Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    seoba naroda

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Nov 24, 2019 10:53 pm

    Летећи Полип wrote:
    KinderLad wrote:
    ali zaista nece tj ne zeli. Mozes da ukines tj skreses socijalu pa da kao moraju, ali uradi to pa vidi gde ces dogurati. 

    Ne mora da se kreše socijala. Dovoljno je da se povećaju plate i spere ljaga sa nekih zanimanja. Na kraju krajeva tu je i automatizacija. Ako već šaljemo dronove na Mars, pretpostavljam da je čovečanstvo sposobno da osmisli i mašinu za branje borovnica.



    KinderLad wrote:
    Skandinavske zemlje su ogromne za svoje stanovnistvo. Bukvalno svaka od njih moze da ga (broj stanovnika) duplira i samo da ekonomski oprihoduje od toga. Pogotovu u uslovima globalnog otopljavanja (majka/maćeha). No, ono sa čime imaju problem je što su mnogo, neuporedivo gore u asimilaciji i naturalizaciji od USofA, ali i UK na primer. To nisu multikulturalne zemlje, to nisu bivši (ili, neko bi rekao sadašnja) višekontinentalni imperijalni projekti ili zemlje sa duboko ukorenjenim kompleksom krivice (Nemačka) i njihova intuitivna ideja integracije je da, prosto, svi treba da žive kao oni ako su već došli tu. Nije to (samo) državna politika u doboj meri, nego prirodno stanje svesti velikog procenta stanovništva. U tome su zapravo možda malo sličniji centralno-istočnoj evropi. Malo.

    Skandinavske zemlje su napredne, postindustrijske eknomije. Njima su potrebni inženjeri, ITevci, farmaceuti. Ne trebaju im domaćine-oženi-me tipovi iz Iraka. Druga stvar. Te stručnjake koje Švedska uveze, neke zemlje moraju da izvezu. Siromašne zemlje kao što je Srbija, koje onda ostaju bez ikakve šanse za napredak.

    potrebno im je medicinsko osoblje. i ono najniže. mnogo medicinskog osoblja. 

    te zemlje što izvezu, često nemaju nikakvu "upotrebu" za te inženjere (zašto ih školuju, to je druga stvar). Odnosno, možda bi imale upotrebu kad bi se neko time bavio, a ne sve prepustio translucentnom udu tržišta.
    Летећи Полип

    Posts : 11104
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Летећи Полип Sun Nov 24, 2019 11:06 pm

    KinderLad wrote:
    potrebno im je medicinsko osoblje. i ono najniže. mnogo medicinskog osoblja. 
     
    Govoriš kao da svaki balvan može da bude medicinski tehničar. Pa ne može, jebi ga. Za to je potrebno i obrazovanje, i psihološki profil.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Nov 24, 2019 11:10 pm

    Летећи Полип wrote:
    KinderLad wrote:
    potrebno im je medicinsko osoblje. i ono najniže. mnogo medicinskog osoblja. 
     
    Govoriš kao da svaki balvan može da bude medicinski tehničar. Pa ne može, jebi ga. Za to je potrebno i obrazovanje, i psihološki profil.

    e pa jbg, onda ne znam o čemu pričamo. nisu to "balvani", naravno, ali nisu ni vrhunski inženjeri ili doktori nauka. uzimaju i vozače takođe, učitelje, nastavnike, vaspitače, itd.
    Летећи Полип

    Posts : 11104
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Летећи Полип Sun Nov 24, 2019 11:29 pm

    ... i inženjere i doktore, da.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    disident

    Posts : 15028
    Join date : 2016-03-28

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by disident Sun Nov 24, 2019 11:31 pm

    KinderLad wrote:
    Летећи Полип wrote:

    Ne mora da se kreše socijala. Dovoljno je da se povećaju plate i spere ljaga sa nekih zanimanja. Na kraju krajeva tu je i automatizacija. Ako već šaljemo dronove na Mars, pretpostavljam da je čovečanstvo sposobno da osmisli i mašinu za branje borovnica.





    Skandinavske zemlje su napredne, postindustrijske eknomije. Njima su potrebni inženjeri, ITevci, farmaceuti. Ne trebaju im domaćine-oženi-me tipovi iz Iraka. Druga stvar. Te stručnjake koje Švedska uveze, neke zemlje moraju da izvezu. Siromašne zemlje kao što je Srbija, koje onda ostaju bez ikakve šanse za napredak.

    potrebno im je medicinsko osoblje. i ono najniže. mnogo medicinskog osoblja. 

    te zemlje što izvezu, često nemaju nikakvu "upotrebu" za te inženjere (zašto ih školuju, to je druga stvar). Odnosno, možda bi imale upotrebu kad bi se neko time bavio, a ne sve prepustio translucentnom udu tržišta.
    Pitanje je sta je potrebno svedskoj kao zemlji, sta je potrebno njihovom kapitalu a sta je potrebno vladajucoj ideologiji


