Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    šta čitate?

    avatar

    Posts : 12
    Join date : 2015-07-11

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by Niza Fri Aug 14, 2015 8:33 pm

    Romen Rolan, Kola Brenjon.
    Prva linija odbrane u minus fazama. 

    Završila Konstantinovo raskršće. Hm, šteta. Mogu dosta toga da oprostim piscu, ali ne i kad preozbiljno shvati i sebe i pisanje.
    ("Šteta" jer vidim pozitivne momente koji su se usput izgubili.)
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Fri Aug 14, 2015 8:45 pm

    Niza wrote:
    Završila Konstantinovo raskršće. Hm, šteta. Mogu dosta toga da oprostim piscu, ali ne i kad preozbiljno shvati i sebe i pisanje.
    ("Šteta" jer vidim pozitivne momente koji su se usput izgubili.)

    to stalno govorim o toj knjizi, zaista je bila raskrce. jedan put vodi ka dobrom zanr romanu, a drugi ka jadu i bedi nase knjizevne palanke u kojoj svi pokusavaju da pisu sve i da budu veliki nacionalni pisci.

    kao da sede u pogonu u kome se pravi Punto i pokusavaju, iznova i iznova, da tu sklepaju Bugatti Veyrona.
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-28

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by boomer crook Fri Aug 14, 2015 9:07 pm

    e dzordane skini i citaj road to oxiana od roberta byrona. chatwin kaze da je to najbolji putopis na engleskom jeziku.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Fri Aug 14, 2015 9:10 pm

    teške reči. 

    skidam odmah, treba mi neki do jaja putopis za čitanje u Turskoj, prošli put smo tamo čitali Četvina, sećaš se  šta čitate? - Page 4 4101625831
    a sada čitam knjigu koju preporučujem Benderici, ima i kraj sveta i hard science i sve što ona voli. zove se "Seveneves", pisao je Neal Stephenson. šaljem link na mail
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-28

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by boomer crook Fri Aug 14, 2015 9:22 pm

    pa taj neil je u preporukama na svim sf/f sajtovima. ja sam zbog tanithi lee procitao night's master i mogu reci da bez te knjige ne bi bilo ni sandmana. goth arabian nights amoralni fantasy. uzasno zabavno.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by Indy Fri Aug 21, 2015 11:02 pm

    Naomi Klein - The Shock Doctrine
    I uskoro počinjem This Changes Everything.

    Za Shock Doctrine se uglavnom slažem sa Stiglitzovim mišljenjem. U svakom slučaju, ona lepo piše, lako se čita (premda povremeno opisuje strašne zločine, što bi neko mogao da vidi kao distrakciju od glavne teme). Stvari u nekim grubim crtama jesu takve, ali u suštini nema tu nekakve "doktrine".

    This Changes Everything očekujem da bude slično tome. Ono, u osnovi to je to, ali detalji mogu biti tehnički netačni, previše pojednostavljeni, a i cela velika slika malčice "overfitovana". (Komentarisao sam joj na twitteru tu tvrdnju da je "kapitalizam" izazvao globalnu promenu klime, nije mi odgovorila, mada su se drugi uključili - ona voli da koristi te izraze koji su jednostavni i koje "svi razumeju", premda je strogo tehnički gledano to skoro uvek malo pogrešno. Npr. nije to našta misli kapitalizam, već nagla industrijalizacija plus porast potrošnje i populacije. To nije baš isto što i "kapitalizam".)

    (Za No Logo moram da priznam da sam ga napustio negde na pola).
    Margit Savović

    Posts : 2436
    Join date : 2012-02-12

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by Margit Savović Sat Aug 22, 2015 1:01 am

    Hoću i ja da čitam Seveneves!
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-28

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by boomer crook Tue Aug 25, 2015 8:39 pm

    ja bih tuzne trope mogao uvek da citam.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    avatar

    Posts : 18348
    Join date : 2014-12-13

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by beatakeshi Tue Aug 25, 2015 8:53 pm

    TT - jedna od najvažnijih knjiga u mom životu. Rado dajem knjige (neke i ne moraju da se vrate) ali to ne ide iz kuće. Jedna od tih je i Klarkova "Civilizacija".
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-28

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by boomer crook Tue Aug 25, 2015 9:11 pm

    ja sada imam pdf koji ide s mnom posvuda


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Thu Aug 27, 2015 10:17 pm

    Izvod iz knjige rođenih, biografija Kiša, od Marka Tompsona (na preporuku namerne prolazinice)

    Par misli :

    Meni ovakvo detaljisanje nad biografijom , ipak smeta, čak i kod pisca koji je toliko obeležen faktografijom kao Kiš. Misilm Kiš nije mogao da ima decu, znamo to (etnografska retkost koju predstavjlam izumreće dakle sa mnom), šta nam znači to što nije mogao da ih ima , jer je preležao zauške?

