Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Grejanje

    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Grejanje Empty Grejanje

    Post by ontheotherhand Tue Oct 03, 2017 3:26 pm

    Na šta se grejete?

    Jel ima neko iskustva (ili zna nekog) sa korišćenjem briketa i peleta? Kolika je razlika u odnosu na drva?
    Anonymous
    Guest

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by Guest Tue Oct 03, 2017 3:44 pm

    Moj stric zadnjih par godina koristi brikete (prizemna kuća od oko 80m2, peć je u hodniku u centru kuće, ima 2-3 povezana radijatora), do tad je koristio drva, znam da je zadovoljan promenom ali ne znam detalje.


    Moja majka kuću od 60m2 zadnje dve godine greje na klimu (12ica, inverter), uz dogrevanje kupatila grejalicom i moje sobe uljnim radijatorom. Cena je 10-16k mesečno struje, zavisi kako kog meseca (decembar-mart), daleko najekonomičnije rešenje. Pre smo koristili ili Vailant kotao na struju od 9kw koji nije bio ispod 18k mesečno u sezoni, pa do 30k, zavisno od hladnoće, a pre toga 4 tone Banovići uglja + par metara drva plus cela jebada oko loženja. Tako da se klima pokazala sasvim efikasnim rešenjem. Pre toga sam renovirao izolaciju na ploči (ispod krova) i sa jedne strane kuće.

    Ja se u stanu (42m2) grejem na 2 kaljeve peći sa električnim grejačima (bez termostata, 1,2,3 pa čekaš da ugreje), generalno su računi 5-6,5k za struju s tim da su me u januaru opljačkali (kao i mnoge) pa je stiglo 11k. Kaljeve peći ubijaju sa zadržavanjem toplote. S obzirom da je to mala zgrada sa 4 stana i da samo imam stan ispod da "dogreva" a gore i sa strane je vazduh, to je ok cena.
    Anonymous
    Guest

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by Guest Tue Oct 03, 2017 3:48 pm

    na gas koji stize u zgradu pa se deli po povrsini stanova jer je zgrada malo starija i nema saglasnosti stanara da se za svaki stan ubace oni meraci. oktobar mesec je u tom slucaju divan jer vecina ne zeli da se ukljuci grejanje dok temperatura ne ode u minus. radije sede i smrzavaju se, jer se grejanje placa.

    briketi su inace malo jeftiniji, ali daju i manje snage, svasta se tu mesa, prasincina kojekakva i sl. ja bih se kod nas ipak drzo drveta.
    Anonymous
    Guest

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by Guest Tue Oct 03, 2017 3:53 pm

    kuća, stan, raspored, položaj, gradnja.... pola troškova zavisi od konteksta.
    Anonymous
    Guest

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by Guest Tue Oct 03, 2017 3:57 pm

    to svakako, 5-10% ode samo na prozorske povrsine i kvalitet samih prozora vrata od terasa i sl.
    Anonymous
    Guest

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by Guest Tue Oct 03, 2017 4:00 pm

    Kod mene npr klima nije dolazila u obzir dok nisam uzeo nova ulazna alu vrata i obnovio izolaciju iznad gornje ploče, tako je postavljena da duva kroz sredinu dnevne sobe u hodnik i da se širi ka spavaćoj, kupatilu... a hladan i loše izolovan zid/ploča bi "posrkali" svu toplotu što ona može da da.
    паће

    Posts : 40020
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by паће Tue Oct 03, 2017 4:01 pm

    Е, нема шта нисмо терали. Прво да кажем да смо ово сами зидали потпуно свесни да ћемо морати и да га грејемо, па је у старту била добро изолована (сипорекс од 30цм плус 5-9цм малтера, јер је зидар био често трезан, бетонске греде свуд изоловане комби плочама од 5цм и споља и изнутра, прозори Јеловица берба 1986, подно грејање). Ложили смо струју, угаљ, гас, струју, дрва, угаљ (свако по две-три године) и сад на крају дрва и угљене брикете.

    Најбоље смо били задовољни гасом, али по ценама из 1998, сад већ не знам колико би било. Згодно је што га само укључиш и оставиш, све ради само. Једино је зајебано кад нестане плина, под има запремину од 3-4 кубна метра, па на ту масу треба доста времена да то и приметиш, а онда иди у подрум па пали. Код струје је још лакше, ал' је зајебано што треба да га тинцаш са скупом/јефтином, па ако не утрефиш колико треба да угрејеш за сутра, предвече уме да фали тај један степен. Или да платиш 28000 струју за тај месец и грејеш се кад хоћеш.

