Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    šta čitate?

    bela maca

    Posts : 11019
    Join date : 2014-10-28

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by bela maca Sat Feb 07, 2015 3:02 pm

    jeste, već stigao, i već se plašim kakav će prevod biti
    ali kolko znam a možda grešim, engleski prevod će se pojaviti tek u septembru, a ne čeka mi se toliko


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    plachkica

    Posts : 16169
    Join date : 2014-11-06

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by plachkica Sat Feb 07, 2015 3:07 pm

    Kod prevoda najveći problem je prevod sa engleskog, nešto manje sa španskog, sa ostalih jezika
    prevodi su korektni, bar koliko sam ja ukačila.
    I ja sam uzela Pokoravanje, ali mora sačekati svoj red.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-03

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by Indy Sat Feb 07, 2015 3:25 pm

    bela maca wrote: engleski prevod će se pojaviti tek u septembru


    Super, taman negde da planiram da to čitam u 2016, inshallah.


    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Mon Feb 09, 2015 1:50 pm

    Nabavih Americke Bogove.
    plachkica

    Posts : 16169
    Join date : 2014-11-06

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by plachkica Sat Feb 21, 2015 6:33 am

    Pročitala Uelbeka.
    Da književnost nije refleksija stvarnosti, sveta koji nas okružuje, i način na koji se prodaju ideje, ovo bi bio dobar roman.
    Uelbek lepo piše, prevodilac je čak uspeo i da prenese (ili svojim prevodom napravi) atmosferičnost romana (a to je ono što, po mom mišljenju, bolno fali domaćoj prevodilačkoj književnosti, sposobnost da se prenese atmosfera).
    Probaću da se ne bavim prepričavanjem zarad onih koji bi da roman pročitaju.

    Iznenadila me je količina mizoginije na početku, kasnije ona nestaje, ne zbog toga što se junak romana promenio, već zbog toga što iz javnog života kome junak prisustvuje (uglavnom kao posmatrač) nestaje žena. One su pokorene, dobrovoljno, kako nam junak nagoveštava (ili su se iselile, pod prisilom roditelja).
    Izuzeci su prostitutke, koje su tom, novom muškom islamskom, svetu neophodne.
    MB na vlast ne dolazi zato što je broj islamske populacije narastao dovoljno, već zato što je levica, u tom drugom krugu sklopila sporazum o zajeničkom glasanju za kandidata MB. I tu sad sledi ono što je meni zanimljivo, MB traži kontrolu nad obrazovanjem, i levica je daje. Koliko ja znam, a priznajem da ne znam mnogo, jedan od osnovnih ideala levice, bilo gde u svetu, jeste obavezno i dostupno obrazovanje svima. Levica, Uelbekova, u Francuskoj gazi to svoje načelo, i pristaje i čak dobrovoljno učestvuje u gaženju jednog od svojih osnovnih ideala. (Obavezno obrazovanje je do 12te godine života, kasnije je dostupno samo bogatima i izuzetno nadarenima.) Monarhija Saudijske Arabije finansira vodeće univerzitete i veoma veliki novac izdvaja za plate zaposlenih, koji, da bi radili kao profesori, moraju da prime islam.
    Desnicom, u vidu Marine Le Pen, Uelbek se nije preterano bavio, ali je uradio jednu finu stvar, napravio je Identitetske pokrete, koji su fašistička desnica, kao otklon od male Mari. Svi vodeći članovi tih pokreta, koji nisu okrvavili ruke pozivajući na nasilje, završili su pri samom vrhu organizacije MB.
    Distribucionizam, kao vid ekomomskog uređenja, a nastao pod uticajem Čestertona i Beloka, jeste ekomomska filizofija koju će MB pokušati da uvedu. Porodica je glavna ćelija ovog sistema, radnik je i vlasnik sredstava za rad, mali, porodični subjekti se udružuju u velike...to je tačka spajanja levice i MB.
    Upadljiva je nezainteresovanost junaka za bilo šta što se oko njega dešava. On pije, jede i jebe, kad ima šta. Proživljava Usimansovog junaka i objašnjava ga. Zahvaljujući tome njemu će biti pružena prilika.
     
    Uelbek dobro piše, ali se plašim onoga što piše, jer on nije neki marginalni Kecmanović čije će ideje ostati zapakovane u isto tako marginalnoj, jezički ograničenoj sredini.

    edit: Nadam se da sam dobro ubila spojler, meni prijazuje ceo tekst, ako nisam, prvi ko vidi, a ima mogućnost da to promeni, nek uradi. Koristila sam tag [hide]
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-03

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by Indy Sat Feb 21, 2015 1:22 pm

    Tag treba da bude [spoiler].

    Hvala na prikazu.
    bela maca

    Posts : 11019
    Join date : 2014-10-28

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by bela maca Fri Mar 06, 2015 4:48 pm

    završila sam i ja roman. meni se svideo.
    jedino bih se osvrnula na mizoginiju - nje u romanu ima onoliko koliko je ima u francuskom (tj zapadnom) društvu. niti ima preterane islamofobije, a o govoru mržnje (što se može pročitati u nekim domaćim najavama) tek nema govora.


