне дивље совјетско бољшевичке хорде.
    Студенти, нешто Петљуриних чувених Сичевских стрелаца, нешто Слободних Козака...
    А било је и Пољака...
    Новооткривена Битка која није променила ама баш ништа, али се њено откриће зато савршено уклапа у оно што се очекује од данашње, модерне Украјине: доказ да је од самог почетка била на линији модерног евроунијског хистеричног и примитивног антикомунизма, борећи се за праве вредности, оне демократске наравно.

    Битка код Крута, Бій під Крутами, данас ваљда непостојеће железничке станице.
    Зарад њеног открића, вреди прећи преко свих неподопштина монструма познатог као Українська Народня Республіка, проглашеног за мајку модерне, данашње Украјине, преко петљуровских погрома уредно спровођених диљем лијепе Украјине.
    Прећи преко успешних потоњих каријера неких од истакнутих учесника, каријера које сежу све до пригодног ангажмана у, рецимо, 14. Waffen-Grenadier-Division der SS (galizische Nr. 1), пардон, 14а Гренадерська Дивізія СС (1а галицька), познате и као 14. SS-Freiwilligen Division 'Galizien' , опет пардон, 14а Добровільна Дивізія СС 'Галичина', преко каријера у ОУН током Другог светског рата...


    Группа войск по борьбе с контрреволюцией на Юге России је, тако, добила батине...

    А Украјина прилику да јој се сви досадашњи председници поклоне пред сјенима хероја, прилику да исподиже примерене споменике, испевају примерене родољубиве песме...


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Anonymous
    Guest

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Guest Wed Jan 29, 2020 9:42 pm

    Poslednja epizoda Generala. Prvi dan je Oluje, pogledati sam početak epizode, prvih pet minuta dijaloga dvojice srpskih oficira.

    Preporučujem da se pogleda i ostatak.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11562
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Ferenc Puskás Wed Jan 29, 2020 11:45 pm

    Sve su objasnili.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Guest Wed Jan 29, 2020 11:50 pm

    WW2 revizionizam  - Page 37 FGjODf8
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by шумидер-модер Thu Jan 30, 2020 8:35 am

    Аааааааааа, погледао почетак, од Генераловог разговора са младим часником, Партизанскији дијалог није на просторима Западнобалканије виђен од времена Неретве и Сутјеске....
    А четничкији од сцене са оном двојицом српских официра.
    Булајић је кева.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by шумидер-модер Fri Feb 14, 2020 11:13 pm

    75TH ANNIVERSARY OF THE MASS MURDER OF 100,000 GERMAN MEN, WOMEN AND CHILDREN

    WW2 revizionizam  - Page 37 Dresden


    I, da bi sve bilo u skladu, moderno, miroljubivo, tolerantno i da se nikada vise ne ponovi, sa sve drzanjem za ruke...

    WW2 revizionizam  - Page 37 Dresden02


    Izvinjenja za sada jos uvek nema... WW2 revizionizam  - Page 37 4135669698


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by паће Sat Feb 15, 2020 7:45 am

    Таман посла, онда би могли да се извињавају и за Београд једног дана.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Guest Wed Feb 19, 2020 6:40 pm

    danas videh da ide predlog u skupštinu:


    https://www.paragraf.rs/dnevne-vesti/310120/310120-vest14.html

    PREDLOG ZAKONA O MEMORIJALNOM CENTRU "STARO SAJMIŠTE" - Tekst propisa

    ...

    Član 2.

    Memorijalni centar "Staro sajmište" osniva se kao ustanova kulture - sa sedištem u Beogradu, u interesu obezbeđivanja organizacionih, kadrovskih i materijalnih pretpostavki za obavljanje poslova u oblasti muzeološke, i s njom povezane obrazovno-vaspitne i naučno istraživačke delatnosti, s ciljem negovanja sećanja na žrtve nacističkog koncentracionog logora na nekadašnjem Beogradskom sajmištu, Jevrejskog logora Zemun i Prihvatnog logora Zemun.

    Značenje pojmova

    Član 3.

