Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Tue 26 Mar - 9:07

    Jedva da je i sam život započeo Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 1399639816
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nino Quincampoix Wed 27 Mar - 0:13

    lol



    thread i sve povezano
    nalog sa ženinog laptopa

    Posts : 4330
    Join date : 2016-09-29

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by nalog sa ženinog laptopa Wed 27 Mar - 0:54

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 286371741


    _____
    THE space age is upon us. Rockets are leaving our globe at 
    speeds unheard of only a few years ago, to orbit earth, moon, and 
    sun. People have visited the moon, we have sent space probes to 
    all but one of the planets, and words like "orbit" and "satellite" are 
    picked up by children in the nursery.
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Thu 28 Mar - 8:31

    http://www.politika.rs/scc/clanak/426015/Zasto-sam-potpisao-Kumanovski-sporazum#.XJxaM9RIun4.twitter
    Зашто сам потписао Кумановски споразум


    http://www.politika.rs/scc/clanak/425918/Zbog-cega-i-koga-nismo-dobili-S-300-od-Rusije
    Због чега и кога нисмо добили С-300 од Русије


    http://www.politika.rs/scc/clanak/425830/Juris-vojske-na-granicu-sa-Albanijom
    Јуриш војске на границу са Албанијом
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Sotir Thu 28 Mar - 9:53

    Gargantua wrote:http://www.politika.rs/scc/clanak/425918/Zbog-cega-i-koga-nismo-dobili-S-300-od-Rusije
    Због чега и кога нисмо добили С-300 од Русије

    Смиљанић износи доста фактографских грешака.
    Како смо могли да будемо технолошки 40 година иза НАТОа?
    МиГ-21 који је био усвојен у наоружање СССР 1959. године, код нас летела новија верзија, а и она по одлуци команде није летела тад. Итд.

    Друго још битније, даје неке своје погледе зашто С-300 није набављен који нису обавезно комплетни. А једноставно није купљен јер нису хтели да купе.

    Такође не наводи да, ако је био проблем купити тако велики систем, зашто нису купили нешто од мањег? Нпр Бук.
    А могли су да узму и одређене количине Игли (ракета са рамена). Током деведесетих је стигао мањи број до Југославије, а то се практично прошверцује у гепеку аутомобила.

    Треће питање је зашто нису домаћи погони радили на модернизацији ПВО? Очигледно смо имали потенцијал, пошто је у току рата и непосредно после урађен већи број модификација (нпр Праћку наводи у тексту, далеко је занимљивији интеграција ИЦ трагача на ракету са Куба).

    И на крају, зашто су продавани системи које смо већ имали? Југославија је добила од Русије неколико батерија модернизоване Неве, која је могла да гађа пасивно, без радара (ИЦ навођење). То би доста значило у борби. Али, и ти системи су продати Египту.

    Кад се све сабере, не само да јесу могли да набаве системе ПВО а нису, него су продавали и оно што смо имали, плус нису развијали домаће. Захваљујући томе, ПВО је био у знатно лошијој ситуацији 99те.
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Thu 28 Mar - 10:44

    Pa imali smo ekonomski kolaps. Ulaganja u vojsku svakako nisu mogla biti pri vrhu prioriteta, pa onda još ulaganje u specifična PVO sredstva ne deluju kao razumna opcija. Pogotovo što bi podloga takve odluke bila nekakvi dugotrajno strateško planiranje sukoba sa NATO-om, po dubini političke vlasti i državne administracije, za šta bi jedino opravdanje bila ludost još veća nego što je i inače iskazana političkim kockanjem.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Sotir Thu 28 Mar - 10:52

    То је већ ствар за дискусију, али је чињеница да власт из одређених разлога није улагала у војску. А овде имамо наратив да ето нису некако могли, рекао Пера Мики, појео вук магарца. Проблем је био далеко већи и систематичнији.

