Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Informer

    паће

    Posts : 40111
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by паће Mon Mar 04, 2024 9:14 am

    ficfiric wrote:Komunisti nisu davali da se prica o tome

    Тито је крао ал' је и нама дао
    ови краду а ником не даду


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50059
    Join date : 2017-11-16

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Mar 04, 2024 9:35 am

    паће wrote:
    ficfiric wrote:Komunisti nisu davali da se prica o tome

    Тито је крао ал' је и нама дао
    ови краду а ником не даду Kosovo

    To the tune of ko da mi otme
    ficfiric

    Posts : 34171
    Join date : 2012-02-10

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by ficfiric Fri Mar 22, 2024 8:56 am

    Srpska istorija ne počinje 1945. godine

    Dok se ovih dana polemiše o budućoj sudbini ostataka kompleksa Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu (SSNO), kako se pogrešno često naziva ,,Generalštab”, arhitektonskog mastodonta na uglu Nemanjine i Kneza Miloša, skoro da se ne zna da su se upravo na tom mestu skoro čitav vek, pre nego što je Tito odlučio da baš ti podigne svoje ministarstvo odbrane, nalazile dve zgrade koje su srušene iako su imale veliku istorijsku i kulturnu vrednost i bile delo slavnih arhitekata.

    Reč je o zgradama Ministarstva vojnog i Vojne akademije koje su imale značajno mesto u istoriji Srbije. Većina velelepnih građevina koje danas možemo da vidimo u Ulici Miloša Velikog realizacija su ideje kneza Miloša i Mihaila Obrenovića ali i kneza Aleksandra Karađorđevića da tu upravo tu bude državni, vojni i administrativni centar srpskoga Beograda. Odluka da administracija buduće države bude na tom mestu dok je deo grada prema reci, oko današnje Karađorđeve, pored pristaništa, određen za trgovački centar Beograda doneta je iz praktičnih razloga. Taj deo grada bio van domašaja turskih topova koji su se nalazili u beogradskoj tvrđavi. Tako je izbegnuto razaranje topova sa tvrđave ali zbog silne želje mnogih zavojevača da nam preotmu prestonicu, koja je samo u prošlom veku bombardovana pet puta, nažalost mnoge od tih zgrada danas možemo da vidimo samo na starim požutelim fotografijama.

    Srbija se posle viševekovnog ropstva borila za svoju samostalnost i nezavisnost u miru, korak po korak. Tako je Ilija Garašanin početkom 1850. godine predložio da se osnuje Artiljerijska škola s ciljem da sami stvaramo svoj oficirski kadar, a taj predlog je već 18. marta te godine odobrio knez Aleksandar Karađorđević. Projekat za formiranje škole izradio je Čeh František Aleksandr Zah, koji je potom postao i prvi upravnik, dok je zgradu škole na uglu Miloša Velikog i Nemanjine projektovao takođe češki arhitekta Jan Nevole. Nevole je u istoriji Beograda ostao upisan i kao arhitekta koji je projektovao čuveno Kapetan Mišino zdanje u kome se danas nalazi rektorat Beogradskog univerziteta. Artiljerijska škola je 1880. godine preimenovana u Vojnu akademiju nakon što je 18. januara Narodna skupština usvojila Zakon o ustrojstvu Vojne akademije, a 30. januara ga potvrdio knez Milan Obrenović.

    Milan Obrenović je tada vrata Vojne akademije otvorio za decu sa sela jer je do tada školovanje za oficire bila privilegija dece činovnika i bogatih trgovaca. Ta odluka je omogućila da vojno obrazovanje steknu buduće srpske vojvode i generali koji su izvojevali najveće srpske pobede u ratovima za oslobođenje cele zemlje protiv Turske, a posebno u Velikom ratu među kojima su bili Radomir Putnik, Stepa Stepanović, Petar Bojović i Živojin Mišić. Rad Vojne akademije prekinuo je Prvi svetski rat ali je obnovljen po oslobođenju Beograda u novembru 1918. godine. Već u prvom naletu nemačkih bombardera 6. aprila 1941. godine zgrada je teško oštećena ali je 1942. godine tokom okupacije popravljena jer su Nemci u njoj, svesni njenog značaja za srpsku nacionalnu istoriju, cinično smestili svoje trupe.

