Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Časopis Vreme

    паће

    Posts : 40131
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by паће Tue Oct 13, 2020 1:31 pm

    Erős Pista wrote:Ovo sto si sad napisao nema apsolutno nikakvog smisla.

    Et NC

    У алт свемиру где мњење Бурундија обликује стварност.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    mstislaw

    Posts : 1040
    Join date : 2015-01-26

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by mstislaw Tue Oct 13, 2020 5:21 pm

    Kekeke, od pre četiri godine:

    << VREME  | BR 1315 | 17. MART 2016.





    Časopis Vreme - Page 22 1t
    Časopis Vreme - Page 22 Icn_komentarČasopis Vreme - Page 22 Icn_print
    Časopis Vreme - Page 22 Teofil-pancic

    nuspojave >


    Prokleta je ova nedelja


    teofil pančić
    Inicijativu trgovačkih sindikalaca i muku koja ih k njoj tera nije nimalo teško razumeti, ali im je "terapija" duboko pogrešna
    Bila je nedelja, "nogometni dan", kako je davno pevao Džoni Štulić, sišao sam do kioska da kupim novine. Kiosk je, naravno, bio otvoren, jer da kiosci ne rade nedeljom, teško da bi imalo smisla da nedeljom izlaze novine. A na naslovnoj strani jednih novina, onih koje se zovu Večernje, povelik naslov koji kazuje da je izvesni sindikat trgovaca pokrenuo inicijativu kod vlasti da se zabrani rad trgovina nedeljom. Dakako, intenzivno sam razmišljao o tom naslovu na putu ka samoposluzi, po špricer i kavurmu.
    E sad, zašto i čemu sve to? Trgovine mešovitom robom uglavnom rade nedeljom, to je, što bi se reklo, tekovina savremenog životnog ritma, duga je priča zašto je tome tako, i tek je pasatistička, kvaziromantična iluzija da bi to moglo da se vrati u neko davno pređašnje stanje. Tako se i meni ponekad čini da je internet više zaglupio, ulenjio i prozlio većinu svojih korisnika nego što je doneo opštu dobrobit, ali znam da je iluzija da će internet naprosto nestati samo zato što se meni ne dopadaju njegove nuspojave, pa ćemo se svi lepo vratiti čitanju dugih pisama ispisanih nalivperom, i tabirenju debelih knjiga u dugim hladnim noćima. Šta bismo drugo i radili uopšte noću, pošto ionako pretpostavljam da bi o istom trošku bili ukinuti i noćni dragstori, još jedna pošast uvezena s trulog Zapada, ogrezlog u onom, kakoseonozove, "neoliberalnom kapitalizmu"?
    Šalu na stranu, ozbiljna je ovo stvar. I dakako negde u suštini politička, ili ideološka, ako hoćete. U zemljama s jakom verskom tradicijom (najčešće rimokatoličkom) Crkva najviše insistira na neradu nedeljom, tobože zbog socijalne osetljivosti, a zapravo u nadi da će time uterati naprasno odokonjenu pastvu u crkve. Što kažu ovi moji – ne laje kera sela radi... Tako je u Hrvatskoj za vreme prethodnog turnusa HDZ-ove vlasti rad trgovina nedeljom, po imperativnoj želji uticajnog kaptolskog popovluka, neko vreme bio strogo ograničen, sve dok Ustavni sud to ograničenje nije ukinuo, jer je u elementarnoj i neotklonjivoj suprotnosti s ustavnim načelima na kojima počiva slobodno društvo. Eh, Redžep Tajip Erdogan bi taj problem lako rešio: naprosto bi ukinuo Ustavni sud. U Evropi to ipak ide malo teže...