    Мало је без везе поредити једно с другим јер се сваких пар година нешто промени - нпр продувавало је испод улазних врата док то нисмо решили, одлазила је топлота на таван јер је остављена рупчага за будуће степениште за будуће поткровље; онда врата на поткровљу нису више могла да се затворе па је туда удувавала кошава; онда смо једне године укључили подно и горе а иначе не, па онда оџак није био како ваља па смо и то постепено сређивали тако да стварно нема ту неке зглавне статистике. Ал' ајде да кажемо да тих брикета оде два џакчета (од 12кг) дневно, плус оно дрва колико му треба да се распали.

    Приде, бар до пола новембра и од почетка марта грејемо на климу (обичну од 12). Мало зебу ноге, ал' не нарочито (подно нас размазило), вунене чарапе то решавају безболно.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by Guest Tue Oct 03, 2017 4:06 pm

    meni recimo oko metar patosa u sobama ovako visi spolja, ja mislio ispod tih dasaka stavljena neka izolacija kad ono kurac, a zbog toga je bilo hladnije stepen dva pod ful grejanjem. 

    Grejanje Zgrad10
    Anonymous
    Guest

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by Guest Tue Oct 03, 2017 4:09 pm

    Ko je na forumu nedavno pricao da je radio pec na pelete...

    A da, disident
    паће

    Posts : 40020
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by паће Tue Oct 03, 2017 4:10 pm

    Ди си, денте?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by Guest Tue Oct 03, 2017 4:10 pm

    peleti su bolji od briketa koliko znam jer imaju manje prasine i pepela, ali su skuplji.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by kondo Tue Oct 03, 2017 4:34 pm

    pelet je sumanuto poskupeo, ljudi kukaju


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by Guest Tue Oct 03, 2017 4:44 pm

    Kondo wrote:pelet je sumanuto poskupeo, ljudi kukaju

    U Sarajevu sa avgustovskih 250-300 otišlo na 500 km ovih dana.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by kondo Tue Oct 03, 2017 6:57 pm

    ja se od 1999 grejem na drva i briket u centralnom delu stana sem spavace sobe u kojoj je TA pec a od ovog leta i inverter devetka pa cemo to tek videti.
    nikada necu razumeti ljude koji tvrde da su briketi bolji ili jednako dobri kao drvo. suvo drvo je zakon, i to hrast, cer i slicno, bukvu ne ljubim, brzo gori. da moja zena ima usavrsenu tehniku za potpalu (a to radi sa par briketa i jednom a la hepo kockom), mi briket nikada u kuci ne bi imali. kaljeva pec koja nam zagreva 3 centralne prostorije u stanu (dogrevanje je potrebno samo za stalne, dnevne minuse jace od minus 5 recimo) trosi 3m2 po grejnoj sezoni, znaci oko 100e za najmanje 5 meseci plus nesto briketa za potpalu.
    ne racunajuci januarsku pljacku, mi smo za gajbu od 90m2 trosili tih 20-tak evra za drva, oko 40e za struju i nesto malo za brikete, nemam predstavu ali ne vise od 10e. znaci oko 70e od novembra do aprila. ne znam koliko je grejanje kroz infostan za ovu kvadraturu (upisano je 80) ali sama cinjenica da nije manje od toga i da je preko cele godine je dovoljno. moja zena voli da se drka oko lozenja, volim i ja kada sam kuci, 1-2x preko zime platimo drugara da nam iznese drva na terasu za par meseci i to je to. ne postoji osecaj koji moze da prejebe kada na ludackom minusu napolju zagrlis uzarenu kaljevu pec, uz sav miris drveta. jbga ne znam da li je to ekoloski genocid ali i da jeste, strava je.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by kondo Tue Oct 03, 2017 7:24 pm

    zaboravio sam u priceless momente da dodam to nenormalno usrecivanje kucnih ljubimaca ovakvim aranzmanom grejanja. TA pec za nocno grejanje stomaka a kaljeva pec za celodnevno zabadanje face u uzarene kaljeve.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    disident

    Posts : 15008
    Join date : 2016-03-28

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by disident Tue Oct 03, 2017 7:36 pm

    Jeste, mi smo sad ugradili pec na pelet u nasu skromnu kucicu (msm oko 120 kv na dva sprata), i za sada sam prezadovoljan. U odnosu na drva je mnogo toplije, konstatnije, ne mora da se jebem pa slazem debla, testerisem, pa cepam, pa slazem, pa potpala, pa lozenje stalno itd. Pitacu sutra moje za tacne brojke, al msm da da je pec sa sa skalamerijom ispala oko 180ljada(ili 180) majstor je uzeo 500 evra za ruke(lep popust, bivsi caletov vojnik) a to sam ja platio. Pelet 3 tone i 150 kg sa prevozom je ispalo 78 hiljada


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    disident

    Posts : 15008
    Join date : 2016-03-28

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by disident Tue Oct 03, 2017 7:38 pm

    Elem, laicki mislim da su drva los izbor za nekog sa vecom kvadraturom, gledano po nasem i iskustvu komsija. Uvek se dogreva il je prohladno, drvima treba i vremena za neku vecu temperaturu da ne pominjem nocna lozenja itd. Testerisanje i cepanje bonus.


