Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Domaci film

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by kondo Fri Feb 05, 2021 12:57 am

    boomer crook wrote:ja sam oko ovog filma vodio nadrealne rasprave. npr. pavle cosic tvrdi da se u skoli nije ucilo o genocidu nad srbima u hrvatskoj ali da on, iz udzbenika, zna za podatak o 700k zrtava logora te da mu je nastavnica rekla da su to bili sve hrvatski komunisti.
    uz mogucnost da je isao u osmoletku "alojz stepinac hebrang" meni se ovo cini kao nervni slom.

    cenim da je pavle ćosić vaša generacija ali ja sam bio u jasenovcu sa ekskurzijom u nekom višem razredu OŠ, možda čak i u osmom. možda smo mi voždovčani bili nacionalna avangarda ili se ranije više učilo o tome. s obzirom na brzinu gubljenja memorije pamćenja ™ verovatno se ne bi ni setio da nije bilo džinovskih šarana, kakve nikada nigde nisam video u životu, koji su plivali po vodama u spomen parku, tamo gde su nam rekli da su bacana tela žrtava. to mi se urezalo u sećanje kao čist horor bez ijedne strašne scene, japanski.


    Last edited by Marius Lăcătuș on Fri Feb 05, 2021 1:13 am; edited 1 time in total


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    boomer crook

    Posts : 36877
    Join date : 2014-10-27

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by boomer crook Fri Feb 05, 2021 1:10 am

    ma i mi smo isli u ekskurziju. znam da je cosic u tom fazonu od leposave ali ovo je bas deluzivno. neka druga osoba me je sve vreme psovala podvriskujuci "kakve komunjare u jasenovcu? toga nije bilo!". neke notorne cinjenice se zanemaruju.

    zalosno je sto ti ljudi zasluzuju film o jasenovcu koji rezira ekspert za celuloidno silovanje mire jokovic ali ne znam sta smo mi drugi zgresili.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7164
    Join date : 2020-03-05

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by Vilmos Tehenészfiú Fri Feb 05, 2021 2:09 am

    Aj kad stalno pominjes Miru Jokovic, njega i taj film, reci nama koji nismo gledali zasto ti je ta scena ostala u secanju? Mislim jeste, silovanje, ali bilo je toga i u Ocu na sluzbenom putu pa se ne pamti Kusturica kao ekspert za silovanje glumica.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    fikret selimbašić

    Posts : 9546
    Join date : 2020-06-19

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by fikret selimbašić Fri Feb 05, 2021 10:34 am

    Marius Lăcătuș wrote:
    boomer crook wrote:ja sam oko ovog filma vodio nadrealne rasprave. npr. pavle cosic tvrdi da se u skoli nije ucilo o genocidu nad srbima u hrvatskoj ali da on, iz udzbenika, zna za podatak o 700k zrtava logora te da mu je nastavnica rekla da su to bili sve hrvatski komunisti.
    uz mogucnost da je isao u osmoletku "alojz stepinac hebrang" meni se ovo cini kao nervni slom.

    cenim da je pavle ćosić vaša generacija ali ja sam bio u jasenovcu sa ekskurzijom u nekom višem razredu OŠ, možda čak i u osmom. možda smo mi voždovčani bili nacionalna avangarda ili se ranije više učilo o tome. s obzirom na brzinu gubljenja memorije pamćenja ™ verovatno se ne bi ni setio da nije bilo džinovskih šarana, kakve nikada nigde nisam video u životu, koji su plivali po vodama u spomen parku, tamo gde su nam rekli da su bacana tela žrtava. to mi se urezalo u sećanje kao čist horor bez ijedne strašne scene, japanski.

    Je li moguće da su se bosanski udžbenici toliko razlikovali od onih iz Srbije? Ja sam '73. godište, od poznavanja društva u nižim pa do istorije u višim razredima osnovne, lekcija o Jasenovcu je bila u programu. U srednjoj školi takođe. Broj žrtava 700 hiljada, klasifikovani kao rodoljubi, Srbi, Jevreji, Romi i ostali. Posjeta Jasenovcu nije bila obavezna ali malo ko ju je mašio tokom školovanja, čak i školčad iz najvećih bosanskih pripizdina. Obično se prvo odlazilo u Jasenovac pa se o istom trošku obilazila i Kozara, posjeta spomeniku i muzeju na Mrakovici, da bi na kraju završavali obilaskom Banjaluke, da malo dođemo sebi od onog što smo vidjeli i čuli.