    Na drugoj strani, postoji i "leva" argumentacija protiv nedeljnog (i noćnog) rada trgovinskih i sličnih radnji, i o njoj bi već valjalo ozbiljnije razmišljati – samo da nije tako beznadno pogrešna. Naime, ovakva inicijativa zapravo predstavlja autoritarnu prečicu koja više nevolja stvara nego što ih rešava, to jest, oličava prilično banalnu zamenu teze i bekstvo od pravog problema, a taj je u neretko lošim uslovima rada trgovaca. Država je dužna da poslodavce utera u red i poštovanje zakona i prava zaposlenika, a to u navedenom slučaju znači da ih spreči da svojim radnicima nameću, recimo, preduge šihte, da ih lišavaju slobodnih dana, da ih ne plaćaju dodatno za rad nedeljom i praznikom, i tome slično. Nemoćni da se izbore s tim i suočeni, verovatno, s ravnodušnošću vlasti koja ih je naprosto izručila poslodavcima i svečano zaboravila na njih, sindikalci se genijalno dosetiše da sve to što je potencijalni ili delatni izvor njihovih problema naprosto – ukinu. Metodološki, ta dosetka je identična predlogu po kojem bismo se protiv saobraćajnih nesreća izborili ukidanjem saobraćaja: živa istina, nesreća bi tako zaista nestalo, ali bi zapravo nestalo i života... Operacija bi, dakle, uspela, ali bi pacijent nekako pomalo umro. Uostalom, zašto onda stati samo na nedelji, nije li to odviše kompromiserski, zašto ne ukinuti trgovinu i drugim danima – ne bi li tek to bilo radikalno dokidanje svake moguće eksploatacije, čak i same mogućnosti za nju? Ili, zašto nedeljom ne bi bio ukinut i gradski i međugradski prevoz, radio i TV program, grejanje i struja etc. – jer i na svemu tome neko mora da radi, i to baš na "sveti" dan, lele i kuku? A i novine od ponedeljka, samo da vas podsetim, pišu se, uređuju i prelamaju nedeljom...
    Dobro, Pančiću, reći će neko, "nije to baš isto". Tačno, nije "isto", ali je srodno, to jest, nema fundamentalne načelne razlike. Princip izbegavanja oktroisanih, autoritarnih rešenja kojima se uvek pomalo anarhoidna životna stvarnost sapinje u kalupe u demokratskom bi društvu morao biti jedina svetinja. Recimo, ne može se slobodno trgovinsko preduzetnišvo sputavati besmislenim ograničenjima i zabranama (nedavno je pala i ona đilasovska budalaština s noćnom prohibicijom), ali isto tako, poslodavac mora da poštuje prava zaposlenika, a ne da ga tretira kao roba ili kmeta koji mu je na takoreći neograničenoj dispoziciji. Zato inicijativu sindikalaca, odnosno muku koja ih k njoj tera, nije nimalo teško razumeti, ali im je "terapija" duboko pogrešna, to jest predstavlja mešanje grandmothers i frogs, a u nekom širem smislu čak i neku vrstu nesvesnog, ali savršeno ilustrativnog objašnjenja zašto je onaj prethodni "socijalizam kao svetski proces" tako neizbežno i neslavno propao: zato što je mislio da sve može da se administrativno rešava, da se zabranjuje i ograničava – umesto da se stvari naprosto urede tako da se zna šta su čija prava i dužnosti, pa vozi, Miško: kome se isplati da pod tim uslovima radi nedeljom ili noću, radiće, kome se ne isplati – neće. A ne da se time – krijući svoje sebične motive – bave dokoni popovi, ministri, gradonačelnici ili već tamo neki Centralni komitet, koje god provenijencije.