    Pojedini, odnosno ključni pojmovi, u smislu ovog zakona, imaju sledeće značenje:

    1)         Genocid je bilo koje od dela učinjenih u nameri potpunog ili delimičnog uništenja jedne nacionalne, etničke, rasne ili verske grupe, kao što su: ubistvo članova grupe, nanošenje teških telesnih ili mentalnih povreda integriteta članovima grupe, namerno podvrgavanje grupe životnim uslovima koji treba da dovedu do njenog potpunog ili delimičnog uništenja, nametanje mera uperenih na sprečavanje rađanja u okviru grupe i prinudno premeštanje dece iz jedne grupe u drugu koje je kažnjivo kao izvršenje genocida, planiranje izvršenja genocida, neposredno i javno podsticanje na vršenje genocida, pokušaj genocida i saučesništvo u genocidu.
    2)         Genocid nad srpskim narodom je vršenje kažnjivih dela iz tačke 1) ovog stava, koje su izvršili Nezavisna Država Hrvatska, nacistička Nemačka i njeni saveznici i pomagači za vreme Drugog svetskog rata u periodu od 1941. do 1945. godine na prostoru okupirane Kraljevine Jugoslavije;
    3)         Holokaust (Šoa) predstavlja pokušaj uništenja evropskih Jevreja koji je, činjenjem kažnjivih dela iz tačke 1) ovog stava, izvršila nacistička Nemačka sa svojim saveznicima i pomagačima za vreme Drugog svetskog rata a koji je trebalo da se okonča potpunim uništenjem jevrejskog naroda i kulture;
    4)         Samudaripen je genocid nad romskim narodom koji je, činjenjem kažnjivih dela iz tačke 1) ovog stava, izvršila nacistička Nemačka sa svojim saveznicima i pomagačima za vreme Drugog svetskog rata;
    5)         Ratni zločini je povreda ratnog i humanitarnog prava.

    Svi pojmovi upotrebljeni u ovom zakonu izraženi u gramatičkom muškom rodu podrazumevaju prirodni muški i ženski rod lica na koje se odnose.

    ...

    Član 6.

    Memorijalni centar "Staro sajmište" ima organe utvrđene zakonom kojim se uređuje kultura, koji se osnivaju, obavljaju poslove, imenuju i razrešavaju saglasno tom zakonu, ako ovim zakonom nije drugačije uređeno.

    Direktor Memorijalnog centra "Staro sajmište" imenuje se na pet godina, uz pribaljanje mišljenja programskih saveta na program rada i viziju razvoja Memorijalnog centra "Staro sajmište".

    Upravni odbor Memorijalnog centra "Staro sajmište" ima sedam članova, koje imenuje i razrešava Vlada, i to:

    1)         dva člana - na predlog Saveza jevrejskih opština Srbije;
    2)         jednog člana - na predlog Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine;
    3)         dva člana - na predlog organa državne uprave nadležnog za poslove kulture;
    4)         dva člana, iz reda zaposlenih u toj ustanovi - na predlog direktora.


    ...

    IZ OBRAZLOŽENJA

    II. Razlozi za donošenje zakona

    Radi ispunjavanja dužnosti i trajnog pamćenja i spomena žrtava holokausta, genocida, okupatorskog terora i ratnih zločina, potrebno je doneti Zakon o Memorijalnom centru "Staro sajmište", koji će pre svega omogućiti da se ne zaborave istorijske činjenice o postojanju logora na teritoriji Grada Beotrada (gradske opštine Novi Beograd) na levoj obali Save, koji je obuhvatao područje nekadašnjs Bežanijske bare odnosno Beogradskog sajma nazvano Staro sajmište, na kojem je u Drugom svetskom ratu bio nacistički koncentracioni logor smrti za Jevreje, Srbe i Rome, u čijem istorijskom sećanju ovo mesto stradanja ima značenje uzvišene tragike.

    Stvaranje zakonskog okvira koji će obezbediti organizacione, kadrovske i materijalne pretpostavke za ostvarenje negovanja sećanja na žrtve nacističkog koncentracionog logora na nekadašnjem Beogradskom sajmištu, Jevrejskog logora Zemun i Prihvatnog logora Zemun, kao i poslova u oblasti upravljanja kulturnim nasleđem i njegovom prikupljanju, zaštiti i korišćenju radi obavljanja muzeološke, obrazovno-vaspitne i naučno istraživačke delatnosti, osnivanjem i definisanjem položaja Memorijalnog centra "Staro sajmište" kao ustanove kulture.

