Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Mala istorijska biblioteka

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50029
    Join date : 2017-11-16

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Oct 27, 2018 10:46 pm

    Filipenko wrote:
    KinderLad wrote:Ko se ne bi složio? Kako bi se organizovao, kako bi uopšte postojao partizanski pokret bez SSSR-a? Da nije bilo velike komunističke sile koja bi, pošto su je Nemci napali, neminovno prva stigla do Jugoslavije - kako bi ikada bilo ko podržao nekakav komunistički partizanski pokret i zašto zaboga? Jesi li ikada razmišljao o tome? Onog momenta kad su Sovjeti okrenuli kod Staljingrada, svi drugi su mogli samo da se pitaju kakav će stepen uticaja moći zadržati u istočnoj Evropi. Ali da su "Englezi" (i Amerikanci) uradili ono što bi ti voleo - ostali uz Dražu (mada bi on morao biti mnogo drugačiji nego što je zapravo bio da je tomoglo da se dogodi), iskrcali se u Dalmaciji, nekako zajedno sa rojalistima stigli prvi do Beograda (jer to je ono što bi ti voleo da su uradili, jel tako?) - kako bi Jugoslavija najverovatnije izgledala danas? Bila "prva linija" vs Varšavskog pakta, odavno NATO zemlja, skoro sigurno od negde bar 80tih i EU zemlja...what's not to like? Ali ne sa tvog današnjeg stanovišta.


    Jugoslaviju bi SSSR pregazio 1944. kao i sve ostale zemlje trojnog pakta, i zaveo bi režim narodne demokratije, baš kao i tamo. Uopšte ne razumem u kakvim čedomiroantićevsko-slobodanmarkovićevskim snovima živiš.

    To je znao i Čerčil. A ovo što pišem je izvođenje konsekvenci counterfactual razvoja događaja bez obzira koliko je to bilo uopšte izvodljivo. Podvučeno ne stoji, ali je nebitno za ovu raspravu
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Zuper Sat Oct 27, 2018 11:30 pm

    Sotir wrote:O tom pitanju se pisalo na Zapadu, zašto je Čerčil podržao Tita. Prvo se pojavila ona sumanuta teza da je to sve sam namestio Klugman (za Zupera pošto veruje u nje preporučujem komentar Bazila Dejvidsona).

    Posle su pustili Ultru, pa je tu bilo štošta zanimljivo.
    O tome kod nas uopšte nije pisano, a bilo je stvari koje su bile zanimljove Čerčilu.

    Ono što je bitno je da kod nas nije obrađeno zašto su zapadnjaci podržali svoje ideološke protivnile. Odgovor bi pokazao koliki su mapeti bili vlada u Londonu, kralj i Draža sa ekipom, pa cenim da sad ne bi bio popularan.

    Je l ono bio bese sukob na liniji ultra-mip oko Broza i Draze?
    Radili su im partizani bolji posao narocito nakon kapitulacije Italije 1943, zbog cega partizani znacajno jacaju u odnosu na cetnike, vezivanjem nemackih jedinica sa laznim pricom oko iskrcavanja u Dalmaciji.

    Takodje je Broz furao mnogo primamljiviju pricu unutrasnjeg uredjenja Jugoslavije-federalziacija drzave, sto je davnasnja zelja Britanaca.
    Petar II je pravio dosta problema oko toga u Londonu, protivio se, ako se dobro secam.

    Ne bi bilo osvete prema hrvatima, saveznici to ne bi dozvolili, ako bi i bilo verujem da bi bilo manje od onoga sto se desilo na tzv. "Kriznom putu". Ali bi hrvatska bila manja a srbija veca.
    Nisu saveznici dozvolili ni 1918 da udjemo masovno u Sofiju iako smo trazili.
    Jedan od razloga je bio strah da ce srpske jedinice napraviti veliki masakr iz osvete nad Bugarima, pa je dozvoljena jedna srpska ceta da proseta ulicama Sofije sa drugim saveznicima.
    Slicno je sa zeljom da se ide severnije od Klagenfurta.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Sotir Sun Oct 28, 2018 12:22 am

    ŠtoKindere,
    Što se tiče iskrcavanja na Balkanu, pre političke prvo moramo da sagledamo vojnu situaciju. Na savezničkim konferencijama su to pitanje i planovi prilično razmatrani.

    Već sam pisao o tome, jako su bitne bile železnice. Strateški bitne. Nekoliko pravaca je razmatrano:

    - pravac od Soluna ka Bg. Jedna do dve linije železnice, nedovoljno da podrži napredovanje ka Dunavu sve i da se Nemci sami povuku,
    - iskrcavanje na Jadranu. Iza planinčine, par linija železnice uskog koloseka i nikakvi putevi. Nedovoljno za ikakvu akciju. Planovi za to su bili da se iskrcaju sa par divizija, i da avionima snabdevaju gerilu, kako bi vezali Nemce. Posle su to isto radili partizani sami.
    - Trst. Jedini pravac sa dobrom komunikacijom ka unutrašnjosti. Ali da bi se to iskoristilo, otprilike bi morali da dođu kopnom do njega.
    Imam savezničku analizu sa početka 44e o mogućnstima za iskrcavanje tamo, vidi se koliki bi to suicid bio. Avijacija navodi da mogu da pokrivaju desant sa 4 aviona prva tri dana, a posle sa po dva. Nemci mogu da privuku desetak divizija za par dana, itd itd.