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    ReMix

    Posts : 27
    Join date : 2014-11-24

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by ReMix Fri Mar 13, 2015 2:56 am

    Da li je neko čitao Tvrtka Jakovinu?  Da li je moguće kupiti njegove knjige u BG ili NS? Zanima me Trenuci katarze: prijelomni događaji XX. stoljeća



    Edit: Tek sad sam primetio da u naslovu stoji "XX.", da li je ovo razlika u SR i HR pravopisu?
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by паће Fri Mar 13, 2015 3:32 am

    Ваљда су се повели за Америма, који су одржали XXIIIrd зимску олимпијаду...


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Thu Mar 19, 2015 11:16 am

    Kormak Makarti- Put.

    Stvarno, Fokner za nase doba šta čitate? - Page 2 1143415371

    (Posle novi Uelbek- kud svi Turci , tu i mali Suvar)
    Erős Pista

    Posts : 81416
    Join date : 2012-06-10

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by Erős Pista Thu Mar 19, 2015 12:12 pm

    Šuvar i varivo wrote:Kormak Makarti- Put.

    Stvarno, Fokner za nase doba šta čitate? - Page 2 1143415371

    (Posle novi Uelbek- kud svi Turci , tu i mali Suvar)


    Opet ti o Bazdulju, šovinisto! šta čitate? - Page 2 3402243210


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Thu Mar 19, 2015 12:23 pm

    pomeso sam dijakriticki znak, nasilnice šta čitate? - Page 2 1949538119

    (muz ti je bosnjak i imas male sise!)
    Erős Pista

    Posts : 81416
    Join date : 2012-06-10

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by Erős Pista Thu Mar 19, 2015 3:50 pm

    tzv.siseless


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Thu Apr 02, 2015 8:30 am

    Isprobavam nesto

    Spoiler:
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Thu Apr 02, 2015 8:42 am

    Ne znam gde bih stavio ovo drugo, pa cu ovde... Mark Secerberg od fejsbusa je ovu godinu posvetio citanju knjiga šta čitate? - Page 2 1143415371 i napravio grupu na fejsu (logicno) gde se moze pratiti i diskutovati . 

    Fascinantno mi je sta cita , u smislu da se lozim na te genije modernog doba (osobito na Elona Muska.) E sad same knige koje izabrao su sokantno dosadne i ne deluju kao nesto sto bih ja ikad citao. Osim toga, knjige uopste ne deluje kao da su zabavne za citanje , a i (mada ne znam ni sta hocu  da kazem s ovim) ne deluje kao nesto sto bi intelektualac citao.

    Spisak knjiga :

    1.Our seventh book is Rational Ritual by Michael Chwe.
    2.Our sixth book is The Structure of Scientific Revolutions by Thomas Kuhn
    3. Our fifth book is Creativity, Inc. by Ed Catmull
    4.Our fourth book is On Immunity by Eula Biss.
    5.Our third book is Gang Leader for a Day by Sudhir Venkatesh.
    6.Our second book is The Better Angels of Our Nature by Steven Pinker. (jedina koju sam zapravo citao)
    7.Our first book will be The End of Power by Moisés Naím.

    Stavljam u spojler , jer je dugacko :

    Spoiler:
    boomer crook

    Posts : 36856
    Join date : 2014-10-27

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by boomer crook Thu Apr 02, 2015 9:51 am

    zamro je nama citalacki klub šta čitate? - Page 2 4135669698


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Thu Apr 02, 2015 10:16 am

    pa resili ste da je Crnjanski mrtav pesnik sta tu ima dalje se prica šta čitate? - Page 2 1143415371
    boomer crook

    Posts : 36856
    Join date : 2014-10-27

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by boomer crook Thu Apr 02, 2015 10:41 am

    pesnik nikako.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Thu Apr 02, 2015 10:51 am

    primetio sam da je to konsenzus na topiku : svi volite Crnjanskog pesnika, dosadnjikav vam je prozaist, a kao polemicar je fasista.

    Ovo poslednje je svakako tacno, ja nikako nisam za to "prevrednovanje" tekstova iz Ideja ,sto hoce Avramovic i jos neki (gori).

    Sad ona Vladusiceva disertacije je naravno podlozna diskusiji, ali je verovatno najuspelije poglavlje o Romanu o Londonu- mislim da ne stoji Sokoloviceva kritika, bas oko toga-ima momenata u Romanu o Londonu, kad se odjednom pojavi sumtraista tu ,u svem tom postmodernom pesimizmu.

    (Odma da priznam, meni su Hipberborejci, bili verovatno najsnaznije citalacko iskustvo ikad.. )
    plachkica

    Posts : 16169
    Join date : 2014-11-06

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by plachkica Wed Apr 22, 2015 4:40 am

    Huan Viljoro "Svedok"

    Citat koji me već par dana proganja:
    "Frančesko je rođen u Torinu i jednom je pomislio da se tamo vrati, ali ga je zaustavila presudna činjenica: u Italiji su samo najmoćniji mogli da budu korumpirani; u Meksiku je, međutim, svako mogao da zaobiđe pravila."
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-04

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by namerna prolaznica Thu Apr 30, 2015 3:57 am

    svratila danas u borhesovu biblioteku.
    zanimljivo, recimo, deo space&time.


