Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Notxor Thu Jul 15, 2021 9:25 pm

    Blitva verovatno nije upućena u sve probleme na betonskoj levici pa ostavljam ovaj link.

    https://pescanik.net/fisija-betonskog-jezgra/


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Bleeding Blitva

    Posts : 3747
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Bleeding Blitva Fri Jul 16, 2021 8:17 am

    Fala Notxore Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 903208043


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Del Cap

    Posts : 6197
    Join date : 2019-11-04

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Del Cap Sat Jul 17, 2021 10:43 pm



    U novoj epizodi podkasta "Zadovoljstvo u tekstu" pod nazivom "Mošnice" Vladimir Cerić i Biljana Srbljanović razgovaraju o novom romanu sudije Miodraga Majića "Ostrvo pelikana", koji je do sada imao čak trideset izdanja. Ovaj bestseler, prema kome se priprema i igrana serija, zasnovan je na istinitom slučaju sudijine oslobađajuće presude za prestupnika, u slučaju prinudnog braka romske devojčice od trinaest i po godina i romskog muškarca od 22, koja je izazvala velike polemike u javnosti, označena kao rasistička kultur-fašistička i neokolonijalna, posebno zbog ponižavajućeg odnosa Sudskog veća prema Romima. Majić je autor idiosinkratskog stila, pisac koji objavljuje rat sintaksi, a koga su napali pridevi i prilozi, kao i apstraktne i gradivne imenice, da ga udave i sa kojima se kroz čitavu knjigu nasmrt rve. Sama knjiga je amalgam auto-fan fikcije, trilera i proceduralnog romana, a negde između "Hajdi" i "Borata".

    Nagradno pitanje je da li je pričano iz vizure da je Majić kontra vlasti...
    Solus_Rex

    Posts : 3511
    Join date : 2018-07-03

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Solus_Rex Tue Aug 10, 2021 6:54 pm




    https://www.danas.rs/kultura/pisci-irvin-vels-i-hanif-kurejsi-otvaraju-krokodil/


    _____
    "Sisaj kurac, Boomere. Spletkario si i nameštao ban pa se sad izvlačiš. Radiša je format a ti si mali iskompleksirani miš. Katastrofa za Burundi čoveče.
    A i deluje da te napustio drugar u odsudnom trenutku pa te spašavaju ova tovarka što vrv ni ne dismr na ribu, to joj se gadi, i ovaj južnjak koji o niškim kafanama čita na forumu. Prejaka šarža."  - Monsier K.
    mstislaw

    Posts : 1040
    Join date : 2015-01-26

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by mstislaw Wed Aug 11, 2021 1:19 am

    Ništa, samo da prijavim da za ovo Kecmanovo delo prvi put čujem:

    Sve ono što je znao o strašnoj sudbini Mostara, sudbini mostarskih Srba, kao i o sudbini ostalih žitelja ovog mesta – onih koji nisu Srbi ili su tako prestali da se zovu – teralo je autora da sve što vidi, hteo to ili ne, posmatra kao sablasno poprište nebrojenih zločina. Idući mostarskim putevima koje je u svojim putopisima ostavio živim Zuko Džumhur, Kecmanović popunjava namerne džumhurovske nedorečenosti pripovedajući o pravoslavnom Mostaru, slobodarskom duhu Srba, te njihovom stradanju u NDH.
    U ovoj knjizi se, kaže Vladimir Pištalo u predgovoru, ne radi prvenstveno ni o počiniocima zločina. U ovoj knjizi se radi o žrtvama.
    Erős Pista

    Posts : 81489
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Wed Aug 11, 2021 1:25 am

    Bravo za Pistala. Krupnim koracima pravo u septicku jamu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Wed Aug 11, 2021 9:09 am

    "namerne džumhurovske nedorečenosti"  Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 3274312807
    паће

    Posts : 40148
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by паће Wed Aug 11, 2021 10:08 am

    Ajeje Brazorf wrote:"namerne džumhurovske nedorečenosti"  Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 3274312807

    Еуфемизам за карикатуру без речи?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    boomer crook

