Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Twin Peaks - There and Back Again

    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by uskok i ajduk Mon Sep 11, 2017 1:00 pm

    Докторова ћерка није његова, хотелијер Хорн јој је биолошки отац. То се крије.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    boomer crook

    Posts : 36925
    Join date : 2014-10-27

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by boomer crook Mon Sep 11, 2017 1:06 pm

    tvin piks nije savrseno mesto vec carobno. svet u kojem postoji vindom erl ili bob ili jednooki dzek nije savrsen.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by uskok i ajduk Mon Sep 11, 2017 1:16 pm

    Савршен у смислу духовних слобода. Једна жена са тотемом/кладом игра улогу "свештенице" Твин Пикса. Обична клада, обична жена, нема нигде зидане цркве од 500 квадрата. Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 4101625831 Шериф, Индијанац и Купер су продуховљени органи реда, три различита приступа животу и истрагама, а савршено сарађују.  Савршен = ту свако може изградити сопствени духовни систем, без да буде осуђен од средине.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    boomer crook

    Posts : 36925
    Join date : 2014-10-27

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by boomer crook Mon Sep 11, 2017 1:18 pm

    na primer duhovni sistem demonskog seksualnog predatora.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by uskok i ajduk Mon Sep 11, 2017 1:40 pm

    .... на пример, Албертов велеградски цинизам, због којег добија песницу од шерифа, на крају друге сезоне се оплемењује новом духовношћу, а њих двојица се загрле при следећем сусрету.  Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 4101625831 (то ми је једна од лепших сцена)


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81470
    Join date : 2012-06-10

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by Erős Pista Mon Sep 11, 2017 2:08 pm

    uskok i ajduk wrote:Вилијаме, гле овако. Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 4101625831 Линч нема одговор на кризу породице (немам га ни ја) и то си лепо приметио, али то је потпуно друга раван приче. О етичком капитализму даје врло јасне одговоре, на много места. О сексуалности такође. О духовности исто. ТвинПикс јесте, у неку руку савршен поредак, али у погледу породичних односа они су далеко од савршених. Код Лоре Палмер је само случај екстремног облика злостављања, али ниједна породица у ТвинПиксу нема хармоничне односе, нити их је икада имала. (тако да Купер нема шта да враћа "у поредак") Купер је неко ко трага за одговорима, не нуди универзална решења за социјалне односе.


    Ma ne nudi Linč nikakve "odgovore", nije ti Tvin Piks program DJB-a. Evo i sam u poslednjoj rečenici kažeš "Kuper ne nudi univerzalna rešenja za socijalne odnose", pa ne nudi ni Linč, pobobu. Kakav je to uopšte pristup jednom umetničkom delu?

    Ne znam o kakvoj "krizi porodice" govoriš - Linč nam ne prikazuje "krizu porodice", nego naličje patrijarhata - ugledni lokalni biznismen siluje sopstvenu ćerku, "najvoljeniju devojku u Tvin Piksu". To je naličje patrijarhlane porodice. Ti si u više navrata opisivao Tvin Piks kao "savršeno mesto", da savršeno, samo što su u njemu devojčice žrtve seksualnog nasilja i zapravo pola grada spava s njima. "Porodični odnosi nisu harmonični" - understatement of the year.

    Nisam ja rekao da Kuper nudi univerzalne odgovore, nego da žanr kojem Tvin Piks prividno pripada - detektivski žanr - ima svoja pravila. Ta pravila sam ti rekao - imaš jedno idilično malo mesto (Oksford, Midsamer), onda se desi zločin koji narušava tu idilu, onda dođe detektiv (Mors, Barnabi) i rešivši zločin, vraća stvari u normalu, potvrđuje racionalnost poretka - to je jedan u suštini konzervativni žanr. Linč je ljude uvukao u seriju obećavši im to ("Ko je ubio Loru Palmer?"), a onda im je dao nešto sasvim drugo, odnosno taj model je izvrnuo naglavačke - što dublje idemo sve je manje racionalnosti u poretku, sve manje nade da će stvari doći na svoje mesto. Konačno, u ovom finalu postaje jasno da više nema nikakvog mesta na koje bi se vratile. Motive kojima se ti oduševljavaš - mali biznisi, "idealna devojka" Eni Blekbrn, itd, itd - Linč koristi samo da bi ih razvalio. Jel hoćete da se Kuper zaljubi u jednu idealnu devojku? Hoćemo! E pa, žalim slučaj, ali ona je mrtva, a pitanje je i da li je ikad postojala. Hoćete sigurnost i provincijsku idilu malog američkog grada? Hoćemo! E pa nema, taj grad ste samo sanjali. Hoćete Normin dajner sa orgnaskim pitama? Hoćemo! E pa nema, ima samo Judy's u kome nasilni muškarci maltretiraju žene.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by uskok i ajduk Mon Sep 11, 2017 2:38 pm