    I ozbiljnije pitanje, ne znam kako bih delikatno to rekao, kada se govori o jevrejstvu na ovakav način, bukvalan, rekao bih da to onemogućava, ili bar otežava da se govori o "jevrejstvu kao metafori".

    Dalje, na pola sam knjige i sve vreme, želim da nađem original da pročitam, da vidim da li je ovaj patetični ton do Bazdulja ili do autora. Na momente stvarno para uši

    I treće , fascinantan pasaž (str 272) Mada Kiš nije javno komentarisao političku scenu i mada nije polagao nadu ni u jednu komunističku grupaciju on bi se složio sa Latinkom Perović, kada ona kaže da je izbor pred Srbijom izbor između evropeizacije i etničke države... pa sledi dugačak latinkin citat, da ne prekucavam.

    Na osnovu čega leba ti bi se Kiš složio s tom glupom rečenicom? Možda i bi ,otkud znam, al na osnovu čega...
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by Erős Pista Thu Aug 27, 2015 10:28 pm

    Na osnovu totalitarne paradigme. šta čitate? - Page 4 1844795956

    Nisam čitao Tompsona, a slutim i da neću, ali sam nailazio na slične detalje kod stranih autora koji se bave domaćim okolnostima, samo proglase jednog umetnika (režisera, itd.) za zastupnika izvesne političke ideje, najčešće one drage i samom autoru - a to je po pravilu nekakav generic berlinovski antitolitarizam, ujedno antikomunistički i antinacionalistički.
    Sve nijanse nestaju.

    Na stranu što Kiš verovatno i jeste bio negde na takvim poziijama, ali zašto to objasniti Latinkom?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Fri Aug 28, 2015 12:19 am

    Sve vreme imam osećaj da je to neka Bazduljeva intervencija u tekstu koji prevodi... Verovatno nije, ali to stvarno nije kompliment za autora...
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Sat Aug 29, 2015 12:15 am

    Jel ovaj covek govori srpsko-hrvatski? Jel citao orginale toga o cemu pise? Poredi Gorski Vijenac i Protokole sionskih mudraca na jednom mestu...


    edit : Vikipedija kaže da govori...
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-05

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by namerna prolaznica Sat Aug 29, 2015 4:03 am

    govori. em je ovde proveo gomilu vremena, em mu je zena ovdasnja.

    nije baš bila preporuka, pomenula sam intervju s tompsonom.
    nisam citala ni original ni prevod biografije. samo delove iz a paper house. nije bio patetican. vise engleski prozan.

    spremila amitava ghosha. čim završim review erkila puaroa (stigla do 6. sezone), otvaram trilogiju ibis. još mi je svež 'svaka čast' utisak o vikramu čandri.


    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by Indy Sat Aug 29, 2015 7:42 am

    Indy wrote:This Changes Everything očekujem da bude slično tome. Ono, u osnovi to je to, ali detalji mogu biti tehnički netačni...

    Scratch that, žena piše k'o bog i svaka joj je ka u Njegoša. Treba svako da pročita.

    (Ko hoće epub-e od Naomi Klein - The Shock Doctrine & This Changes Everything - nek me PM-uje.)
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Tue Sep 15, 2015 6:35 pm

    Čitam Čkrebićevu biografiju Koče Popovića (ne znam šta sam se uhvatio tih biografija , slučajno jednu za drugom, moram presečem s nekim Saj Fajom) i ono ima to potencijal da bude veoma zanimljivo, kad bi napravio bar neki mali odmak od predmeta knjige... Patetično je ovako..
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-28

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by boomer crook Tue Sep 15, 2015 6:51 pm

    bolje procitaj prvo razgovore sa kocom a. nenadovica. ckrebic je uzasan stilista. interesantno je samo kao neki dokument.
    bemty

    Posts : 3791
    Join date : 2014-11-12

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by bemty Wed Sep 16, 2015 6:17 pm

    citam ovu tiger mother... dugo sam se lomila, nisam htela da joj dam pare, ali na kraju je radoznalost pobedila. ko me tero da je prelistam u knjizari ranije ove godine! bas je pitko napisana i zacas me je zagolicala. 