    Ovaj, u pravom smislu te reči, hram naše vojske i borbe za oslobođenje, sravnjen je sa zemljom od strane Titove vlasti 1949. godine da bi tu bilo započeto zidanje zgrade Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu ili ,,Generalštaba” kako se danas pogrešno naziva. Bila je to neka vrsta osvete Josipa Broza, jugoslovenskog lidera koji je u Velikom ratu bio deo austrougarske vojske, prema mestu gde su obrazovani srpski generali i vojvode koji su tu vojsku velike imperije porazili. Kako to obično biva, Titovu ideju realizovali su Srbi. Ta zgrada biće temeljno razorena u maju 1999. tokom NATO agresije, sa čak pet avionskih bombi. Tako je zgrada koja je nastala na ruševinama postala ruševina. Ali, na neki neobičan i skoro pa metafizički način, nekadašnja Artiljerijska škola, odnosno Vojna Akademija srpske kraljevske vojske, još uvek živi među nama jer je datum njenog osnivanja 18. mart (1850) uzet kao dan Vojne akademije koji se dan danas s ponosom obeležava.

    Ovde se završava priča o jednom znamenitom objektu kojeg više nema. Ali nastavlja se priča o još jednom koji je doživeo identičnu sudbinu, a koji se nalazio u Ulici Miloša Velikog sa druge strane Nemanjine prema staroj i jedinoj zgradi Generalštaba u toj ulici. Ta zgrada je izgrađena 1895. godine prema projektu jednog od najvećih srpskih arhitekata Jovana Ilkića koji je poznat kao autor zdanja Narodne Skupštine, hotela Moskva, Oficirskog doma u kralja Milana 48 koji većina naših sugrađanki i sugrađana znaju kao Studentski kulturni centar kao i kuće Milana Piroćanca u Francuskoj 7 koja je decenijama dom srpskih pisaca. Tu se smestilo Ministarstvo vojno. Ministri su se smenjivali, a zdanje je ponosno stajalo 46 godina, da bi na 50. godišnjicu, već neprepoznatljivo od ratnog razaranja bilo zauvek uništeno. Na njegovom mestu podignuta je jedna od dve „bliznakinje“ Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu koja se danas netačno i namerno naziva ,,Generalštab” kako bi se sakrila njena prava namena.

    Jedna od poslednjih velikih uloga Ministarstva vojnog odigrala se 27. marta 1941. godine. Te noći, vojnim pučem rukovodio je general Dušan Simović, organizator prevrata i postavljanja Petra Drugog na presto, a ubrzo su zaverenici tu doveli predsednika vlade Dragišu Cvetkovića i ministra spoljnih poslova Aleksandra Cincar-Markovića, potpisnike pristupanja Jugoslavije Trojnom paktu i držale ih zatočene. U tim neizvesnim i teškim danima zgrada Ministarstva vojnog je bila centar velikih promena, koje su trajale tek desetak dana. Uprkos uveravanjima Simovićeve Vlade date Trećem Rajhu da “Kraljevina Jugoslavija ne napušta Trojni pakt” i da je ,,puč unutrašnje pitanje zemlje”, Hitler je odlučio da napadne i uništi tu malu zemlju. Počeo je rušilački pohod koji je nažalost završen posle Drugog svetskog rata kada su nove vlasti završile ono što su započeli nacisti, a što je podsećalo na srpsku istoriju i stari poredak.

    Bila su to teška vremena u kojima nisu stradale samo zgrade koje su bile simbol ,,starog režima” već i čuvene srpske arhitekte. Izvršioci su bili Srbi, oni koji su dobili priliku da rade za novu vlast i da projektuju monumentalne zgrade, spomenike novoj vlasti. Čuvenom Dragiši Brašovanu bilo je zabranjeno da do 1950. godine, zbog ,,buržujstva” potpisuje projekte tako da su projekte prvih novobeogradskih blokova koji su njegovo delo, potpisivali drugi, politički podobne arhitekte. Sa Dragišom Brašovanom, genijalnim srpskim arhitektom, obračun sada podobnih kolega bio je još suroviji jer je pre rata projektovao mnoge sokolske domove među kojima je zgrada koju danas znamo kao Stari DIF. Brašovanova zgrada Maršalata kraljevskog dvora u Pionirskom parku srušena je 1957. godine.