    Хоћете да Алберт Вилијам понуди нешто осим цинизма? Хоћемо! Нема. 

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Images?q=tbn:ANd9GcQpxZX8_WivX4E32LCsCCVazL-Ol-8g7Yq7oZMPbEqAtEfJF8vUlA


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81470
    Join date : 2012-06-10

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by Erős Pista Mon Sep 11, 2017 2:46 pm

    Ma o čemu ti pričaš?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81470
    Join date : 2012-06-10

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by Erős Pista Mon Sep 11, 2017 2:55 pm

    Hoću da kažem, niti sam ja ciničan, niti je Linč ciničan. On iskreno voli svoje likove i stao mu je do njih. Ja ne razumem, jel ti ne umeš da čitaš, ili prosto lupaš šta ti padne na pamet?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by uskok i ajduk Mon Sep 11, 2017 3:09 pm

    William Murderface wrote:

    Motive kojima se ti oduševljavaš - mali biznisi, "idealna devojka" Eni Blekbrn, itd, itd - Linč koristi samo da bi ih razvalio. Jel hoćete da se Kuper zaljubi u jednu idealnu devojku? Hoćemo! E pa, žalim slučaj, ali ona je mrtva, a pitanje je i da li je ikad postojala. Hoćete sigurnost i provincijsku idilu malog američkog grada? Hoćemo! E pa nema, taj grad ste samo sanjali. Hoćete Normin dajner sa orgnaskim pitama? Hoćemo! E pa nema, ima samo Judy's u kome nasilni muškarci maltretiraju žene.

    Болдовао сам моменат где сопствени цинизам приписујеш Дејвиду Линчу. Ти си тај који жели да деконструише ТвинПикс, а Линч само сугерише да је то тешко достижан град-идеал. (односно, да постоје тренуци у времену и простору када нешто од тих идеала постаје стварност) Како изгледа ТВОЈ ТвинПикс, да ли си уопште у стању да га опишеш? Немаш га, само се бавиш ругањем и циничним деконструкцијама (невезано за серије) , никада ниси направио ниједну духовну конструкцију, макар била "смешна, дечија или наказна" попут мојих змајева.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81470
    Join date : 2012-06-10

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by Erős Pista Mon Sep 11, 2017 3:15 pm

    Nisu nakazni "zmajevi", nakazno je veličanje zločinca kao što je Šešelj.

    Linč nam pokazuje, i to je na ovom topiku ostap više puta napisao - da nema povratka kući, odnosno da nema povratka u fantaziju ušuškane prošlosti. To nije cinizam.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by Nino Quincampoix Mon Sep 11, 2017 3:21 pm

    Twin Peaks = Pljevlja.

    U Pljevljima ima nešto muslimana, sve ostalo isto.
    паће

    Posts : 40137
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by паће Mon Sep 11, 2017 3:58 pm

    uskok i ajduk wrote:
    William Murderface wrote:

    Болдовао сам моменат где сопствени цинизам приписујеш Дејвиду Линчу. Ти си тај који жели да деконструише ТвинПикс, а Линч само сугерише да је то тешко достижан град-идеал. (односно, да постоје тренуци у времену и простору када нешто од тих идеала постаје стварност)