    Набављање ПВО система не мора да буде везано за планирање сукоба. То је један од адута у преговорима. Као што је НАТО рекао "ако не испуните то и то следи бомбардовање", другачија би била прича да је НАТО знао да би при томе могли да имају велике губитке, дуготрајнију кампању итд. Аргумент војне интервенције би се потегао далеко касније.

    Ма уосталом ако Слоба није хтео да се спрема сукоб, кад су ови припретили требало је да се нагузи и готово.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50104
    Join date : 2017-11-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nektivni Ugnelj Thu 28 Mar - 10:54

    Bome, WW1 i WW2 blede u poredjenju sa ovom junačkom epopejom ratnih zločina i etničkog čišćenja uz povremeno gađanje NATO-a praćkom.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50104
    Join date : 2017-11-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nektivni Ugnelj Thu 28 Mar - 10:56

    Sotir wrote:То је већ ствар за дискусију, али је чињеница да власт из одређених разлога није улагала у војску. А овде имамо наратив да ето нису некако могли, рекао Пера Мики, појео вук магарца. Проблем је био далеко већи и систематичнији.

    Набављање ПВО система не мора да буде везано за планирање сукоба. То је један од адута у преговорима. Као што је НАТО рекао "ако не испуните то и то следи бомбардовање", другачија би била прича да је НАТО знао да би при томе могли да имају велике губитке, дуготрајнију кампању итд. Аргумент војне интервенције би се потегао далеко касније.

    Ма уосталом ако Слоба није хтео да се спрема сукоб, кад су ови припретили требало је да се нагузи и готово.

    Ne znam kako je mogao da se spremi za sukob s NATO savezom. Realno, sreća u nesreći je što su oni imali toliku premoć da su mogli da se zajebavaju i glume humanitarno, "hirurški precizno" bombardovanje. Da je to bio neko ko nije bio 100 puta jači, nego recimo 5 puta jači, e onda bismo se krpili 50 godina od posledica rata. Ovako se svodi na onog zeca kad dođe kući pa se napije "šta ti meni šta je bilo".
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Sotir Thu 28 Mar - 10:58

    Раније је била дискусија на форуму који је од лидера најзаслужнији за рат, па је повео Слоба.
    Не бих се сложио са тим, али ме мрзело да пишем дуже поруке, а још више да улазим у расправу са НЦ.

    Слоба је по свим параметрима био најлошији у том сукобу. Иако је преузео контролу над ЈНА није се спремао за сукоб. Треба само погледати набављена средства у том периоду па је јасније.
    За већину ствари је реаговао касно војно и изнуђено у лошијој ситуацији. Такође је видљив и недостатак некаквог општег плана а не само стратегијског што је катастрофално.

    На овом примеру: није се спремао за рат са НАТО што је лудило. ОК, исправан је став.
    Кад је дошло до преговора и претњи интервенцијом, уместо да настави по истом плану, он одлучује да уђе у сукоб. То је већ идиотлук. И онда после 2,5 месеца прихвата. Потпуно лудило...
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Sotir Thu 28 Mar - 11:03

    KinderLad wrote:
    Sotir wrote:То је већ ствар за дискусију, али је чињеница да власт из одређених разлога није улагала у војску. А овде имамо наратив да ето нису некако могли, рекао Пера Мики, појео вук магарца. Проблем је био далеко већи и систематичнији.

    Набављање ПВО система не мора да буде везано за планирање сукоба. То је један од адута у преговорима. Као што је НАТО рекао "ако не испуните то и то следи бомбардовање", другачија би била прича да је НАТО знао да би при томе могли да имају велике губитке, дуготрајнију кампању итд. Аргумент војне интервенције би се потегао далеко касније.

    Ма уосталом ако Слоба није хтео да се спрема сукоб, кад су ови припретили требало је да се нагузи и готово.

