Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Prikazi knjiga

    Del Cap

    Posts : 6236
    Join date : 2019-11-04

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Del Cap Wed Oct 04, 2023 7:25 pm

    Prikazi knjiga - Page 10 OGC.a7b9eca631101d2561401a61afa6e2df?pid=1.7&rurl=https%3a%2f%2fmedia1.tenor.com%2fimages%2fa7b9eca631101d2561401a61afa6e2df%2ftenor
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50253
    Join date : 2017-11-16

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Oct 04, 2023 8:05 pm

    Ja sam prof dr mr ekonomije, da vidimo malo evolucijsku psihologiju i mikrosisteme ekološkog modela...mda, mogla bih ja ovo
    Erős Pista

    Posts : 81532
    Join date : 2012-06-10

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Erős Pista Wed Oct 04, 2023 8:06 pm

    Prikazi knjiga - Page 10 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Uncle Baby Billy

    Posts : 3191
    Join date : 2021-09-13

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Uncle Baby Billy Wed Oct 04, 2023 11:22 pm

    koja je Met legenda


    _____
    ja se rukovodim logikom gvozdenih determinizama
    Del Cap

    Posts : 6236
    Join date : 2019-11-04

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Del Cap Fri Oct 06, 2023 11:36 pm

    nije prikaz nego razgovor s autorom; promakla mi je knjiga, taman na sajmu da je uzmem

    https://www.vreme.com/mozaik/rasprava-o-evropi-se-vec-dogodila/
    nalog sa ženinog laptopa

    Posts : 4343
    Join date : 2016-09-29

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by nalog sa ženinog laptopa Sat Oct 07, 2023 12:49 am

    sta jos planiras da uzmes?

    mogu i drugi da se prikljuce


    _____
    THE space age is upon us. Rockets are leaving our globe at 
    speeds unheard of only a few years ago, to orbit earth, moon, and 
    sun. People have visited the moon, we have sent space probes to 
    all but one of the planets, and words like "orbit" and "satellite" are 
    picked up by children in the nursery.
    Del Cap

    Posts : 6236
    Join date : 2019-11-04

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Del Cap Sat Oct 07, 2023 1:57 am

    Nemam pojma, nisam ništa ni nameračio nego videh ovo pre neki dan pa kao ajd da otvorim spisak.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50253
    Join date : 2017-11-16

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Oct 07, 2023 7:17 am

    Del Cap wrote:nije prikaz nego razgovor s autorom; promakla mi je knjiga, taman na sajmu da je uzmem

    https://www.vreme.com/mozaik/rasprava-o-evropi-se-vec-dogodila/

    Ali kad sam procitao uvod, krenuo sam da razmisljam - cekaj, pa toga ima kod skoro svih osim u Vijeni i Parizu Prikazi knjiga - Page 10 1399639816 i onda naletim na ovo Prikazi knjiga - Page 10 1399639816 :

    Osim u austrijskom i francuskom diskursu o Evropi,
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50253
    Join date : 2017-11-16

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Oct 07, 2023 7:45 am

    U Jugoslaviji je to bilo još i pojačano stapanjem sa raspravom koju su podstakli hrvatski šovinisti...

    errm, ok, polako mi se gubi pozitivan stav s kojim sam pristupio intervjuu i pocinjem da uvidjam materijal za Cirilicu...
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50253
    Join date : 2017-11-16

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Oct 07, 2023 7:49 am

    ok, hoda po tankoj ivici   Prikazi knjiga - Page 10 2304934895

    Diplomate i političari koji su sretali Slobodana Miloševića često pominju u svojim memoarima kako se on o Srbima izražavao ponavljajući te negativne stereotipe. On je verovatno mislio da im time signalizira kako nije nacionalista, ali oni su to ispravno razumeli kao “on Srbe prezire”. Ali toga nema kod poliglota i kosmopolita kakvi su bili Miloš Crnjanski, Ivo Andrić ili Stanislav Vinaver.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50253
    Join date : 2017-11-16

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Oct 07, 2023 8:44 am

    Ono što treba preboleti, kaže Petrović, jeste vlastita konstrukcija “Evrope”, koja kao takva ne postoji u realnosti, a neprestano nameće osećanje neadekvatnosti

    Ok, getting better Prikazi knjiga - Page 10 1143415371
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50253
    Join date : 2017-11-16

