Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Peščanik

    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Thu 18 Aug - 1:35

    Inace sve sto Bluberi kaze ovde je ispravno, pametno i pronicljivo... groteskna je cela stvar, to jedinstvo, parade, ceremonije i plitki sentimenti o zajednistvu u vreme kad je takva humanitarna kriza (ne samo zbog ratova na bliskom istoku nego uopste).

    naravno ilic ne bi mogao da napise takav tekst, jer u njegovom koordinatnom sistemu samo srbi mogu biti krivi za nesto.
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Thu 18 Aug - 1:36

    No Country for Old Man wrote:I rest my case.
    pokido si me skroz.
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by No Country Thu 18 Aug - 1:45

    Нисам, него сам ти нацртао, ал`не вреди. Што смо негде и знали, тај понор што се међу нашим људима отворио никада није ни био рационалан, те се не може речима ни премостити. 

    Него - ајде седи и напиши. Па пошаљи Пешчанику, можда и објаве? А ако не објаве, пошаљи мени, да те протежирам.  Peščanik - Page 8 4101625831


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Erős Pista

    Posts : 81414
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Thu 18 Aug - 1:53

    zastitnik gotama wrote:Inace sve sto Bluberi kaze ovde je ispravno, pametno i pronicljivo... groteskna je cela stvar, to jedinstvo, parade, ceremonije i plitki sentimenti o zajednistvu u vreme kad je takva humanitarna kriza (ne samo zbog ratova na bliskom istoku nego uopste).

    naravno ilic ne bi mogao da napise takav tekst, jer u njegovom koordinatnom sistemu samo srbi mogu biti krivi za nesto.

    Jao, ne seri, jbt.

    Šarena i vesela evrovizijska lakirovka nesumnjiva je propaganda – ona nam predstavlja svet u kome bi njeni učesnici i oni koji ih šalju tobože voleli da žive. Zato tu sliku u prvom koraku ne treba sameravati sa stvarnošću – to je pre utopija, slika idealnog sveta kome učesnici navodno teže i tako je treba i čitati. Treba se, dakle, zapitati koliko svako od njih ponaosob i svi oni zajedno – lažu. A lažu, naravno, mnogo (jer, dok se u Beču peva o mostovima između ljudi, EU razmišlja kako da uništi brodove kojima hiljade očajnika pokušava da pobegne iz krvavog haosa Bliskog istoka).
    http://pescanik.net/srbija-u-duginim-bojama/


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Bluberi Thu 18 Aug - 1:58

    Vilijame, nemam problem sa tekstom, samo mi smeta doza naivnosti koja ne uzima u obzir širi kontekst olimpijskih igara.
    Erős Pista

    Posts : 81414
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Thu 18 Aug - 2:00

    Kao što rekoh i plachkici, to bi prosto bio drugi tekst, sa drugim fokusom (a verovatno bi morao da bude i mnogo duži).


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Bluberi Thu 18 Aug - 2:02

    Neka bi, ali bi bio zaokruženiji i sumnjičaviji u pogledu nada oko nacionalnog-državnog.
    Erős Pista

    Posts : 81414
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Thu 18 Aug - 2:04

    To već da, slažem se. To je onda opet ona plachkicina suštinska primedba - da ne bi trebalo razmišljati o, kako kažeš, nacionalno-državnom, kao o konačnom horizontu politike.



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Bluberi Thu 18 Aug - 2:11

    Talo je, ali razumem zašto je ubacio tu nadu da je to možda put prevladavanja nacionalnog i prelaska u državno, ali, ali, ali, napisano je u olimpijskom zanosu, to jest glupo je mračiti u vremenu napete nacije pred globačlnim sportskim izazovom.
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Thu 18 Aug - 2:13

    No Country for Old Man wrote:Нисам, него сам ти нацртао, ал`не вреди. Што смо негде и знали, тај понор што се међу нашим људима отворио никада није ни био рационалан, те се не може речима ни премостити. 

    Него - ајде седи и напиши. Па пошаљи Пешчанику, можда и објаве? А ако не објаве, пошаљи мени, да те протежирам.  Peščanik - Page 8 4101625831
    aman covece ne stoji u tekstu to sto kazes, nikakav hijerarhijski odnos se ne pominje niti implicira. upravo suprotno od toga, eksplicitno se insisitra na ravnopravnosti.


    et Vilijam


    dobro zajebo sam ociglendo, izvinjavam se.
    Erős Pista

    Posts : 81414
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Thu 18 Aug - 2:16

    Ma ne,  pravu si ti, sve je jasnije da je ta vrsta nade u nekakav ustavni patriotizam u svetu nacionalnih država u najboljem slučaju bila naivna. Mislim, slažem se da vera u usavršavanje nacionalnih država po nekom habersmasovskom idealu odavno nije izgledala naivnije.

    et Bluberi


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81414
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Thu 18 Aug - 2:20

    zastitnik gotama wrote:
    No Country for Old Man wrote:Нисам, него сам ти нацртао, ал`не вреди. Што смо негде и знали, тај понор што се међу нашим људима отворио никада није ни био рационалан, те се не може речима ни премостити. 