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Летећи Полип

    Posts : 11104
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Летећи Полип Sun Nov 24, 2019 11:33 pm

    Kindere, ti izgleda imaš duboko potcenjivački stav prema svakome ko nije postdiplomac/white collar professional. U fazonu, ok nepismeni su, nisu baš ekspertokratija - neka budu medicinski tehičari, učitelji, nastavnici geografije.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    disident

    Posts : 15028
    Join date : 2016-03-28

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by disident Sun Nov 24, 2019 11:39 pm

    Летећи Полип wrote:Kindere, ti izgleda imaš duboko potcenjivački stav prema svakome ko nije postdiplomac/white collar professional. U fazonu, ok nepismeni su, nisu baš ekspertokratija - neka budu medicinski tehičari, učitelji, nastavnici geografije.
    Msm da se niste razumeli i da kinder ne potcenjuje manuelne radnike, ali jeste upravu, nemackoj npr fali radnika svih obrazovnih profila, pa cak i tih manuelnih radnika zbog stalne gradnje i renoviranja, spirala ide samo na gore. Za sada


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Nov 24, 2019 11:49 pm

    Летећи Полип wrote:Kindere, ti izgleda imaš duboko potcenjivački stav prema svakome ko nije postdiplomac/white collar professional. U fazonu, ok nepismeni su, nisu baš ekspertokratija - neka budu medicinski tehičari, učitelji, nastavnici geografije.

    nisi pri sebi, majke mi

    uopšte, ali uopšte ljude ne delim po obrazovanju. na kraju krajeva znam koliko ima budala koje su završili ne znam kakve škole, pa opet ništa
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Nov 24, 2019 11:55 pm

    a ovo za nastavnika geografije je najbolje. pa lično ako nešto cenim u životu to je kad čovek zna geogafiju seoba naroda - Page 31 1399639816
    Летећи Полип

    Posts : 11104
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Летећи Полип Mon Nov 25, 2019 12:07 am

    disident wrote:
    Msm da se niste razumeli i da kinder ne potcenjuje manuelne radnike, ali jeste upravu, nemackoj npr fali radnika svih obrazovnih profila, pa cak i tih manuelnih radnika zbog stalne gradnje i renoviranja, spirala ide samo na gore. Za sada


    Kakogod, to se ne rešava migracijama. Jeste, sada imaš manjak radne snage. Šta ćeš sutra, kada uđeš u krizu, i imaš višak radne snage? Onda ćeš sve te ljude da vratiš kućama?

    Druga stvar, šta ćeš sa drugom, trećom generacijom migranata koji su se integrisali dovoljno da ne žele da budu fizikalci? Hoće i oni da se penju uz društvenu lestvicu.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Nov 25, 2019 12:12 am

    Летећи Полип wrote:
    disident wrote:
    Msm da se niste razumeli i da kinder ne potcenjuje manuelne radnike, ali jeste upravu, nemackoj npr fali radnika svih obrazovnih profila, pa cak i tih manuelnih radnika zbog stalne gradnje i renoviranja, spirala ide samo na gore. Za sada


    Kakogod, to se ne rešava migracijama. Jeste, sada imaš manjak radne snage. Šta ćeš sutra, kada uđeš u krizu, i imaš višak radne snage? Onda ćeš sve te ljude da vratiš kućama?

    Druga stvar, šta ćeš sa drugom, trećom generacijom migranata koji su se integrisali dovoljno da ne žele da budu fizikalci? Hoće i oni da se penju uz društvenu lestvicu.

    erm, tamo je skolovanje malko drugacije nego u, recimo, americi. to jedno, drugo, u tih 4-5 zemalja se pristojno zivi od bukvalno skoro bilo kog punog radnog vremena. mislim, uzeo si bas los(e) primer(e) za tu vrstu ranta, zaista.
    Летећи Полип

    Posts : 11104
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Летећи Полип Mon Nov 25, 2019 12:16 am

    Ali kako možeš da živiš pristojno u jednom Malmou?


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Nov 25, 2019 12:18 am

    Zasto?
    Летећи Полип

    Posts : 11104
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Летећи Полип Mon Nov 25, 2019 12:20 am

    Ok, da preformulišem pitanje. Kako možeš da živiš pristojno u getu, gde ti pod prozorom pucaju bombe, gde poštari i i kuriri ne smeju da uđu, a država ti na svakom koraku ukida socijalu?


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Nov 25, 2019 12:24 am

    daj mi na sta konkretno mislis, tj link neki
    Летећи Полип

    Posts : 11104
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Летећи Полип Mon Nov 25, 2019 12:28 am

    Brate...

    U stvari, evo ti promotivni spot za jednu ruralnu opštinu u Švedskoj. Umerenjaci (Moderates) su iza ideje.




