Mala istorijska biblioteka

Share

Re: Mala istorijska biblioteka

Post by Gargantua on Sat Sep 02, 2017 11:47 am

No Country wrote:
Gargantua wrote:
Imam još jedan argument - Vučićev rezultat je veoma konzistentan sa Nikolićevim rezultatima 2004, 08, 12 (manje-više, ne tražimo ne znam kakvu preciznost broja). Gledajući tako podrška njemu nije ništa veća nego podrška Tomi u onome što je bio jasno višepartijski sistem, rekoh i da je manje glasova uzeo nego Toma 2008. Kolaps se dešava na nekoj drugoj strani i na nekim drugim temama, gore sam kratko i šturo napisao gde.
Добро си то горе написао, али овде грешиш: јесте Вучић развалио опозицију, то је његово дело.

Да подвучемо црту: имамо један веома стабилан систем, са корумпираном и скаредно неспособном влашћу, најгоре и најодвратније медије на свету, пропалу економију, европске интеграције у које више нико не верује, и цинично и незаинтересовано грађанство. Од опозиције имамо неколико кловнова, а Бели није највећи међу њима. То су све директни резултати Вучићевих надљудских напора. Е сад, код Милошевића је макар постојао тај митски оквир, т.ј. драматуршки лук, ту су се ослобађале "свете српске" а богами и неке друге земље, другим речима то је морало да се једног дана заврши. Ово Вучићево може у бескрајон. А са собом полако мења, мрви и читаво друштво, ево сам горе скицирао како.

Mislim da nisu samo rezultati direktnih Vučićevih napora, da ima i dovoljno mnogo drugih pojava. Ne objašnjava pojava i delovanje Vučića sve to.

I kod Vučića postoji mitska pojava, doduše nekoliko mitskih pojava - borba protiv korupcije, štednja za bolje sutra, rast za dve godine. Drugačiji su mitovi i drugačije su okolnosti ali se i ovi mitovi troše. Štaviše, sama činjenica da ih je više i da su sukcesivni, tj da mora da ih nudi na svake 2 godine, dovoljno govori u prilog tome da se Vučićevo itekako troši, samo se troši u drugačijem obliku i na drugačiji način nego Miloševićevo.

Post by паће on Sat Sep 02, 2017 11:52 am

Меншчини да је он већ месецима у неком врзином колу, где не сме да дочека да се једно потроши већ бесомучно испаљује стално нешто ново, јер ако стане усраће се.

Можда је и боље тако, у вечитој бризи за садржај јутарње штампе и вечерње телевизије мора да не стиже да се много бави државним пословима, па држава таљига по инерцији. Ко зна колику штету би направио да се позабави њом.

_____
чим кажу да бројке не лажу, тачно знам да баш онда лажу
pirates are guys with one eye, one leg, or both.

Post by No Country on Sat Sep 02, 2017 6:29 pm

Gargantua wrote:
No Country wrote:
Добро си то горе написао, али овде грешиш: јесте Вучић развалио опозицију, то је његово дело.

Да подвучемо црту: имамо један веома стабилан систем, са корумпираном и скаредно неспособном влашћу, најгоре и најодвратније медије на свету, пропалу економију, европске интеграције у које више нико не верује, и цинично и незаинтересовано грађанство. Од опозиције имамо неколико кловнова, а Бели није највећи међу њима. То су све директни резултати Вучићевих надљудских напора. Е сад, код Милошевића је макар постојао тај митски оквир, т.ј. драматуршки лук, ту су се ослобађале "свете српске" а богами и неке друге земље, другим речима то је морало да се једног дана заврши. Ово Вучићево може у бескрајон. А са собом полако мења, мрви и читаво друштво, ево сам горе скицирао како.

Mislim da nisu samo rezultati direktnih Vučićevih napora, da ima i dovoljno mnogo drugih pojava. Ne objašnjava pojava i delovanje Vučića sve to.

I kod Vučića postoji mitska pojava, doduše nekoliko mitskih pojava - borba protiv korupcije, štednja za bolje sutra, rast za dve godine. Drugačiji su mitovi i drugačije su okolnosti ali se i ovi mitovi troše. Štaviše, sama činjenica da ih je više i da su sukcesivni, tj da mora da ih nudi na svake 2 godine, dovoljno govori u prilog tome da se Vučićevo itekako troši, samo se troši u drugačijem obliku i na drugačiji način nego Miloševićevo.
Било би добро да си овде у праву, и на дужу стазу сигурно јеси - ничија није горела до зоре. Међутим ти наративи на којима је Вучић дојахао, мит о његовом поштењу и мит о томе да ће да похапси "жуте"/ искорени корупцију - то је све одавно развејано. Ал' њему ништа. Зашто? Зато што нема ко да проблематизује његове неуспехе, лажи, крађе и свакодневне будалаштине. У међувремену се одиграо управо тај процес око кога се расправљамо, где се друштво у целини удаљило од демократије, опозиција је ирелевантна, медији се баве производњом буке, грађанство је убијено у појам. Вучић је игрицу превео на следећи ниво, где сад важе нека друга правила. И далеко било да је у питању само Вучић: исти процес напуштања либералне демократије смо гледали и у Русији, Турској, Мађарској, да не помињем разна арапска пролећа. Америка нај(не)озбиљније разматра варијанту.

А да не идемо дубље у историју.

Post by Hubert de Montmirail on Wed Sep 13, 2017 11:34 am

Dobio sam danas pristup fakultetskoj bazi podataka i arhivi novina i casopisa...

Ako nekog nesto zanima, nek se javi.

_____
HLADNO PIVO - SOKOVI 2 EURA

Post by Sponsored content

Current date/time is Sat Sep 23, 2017 9:29 am