Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Sviće dumrete: sajberpank i budućnost svetskog kapitalizma

    паће

    Posts : 40074
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Sviće dumrete: sajberpank i budućnost svetskog kapitalizma - Page 5 Empty Re: Sviće dumrete: sajberpank i budućnost svetskog kapitalizma

    Post by паће Mon Apr 22, 2019 10:16 am

    Најбољи ми је део где каже "Video telephony is just about the only new technology from that particular movie that has appeared—and it was technically possible when the movie was showing" - са нагласком на "технички изводљиво". Сто других ствари је било технички изводљиво, или је сад, али се нису десиле.

    Треба да расправљамо зашто?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Летећи Полип

    Posts : 11103
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Sviće dumrete: sajberpank i budućnost svetskog kapitalizma - Page 5 Empty Re: Sviće dumrete: sajberpank i budućnost svetskog kapitalizma

    Post by Летећи Полип Mon Apr 22, 2019 10:19 am

    Ima dobrih komentara ispod.




    Because it's not cyberpunk. It's consumerism dressed up in a discount cyberpunk costume. It has none of the political connotations cyberpunk has, it just uses a lot of sci-fi tech and acts like that's all cyberpunk is.

    Classic cyberpunk is anti-capitalist, anti-establishment, and not tech-fetishistic but rather SKEPTICAL of how technology is used by systems of power to further oppression. Many modern takes are lacking the skepticism that fueled 80s cyberpunk. Needs more punk, less cyber.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    паће

    Posts : 40074
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Sviće dumrete: sajberpank i budućnost svetskog kapitalizma - Page 5 Empty Re: Sviće dumrete: sajberpank i budućnost svetskog kapitalizma

    Post by паће Mon Apr 22, 2019 10:49 am

    Па ако је Гибсон мање више измислио киберпанк, као поход усамљеног витеза са белим шлемом и тастатуром кроз трезоре банке података великог капитала, једнако га је и саранио у "Периферном", тј написао како се кувала жаба позног капитализма до спижђавања свега познатог. Онолико заобилазно колико ми не можемо да се целовито сетимо деведестреће, јер од таквог срања у глави остају само крхотине.

    Тј не знам ко би могао да се рачуна у баштиника киберпанка, можда Алистер Рејнолдс у неким погледима, имао је доста на ту тему, само неколико генерација касније. Али и то све је било без власти корпорација - можда двадесетак богатијих породица, али без праве власти над свим и свачим. Код њега су разне културе живеле упоредо и трговале међусобно. Делује да је ресетовао капитализам и подвргао га (на много места) анархији.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.

    Sviće dumrete: sajberpank i budućnost svetskog kapitalizma - Page 5 Empty Re: Sviće dumrete: sajberpank i budućnost svetskog kapitalizma

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 12:06 pm