    Тај тренутак је трајао док је Лора Палмер била жива, а? Пази, бар двоје је хтело да убије Купера јер је све отишло у курац кад је он дошао (Жан Реноу и Џози Пекард), а дотле им је било све лепо. То "све лепо" подразумева да су се све те кварне радње одигравале унутар те лажне идиле, ама није имао ко да таласа, лешеви су остајали са канадске стране, или нестајали у језеру. У пилани су се уредно водиле двоструке књиге; Лиленд је кресао ћерку; Хорн је држао куплерај са све подводачем у својој робној кући; Лио Џонсон је уредно млатио жену; Велики Ед и Норма су се кресали само кришом; братија је уредно распачавала дрогу у траншама од по 10К$. Све скупа, идила у 15:00, и онда дошао Купер и као случајно сва говна испливала.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by uskok i ajduk Mon Sep 11, 2017 4:07 pm

    @Вилијам
    А што не одговориш, која је твоја фантазија "ушушкане" будућности? Чак и ординарна сејлор фантазира о некаквој Приштини/Тирани граду снова. Како је конципиран твој град-држава снова? Лако је пљувати са позиција јаловог циника који нема никакве упоришне тачке,  Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 2304934895 па се ругати у стилу: хахаха ускоку се свиђа Блекбурнова а она не постоји хахаха , мали бизниси, они не постоје хахаха....


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81470
    Join date : 2012-06-10

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by Erős Pista Mon Sep 11, 2017 4:09 pm

    Evo, uskoče, pitanje za tebe - zašto Linč nije završio seriju na sredini sedamnaeste epizode, dakle nakon obračuna sa BOB-om? Mogla je lepo ekipa da proslavi pobedu u Norminom dajneru, uz organsku pitu, čiča-miča i gotova priča.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81470
    Join date : 2012-06-10

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by Erős Pista Mon Sep 11, 2017 4:18 pm

    uskok i ajduk wrote:@Вилијам
    А што не одговориш, која је твоја фантазија "ушушкане" будућности? Чак и ординарна сејлор фантазира о некаквој Приштини/Тирани граду снова. Како је конципиран твој град-држава снова? Лако је пљувати са позиција јаловог циника који нема никакве упоришне тачке,  Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 2304934895 па се ругати у стилу: хахаха ускоку се свиђа Блекбурнова а она не постоји хахаха , мали бизниси, они не постоје хахаха....

    Ma bre, ne govorimo o tvojim ili mojim fantazijama, nego o seriji.

    Inače, ovo što ti radiš je bukvalno silovanje filmskog tekst sopstvenim utopijskim nacrtima. Pusti ga da prodiše i da progovori svojim glasom - što je inače dobar savet i za izgradnju gradova-država u kojima, gle čuda, nećeš živeti sam, nego sa drugim ljudima (između ostalih i sa "ciničnim" Vlijmamom, "odinarnom" sejlor i ostalim "duhovnim ljotićevcima"), koji imaju svoje glasove, percepcije, ideale, fantazije i želje.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by uskok i ajduk Mon Sep 11, 2017 4:19 pm

    William Murderface wrote:Evo, uskoče, pitanje za tebe - zašto Linč nije završio seriju na sredini sedamnaeste epizode, dakle nakon obračuna sa BOB-om? Mogla je lepo ekipa da proslavi pobedu u Norminom dajneru, uz organsku pitu, čiča-miča i gotova priča.
    Зато што су кризе (духовне и материјалне) перманентна ствар. Криза најчешће не значи и потпун распад. У ТвинПикс грађевини постоје рупе (неке су исконске попут демона) али темељи су му чврсти. Темељ Америке је бизнис, без њега не би постојала (сутра би се распала).


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81470
    Join date : 2012-06-10

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by Erős Pista Mon Sep 11, 2017 4:22 pm

    Pa gledali smo krizu tri sezone, zašto na kraju nismo videli povratak "čvrstim temeljima"?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    No Country

    Posts : 11112
    Join date : 2015-05-16

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by No Country Mon Sep 11, 2017 4:32 pm

    Све си у праву, Вилијаме, осим једне ствари: јако битан део Линчовог поступка је да подстакне, испровоцира "надоградњу" од врсте какву овде демонстрира Ускок. Пун је бре интернет оваквих и још много небулознијих теорија. То и јесте оно што мене нервира: све док се разобличава "амерички сан" и поиграва са жанровима, све је океј, надреални моменти су вазда добродошли... е, али онда се у одређеном моменту пређе граница, и крене један социолошки експеримент, који је такође врло знаковит и забаван, но напушта оквире ТВ екрана, излази из естетског.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    паће

    Posts : 40137
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by паће Mon Sep 11, 2017 4:51 pm

    No Country wrote:...надреални моменти су вазда добродошли... е, али онда се у одређеном моменту пређе граница, и крене један социолошки експеримент, који је такође врло знаковит и забаван, но напушта оквире ТВ екрана, излази из естетског.