    bila sam spremna na odnos prema deci kad sam uzela da citam, tako da mi je trenutno najjaci utisak kakav mixed message salje svojim cerkama. s jedne strane, da budu vrhunski uspesne u obrazovanju i muzici, a s druge strane, da je idealan model ponasanja za zenu da se nakon porodjaja potpuno posveti odgoju dece, bez pauze i bez deljenja obaveza, bez prostora za bilo koje druge ambicije, bilo sta. sopstveni posao ne voli i odradjuje rutinski, ne bavi se nicime u cemu su je roditelji terali da bude najbolja, nema nikakve emocije prema sticanju znanja, prema sopstvenom znanju, osim da je bitno da se bude na vrhu. bizarno.


    _____
    Warning: may contain irony.
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by Erős Pista Wed Sep 16, 2015 10:08 pm

    Pojede mi sad forum jedan poduži post. Ukratko, ko bre uopšte ima vremena da primenjuje te njene savete (sve i da želi)? Kome j knjiga uopšte namenjena? Majke iz niže i niže srednje klase, single mothers da ne pominjem, svakako nemaju vremena da se posvećuju isključivo podizanju dece.

    Isprva sam mislio da je knjiga pisana za srednjeklasne roditelje prepadnute mogućnošću da će im deca propasti u tržišnom rat-race-u. Ali sada sam sve ubeđeniji da je njena osnovna namena da opravda već postojeće privilegije. Nisu moja deca uspešna, jer su deca bogatih i uspešnih profesora univerziteta, jer su nasledila status , novac i socijalni kapital, i imala mogućnost za najbolje moguće obrazovanje - ne! Ona su uspešna jer smo se i ona i ja opasno namučili tokom njihovog odrastanja.

    Inače ne znam koliko da verujem toj njenoj priči da posao radi rutinski, sklon sam da verujem da malo i glumi.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    bemty

    Posts : 3791
    Join date : 2014-11-12

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by bemty Wed Sep 16, 2015 10:31 pm

    ja svakako sticem utisak da knjiga obiluje ironijom, ili makar hiperbolom, i da ne treba uzimati zdravo za gotovo da su ovi isechci bas reprezentativni za svakodnevni zivot te porodice (kad bi bili, to bi znacilo da joj deca spavaju 4-5 sati dnevno). tako da mozda i nije tacan njen opis kako ne nalazi sebe u svom poslu. 

    a koja je svrha... ne znam ni sama, mozda imas pravo. roditelji generalno vole da budu zasluzni za decije uspehe i deciju licnost. ali jeste negde tacno da azijska deca obicno imaju daleko bolje ocene u skoli, i da ih roditelji vise usmeravaju u obrazovanju, kad se jednom obru na zapadu. tako da ima neceg i do vaspitanja.

    ali ono sto mene iznenadjuje je poredjenje sa zapadnim roditeljem kao suprotnom krajnoscu - ja tu kompetitivnost vezanu za rane decije uspehe bas vezujem za ameriku. i bas za zivot tamo i vezujem te dileme kako postupati sa detetom po pitanju ranog razvijanja prirodnog talenta. u tom smislu, njena razmisljanja ce imati solidnu publiku na zapadu. prosto, tema je 'in'. svako kao da pokusava da nadje nesto u cemu mu je dete izvanredno, pa voli i da cuje tajnu azijskog uspeha. konsternacija potice od toga sto recept sadrzi moralno nesvarljive sastojke za zapadnjaka, ali zelja za uspehom je cini mi se zajednicka.


    _____
    Warning: may contain irony.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by Ointagru Unartan Wed Sep 16, 2015 10:34 pm

    bemty wrote:citam ovu tiger mother... dugo sam se lomila, nisam htela da joj dam pare, ali na kraju je radoznalost pobedila. ko me tero da je prelistam u knjizari ranije ove godine! bas je pitko napisana i zacas me je zagolicala. 

    Kao, slucajno te zagolicalo da to citas bas sada. Priznaj da se obucavas za vaspitavanje sledeceg deteta!


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    bemty

    Posts : 3791
    Join date : 2014-11-12

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by bemty Wed Sep 16, 2015 10:40 pm

    Radagast wrote:
    bemty wrote:citam ovu tiger mother... dugo sam se lomila, nisam htela da joj dam pare, ali na kraju je radoznalost pobedila. ko me tero da je prelistam u knjizari ranije ove godine! bas je pitko napisana i zacas me je zagolicala. 