    Posts : 36935
    Join date : 2014-10-27

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by boomer crook Wed Aug 11, 2021 11:10 am

    Ajeje Brazorf wrote:"namerne džumhurovske nedorečenosti"  Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 3274312807

    da jebote mrtvom coveku svoj sovinizam trpaju. mada kao sto svi znamo na osnovu kecovog citanja krleze, u pitanju8 je autor koji ne razume upravni govor te je sve moguce.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    ćaća

    Posts : 3386
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by ćaća Tue Sep 07, 2021 12:01 am

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 FB-IMG-1630965575146
    movie images hd
    ćaća

    Posts : 3386
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by ćaća Sat Oct 09, 2021 6:09 pm

    Žarko Radić, kapetan JNA i najsavršeniji model jugoslovenskog muškarca iz časopisa "Pilot," ilegalac i učitelj mlađima, Velja kalemar koji obilazi štićenice, vaspitač, nastavnik, udžbenički odmeren, muško kakvo treba da bude, da se dopadne i tetkama i š i p a r i c a m a, ozbiljan ali ne neprijatan, tačno između oca i starijeg brata: suviše mladolik da bi bio onaj otac stari kadar Bata Stojković a opet i suviše nekako zreo, i mladosredovečan suštinom da bi bio samo brat - najpre je on neki prvi u klasi oficir, u punoj snazi, mladooženjen - taj njen donekle blagonakloni ali čvrst ipak otac-major koji mi na ručku kad ostanemo sami nešto tišim glasom kaže: momak, da te pitam - pa povuče poslednji dim cigarete i ugasi opušak u pikslu - da te pitam, imaš li ti čime da izdržavaš moju ćerku i sebe, jer, ja vam mogu pomoći za prvo vreme ali... i onda me odvuče u stranu i reče svojim mladežom na obrazu i crnom kosom preko čela, poverljivo: slušaj, ja ti ovo kao otac govorim, kao opšti novi model jugoslovenskog oca '89: nije problem da moja ćerka pođe za tebe, nemam ništa protiv, vidim da si momak na mestu, kao što sam i ja momak na mestu iz nekog Slavonskog Broda, jer mi smo svi momci na mestu, generacija pedeseto fiskulturno odnegovan, orao šesnaest, avala, galeb, vojna pošta, Vis, ali i zbog tebe i zbog nje moraš biti glava kuće i da znaš da zameniš osigurače a da li ti znaš da zameniš osigurače, ajde zameni na moje oči, zameni, bio sam i ja mlad kao i ti ali neću ti dati moju ćerku Draganu Galu Videnović dok me ne odvezeš u Zagreb iz Beograda bez stajanja, da vidim kako voziš.
    Žarko Radić je inače, pored Milana Štrljića, jedini Hrvat u srpskom filmu koji to nije, jer savršeno priča srpski, to jest tada srpskohrvatski sa beogradskog asfalta, nijednim akcentom ili intonacijom ne može da se provali da je Hrvat jer je on to samo po službenoj dužnosti i nužnoj dodeljenoj narodnosti, i zbog ravnoteže - radi u Beogradu a Hrvat poreklom - idealno za novojugoslovenstvo i pozni kokakola socijalizam, stvoren na tromeđi i u oficirskoj kantini iz priručnika i strogo određen pravilnikom;
    Sve tako dok ne bude probuđen jednе novembarske noći s početka devedesetih, te poljubi ženu i decu, ne budeći ih, stavi torbu na jedno rame i izađe iz niske barake privremenog oficirskog smeštaja pa ode da pogine u močvarama dok čisti mine gledajući onim koncentrisanim stisnutim očima čoveka koji radi bitan posao, pušeći cigaru u vindjakni dok mu prazan vetar pomalo rastresa onu kosu na onako čudno velikoj ekserastoj glavi oblika kao kabina od bagera, ili, ako to preživi da se ipak posle rata vrati u Beograd kao ničiji čovek jer je ostao u Jna ali niti je postao Srbin niti je ostao Jugosloven nego je penzionisan tako kao ničiji čovek i ranoosedeli potpukovnik poratne melanholije koji malo pogne glavu ćuteći kada se seče kolač i kada učestvuje kao polugost na ženinoj slavi u svom dodeljenom stanu koji još nije postao njegov.