    Danas, oni koji brane srušeno Titovo ministarstvo, stare i istorijske zgrade, značajne za srpsku istoriju ne pominju. Da li zato što ne znaju svoju istoriju ili zato što misle da srpska istorija počinje tek 1945. godine? Bog će ga znati.


    _____


    Uprava napolje!

    One Eyed Bob

    Posts : 1357
    Join date : 2015-08-13

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by One Eyed Bob Fri Mar 22, 2024 9:24 am

    A, Vesić pisao. OK, to mu je i u opisu posla valjda. Pomislio sam da su navatali još nekog arhitektu/urbanistu/istoričara da se uneređuje za 100 evra ili obećanje tezge nekadnegde.


    _____
    Ja sam ja a ti si kriminal
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50059
    Join date : 2017-11-16

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Mar 22, 2024 10:15 am

    Nego 1999
    Del Cap

    Posts : 6160
    Join date : 2019-11-04

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by Del Cap Fri Mar 22, 2024 11:11 am

    Otkud je Brašovan bio autor (porušene) zgrade Maršalata, to je valjda Korunović radio.



    edit:

    Moj laički stav je da bi te dve zgrade trebalo srušiti jer su strukturno neobnovljive (inače je bilo vrlo glupavo "štititi" regulativom te zgrade nakon što su one bile devastirane), da bi trebalo ili raspisati konkurs za novo rešenje ili uraditi nekakav rimejk (može i rimejk, može i moderna varijacija na temu), a da bi u svakom slučaju to trebale da budu zgrade za javnu namenu ili državnu upravu relativno uklopljene u ambijentalnu celinu. Na tom mestu neke dve kuletine ili bilo kakve bezvezne komericijalno-stambene zgrade su mi veliki no no. ok je i da se razmišlja o selidbi ministarstva odbrane na neku drugu lokaciju u celini i da se tih 5-6 zgrada prenameni ali to je već preskupa i nerelaln opcija.

    Na stranu vučićevsko-trampovski dil.
    boomer crook

    Posts : 36880
    Join date : 2014-10-27

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by boomer crook Fri Mar 22, 2024 11:45 am

    brasovan nije projektovao marsalat vec ga je rusio. pobrkao vesic.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36880
    Join date : 2014-10-27

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by boomer crook Fri Mar 22, 2024 11:57 am

    mislim par stvari. dobroviceva zgrada je verovatno arhitektonski najzanimljivija i najvrednija zgrada u beogradu. ne znam da li je moguce da se popravi ali ukoliko je to moguce to bi trebao da bude prioritet.

    zgrade koje vesic pominje u ovom meandrirajucem tekstu gde se pominju zgrade rusene u vise ratova i nisu ni prineti arhitektonskoj vrednosti dobrovicevog dela.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50059
    Join date : 2017-11-16

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Mar 22, 2024 12:00 pm

    Niko je nece obnoviti, let's get real. Tako da je treba srusiti. Ali POKLONITI takvo zemljiste i to kome i za kakve nakaze od zgrada, e to je skandal.
    boomer crook

    Posts : 36880
    Join date : 2014-10-27

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by boomer crook Fri Mar 22, 2024 12:01 pm

    o brasovanu postoje mnogobrojne legende ali je zanimljivo da je vesic u svojstvu gradskog nerona kidisao i na zgradu BIGZ-a


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36880
    Join date : 2014-10-27

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by boomer crook Fri Mar 22, 2024 12:02 pm

    Nektivni Ugnelj wrote:Niko je nece obnoviti, let's get real. Tako da je treba srusiti. Ali POKLONITI takvo zemljiste i to kome i za kakve nakaze od zgrada, e to je skandal.

    pa verovatno ali bi TREBALO.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    паће

    Posts : 40111
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by паће Fri Mar 22, 2024 12:28 pm