    Ne znam kako je mogao da se spremi za sukob s NATO savezom. Realno, sreća u nesreći je što su oni imali toliku premoć da su mogli da se zajebavaju i glume humanitarno, "hirurški precizno" bombardovanje. Da je to bio neko ko nije bio 100 puta jači, nego recimo 5 puta jači, e onda bismo se krpili 50 godina od posledica rata. Ovako se svodi na onog zeca kad dođe kući pa se napije "šta ti meni šta je bilo".
    Написано ти је горе, аргумент војне интервенције у преговорима би се потегао касније да је ПВО био бољи.

    Друга ставка, интервенција у СРЈ је НАТОу требала да послужи као пример како ће да прођу непослушни. Ако би трајала неколико пута дуже, са њиховим већим губицима, на крају би опет добили, али би као пример била лоша. Онда би веће земље попут нпр Ирана схватиле да им из ваздуха не могу да направе већу штету.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50104
    Join date : 2017-11-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nektivni Ugnelj Thu 28 Mar - 11:14

    Ne znam, ja lično u tri života ne bih ušao u rat koji nema nikakve šanse da dobijem. Zatezao bih koliko može na pregovorima i to je to. Nego su oni namerno napravili pizdariju da bi formirali narativ za koji je Milošević mislio da može da ga održi na vlasti (za razliku od toga da je potpisao). Što nije uspelo. Ali zato ovima danas dobro dođe. Al aj što njima dobro dođe, od tih ništa dobro ni ne očekujem. Nego se na opozicionim mitinzima može čuti da je "neporažena vojska" napustila Kosovo. 

    A zašta je cela priča služila NATO-u to me zanima na nivou akademskog rada, za Srbiju je to realno nebitno. "Vremenska prognoza".
    Ferenc Puskás

    Posts : 11572
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Ferenc Puskás Thu 28 Mar - 12:56

    Nerado bih insinuirao o rl, ali ne da mi radoznalost. Sotir, da nisi ti u građanskom životu Miroslav, onaj Lazanski?


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Zuper Thu 28 Mar - 13:05

    Sotir wrote:То је већ ствар за дискусију, али је чињеница да власт из одређених разлога није улагала у војску. А овде имамо наратив да ето нису некако могли, рекао Пера Мики, појео вук магарца. Проблем је био далеко већи и систематичнији.

    Набављање ПВО система не мора да буде везано за планирање сукоба. То је један од адута у преговорима. Као што је НАТО рекао "ако не испуните то и то следи бомбардовање", другачија би била прича да је НАТО знао да би при томе могли да имају велике губитке, дуготрајнију кампању итд. Аргумент војне интервенције би се потегао далеко касније.

    Ма уосталом ако Слоба није хтео да се спрема сукоб, кад су ови припретили требало је да се нагузи и готово.

    Pa on se jeste naguzio, to je bio plan zato i nije modernizovao pvo jer je bio ubedjen da nece bombardovati, nudio je ulazak u nato ali su ga odbili dok god ne pristane na uslove iz Rambujea, dakle nezavisno Kosova posle 3 godine prelaznog perioda.
    On je nudio da SRJ udje u nato a da Kosovo nekako ostane u sastavu SRJ.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Sotir Thu 28 Mar - 13:11

    otto katz wrote:Nerado bih insinuirao o rl, ali ne da mi radoznalost. Sotir, da nisi ti u građanskom životu Miroslav, onaj Lazanski?

    Да ли ти ја личим на идиота?
    паће

    Posts : 40137
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by паће Thu 28 Mar - 13:36

    otto katz wrote:Nerado bih insinuirao o rl, ali ne da mi radoznalost. Sotir, da nisi ti u građanskom životu Miroslav, onaj Lazanski?

    Лујо! Вокатив!