    Povrh svega toga, za intervenciju u korist rojalista se komplikuje situacija time što su bili slabiji na zapadu.

    Inače, ovi planovi su jasni svakom ko se razume u logistiku i železnice. Meni je potpuni wtf što su kralj i svita u Londonu verovali da će se saveznici iskrcati u reprizi 1918. Valjda su u Aprilskom ratu uvideli da se nešto promenilo. Ili da savremeni rat traži više snabdevanja.
    Jedino što mi pada na pamet je ili totalna nestručnost, ili da su se nadali jedinom mogućem povoljnom ishodu za njih.

    Da dodam i da je kod Grčke sve suprotno, daleko lakši pristup sa mora a nikakav sa severa.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Filipenko Sun Oct 28, 2018 9:59 am

    Sotir wrote:Inače, ovi planovi su jasni svakom ko se razume u logistiku i železnice. Meni je potpuni wtf što su kralj i svita u Londonu verovali da će se saveznici iskrcati u reprizi 1918. Valjda su u Aprilskom ratu uvideli da se nešto promenilo. Ili da savremeni rat traži više snabdevanja.
    Jedino što mi pada na pamet je ili totalna nestručnost, ili da su se nadali jedinom mogućem povoljnom ishodu za njih.


    Pa da, potpuni je WTF iskrcati se u zemlji koja ti je saveznicka i gde stanovnistvo strada pod okupacijom i spremno je na opsti ustanak i pobunu, jer zaboga, tu je planina i snabdevanje bi islo tesko. To sto bi se posle te planine islo direktno u meki trbuh trojnog pakta tj. panonsku niziju, i sto bi se otvarali silni pravci za stratesko napredovanje ka Svabiji, to nije toliko bitno. Mislim, cak ni ja ne mogu da krivim tzv. monarhiste sto su se nadali da ce im barem poslati koju diviziju u pomoc, ako su se nadali. Da ga jebem, ako je to bio toliki problem, kako to da je za slepo crevo od Holandije mogla da se angazuje najveca padobranska ekskurzija u istoriji, kako to da snabdevanje tih teoretski iskrcanih trupa na Balkanu nije moglo biti vrseno vazdusnim mostovima itd. itd.


    Zuper wrote:
    Radili su im partizani bolji posao narocito nakon kapitulacije Italije 1943, zbog cega partizani znacajno jacaju u odnosu na cetnike, vezivanjem nemackih jedinica sa laznim pricom oko iskrcavanja u Dalmaciji.


    Cetnici slabe nakon kapitulacije Italije? Sta to znaci, da su izgubili podrsku koju su imali jer su saradjivali sa Italijom? I Nemci se vezali u Dalmaciji, pa em partizani tamo ojacali, em ojacali tamo gde vise nije bilo toliko Nemaca? Pa kako to Mala istorijska biblioteka - Page 13 1403342043

    Inace, slicne stavke nacionalisti po domacim medijima i forumima ispaljuju vec poodavno napamet, a niko da se zapita ali zasto kapitulacijom Italije nisu ojacali cetnici? Pa zato sto su saradjivali sa okupatorom, ocito, pa ono sto je odjednom za partizane postao ulazak u prazan prostor za njih je bio problem jer su ostali bez podrske, a i bez teritorije po kojoj su do tada mogli slobodno nekaznjeno da se krecu. A posto su bili legalni i legitimni, narod ih je mnogo voleo Mala istorijska biblioteka - Page 13 1861198401
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Sotir Sun Oct 28, 2018 11:52 am

    Filipe, 
    Holandija slepo crevo? Sa najvećim kontinentalnim lukama?

    Na celom Balkanu imaš 2 (dve) linije železnice. Jedini most je u Beogradu.
    Tim pravcem se ne može snabdevati puno snaga.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Filipenko Sun Oct 28, 2018 4:02 pm

    Pa slepo crevo u invazionom smislu. Šta će ti snabdevanje kroz holandske luke kad imaš celu Francusku?Šta otvaraš time što osvojiš Holandiju, pravac za napad na...Oldenburg?

    Sem toga, to je već pozna 1944. a meni je mnogo bitnije šta su pegavi incestaši i njihovo kolonijalno roblje radili pre toga.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Sotir Sun Oct 28, 2018 5:05 pm

    Daj Filipe, zauzimanje Antverpena, tek druge okeanske luke koje su zauzeli, i mosta preko Rajne su bili prilično veliki zalogaji. Rizik je prevelik i neizvodljivo,naravno, ali opet je to bio ogroman značaj.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Zuper Sun Oct 28, 2018 6:53 pm

    Filipenko wrote:Pa slepo crevo u invazionom smislu. Šta će ti snabdevanje kroz holandske luke kad imaš celu Francusku?Šta otvaraš time što osvojiš Holandiju, pravac za napad na...Oldenburg?