    Овај као кад ЗупУХ пита за порекло речи бан, пет пута кидише и на крају не каже. Зашто је погрешно да се то зове генералштабом?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    boomer crook

    Posts : 36880
    Join date : 2014-10-27

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by boomer crook Fri Mar 22, 2024 12:44 pm

    pa zato sto je HQ samo srpski a ovo je KOMUNJARSKI


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50059
    Join date : 2017-11-16

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Mar 22, 2024 12:48 pm

    Btw, ti koji se pozivaju na sve to onda treba da naprave lepše i starije zgrade kakve su bile pre 1941, a ne ovo
    One Eyed Bob

    Posts : 1357
    Join date : 2015-08-13

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by One Eyed Bob Fri Mar 22, 2024 1:09 pm

    Meni je sve ovo OK. Komercijalna kula od sto metara koja potpuno nadvisuje sedište izvršne vlasti u zemlji. Urbanistički ludo, simbolički ispravno.

    Nego da li je ovo prva hajka na zgradu? Mislim da to do sada nismo imali.


    _____
    Ja sam ja a ti si kriminal
    One Eyed Bob

    Posts : 1357
    Join date : 2015-08-13

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by One Eyed Bob Fri Mar 22, 2024 1:28 pm

    počeo sam da pripremam mali pledoaje za likvidaciju Manješkog parka, pa ako me se vlast seti, tu sam.

    Na prostoru današnjeg Manješkog parka trebalo je da, još pre Drugog svetskog rata, niknu operska kuća, muzička akademija, konzervatorijum: šta danas imamo umesto toga? Oronulu zgradu Fakulteta muzičkih umetnosti, iza koje tavore zapušteni javni toalet i do njega – raj za "strit art", maleni amfiteatar u koji organi reda ulaze kada žele da ispune mesečnu kvotu privođenja zbog posedovanja lakih droga.

    Ako su to želelil Kosta Manojlović i Stevan Hristić kada su osnivali Muzičku akademiju, onda neka sve ostane tako kako jeste, i neka mesto koje je trebalo da postane naš mali muzički grad - problemi koji pogađaju taj zapušteni budžak kraj FMU proganjaju i ceo park, koji se noću pretvara u poligon za igru neiživljenih omladinaca - i dalje bude park kojim je ponekad i stidno i strašno proći.


    Last edited by One Eyed Bob on Fri Mar 22, 2024 1:38 pm; edited 1 time in total


    _____
    Ja sam ja a ti si kriminal
    Erős Pista

    Posts : 81444
    Join date : 2012-06-10

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by Erős Pista Fri Mar 22, 2024 1:30 pm

    Informer - Page 9 3579118792 Informer - Page 9 3579118792 Informer - Page 9 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50059
    Join date : 2017-11-16

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Mar 22, 2024 2:59 pm

    Zaboravio si - mrtvo zelenilo
    Uncle Baby Billy

    Posts : 3151
    Join date : 2021-09-13

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by Uncle Baby Billy Fri Mar 22, 2024 4:48 pm

    na ovoliko su od "i neka su srušili"


    _____
    ja se rukovodim logikom gvozdenih determinizama
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50059
    Join date : 2017-11-16

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Mar 22, 2024 5:24 pm

    +1

    Heroji Halijarda
    паће

    Posts : 40111
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by паће Fri Mar 22, 2024 5:30 pm

    Још док се отворе архиве па пронађу и Билијард...


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Uncle Baby Billy

    Posts : 3151
    Join date : 2021-09-13

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by Uncle Baby Billy Sat Mar 30, 2024 11:10 am

    Informer - Page 9 Screen89


    _____
    ja se rukovodim logikom gvozdenih determinizama
    паће

    Posts : 40111
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by паће Sat Mar 30, 2024 11:21 am

    Гром, коприве.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50059
    Join date : 2017-11-16

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Mar 30, 2024 1:19 pm

    Nadajmo se najboljem
    avatar

    Posts : 547
    Join date : 2020-12-04

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by Hans Thu Apr 04, 2024 1:07 pm

    Vidim da dosta dobro idu pripreme ili oporavak.

    Informer - Page 9 Empty Re: Informer

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri May 03, 2024 12:00 am