    Neka se lepo radnici izbore za sebe, tržište će ionako sve urediti, a mene - zabole!
    No Country

    Posts : 11105
    Join date : 2015-05-15

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by No Country Tue Oct 13, 2020 6:13 pm

    CRNA JE MATI NEDJELJA
     
    Crna je mati nedjelja.
    Nedjeljom su i žuti zidovi drugari.
    Nedjeljom si, bože, na nuli.
    U posteljama se, znam, djevojačko meso žari.
     
    Kao staroga druga
    nedjeljom te drma tuga.
    Dođe tako njen dželat:
    mlat! mlat! mlat!

     
    Seljaci vrište po bolnicama.
    Rečenice mi mirišu tobom, mama.

     
    Tigrovi trgaju željezne ograde.
    Pioniri, znam, idu na parade.

     
    U podne mozak u šakama pobijeli.
    "Crveni krst" zvoni, markice dijeli.

     
    Nedjeljom si zinuo da se nasmiješiš.
    Ispade da crkneš.

    Nedjeljom si, znam, izašao po novine.
    A ono ispalo da se gine.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Notxor Wed Oct 14, 2020 12:56 am



    Socijal injustice? Depends...
    Летећи Полип

    Posts : 11115
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Летећи Полип Wed Oct 14, 2020 3:50 am

    Opet, u načelu slažem sa Teofilom, samo što su mu ton i argumentacija idiotski. Ispada da je njemu glavni problem to što ne možeš da kupiš pljuge nedeljom. Za nekog ko radi šest dana sedmično, nedelja je jedini dan kada možeš da odeš na buvljak, na pijac da se snabdeš namirnicama, da se vidiš sa nekim. Preveliki je pritisak na taj dan da bi ona tek tako bila neradna za trgovinu i usluge. Opet, mislim da je bolje rešenje petodnevna radna nedelja, koju većina ljudi nema. Onda bi subota mogla da bude pijačni dan.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Janko Suvar Wed Oct 14, 2020 4:36 am

    to je zato sto je njemu glavni problem sto ne moze da kupi pljuge nedeljom Časopis Vreme - Page 22 2304934895
    паће

    Posts : 40131
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by паће Wed Oct 14, 2020 4:54 am

    Оно, није да не спомиње да те што раде недељом и прековремено треба додатно платити, ал' то скоро узгред.

    Сећам се нешто кад смо ишли из Нове Горице преко у Горицу да пазаримо... нема бато, у 17:00 се дућани затварају, за то су се другови изборили и такав је био закон у Италији. За тих пар сати што ухватимо, шта нађемо нашли смо.

    Што је, опет, мало идиотски, јер ко ће онда да им пазари? Пензоси, ђаци и беспосличари? Ови што раде, исто излазе с посла у 17:00, кад се све затвара. Није ми баш било јасно како то ради.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Notxor Wed Oct 14, 2020 5:42 am

    Eto rešenja.
    Ko hoće da mu radnik radi nedeljom mora to da najavi, radnik plaćen duplo istog dana, komunalna na longbordu naplaćuje kazne.

    Sledeći!


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Летећи Полип

    Posts : 11115
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Летећи Полип Wed Oct 14, 2020 6:10 am

    Tržišna inspekcija ne radi nedeljom.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Janko Suvar Wed Oct 14, 2020 6:20 am

    Časopis Vreme - Page 22 3579118792 Časopis Vreme - Page 22 3579118792 Časopis Vreme - Page 22 3579118792
    паће

    Posts : 40131
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by паће Wed Oct 14, 2020 6:22 am

    Летећи Полип wrote:Tržišna inspekcija ne radi nedeljom.

    А инспекција рада?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Notxor Wed Oct 14, 2020 6:23 am

    Летећи Полип wrote:Tržišna inspekcija ne radi nedeljom.

    Nema duplo za njih.
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Janko Suvar Wed Oct 14, 2020 6:42 am

    Prosle godine negde, sam bio pozajmio neke pare, od sopstvenog preduzeca :tm:, odnosno uzeo unapred, i onda sam bas dosta radio, da to vratim i da se izvucem iz toga. Radio sam 10 sati dnevno, sedam dana u nedelji, deset meseci.

    Mislim osim ocekivanih utisaka, da sam bio umoran i da sam radio gore nego obicno, odnosno da kako je vreme odmicalo, videlo se da se ne moze cediti suva drenovina u smsilu kreativnih potencijala, najjaci utisak mi je sta je bilo posle.

    Kad sam se vratio normalnom radu, bilo mi je mi je neobicno koliko slobodnog vremena imam, i dugo, mesecima, sam imao osecaj da lencarim i ono zasto sedim tu i igram se s detetom, trebalo bi da radim (iako ne bi trebalo).

    Dosta se lako prihati da je normalno nesto sto do skora nije bilo normalno.






    Mislio sam da je debata oko toga kad je Teofil postao debil (nikad oduvek je bio debil), a ne o tome da li treba raditi nedeljom. Ne treba raditi nedeljom, osim za bas neophodne zdravstvene i bezbednosne institucije.
    паће

    Posts : 40131
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by паће Wed Oct 14, 2020 7:09 am

    Janko Suvar wrote:
    Kad sam se vratio normalnom radu, bilo mi je mi je neobicno koliko slobodnog vremena imam, i dugo, mesecima, sam imao osecaj da lencarim i ono zasto sedim tu i igram se s detetom, trebalo bi da radim (iako ne bi trebalo).

    Последње две-три године свог радног века сам нешто често хватао себе како сам у ствари радио само два сата тог дана, или ни толико, и кад год би ми се ту јавио неки црв да ми се буни, ладно бих га послао да преброји све оне дане, петке увече, случајно ме уватили у суботу, питао ме нешто шеф у 22:00 па смо остали до два, и све те прилике кад нисам хватао себе јер нисам стигао да се сетим, био у послу.

    Мој први програмерски шеф је имао жуту свеску. Рекао је само "изађите кад вам се излази, само запишите, а запишите у потражну страну и кад сте радили дуже". Након само годину ипо од успостављања свеске, потраживао сам шездесетак сати, а стално сам имао утисак да нешто много базам по вароши.