    ...и прелази у зајебанцију још вишег реда, где нестаје рампа и гледалац је увучен. Не у саму радњу, она је негде тамо, него у игру задату тим друштвеним опитом. Где је граница режије?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    No Country

    Posts : 11112
    Join date : 2015-05-16

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by No Country Mon Sep 11, 2017 4:56 pm

    Па да, ја сам традиционалиста. Рампа, јасна подела улога: уметник, дело, публика. Из сличног разлога мрзим и ријалити. Но Линч јесте велики мајстор... тога нечег.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by uskok i ajduk Mon Sep 11, 2017 5:24 pm

    William Murderface wrote:
    uskok i ajduk wrote:@Вилијам
    А што не одговориш, која је твоја фантазија "ушушкане" будућности? Чак и ординарна сејлор фантазира о некаквој Приштини/Тирани граду снова. Како је конципиран твој град-држава снова? Лако је пљувати са позиција јаловог циника који нема никакве упоришне тачке,  Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 2304934895 па се ругати у стилу: хахаха ускоку се свиђа Блекбурнова а она не постоји хахаха , мали бизниси, они не постоје хахаха....

    Ma bre, ne govorimo o tvojim ili mojim fantazijama, nego o seriji.

    Inače, ovo što ti radiš je bukvalno silovanje filmskog tekst sopstvenim utopijskim nacrtima. Pusti ga da prodiše i da progovori svojim glasom - što je inače dobar savet i za izgradnju gradova-država u kojima, gle čuda, nećeš živeti sam, nego sa drugim ljudima (između ostalih i sa "ciničnim" Vlijmamom, "odinarnom" sejlor i ostalim "duhovnim ljotićevcima"), koji imaju svoje glasove, percepcije, ideale, fantazije i želje.

    Ево да преформулишем питање: са којих позиција критикујеш неолиберални поредак? Сутра, када би неком магичном палицом укинули неолиберални капитализам, заменило би га ____ шта? Форумишем са тобом, ево још мало ће бити три године, нисам уочио ниједну једину твоју упоришну тачку. Нешто што би застао да браниш, нека слика света, нека тачка у простору, нека Аламо тврђава, Нишка тврђава, било шта.... (заборави на серију на моменат, буди фер па одговори на ово директно питање)


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81470
    Join date : 2012-06-10

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by Erős Pista Mon Sep 11, 2017 5:58 pm

    To stvarno nema veze sa ovim o cemu razgovaramo, ali ako pogledas malo bolje videces da sam ti zapravo vec odgovorio.

    Mrdni malo od te slike "cvrstih temelja" bez kojih, cini ti se, ostaje samo cinizam. Ne ostaje, ostaju ljudi i njihove potrebe i zajednicki jezik koji pokusavaju da nadju kako bi mogli da zive zajedno ne muceci i ne eksploatisuci jefni druge. Slika "cvrstih temelja" je tu samo smetnja, jer se, umesto da slusas druge, samo ukopavas sve dublje u potrazi za tim temeljima drustvenosti, a zapravo sopstvene fantazije. Nema cvrstih temelja, drustvo je nas dogovor. Nema nacrta, do njega moramo da dodjemo zajednicki.