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Oct 07, 2023 9:01 am

    IMHO, mi imamo jedan drugi problem koji nemqju bas svi, a to je - ko smo tacno "mi" i sta je tacno sadrzaj toga, vise nego - mi znamo i ko smo i sta smo i onda na koji nacin to ucestvuje tj "co-creates" Evropu, ili cak Balkan/region/Hemus/JIE (zajedno sa svima ostalima). Mi smo do te mere razvaljeni (dobrim delom sami sebe) da mi imamo sami sebi da odgovorimo na nekolika pitanja pre upustanja u ovu raspravu.
    boomer crook

    Posts : 36996
    Join date : 2014-10-27

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by boomer crook Sat Oct 07, 2023 9:27 am

    Velimirović je bio deo šireg ekspresionističkog pokreta, a čitav ekspresionizam proizlazi iz očajanja zbog užasa Prvog svetskog rata. I možete misliti šta je osećao kada je video da dolazi još jedan strašan rat. Bila je to prelomna tačka za njega – treba odbaciti one koji su odbacili Hrista.

    oy vey


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Filipenko Sat Oct 07, 2023 9:59 am

    Siroti Velimirovic nije primetio nijedan rat do 20. veka i/ili nije mislio da su hriscani imali ikakve veze sa njima, pa su mu zasmetali bas pobednici u tom poslednjem.
    Solus_Rex

    Posts : 3516
    Join date : 2018-07-03

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Solus_Rex Sat Oct 07, 2023 10:38 am

    nalog sa ženinog laptopa wrote:sta jos planiras da uzmes?

    mogu i drugi da se prikljuce

    Mislim da je urednik ove edicije doktorant na Warburgovom institutu u Londonu, što je po sebi izuzeta retkost za ove krajeve, tako da verujem da ne bi nešto prevideo:
    Prikazi knjiga - Page 10 Buy10
    Prikazi knjiga - Page 10 Product_pages


    _____
    "Sisaj kurac, Boomere. Spletkario si i nameštao ban pa se sad izvlačiš. Radiša je format a ti si mali iskompleksirani miš. Katastrofa za Burundi čoveče.
    A i deluje da te napustio drugar u odsudnom trenutku pa te spašavaju ova tovarka što vrv ni ne dismr na ribu, to joj se gadi, i ovaj južnjak koji o niškim kafanama čita na forumu. Prejaka šarža."  - Monsier K.
    nalog sa ženinog laptopa

    Posts : 4343
    Join date : 2016-09-29

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by nalog sa ženinog laptopa Sat Oct 07, 2023 11:22 am

    fala, dodato na spisak


    _____
    THE space age is upon us. Rockets are leaving our globe at 
    speeds unheard of only a few years ago, to orbit earth, moon, and 
    sun. People have visited the moon, we have sent space probes to 
    all but one of the planets, and words like "orbit" and "satellite" are 
    picked up by children in the nursery.
    No Country

    Posts : 11141
    Join date : 2015-05-16

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by No Country Sat Oct 07, 2023 4:50 pm

    boomer crook wrote:
    Velimirović je bio deo šireg ekspresionističkog pokreta, a čitav ekspresionizam proizlazi iz očajanja zbog užasa Prvog svetskog rata. I možete misliti šta je osećao kada je video da dolazi još jedan strašan rat. Bila je to prelomna tačka za njega – treba odbaciti one koji su odbacili Hrista.

    oy vey

    Ма да, лик је бесмислен. Знао сам га, површно, некада давно - штребер без иједне своје мисли. Не знам каква је књига, али интервју је лепиња са све. Одређујући се према Европи ми се заправо одређујемо према самима себи, а нити та Европа нити то “ми” заиста постоје. Баналија. Али је зато Николај Велимировић изузетно софистициран, мо’ш мислити. Што је најгоре, потпуно му верујем да је прочитао све те хиљаде страница. Такав је тип, био и по овоме судећи остао.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50253
    Join date : 2017-11-16

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Oct 07, 2023 5:43 pm

    Zapravo, samo treba prebaciti loptu sa terena kulture na teren politike i stvari postaju jasnije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50253
    Join date : 2017-11-16

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Oct 07, 2023 5:50 pm

    Ali, svejedno, citao sam ja taj njegov stav vec jednom negde. Mislim, ovako iz intervjua, glavna poenta je dosta tacna,ali i prilicno banalna. Mozda u knjizi ima vise. 