    Jbg, izuzetno je talentovan.
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Notxor Fri Oct 15, 2021 9:52 am



    Tek izašlo, nisam stigao da pogledam.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Bleeding Blitva

    Posts : 3747
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Bleeding Blitva Fri Oct 15, 2021 9:56 am

    Taman ga slušam Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 4101625831


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Janko Suvar Wed Oct 27, 2021 6:41 pm

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 250510542_2417946868365751_1061950192952891929_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-5&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=SJVTfrxIzMAAX9OhrN2&_nc_ht=scontent.frix7-1
    mstislaw

    Posts : 1040
    Join date : 2015-01-26

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by mstislaw Fri Nov 19, 2021 10:51 pm

    Ogledi o dva totalitarizma.

    A, drug Bas će biti siguran pod državnim skutima - već piše za neslužbeni glasnik, sada je samo u pitanju mala modifikacija stvari. Moći će da radi šta god mu se prohte, i biće izlagan kao maskota za "eto, vidite, vidite šta piše, a još ga država plaća! Pa, vi posle pričajte o nekoj cenzuri!"
    Erős Pista

    Posts : 81489
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Fri Nov 19, 2021 11:03 pm

    Pa da. A koji su to levicari prekidali Basove promocije, nesto se ne secam?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    mstislaw

    Posts : 1040
    Join date : 2015-01-26

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by mstislaw Fri Nov 19, 2021 11:53 pm

    Mislim da to samo ona zna. To je i meni odmah upalo u oči. Mislim, njoj su oni potrebni kao antipod, neće valjda samo "napadati" jednu stranu kada su svi isti, a Glasnik najbolji.
    Erős Pista

    Posts : 81489
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Sat Nov 20, 2021 12:07 am

    Ma naravno, šalim se. A Bas se naprosto pretvorio u književnog Marića (od kojeg, brat bratu, nikad i nije bio previše daleko) - mislim da spasava savest alkoholom i sada već potpuno sveobuhvatnim cinizmom.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81489
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Sat Nov 20, 2021 12:26 pm

    mstislaw wrote:Ogledi o dva totalitarizma.

    A, drug Bas će biti siguran pod državnim skutima - već piše za neslužbeni glasnik, sada je samo u pitanju mala modifikacija stvari. Moći će da radi šta god mu se prohte, i biće izlagan kao maskota za "eto, vidite, vidite šta piše, a još ga država plaća! Pa, vi posle pričajte o nekoj cenzuri!"



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81489
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Wed Nov 24, 2021 10:39 pm

    Stize sutra!

    https://www.vreme.com/account/login.php?url=%2Fcms%2Fview.php%3Fid%3D1981805


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Del Cap

    Posts : 6197
    Join date : 2019-11-04

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Del Cap Wed Dec 01, 2021 7:47 pm

    Indžoj Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 1399639816

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 FFiGe2iWYAgfN0u?format=jpg&name=900x900
    ćaća

    Posts : 3386
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by ćaća Wed Dec 01, 2021 9:21 pm

    Jel valja knjiga?
    Del Cap

    Posts : 6197
    Join date : 2019-11-04

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Del Cap Wed Dec 01, 2021 11:02 pm

    Nisam čitao.
    Erős Pista

    Posts : 81489
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Wed Dec 22, 2021 12:10 pm

    Lebe.

    https://www.juznevesti.com/komentar/Dejan-Stojiljkovic/Visak-mudrosti.sr.html


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Uncle Baby Billy

    Posts : 3167
    Join date : 2021-09-13

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Uncle Baby Billy Wed Dec 22, 2021 12:42 pm

    jaooo kolko je ovo neprijatno Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 3137070404 Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 286371741


    _____
    ja se rukovodim logikom gvozdenih determinizama

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 31 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri May 10, 2024 10:17 pm