    Kad Linc pokaze da nema povratka u idealizovanu sliku ajzenhaurevske Amerike, on nije cinican, nego nam pomaze da uvidimo da je sama ta fantazija nesto sto nas sprecava da cujemo jedni druge i da budemo ostljivi na ono sto ta fantazija potiskuje ili prekriva - patnju ucutkanih i potlacenih. Jel sad razumes sta je problem u tome kad kazes - Tvin Piks je idealan, doduse postoji ta manja neprijatnost aa ocevima koji siluju cerke... Ali to nije bitno. Ma upravo je to bitno, zato Linc zavrsava seriju tako kako je zavrsava. Zaljubljenost u sopstvenu fantaziju nas navodi da ignorisemo tudju patnju. Zato ti kazem, nisu problem zmajevi, problem je kad Seselha nazoves zmajem i u toj zaljubljenoj fantaziji ne vidis koliko je jezivo to sto pricas, kako moralno tupo i neostljivo


    Last edited by William Murderface on Mon Sep 11, 2017 6:01 pm; edited 1 time in total


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by uskok i ajduk Tue Sep 12, 2017 10:17 am

    William Murderface wrote: Nema cvrstih temelja, drustvo je nas dogovor. Nema nacrta, do njega moramo da dodjemo zajednicki.



    Какав је ово одговор? Правиш се луд, као не знаш да су сви друштвени договори настали под утицајем филозофа, мислилалаца, теоретичара, књижевника и друге интелигенције. Нпр. 400 година пре прве победе прве комунистичке револуције неко је написао Град Сунца ( https://filozofskitekstovi.wordpress.com/2010/07/09/tomazo-kampanela-grad-sunca-ili-o-ideji-republike// ) А ти одговараш као фрњау: немам позицију, питаћу народ, па како народ каже, тако ћемо се договорити.  Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 286371741 


    Kad Linc pokaze da nema povratka u idealizovanu sliku ajzenhaurevske Amerike, on nije cinican, nego nam pomaze da uvidimo da je sama ta fantazija nesto sto nas sprecava da cujemo jedni druge i da budemo ostljivi na ono sto ta fantazija potiskuje ili prekriva - patnju ucutkanih i potlacenih. 



    quotes:


    "I don't understand politics.  I don't understand the concept of two sides.  And I think that probably there's good on both sides, bad on both sides, and there's a middle ground.  But it never seems to come to the middle ground.  And it's very frustrating watching it, and seemingly we're not moving forward."


    "Reagan cleared brush. That's what I liked about him. My father grew up on a ranch in Montana, and I grew up in Western American thinking, sort of like cowboys in the past on my father's side. So I liked him for that, and I liked this one speech he read early on, at some convention. But at that time, I thought of myself as a libertarian. I believed in next to zero government. And I still would lean toward no government and not so many rules, except for traffic lights and things like this."

    ------------------------------------
    Дакле, да разјаснимо од сад па заувек, Дејвид Линч приватно није левичар.
    Ако у 70 година није то постао, неће никад. 
    И јасно је да му није циљ да деконструише идеју каубојске слободе. 
    То што ти немаш фантазија, не значи и да их аутор ТвинПикса нема.



    Jel sad razumes sta je problem u tome kad kazes - Tvin Piks je idealan, doduse postoji ta manja neprijatnost aa ocevima koji siluju cerke... 

    И ово си наравно измислио.


    Вилијаме, гле овако. Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 4101625831 Линч нема одговор на кризу породице (немам га ни ја) и то си лепо приметио, али то је потпуно друга раван приче. О етичком капитализму даје врло јасне одговоре, на много места. О сексуалности такође. О духовности исто. ТвинПикс јесте, у неку руку савршен поредак, али у погледу породичних односа они су далеко од савршених. Код Лоре Палмер је само случај екстремног облика злостављања, али ниједна породица у ТвинПиксу нема хармоничне односе, нити их је икада имала. (тако да Купер нема шта да враћа "у поредак") Купер је неко ко трага за одговорима, не нуди универзална решења за социјалне односе.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    boomer crook

    Posts : 36925
    Join date : 2014-10-27

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by boomer crook Tue Sep 12, 2017 10:24 am

    ja mislim da nam trebaju dve teme o tp. jedna za uskoka gde ce se baviti lincovim nutricionizmom a druga za nas ostale koje interesuje serija.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started

    Twin Peaks - There and Back Again - Page 9 Empty Re: Twin Peaks - There and Back Again

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Wed May 08, 2024 10:51 am