    Kako me nervira laž da je priča o Jasenovacu prikrivana.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    mstislaw

    Posts : 1040
    Join date : 2015-01-26

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by mstislaw Fri Feb 05, 2021 10:45 am

    Eto, vidiš - i Aleksandra Kovač je godinu dana starija od tebe, pa vidiš kako bulazni za sve pare...
    Anonymous
    Guest

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by Guest Fri Feb 05, 2021 10:54 am

    Stigla komanda da se to pRiKrIvAlo i upao naš javni prostor u Mandela efekat.

    Ne veruju epidemiolozima ali dozvoljavaju bandi da joj oblikuje lična sećanja.
    fikret selimbašić

    Posts : 9546
    Join date : 2020-06-19

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by fikret selimbašić Fri Feb 05, 2021 11:03 am

    Da dodam i kako je Kozara Mladena Oljače bila lektira u drugom srednje, Jama i Stojanka majka Knešpoljka takođe. Moram da pomenem i da je jedna odlična knjiga i svjedočenje o Jasenovcu napisana i objavljena u Brčkom 1974. godine, Refik Piskavica - SKOJ u Brčkom. Da je o sudbini djece sa Kozare pisala Zora Skiba Delić. Suđenje Artukoviću i sve ono što se tokom procesa vidjelo i čulo.

    Nije mi čudno, kolektivno se laže o mnogo čemu pa što da ne i o Jasenovcu, samo me nervira to što me još uvijek uspije da iznervira  Domaci film - Page 28 4101625831


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    ćaća

    Posts : 3382
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by ćaća Fri Feb 05, 2021 11:29 am

    Postoje dva problema oko interpretacije Jasenovca u Jugoslaviji, prvi se odnosi na mitologizaciju broja stradalih, što danas dovodi do emotivnih reakcija na sam pomen da u Jasenovcu nije ubijeno 700k ljudi, drugi na to da je objašenje konteksta postojanja i delovanja logora bilo, više podsvesno nego namerno, mutno i nejasno, isuviše multidimenzionalno i komplikovano za žrtve koje traže se prizna njihovo stradanje čisto na bazi pripadnosti jednom narodu.
    fikret selimbašić

    Posts : 9546
    Join date : 2020-06-19

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by fikret selimbašić Fri Feb 05, 2021 3:57 pm

    To je tačno. Ono što me sad nervira (u stvari, malo duže to traje, sa Darom je samo na 11 odvrnuto) je objašnjanje:tm: kako je priča o Jasenovcu skrivana u Jugoslaviji. Odjednom se svi sjećaju kako ništa o Jasenovcu nisi mogao da čuješ ili da naučiš, da je priča skrivana i slične laži i to je ono što me uspijeva da iznervira. Pobrojao sam one naslove jer sam se još kao osnovac sreo sa njima i posjetio spomen kompleks, da dodam i Krv i pepeo Jasenovca takođe. I sad slušam kako Jasenovac jedva da je igdje pomenut, ma...

    Krivo mi je što sam sebi, nakon svega do sad viđenog i doživljenog, dozvolio da me ovo uzruja, a uspjelo je.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by Janko Suvar Fri Feb 05, 2021 4:14 pm

    Mislim da sam pomenuo to jednom. Desilo se kod mene kuci, na porodicnom okupljanju (mi nemamo slave nego imendane). 

    Jedna moja rodjaka, mladja, ovako u smislu cega se seca potpuno postjugoslovenska kao i ja, rekla to, da se nije smelo ici u Jasenovac, da se nije znalo za Jasenovac i slicno. Na sta joj je moja majka rekla da je ona organizovano isla, da se o tome ucilo u skoli i da ono svi pripadnici njene generacije su otisli, da nema ni govora o prikrivanju. 