    Kao, slucajno te zagolicalo da to citas bas sada. Priznaj da se obucavas za vaspitavanje sledeceg deteta!

    samo je dilema: klavir ili violina? šta čitate? - Page 4 1844795956

    zapravo, moje prvo dete je zastrasujuce bistro, i cesto sam u dilemi sta nam je ciniti. sa zapadnjacke strane cesce dobijam savete da ga treba gurati i usmeravati, nastojati da ispreskace razrede, da svira vrhunski klavir i krene na takmicenja u sahu... nas svet je vise u fazonu da treba da uziva dok je mali. licno, mislim da su ti podaci o ranom izlaganju muzici ili sahu cesto kenjaza - jeste, oni koji su sa dve godine poceli da igraju sah cesce budu velemajstori, ali mozda je to zato sto su bistriji od vrsnjaka, koji prosto ne mogu da igraju sah sa dve godine, izlagao ih ti ili ne. 

    inace dobili smo sahovsku tablu za njegov cetvrti rodjendan, uz napomenu da 'jos nije kasno'. jos nije kasno!!

    tako da smo negde na pola puta: kod kuce nam interakcije obiluju intelektualnim razmenama, u javnosti ne forsiramo nista, i nastojimo da dete uziva u sticanju znanja. ali da pritisak postoji - postoji. a on jadan ne zna da ne treba da prica o razlomcima u pristojnom drustvu šta čitate? - Page 4 1399639816


    _____
    Warning: may contain irony.
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-28

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by boomer crook Wed Sep 16, 2015 10:45 pm

    naravno da ne treba dete da prica o razlomcima u pristojnom drustvu kako ne bi blamiralo mene roditelje.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by Erős Pista Wed Sep 16, 2015 10:47 pm

    Inače, sad čitkaram malo o njenim drugim knjigama, koje se tiču međunarodnih odnosa, globalizacije, itd. Baš mi izgleda da je veliki simplifikator.

    Pazi ovo - ima tezu da liberalno-demokratska globalizacija proivodi tenzije, jer favorizuje etničke manjine koje su iz nekog razloga bolje prilagođene tržišnom funkcionisanju, i da onda zbog toga to stvara bes kod tržišno neuspešne etničke većine, pa samim tim i nestabilnost, rat, genocid, itd. So far, so not very original, but ok. Ali onda idu primeri. Srbi su mrzeli Hrvate jer su ovi bili tržišno uspešniji od njih. Say what? Zašto li su onda Hrvati mrzeli Srbe, živo me zanima. A Srbi Albance i Bošnjake? Ma nema veze, vozi Miško, one size fits all.

    The third and most ferocious kind of backlash is majority-supported violence aimed at eliminating a market-dominant minority. Two recent examples are the “ethnic cleansing” of Croats in the former Yugoslavia and the mass slaughter of Tutsi in Rwanda. In both cases, sudden, unmediated democratization encouraged the rise of megalomaniacal ethnic demagogues and released long-suppressed hatreds against a disproportionately prosperous ethnic minority.
    Of course, markets and democracy were not the only causes of these acts of genocide, but they were neglected factors. In the former Yugoslavia, for example, the Croats, along with the Slovenes, have long enjoyed a strikingly higher standard of living than the Serbs and other ethnic groups. Croatia and Slovenia are largely Catholic, with geographical proximity and historical links to Western Europe, while the Eastern Orthodox Serbs inhabit the rugged south and lived for centuries under the thumb of the Ottoman Empire. By the 1990s, per capita income in northern Yugoslavia had risen to three times that in the south.
    The sudden coming of Balkan electoral democracy helped stir ancient enmities and resentments. In Serbia, the demagogue and future “ethnic cleanser” Slobodan Milosevic swept to power in 1990 as supporters declared to hysterical crowds, “We will kill Croats with rusty spoons because it will hurt more!” (In the same year, Franjo Tudjman won a landslide victory in Croatia preaching anti-Serb hatred; the subsequent mass killing of Croatia’s Serbs shows that market-dominant minorities aren’t always the victims of persecution.)
    In a now-famous speech delivered in March 1991 — which contains a telling allusion to Croat and Slovene market dominance — Milosevic declared: “If we must fight, then my God we will fight. And I hope they will not be so crazy as to fight against us. Because if we don't know how to work well or to do business, at least we know how to fight well!” (Emphasis added.)


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    šta čitate? - Page 4 Empty Re: šta čitate?

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 7:20 am