KinderLad wrote: Проблем је - за све бивше Ју државе - у томе да, на страну одвојени путеви којима су кренуле после распада, са све узроцима и последицама, прогутају жабу и признају да је партизански покрет, онакав какав је био - југословенска прича.
Dobro, evo, svi priznaju i prihvate. I?
И ода дође неки лик напуцан и стероидисан новокомпонованом пост деведесете историјом и напише:
Bungee jump wrote:Istina je negde na sredini, ne moze da se izbegne sovjetski uticaj. Partizanski pokret je odlicno funkcionisao u uslovima gerilskog ratovanja, izmedju ostalog zahvaljujuci sovjetskim obukama tridesetih godina. Takodje, frontovske borbe nije bilo moguce voditi bez delovanja Crvene armije, sto se posebno videlo u probijanju Sremskog fronta.
Баш бих волео да видим совјетску обуку за партизанско ратовање и то југословенских кадрова.
И то 30-их?
Где, у Липецку, поред Немаца?
Ако ишта, југословенска партизанштина је до коске аутохтона, и политички и војно: темо где су се усијане главе окренуле совјетском обрасцу догодила се Црна Гора и Херцеговина са све покушајима црвендаћења и страховитом штетом по саму антифашистичку ослободилачку борбу.
Све док паметне западнобалканске главице нису сконтале Историја СКП(б) штиво за читање, а не приручник за деловање у свакој прилици и свим околностима.
Баш као и кинеске: има негде онај Малроов опис Мао Це Тунга како му подсмешљиво додаје један совјетски приручник за партизанско ратовање уз, отприлике 'ево шта смо требали да радимо да бисмо данас сви били мртви...'
А у пробијању Сремског фронта Совјети су учествовали са подршком нешто тешког наоружања и средстава: месо је дала Југославија, али је од свега тога много, много значајнија чињеница да је Југославија тог тренутка држала по дужини трећи савезнички фронт у Европи.
И што је за њу пробој Сремског фронта био много значајније питање него за Совјете којима је тај фрон био неважно лево крило које би се само повукло у тренутку када су они савладали немачку офанзиву између Будимпеште и Балатона и кренули ка Бечу: Југославија је, себе ради, морала на запад и то што пре.
KinderLad wrote: Sotir wrote:Пре да није било Англоамериканаца. Они су почели масовну помоћ крајем 1943. са којом су партизани могли да се прошире и на Србију.
Ако погледаш догађаје из лета 1944, партизани су успели да сломе четничке снаге у Србији половином септембра, иако су се они ослањали на немачку помоћ. И да су ушли Совјети, Немци би се дуже повлачили али би исход грађанског рата био исти.
Nisam mislio na konkretnu vojnu pomoc, nego na to da se znalo kako ce teci operacije. Da su Sovjeti isli direktno na Berlin ili da se nisu spustali juzno od Budimpeste nema nikakave garancije kako bi se stvari odigravale. Mojih 2 centa je da bi se konsolidovale nekakve antikomunisticke oruzane snage u Srbiji. Nisam rekao da bi one pobedile, mind.
Или будалаштину о консолидацији антикомунистичких снага: којих бре то?
СДК, оно мало разбуцаних ЈВуО, у коалицији са НДХ?
И то против орне и опаке партизанштине која је тада бројала цирка 600,000 људи и била потпомагана од стране свих Савезника?
Како се то не би знало како ће тећи операције?
Нјихов ток би био доведен у питање генијалним стратешким поступцима ђенерала Драже и оног како се беше звао Мушицког?
Уз политичку координацију Недића?
Јеботе, јеботе...
На страну што се Совјети нису спуштали испод југословенско-мађарске границе будући да је јужније фронт према Немачкој држала једна поуздана и одговорна савезничка армија.
Погоди која?
Ако јеси, подсети се да су Совјети у Југославију ушли и изашли на основу писменог споразума којим се прописивало да ће да уђу и бораве само толико колико налажу војне потребе.
А свиђало се то некоме или не, са или без помоћи свих Савезника, НОВ и ПОЈ су 1945. држали све карте у рукама и били потенцијални итекако респективан противник сваком евентуалном подухвату којим би неко са стране покушао да се умеша.
По грчком сценарију на пример.
И - то су сви знали и с тим рачунали.
Од Немаца до Англоамериканаца, па и Совјета.