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    disident

    Posts : 15062
    Join date : 2016-03-28

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by disident Thu 28 Mar - 14:29

    Meni je sotir prilicno fascinirajuci kao war nerd, jer ima ozbiljna znanja vezana za istoriju i vojne teme, misterija je zasto i kako, ako oduzmemo vojni rok 99te i struku/posao ostaje samo hobi i intelekt


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Sotir Thu 28 Mar - 14:36

    disident wrote:Meni je sotir prilicno fascinirajuci kao war nerd, jer ima ozbiljna znanja vezana za istoriju i vojne teme, misterija je zasto i kako, ako oduzmemo vojni rok 99te i struku/posao ostaje samo hobi i intelekt
    Неко воли да прати фудбал, ја волем да пратим рат  Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 1844795956
    Хоби као и сваки други.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11572
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Ferenc Puskás Thu 28 Mar - 15:14

    disident wrote: ostaje samo hobi i intelekt
    Pošto smo metodom eliminacije isključili Lazanskog.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11572
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Ferenc Puskás Thu 28 Mar - 15:16

    Sotir wrote:
    otto katz wrote:Nerado bih insinuirao o rl, ali ne da mi radoznalost. Sotir, da nisi ti u građanskom životu Miroslav, onaj Lazanski?

    Да ли ти ја личим на идиота?
    Ma ne, nego zbog fetišiziranja militarija. Da je se Srbija opremila kao što pišeš i pravila veće probleme napadaču, vjerovatno bi i teže nastradala. Kako napisa KL, dobro je da su bili mnogo, a ne malo jači.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Sotir Thu 28 Mar - 15:22

    Добро, ево и по трећи пут:
    "Аргумент војне интервенције у преговорима би се потегао касније да је ПВО био бољи."
    Ако треба појашњење (а ценим да ти треба)
    Нико не спомиње одбрану од НАТОа, само да би у тим условима преговарачки став СРЈ био бољи и услови у преговорима повољнији.
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Thu 28 Mar - 15:25

    kako je mogao biti bolji pvo? i bolji pvo-i protiv onakve strategije napada iz vazduha su odbranili nista.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11572
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Ferenc Puskás Thu 28 Mar - 15:25

    POV kao faktor odvraćanja, pa kažem fetišiziranje militarija. Al vjerovatno ti znaš bolje. Kud se Sadam ne sjeti da se naoruža do zuba.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Thu 28 Mar - 15:30

    80% "dejstva" pvo je bilo crtani film za narod, ono kao pucamo svetlecim mecima iz protivavionskog topa, zamisljao sam uvek one scene iz grande vadruile kad nemine prze po britancima iznad pariza. a o onom za anale gluposti slanju jednog i dva aviona na stotine drugih ne bih ni pricao.
    No Country

    Posts : 11112
    Join date : 2015-05-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by No Country Thu 28 Mar - 15:48

    Sotir wrote:Раније је била дискусија на форуму који је од лидера најзаслужнији за рат, па је повео Слоба.
    Не бих се сложио са тим, али ме мрзело да пишем дуже поруке, а још више да улазим у расправу са НЦ.

    Слоба је по свим параметрима био најлошији у том сукобу. Иако је преузео контролу над ЈНА није се спремао за сукоб. Треба само погледати набављена средства у том периоду па је јасније.
    За већину ствари је реаговао касно војно и изнуђено у лошијој ситуацији. Такође је видљив и недостатак некаквог општег плана а не само стратегијског што је катастрофално.

    На овом примеру: није се спремао за рат са НАТО што је лудило. ОК, исправан је став.
    Кад је дошло до преговора и претњи интервенцијом, уместо да настави по истом плану, он одлучује да уђе у сукоб. То је већ идиотлук. И онда после 2,5 месеца прихвата. Потпуно лудило...
    Ја сам и у тој, а и у другим дискусијама доказивао да ЈНА није била ни за курац. Али ти овде што кривотвориш факта (Милошевић је имао огромну стартну предност у наоружању и војној сили, и против Словеније и против Хрватске, а поготову против несрећне Босне) што не разумеш ту врсту ароганције која је била његова главна одлика, и водиља којекаквих иначе тешко схватљивих вратоломија, пример који наводиш је свакако одличан. “Можда не умемо да радимо, али умемо да се бијемо” је “са’ ћу те карам” аргумент, и савршено сажима Милошевићеву политику према остатку Југославије. А и карање је било сасвим као у филму.

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 30 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Wed 8 May - 0:25