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by Mr.Pink Tue Oct 03, 2017 7:45 pm

    ja imam u kući u bg neku peć na mazut, stoji mi u podrumu. odmah do one na struju, koja je sada aktivna. razmišljam se da novi gorionik na nju ugradim i to za pelet i brikete. cenim da je to trošak od oko 300 eur. ali tek od sledece sezone. moram pre toga da sredim izolaciju i sredim stolariju.

    skupa  je struja. preskupa.


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Anonymous
    Guest

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by Guest Tue Oct 03, 2017 7:53 pm

    Ja sam kuću 10ak godina grejao na ugalj plus drva za potpalu. 

    4 tone banovića je sa oko 56-60k dinara (14-15 po toni), plus 2-3 metra drva to je 10k, to je sve 70k. Plus struje 2-3k mesečno na 4-5 meseci to je oko 80k


    Ja sam uporedivo s cenom prolazio sa Vailantovim kotlom na struju od 9kw (isti sistem, isti radijatori, ista količina vode), sad prolazim osetno jeftinije sa klimom. 

    Tu dolazi jebada oko loženja (što je donekle stvar sistema, kako je raspoređen, na stranu što moja majka živi sama i nije joj zgodno da loži) plus dim, i prateći troškovi.

    Moje je iskustvo da je - na kuću od 60m2 - struja ok izbor, ako je izolacija sređena.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by Mr.Pink Tue Oct 03, 2017 7:58 pm

    kako klima na minusu greje?


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    kapetanm

    Posts : 5797
    Join date : 2012-02-10

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by kapetanm Tue Oct 03, 2017 8:00 pm

    Do sad sam probao sve osim cepanja atoma. Moja kuca uma dosta staklenih povrsina i uprkos dobroj izolaciji tesko je zagrejati. Na kraju, vratio sam se ta pecima kao najekonomicnijem sistemu
    Anonymous
    Guest

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by Guest Tue Oct 03, 2017 8:07 pm

    Mr.Pink wrote:kako klima na minusu greje?

    Mideina 12ica sa inverterom.

    Mučila se malo u januaru, kad je bilo -15 - -20, držana je stalno na 28 stepeni i mogla je da ugreje veći deo kuće do negde 19-20 stepeni. Kupatilo je dogrevano na grejalicu za tuširanje, spavaća soba je dogrevana na uljni radijator. Klima nije isključivana uopšte, to je po preporuci prodavca (koji ju je i ugradio), dakle isti režim rada. Kad je to malo popustilo, obično je stajala na 24 a postizala je efektivno 20-21.

    Taj januarski račun je bio 16k, nije bilo problema. Nije da je bilo baš toplo, bilo bi hladno za malo dete u kući ali ok, to je specifična situacija.

    Na sve do -10 -15 radi sasvim OK i završava posao. U decembru i februaru su računi bili oko 10k, ali to je cela struja, ne samo klima.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by Mr.Pink Tue Oct 03, 2017 8:08 pm

    pa to je sumanut račun za 60 kvm. meni toliko dođe sa etažnim na struju, a imam 100 kvm.


    Last edited by Mr.Pink on Tue Oct 03, 2017 8:09 pm; edited 1 time in total


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    паће

    Posts : 40020
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by паће Tue Oct 03, 2017 8:09 pm

    Mr.Pink wrote:kako klima na minusu greje?

    Обична солидно, до -4 напољу. Онда почиње да се леди са спољне стране па ћеш или да је палиш у рикверц сваки час да одледиш, или да уградиш неки грејач за одмрзавање (у тамоу скупље климе то имају, она моја од 5000$ није имала па ти види), или да је оставиш да се одмори до пролећа.

    Ове са инвертором имају неку цаку, чини ми се софтверску, неко је ту зимус објашњавао али ко зна где је то кад нисмо имали ову тему.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by Mr.Pink Tue Oct 03, 2017 8:11 pm

    imam neku staru samsung klimu iz '95, platio sam je 1000 DM. nikada mi nije palo na pamet da grejem sa njom. ne znam da li ima inverter. čisto me zanimalo kako to ide danas. računica mi se ne sviđa.


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk

    Grejanje Empty Re: Grejanje

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 9:02 am