    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Anonymous
    Guest

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Guest Mon Nov 25, 2019 12:37 am

    došli divlji, oterali pitome, je l to ideja?
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by kondo Mon Nov 25, 2019 12:40 am

    disidente, ne znam sto bi se pecao ako mislis na ove fotke knjige? poslednja stvar koja me zanima je reakcija na migrante od strane domicilnih stanovnistava koja su inace istorijski ogrezla u migracijama.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Nov 25, 2019 12:40 am

    Летећи Полип wrote:Brate...

    U stvari, evo ti promotivni spot za jednu ruralnu opštinu u Švedskoj. Umerenjaci (Moderates) su iza ideje.



    sta je problem sa ovim? (u tom etnickom smislu)

    Btw, ova riba ko da je sa ovijeh nasih strana seoba naroda - Page 31 1399639816
    Летећи Полип

    Posts : 11104
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Летећи Полип Mon Nov 25, 2019 1:46 am

    Mora da si isuviše levo od mene, pošto mi ovaj dog whistle probi uši.


    Ono što hoću da kažem je da se problemi kojim pravdate masovnu migraciju ne rešavaju masovnom migracijom. Naprotiv, ti problemi postaju sve veći i veći. Tu mislim i na zemlju u koju se beži, i zemlju iz koje se beži.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Nov 25, 2019 9:55 am

    Летећи Полип wrote:Mora da si isuviše levo od mene, pošto mi ovaj dog whistle probi uši.

    Oh, spotu se itekako ima sta prigovoriti. Tj bilo bi mnogo vise, da je spot pravila (centralna) drzava ili politicka partija za nivo cele drzave (mada ima onaj deo na pocetku gde kaze - Manga av oss vaknar upp i en stad som vi en gang kallade vår hemstad - e to je onaj MAGA, wink-wink momenat u spotu, to jeste problem, i sa liberalnog stanovista, ali i dalje nije previse eksplicitan). Ali spot je prilicno problematican sa klasnog stanovista. Iako kapiram da su namerno (da ne ispadne...) stavili da bar 2 od 4 ovih sa kapuljacama izgledaju "svedski", zapravo su nehotice uboli poentu. Tako da ne ostavlja spot bas neki preterano prijatan ukus u ustima, ali se bar neko time bavi na najvisem nivou

    https://www.norden.org/en/news/increasing-income-inequality-nordics

    Tako da, ostaje da se vidi...

    Ono što hoću da kažem je da se problemi kojim pravdate masovnu migraciju ne rešavaju masovnom migracijom. Naprotiv, ti problemi postaju sve veći i veći. Tu mislim i na zemlju u koju se beži, i zemlju iz koje se beži.

    Kome ne resavaju? Mislim, pojedinci, a i firme, ne zive drzavni zivot. Drugo, definisi "masovnu" migraciju. Nemacka je izracunala da joj do 2050 treba 13 miliona imigranata da bi odrzala ovaj nivo ekonomskog razvoja (ovaj nivo, ne neki rast od 5% godisnje). Ne znam koje su alternative, osim onih koje mozda u buducnosti pruzi neka tehnologija. Ali problem sa robotima je sto ne idu cesto na pivo i ne zanima ih previse nova jesenja kolekcija.
    Anonymous
    Guest

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Guest Mon Nov 25, 2019 10:22 am

    ekomija hoće radnike a dolaze ljudi.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Nov 25, 2019 10:36 am

    Gargantua wrote:ekomija hoće radnike a dolaze ljudi.

    pa da. prosto, kao što rekoh 

     pojedinci, a i firme, ne zive drzavni zivot

    Pri tom - ekonomija hoće ne samo radnike, nego i tzv potrošače
    паће

    Posts : 40078
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by паће Mon Nov 25, 2019 11:01 am

    Gargantua wrote:ekomija hoće radnike a dolaze ljudi.

    Економија хоће економисте.

    Привреда хоће топовско месо за производњу и потрошњу.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Guest Mon Nov 25, 2019 2:40 pm

    KinderLad wrote:
    Gargantua wrote:ekomija hoće radnike a dolaze ljudi.

    pa da. prosto, kao što rekoh 

     pojedinci, a i firme, ne zive drzavni zivot

    Pri tom - ekonomija hoće ne samo radnike, nego i tzv potrošače

    dublji problem je kad se logika gazde firme nametne celom društvu, i onda društvo kroz neke političke krugove kaže "treba mi 10 miliona radnika", ali ne kaže suštinski "treba mi 10 miliona ljudi", pa posle bude "drž ne daj, nismo se mi dogovorili kako ćemo"

    "radnu snagu" možeš da dobiješ samo u robovlasništvu ili dikensovskom kapitalizmu.

    proper word je "treba mi 10 miliona građana", da ne kažem "novih nemaca". pa nek raspravljaju sa te platforme.

    seoba naroda - Page 31 Empty Re: seoba naroda

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 10:15 pm