    Sem toga, to je već pozna 1944. a meni je mnogo bitnije šta su pegavi incestaši i njihovo kolonijalno roblje radili pre toga.

    Koristili su partizane, paleci njih i svabove, da samo sto nije krenula invazija na Dalmaciju dok su upoznavali Rim i lepote Vatikana.

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 DkbU7-nRnWPNFtqC_cXub36SDhdpHMwG2u4ba84OThU
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Nino Quincampoix Thu Nov 22, 2018 10:16 am

    Sotire, treba mi mala pomoc. Trebaju mi bazicni podaci o bombardovanju Beograda 1941. Koristim Kresa ali osim toga nemam materijala jer nisam u Srbiji. Treba mi malo o dejstvu jugoslovenske avijacije u odbrani grada, kao i reference.

    Unapred zahvalan!
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Nino Quincampoix Thu Nov 22, 2018 10:24 am

    још нешто, јел сад ЈВуО сигнатура за Ча у Војном архиву?
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Sotir Thu Nov 22, 2018 10:31 am

    Quincy Endicott wrote:Sotire, treba mi mala pomoc. Trebaju mi bazicni podaci o bombardovanju Beograda 1941. Koristim Kresa ali osim toga nemam materijala jer nisam u Srbiji. Treba mi malo o dejstvu jugoslovenske avijacije u odbrani grada, kao i reference.

    Unapred zahvalan!
    Нисам пуно истраживао, имам нешто књига, и знам неке ауторе.
    Имам податке о броју страдалих грађана за које си ми јавио где су, могу да ти пошаљем документе.

    Имам одличне књиге од Бориса Циглића, о Ме-109.
    Наводи сваки авион кад се са ким сукобио, колики су били губици на обе стране на основу докумената са обе стране.
    Користио је примарне изворе, али му је апарат у ринфузу на крају књиге.

    Ово ће ти бити занимљиво, немачки губици авијације:
    http://istorija20veka.rs/wp-content/uploads/2017/11/2011_1_04_Miladinovic.pdf

    Јави ако ти треба још шта.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Sotir Thu Nov 22, 2018 10:33 am

    Quincy Endicott wrote:још нешто, јел сад ЈВуО сигнатура за Ча у Војном архиву?
    То не знам, нисам тамо залазио, два дана јахања треба до тамо.

    ПС кажу за једног вашег колегу што је скоро докторирао копајући тамо да је на крају узео мопед. Осим што је далеко од града, и од капије треба неких 15мин хода.
    disident

    Posts : 15027
    Join date : 2016-03-28

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by disident Thu Nov 22, 2018 12:01 pm

    Sotir wrote:
    Quincy Endicott wrote:још нешто, јел сад ЈВуО сигнатура за Ча у Војном архиву?
    То не знам, нисам тамо залазио, два дана јахања треба до тамо.

    ПС кажу за једног вашег колегу што је скоро докторирао копајући тамо да је на крају узео мопед. Осим што је далеко од града, и од капије треба неких 15мин хода.
    Laz, zabranjeni su motori unutar te kasarne  Mala istorijska biblioteka - Page 13 2304934895


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Anonymous
    Guest

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Guest Thu Nov 22, 2018 12:13 pm

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 51rzqs10
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Nino Quincampoix Mon Dec 03, 2018 12:41 pm

    ima li gde ova knjiga?

    Analyzing Talk in the Social Sciences: Narrative, Conversation and Discourse Strategies
    bela maca

    Posts : 11020
    Join date : 2014-10-28

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by bela maca Mon Dec 03, 2018 12:47 pm

    ima na libgen

    https://libgen.pw/item/adv/5a1f05793a044650f51169c0

    klikneš na get


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Nino Quincampoix Mon Dec 03, 2018 12:49 pm

    ne smem jbg
    bela maca

    Posts : 11020
    Join date : 2014-10-28

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by bela maca Mon Dec 03, 2018 12:49 pm

    oš ti šibnem na pm ili mejl?


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Nino Quincampoix Mon Dec 03, 2018 12:53 pm

    super hvala ti
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by ontheotherhand Mon Dec 03, 2018 5:44 pm

    Quincy Endicott wrote:ne smem jbg

    Saznaju IP preko operatera i šalju kaznu?
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Nino Quincampoix Mon Dec 03, 2018 5:51 pm

    na univerzitetskom sam serveru, da probam da ukucam libgen u pretrazivac, mislim da bi me stolica sama katapultirala kroz prozor
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Nino Quincampoix Mon Dec 03, 2018 5:51 pm

    ali inače da, rade to ovde, s tim što prvi put provajder sam šalje opomenu
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by ontheotherhand Mon Dec 03, 2018 7:21 pm

    Jel isto važi i za Sci-Hub?
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Nino Quincampoix Mon Dec 03, 2018 7:23 pm

    koliko mi je rečeno - da, nisam želeo da probam na sopstvenoj koži
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Nino Quincampoix Tue Dec 04, 2018 3:44 pm

    Mala istorijska biblioteka - Page 13 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 7:16 pm