    I dosta cudna reakcija je bila. Prosto odbila da poveruje, kaze ne to ne moze biti istina. Dakle ne govori joj neki komunisticki aparatcik, nego clan porodice i govori svoje licno secanje ja sam bila tamo. I prosto odbija jer se to ne uklapa sa ideoloskim uverenjem.  

    I izbila je bas ruzna rasprava. 


    Ako smem sad glupu analogiju, meni je rekao isto jedan rodjak, da nije tacno da se bilo ko vakcinise, da naprecnjaci (on je naravno vrlo protiv rezima), placaju botove da stoje u redovima, da bi se stvorio takav utisak. I ja mu kazem, ja sam se vakcinisao, gledao sam kako ulazi igla u rame i kako je hladno posle iznutra. I ne veruje mi, mislim zbuni ga to, jer zna da sam to, ja ali ne veruje. 


    Ja ne znam kako se s tim nositi. Sto kaze Vasa postistina i sve to.
    ficfiric

    Posts : 34171
    Join date : 2012-02-10

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by ficfiric Fri Feb 05, 2021 4:35 pm

    fikret hadžiabdić wrote:Odjednom se svi sjećaju kako ništa o Jasenovcu nisi mogao da čuješ ili da naučiš,

    Vi's ja im verujem da u SFRJ nisu nista mogli da nauce. Doduse, ne zbog sfrj vec zbog tupavog mozga, ali efekat je isti


    _____


    Uprava napolje!

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by kondo Fri Feb 05, 2021 4:36 pm

    fikret hadžiabdić wrote:
    Marius Lăcătuș wrote:

    cenim da je pavle ćosić vaša generacija ali ja sam bio u jasenovcu sa ekskurzijom u nekom višem razredu OŠ, možda čak i u osmom. možda smo mi voždovčani bili nacionalna avangarda ili se ranije više učilo o tome. s obzirom na brzinu gubljenja memorije pamćenja ™ verovatno se ne bi ni setio da nije bilo džinovskih šarana, kakve nikada nigde nisam video u životu, koji su plivali po vodama u spomen parku, tamo gde su nam rekli da su bacana tela žrtava. to mi se urezalo u sećanje kao čist horor bez ijedne strašne scene, japanski.

    Je li moguće da su se bosanski udžbenici toliko razlikovali od onih iz Srbije? Ja sam '73. godište, od poznavanja društva u nižim pa do istorije u višim razredima osnovne, lekcija o Jasenovcu je bila u programu. U srednjoj školi takođe. Broj žrtava 700 hiljada, klasifikovani kao rodoljubi, Srbi, Jevreji, Romi i ostali. Posjeta Jasenovcu nije bila obavezna ali malo ko ju je mašio tokom školovanja, čak i školčad iz najvećih bosanskih pripizdina. Obično se prvo odlazilo u Jasenovac pa se o istom trošku obilazila i Kozara, posjeta spomeniku i muzeju na Mrakovici, da bi na kraju završavali obilaskom Banjaluke, da malo dođemo sebi od onog što smo vidjeli i čuli.

    Kako me nervira laž da je priča o Jasenovacu prikrivana.


    Verovatno sam se konfuzno izrazio ali sam upravo isto napisao, da sam ja kao starija generacija od Pavla Ćosića u školi itekako učio o Jasenovcu, mada sam mrzeo i Stojanku Majku Knežpoljku i Jamu i ceo taj genocidni opus u kulturi. Zapravo sam se pitao kako sam ja to učio a Pavle tvrdi da nije - cenim da je on jedno 10 godina mlađi od mene.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by Somlói Galuska Sat Feb 06, 2021 1:25 pm

    Ja se sećam cifre od 700 hiljada.