    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-04

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by namerna prolaznica Mon May 04, 2015 3:31 am

    listam dalje: izdanja MET-a, Muzeja Dž. P. Getija i još po nešto. klik


    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    Erős Pista

    Posts : 81416
    Join date : 2012-06-10

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by Erős Pista Wed May 20, 2015 2:24 pm

    The CIA has released a list of books found in Osama Bin Laden’s Pakistan compound.
    His reading list includes two novels by Noam Chomsky, the 9/11 truther novel The New Pearl Harbor and an online article questioning if the illuminati were behind the attacks. It also contained articles related to Project MKULTRA, the CIA’s secretive behaviour modification programme.
    As well as English language texts, the CIA also found documents relating to France’s economy and society.
    We’ve reproduced the list of 39 books below.


    The 2030 Spike by Colin Mason
    A Brief Guide to Understanding Islam by I. A. Ibrahim
    America’s Strategic Blunders by Willard Matthias
    America’s “War on Terrorism” by Michel Chossudovsky
    Al-Qaeda’s Online Media Strategies: From Abu Reuter to Irhabi 007 by Hanna Rogan
    The Best Democracy Money Can Buy by Greg Palast
    The Best Enemy Money Can Buy by Anthony Sutton
    Black Box Voting, Ballot Tampering in the 21st Century by Bev Harris
    Bloodlines of the Illuminati by Fritz Springmeier
    Bounding the Global War on Terror by Jeffrey Record
    Checking Iran’s Nuclear Ambitions by Henry Sokolski and Patrick Clawson
    Christianity and Islam in Spain 756-1031 A.D. by C. R. Haines
    Civil Democratic Islam: Partners, Resources, and Strategies by Cheryl Benard
    Confessions of an Economic Hit Man by John Perkins
    Conspirators’ Hierarchy: The Committee of 300 by John Coleman
    Crossing the Rubicon by Michael Ruppert
    Fortifying Pakistan: The Role of U.S. Internal Security Assistance (only the book’s introduction) by C. Christine Fair and Peter Chalk
    Guerilla Air Defense: Antiaircraft Weapons and Techniques for Guerilla Forces by James Crabtree
    Handbook of International Law by Anthony Aust
    Hegemony or Survival: America’s Quest for Global Dominance by Noam Chomsky
    Imperial Hubris by Michael Scheuer
    In Pursuit of Allah’s Pleasure by Asim Abdul Maajid, Esaam-ud-Deen and Dr. Naahah Ibrahim
    International Relations Theory and the Asia-Pacific by John Ikenberry and Michael Mastandano
    Killing Hope: U.S. Military and CIA Interventions since World War II by William Blum
    Military Intelligence Blunders by John Hughes-Wilson
    Project MKULTRA, the CIA’s program of research in behavioral modification. Joint hearing before the Select Committee on Intelligence and the Subcommittee on Health and Scientific Research of the Committee on Human Resources, United States Senate, Ninety-fifth Congress, first session, August 3, 1977. United States. Congress. Senate. Select Committee on Intelligence.
    Necessary Illusions: Thought Control in Democratic Societies by Noam Chomsky
    New Pearl Harbor: Disturbing Questions about the Bush Administration and 9/11 by David Ray Griffin
    New Political Religions, or Analysis of Modern Terrorism by Barry Cooper
    Obama’s Wars by Bob Woodward
    Oxford History of Modern War by Charles Townsend
    The Rise and Fall of the Great Powers by Paul Kennedy
    Rogue State: A Guide to the World’s Only Superpower by William Blum
    The Secret Teachings of All Ages by Manly Hall (1928)
    Secrets of the Federal Reserve by Eustace Mullins
    The Taking of America 1-2-3 by Richard Sprague
    Unfinished Business, U.S. Overseas Military Presence in the 21st Century by Michael O’Hanlon
    The U.S. and Vietnam 1787-1941 by Robert Hopkins Miller
    “Website Claims Steve Jackson Games Foretold 9/11,” article posted on ICV2.com (this file contained only a single saved web page)


    Note: The final item was included in the CIA list under the subheading “English language books” despite not appearing to be a book.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-03

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by Indy Wed May 20, 2015 5:24 pm

    Meni je ovo vrh

    A Brief Guide to Understanding Islam
    Erős Pista

    Posts : 81416
    Join date : 2012-06-10

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by Erős Pista Thu May 21, 2015 12:37 am

    šta čitate? - Page 2 3579118792
    I meni!

    Zapravo, tačno vidiš iz njegove biblioteke koliko njegova ideologija ima veze sa islamom - vrlo malo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    šta čitate? - Page 2 Empty Re: šta čitate?

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 7:15 am