    Mislio sam da je debata oko toga kad je Teofil postao debil (nikad oduvek je bio debil), a ne o tome da li treba raditi nedeljom. Ne treba raditi nedeljom, osim za bas neophodne zdravstvene i bezbednosne institucije.


    Или за добре паре, па ако су муштерије вољне да поднесу тај трошак угодности ради, нека их. Чак нека уведу и тарифу као таксисти, ноћу толико па ви изволте.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Guest Wed Oct 14, 2020 7:38 am

    ovo oko nedelje je jednostavno

    rad nedeljom nije neophodan, osim u retkim slučajevima

    sve što radimo, a nije neophodno, nije ekološki
    Летећи Полип

    Posts : 11115
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Летећи Полип Wed Oct 14, 2020 10:41 am

    Janko Suvar wrote:
    Mislio sam da je debata oko toga kad je Teofil postao debil (nikad oduvek je bio debil), a ne o tome da li treba raditi nedeljom. Ne treba raditi nedeljom, osim za bas neophodne zdravstvene i bezbednosne institucije.


    Moje je konstitucionalno pravo da radim nedeljom. I to mi nikakve bezbednosne institucije ne mogu zabraniti.  Časopis Vreme - Page 22 1844795956

    #DontThreadOnMe




    Što se tiče Teofila. On je kao neki Duh Božića Prošlih. Podseća tzv. radikalne levičare sa kim su bili u krevetu do pre desetak godina.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    паће

    Posts : 40131
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by паће Wed Oct 14, 2020 10:44 am

    #НемојКонацНаМе, шкк?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Летећи Полип

    Posts : 11115
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Летећи Полип Wed Oct 14, 2020 10:46 am

    Časopis Vreme - Page 22 3451017389


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Janko Suvar Wed Oct 14, 2020 10:47 am

    a i sad su...misilm sad da pitas radikalnog levicara (kad nadjes jednog) jel mu blizi Bogoljub ili neki homofob Srbenda sto sije dzakove nedeljom, jer su mu reklil da tad dodje na posao, bio bi Bogoljub.


    edit: konstitucija ti garantuje pravo na rad "u skladu sa zakonom" i garantuje dnevni, nedeljni i godisnji odmor.
    паће

    Posts : 40131
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by паће Wed Oct 14, 2020 10:52 am

    Janko Suvar wrote:
    edit: konstitucija ti garantuje pravo na rad "u skladu sa zakonom" i garantuje dnevni, nedeljni i godisnji odmor.

    Кад је тако грађен... Ал' не прописује обавезно и распоред тог одмора по данима. Да остане места и за ове што не раде средом.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    No Country

    Posts : 11105
    Join date : 2015-05-15

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by No Country Wed Oct 14, 2020 12:08 pm

    Хе, каква је само превара овај Шуки!  Časopis Vreme - Page 22 1233199462  Он би сада да од Теофила прави какву доследну либертаријанску баба-рогу. Није бре човек доследно било шта. Не воли бре да се купа, ту свака прича о било каквој идеологији престаје.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Erős Pista

    Posts : 81466
    Join date : 2012-06-10

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Erős Pista Wed Oct 14, 2020 12:15 pm

    Nije tako, ovo je ideoloska kriza. Nije on ni dosledni libertarijanac ofkors, ali se sudario sa realnim sipstbene zelje i sad to pravi kratke spojeve.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    No Country

    Posts : 11105
    Join date : 2015-05-15

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by No Country Wed Oct 14, 2020 12:19 pm

    Не вреди, јеби га.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Летећи Полип

    Posts : 11115
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Летећи Полип Wed Oct 14, 2020 12:30 pm

    Erős Pista wrote:Nije tako, ovo je ideoloska kriza. Nije on ni dosledni libertarijanac ofkors, ali se sudario sa realnim sipstbene zelje i sad to pravi kratke spojeve.


    Please do explain further.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Erős Pista

    Posts : 81466
    Join date : 2012-06-10

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Erős Pista Wed Oct 14, 2020 1:00 pm

    Pa Teofil je ubedjen da je kapitalistivka parla demokratija najbolji od svih mogucih svetova, a sad kad u njemu zivi, nesto ne fercera. Za to su onda krivi svi osim najboljeg sistema na svetu - beli listici, korona, dr Kon , levicarcici, feredze, itd. Svi svi svi, osim - kapitalizma.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    Časopis Vreme - Page 22 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Mon May 06, 2024 10:33 pm