by Zuper Mon Oct 23, 2017 2:38 pm
Najvecu sumnju na njegovo hapsenje baca da je tako lako pao kada se zna sta je on bio:
Мустафа Голубић (1891.-1941.) рођен је у Стоцу од оца Мухамеда и мајке Нуре која га је наџивјела и умрла 1953. у 102. години. У Сарајеву је завршио пет разреда гимназије, а након стипендије владе Краљевине СХС студирао је право у Женеви и Тулузу.
Био је припадник „Младе Босне“, која је била дио организације „Црна рука“ којој је на челу био пуковник Драгутин Димитријевић Апис.
Као српски војник учествовао је у Првом балканском рату, добио је орден „Милоша Обилића“ за храброст. Из Русије је 1915. довео 1.000 добровољаца уочи бугарског напада. Након повлачења преко Албаније отпутовао је у Француску. Члан КПЈ постао је 1922. у Бечу.
У Москви је завршио школовање за врхунског шпијуна, добио високу позицију у Четвртом одјелу ГПУ (“Государственноyе Политицхескоyе Управление”). Четврти одјел био је задужен за ликвидирање свих комунистичких политичких кадрова који нису били по вољи Коминтерне, а посебно Стаљина. За координатора те организације у Београду лично је Стаљин поставио Мустафу Голубића. Организација је носила име „Црвени оркестар“ .
До 1931. живио је у Берлину. У исто вријеме боравио је у Паризу, Москви и Прагу. Званично, у Паризу је по налогу “Црвене помоћи” набављао фалсифициране пасоше за комунисте. Као специјални повјереник Коминтерне долази у Београд у априлу 1941., за вријеме трајања априлског рата, да изврши консолидирање у редовима КПЈ, а затим да се упути за Грчку и утврди одговорност замјеника генералног секретара тамошње комунистичке партије.
Мустафа Голубић ухапшен је 7. јуна 1941. године. Гестаповци су довели чувеног мајора Ханса Хелма да га исљеђује. Голубић није одао ниједног обавјештајца из “Црвеног оркестра”, иако је био подвргнут страшном мучењу. Хисторичар Миодраг Јанковић је утврдио да је једном цимеру из ћелије пред смрт повјерио како зна да га је Гестапоу пријавио Јосип Броз. Голубића су 11. јуна 1941. године изнијели из затвора, након што су му исљедници практично сломили све кости у тијелу. Стријељан је у Пионирском парку, једва сједећи у столици.
Војници СМЕРШ-обавјештајне службе Трећег украјинског фронта су пронашли и ексхумирали посмртне остатке Мустафе Голубића. Аутопсију је извршио др. Војислав Стојановић. Том приликом је потврђено да су му скоро све кости биле поломљене. Посмртни остаци Мустафе Голубића су сахрањени у Москви уз највеће војне почасти у Алеји руских великана. Године 1944. проглашен је народним херојем Совјетског савеза.
Last edited by Zuper on Mon Oct 23, 2017 2:48 pm; edited 2 times in total