    Miimamo unutar sebe hladni rat kosmos i štamos i to se ne moze svesti samo na nekakvo pozicioniranje samo na Evropu, jer ima pozicioniranja i u odnosu na druge neke stvari. Mislim, nije dihotomija "Evropa" (misleci na tu "Bečku" Evropu pre svega) -"Orijent" (Osmansko nasleđe) A ima i autohtonih stvari za koje treba raščivijati šta su. Ali da vidimo u knjizi sta pise.
    No Country

    Posts : 11141
    Join date : 2015-05-16

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by No Country Sat Oct 07, 2023 6:00 pm

    Књига је, претпостављам, збирка литерарних есеја. Мало о Андрићу, мало о Црњанском, Велимировић for a good measure. Тебе жуља нешто друго и факат хитније: да се Срби коначно пресалдуме око Европе, хоће ли или неће. Ево ја ће ви кажем, ал’ неће да ти се допадне. Prikazi knjiga - Page 10 4101625831 Неће, бре. Ни народ, политичари још мање. Ал’ ћуте, јер овако нека парица ипак капље. Најбоље је нама под нашима. Мало нас је, ал смо… итсл. Али је то око Европе скроз јасно. Уосталом, коме је било до Европе - он је већ тамо.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Janko Suvar

    Posts : 7713
    Join date : 2019-06-06

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Janko Suvar Sat Oct 07, 2023 6:04 pm

    +1
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50253
    Join date : 2017-11-16

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Oct 07, 2023 6:17 pm

    No Country wrote:Књига је, претпостављам, збирка литерарних есеја. Мало о Андрићу, мало о Црњанском, Велимировић for a good measure. Тебе жуља нешто друго и факат хитније: да се Срби коначно пресалдуме око Европе, хоће ли или неће. Ево ја ће ви кажем, ал’ неће да ти се допадне. Prikazi knjiga - Page 10 4101625831  Неће, бре. Ни народ, политичари још мање. Ал’ ћуте, јер овако нека парица ипак капље. Најбоље је нама под нашима. Мало нас је, ал смо… итсл. Али је то око Европе скроз јасно. Уосталом, коме је било до Европе - он је већ тамо.

    Promasio si. 

    Jel Rusija Evropa ili Orijent u svetlu srpske istorije?

    How about the Adriatic?
    паће

    Posts : 40219
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by паће Sat Oct 07, 2023 6:26 pm

    Прво да ми неко објасни где смо, ако у Европи нисмо.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    No Country

    Posts : 11141
    Join date : 2015-05-16

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by No Country Sat Oct 07, 2023 6:27 pm

    Nektivni Ugnelj wrote:
    No Country wrote:Књига је, претпостављам, збирка литерарних есеја. Мало о Андрићу, мало о Црњанском, Велимировић for a good measure. Тебе жуља нешто друго и факат хитније: да се Срби коначно пресалдуме око Европе, хоће ли или неће. Ево ја ће ви кажем, ал’ неће да ти се допадне. Prikazi knjiga - Page 10 4101625831  Неће, бре. Ни народ, политичари још мање. Ал’ ћуте, јер овако нека парица ипак капље. Најбоље је нама под нашима. Мало нас је, ал смо… итсл. Али је то око Европе скроз јасно. Уосталом, коме је било до Европе - он је већ тамо.

    Promasio si. 

    Jel Rusija Evropa ili Orijent u svetlu srpske istorije?

    How about the Adriatic?

    Ја сам то себи увек објашњавао хипотезом да су у српској политици некако превладали они који су летовали у Грчкој… Prikazi knjiga - Page 10 4101625831

    Гледе Русије, дабоме да Русија (измаштана) није Европа, ни за Русе (који такође не постоје али воде овај исти разговор вековима, и питај бога колико су тек они књига написали?) ни за, апстраховане, нас. Нити је српска дихотомија између Европе и Оријента. Не, она је у потпуности између Европе и Русије - а није ни дихотомија, него Руси воде са једно 50 разлике.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50253
    Join date : 2017-11-16

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Oct 07, 2023 6:28 pm

    No Country wrote:
    Nektivni Ugnelj wrote:

    Promasio si. 

    Jel Rusija Evropa ili Orijent u svetlu srpske istorije?

    How about the Adriatic?

    Ја сам то себи увек објашњавао хипотезом да су у српској политици некако превладали они који су летовали у Грчкој… Prikazi knjiga - Page 10 4101625831

    Гледе Русије, дабоме да Русија (измаштана) није Европа, ни за Русе (који такође не постоје али воде овај исти разговор вековима, и питај бога колико су тек они књига написали?) ни за, апстраховане, нас. Нити је српска дихотомија између Европе и Оријента. Не, она је у потпуности између Европе и Русије - а није ни дихотомија, него Руси воде са једно 50 разлике.

    Kamo sreće...

    Prikazi knjiga - Page 10 Empty Re: Prikazi knjiga

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun May 19, 2024 9:49 pm