    Treba ipak reći da igrani film o Jasenovcu do ove godine nije snimljen, ni u SFRJ, ni u Hrvatskoj, ni u Srbiji.
    Anonymous
    Guest

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by Guest Sat Feb 06, 2021 2:00 pm

    ja mislim da jeste prikrivana iako je o jasenovcu učeno u školi

    pravo poređenje bi bilo sa nemačkim logorima smrti, u kojima su ubistva vršena industrijski, uz podršku planera da se optimalno iskoriste kapaciteti, dok je jasenovac tek obična manufaktura smrti, gde su entuzijasti radili iz ljubavi, a ne zato što su šrafčić moćne mašine
    kapetanm

    Posts : 5800
    Join date : 2012-02-10

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by kapetanm Sun Feb 07, 2021 1:40 pm

    Ajd da se priključim i ja. U OŠ sam išao malo u Bosni malo u Srbiji. Učilo se i u osnovnoj i srednjoj naravno i znalo sve o tome.
    Iskreno, bili smo klinci i ne sećam se srazmere u odnosu na druge teme iz tog perioda. Čini mi se, ali ne tvrdim, da je bilo balansa sa tekstovima o ofanzivama, kragujevačkim đacima. Dakle naravno da se učilo i išlo na ekskurzije, znalo se
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7164
    Join date : 2020-03-05

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sun Feb 07, 2021 7:16 pm

    Mene i kapetanam je istoriju u osnovnoj učila ista žena (u Beogradu) tako da potpisujem sve što je rekao.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Anonymous
    Guest

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by Guest Sun Feb 07, 2021 9:03 pm

    pazite šta pišete, Antonijević je najavio tužbu protiv američkih kritičara i to pred američkim sudom
    Erős Pista

    Posts : 81441
    Join date : 2012-06-10

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by Erős Pista Sun Feb 07, 2021 9:04 pm

    Domaci film - Page 28 3579118792

    Kakav frik


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by Guest Sun Feb 07, 2021 9:05 pm

    "Oni su već dobili odgovor istoričara na to pisanije, ali mislim da ćemo morati time ozbiljnije da se pozabavimo, jer se tako radi u ozbiljnim zemljama. Tako nešto ne sme da se dozvoli. To više nije pitanje filma i kritike, nego to znači potpuno negiranje genocida počinjenog nad Srbima tokom NDH. Biće tužba, ali je to američka tužba, od strane Amerikanaca, nema veze sa nama, a još ćemo videti da li će se to raditi i u ime žrtava i onih koji su prošli taj logor ili će se raditi nešto drugo, ali će, u svakom slučaju, najverovatnije biti tužba. Jer ovo je sad već prekrupno, to već više nije ni samo stvar filma", izjavio je režiser za portal Nova.
    plachkica

    Posts : 16179
    Join date : 2014-11-06

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by plachkica Sun Feb 07, 2021 9:25 pm

    jebo antonijevića, ovo je baš gadno

    Fascist Croatia under the terror-driven Ustase government was indeed a nightmarish puppet regime of the Axis powers, and its massive Jasenovac complex of camps was one more hell on Earth for Jews. But what director Peter Antonijević’s epic of barbarism and sentimentality wants to drive home is that the annihilation of ethnic Serbs was the real focus, and that children got their own camp.


    https://www.latimes.com/entertainment-arts/movies/story/2021-02-04/review-dara-jasenovac-holocaust-drama-serbia
    plachkica

    Posts : 16179
    Join date : 2014-11-06

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by plachkica Sun Feb 07, 2021 9:27 pm

    meni inače sve oko ovog izaziva jaku neprijatnost, od načina na koji je film bio naš predstavnik za oskara, preko autora filma, do ovih kritika koje sa kritikom filma nemaju nikakve veze.

    da imam ikakvu moć, stavila bih moratorijum na sve istorijske teme dok ne postanemo
    normalna držva.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by kondo Sun Feb 07, 2021 9:40 pm

    не можеш ставити мораторијум на амере да се ”разумеју” у балканску историју


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Летећи Полип

    Posts : 11111
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by Летећи Полип Sun Feb 07, 2021 9:50 pm

    Nije ovo nevina neupoznatost sa materijom, ovo je ignorancija kao takva.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    boomer crook

    Posts : 36877
    Join date : 2014-10-27

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by boomer crook Sun Feb 07, 2021 10:16 pm

    nema jebo antonijevica. njegova halmarkizacija genocida otvara vrata ovakvoj interpretaciji.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by Janko Suvar Sun Feb 07, 2021 10:39 pm

    e pa sad jebiga

    Domaci film - Page 28 Empty Re: Domaci film

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu May 02, 2024 3:43 pm