    Jasno definisanje delatnosti uključujući međunarodnu saradnju sa srodnim ustanovama, organa, unutrašnje organizacije, materijalnih pretpostavki odnosno stvari i sredstava za osnivanje i rad Memorijalnog centra "Staro sajmište".

    Definisanje prostora koji obuhvata Memorijalni centar "Staro sajmište".

    Prikupljanje podataka, obezbeđivanje podataka i druge građe za Memorijalni centar "Staro sajmište".

    Radi očuvanja trajne uspomene na žrtve fašističkog terora na stratištima logora Staro Sajmište u Drugom svetskom ratu, imajući u vidu tragično stradanje velikog broja ljudi, a posebno žena, dece i staraca, izražavajući najdublje poštovanje prema žrtvama, i potrebu da se oda počast stradalima, kao zalog za budućnost, osnivanjem Memorijalnog centra "Staro sajmište" čuvaćemo uspomenu na žrtve u prošlosti i podsećati da se stradanja ne smeju ponoviti, a donošenjem zakona obezbediti prikupljanje podataka, obrađivanje i obezbeđivanje tih podataka na jedinstveni način na jednom mestu.

    U toku analize razmatrano je nekoliko relevantnih mogućnosti:

    - status quo - ne donošenje Zakona o Memorijalnom centru "Staro sajmišteˮ,
    - donošenje novog zakona koji bi u potpunosti regulisao ovo pitanje.

    Prva opcija nije bila održiva iz razloga što nije moguće na drugi način regulisati niti rešiti probleme vezane za primenu pojedinih delova Zakona o kulturi, osim kroz njihovu izmenu i dopunu.

    Donošenjem zakona postiže se obezbeđivanje organizacione, kadrovske i materijalne pretpostavke za ostvarenje negovanja sećanja na žrtve nacističkog koncentracionog logora na nekadašnjem Beogradskom sajmištu, Jevrejskog logora Zemun i Prihvatnog logora Zemun, kao i poslova u oblasti upravljanja kulturnim nasleđem i njegovom prikupljanju, zaštiti i korišćenju radi obavljanja muzeološke, obrazovno-vaspitne i naučno istraživačke delatnosti, osnivanjem i definisanjem položaja Memorijalnog centra "Staro sajmište" kao ustanove kulture.

    ...

    Predviđena je eksprorpijacija nepokretnosti na prostoru kulturnog dobra "Staro sajmište" za potrebe ustanove kulture Memorijalni centar "Staro sajmište".


    Memorijalni centar "Staro sajmište", kada bude funckionisao u punom kapacitetu, imaće 32 zaposlena, uključujući direktora memorijalnog centra. organizaciona struktura Memorijalnog centra predviđa da ustanova ima sektore: Muzej "Jevrejski logor Zemun", Muzej "Prolazni logor Zemun", sektor posebnih unutrašeih jedinica i organizacionu jedinicu za obavljanje opštih poslova.
    ...
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Sotir Wed Feb 19, 2020 6:53 pm

    Коначно да су се сетили.
    На овоме је радио Кољанин колико знам.

    Само једно питање, 32 запослена, да ли је то много за овакав музеј?
    Односно колики ће уопште да буде овај музеј?
    Anonymous
    Guest

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Guest Wed Feb 19, 2020 7:44 pm

    Za naše uslove je mnogo, tj nije malo.

    Nemam pojma koji će tu biti "zahvat", a i ne znam koja "ekipa" stoji iza svega ovoga.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by шумидер-модер Wed Feb 19, 2020 11:08 pm

    *** wrote:Memorijalnog centra predviđa da ustanova ima sektore: Muzej "Jevrejski logor Zemun", Muzej "Prolazni logor Zemun"...
    Ова ООУРизација је кретенизам: Меморијални центар/Музеј би морао да буде један једини, посвећен свим жртвама.
    Логор није био ни српски, ни јеврејски ни цигански: био је немачки.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?

    WW2 revizionizam  - Page 37 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 1:52 pm