    Него - ајде седи и напиши. Па пошаљи Пешчанику, можда и објаве? А ако не објаве, пошаљи мени, да те протежирам.  Peščanik - Page 8 4101625831
    aman covece ne stoji u tekstu to sto kazes, nikakav hijerarhijski odnos se ne pominje niti implicira. upravo suprotno od toga, eksplicitno se insisitra na ravnopravnosti.


    et Vilijam


    dobro zajebo sam ociglendo, izvinjavam se.

    Sve ok, izvini ako sam previše burno odreagovao.

    Samo ne znam zašto pribegavaš tim opštim mestima NSPM komentarijata - tom, "mrzi Srbe", "samo su Srbi krivi" itd. To nije tačno čak ni za Biljanu S. (ne želim sad da skrećem temu u tom pravcu, samo pominjem), a kamoli za Dejana Ilića. Tačno je možda za Nikolu Samardžića (mada sam prilično siguran da su za nejga za sve krivi pre svega komunisti, a Srbi u meri u kojoj su bili komunisti).


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by No Country Thu 18 Aug - 2:28

    zastitnik gotama wrote:
    No Country for Old Man wrote:Нисам, него сам ти нацртао, ал`не вреди. Што смо негде и знали, тај понор што се међу нашим људима отворио никада није ни био рационалан, те се не може речима ни премостити. 

    Него - ајде седи и напиши. Па пошаљи Пешчанику, можда и објаве? А ако не објаве, пошаљи мени, да те протежирам.  Peščanik - Page 8 4101625831
    aman covece ne stoji u tekstu to sto kazes, nikakav hijerarhijski odnos se ne pominje niti implicira. upravo suprotno od toga, eksplicitno se insisitra na ravnopravnosti.
    Океј, ајде замисли некакву учитељицу која само једног ђака зна по имену. Па им се обраћа отприлике овако: "Ајде, Марко, и ви децо - да видимо шта смо имали за домаћи?".

    Шта мислиш, да ли би та деца мислила да су јој једнако битна као Марко? И - да ли би разред волео Марка?
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Kinder Lad Thu 18 Aug - 8:10

    Lev Abalkin wrote:ja sam mislio da piše u ustavu: državu srpskog naroda i protestantskih građana koji u njoj žive

    To je doduše tek od 2014

    William Murderface wrote:
    plachkica wrote:Tja, zaboravila sam da stavim napišem fusnotu, a nagovestila sam je zvezdicom.

    Elem, ne mislim na Ilića posebno, ne nužno ni na ovaj tekst*, mislim na većinu autora
    iz Srbije, koji s' pravom kritikuju srpsko društvo, apsolutno odbijajući da kao argument
    uvaže činjenicu da ne postoji posebnost srpskog društva, osim u količni novca kojom svaki
    građanin raspolaže.

    Slažem se donekle, ali to je problem koji prevazilazi pojedinačne autore, pa i platforme, i zapravo nas upućuje na ograničenja nacionalnih država kao osnovnih ako ne i jedinih okvira politike na koje kao građani možemo koliko-toliko da utičemo, u situaciji kada je toliko malo toga zaista u domenu nacionalne politike (otud i ona neefektivnost opozicione kritike Vučića, kao da imaju neki manevarski prostor). Mislim, to je million dolar question, kako naći smislene načine za internacioalno, ili barem regionalno političko delovanje.

    Iz Srbije verovatno nikako. Internacionalno je nebitna, a regionalno je pod teškom hipotekom.
    Erős Pista

    Posts : 81414
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Thu 18 Aug - 16:24

    Na fonu Ilićevog teksta


    Nebojša Krstić
    ‏@Krle22

    Kad bi nam komšije #Cro pozajmile svog Bogdanovića, pocepali bismo #USA

           Filip Marković ‏@Markonileoni 31m31 minutes ago

           @Krle22 Imamo mi svog Bogdanovica, neka ovog drugog tamo gde je. Nesto se zaletao i na nasu klupu, hteo da se bije na poluvremenu..
           0 retweets 0 likes

    Nebojša Krstić ‏@Krle22 29m29 minutes ago

    @Markonileoni ja bih ga ipak uzeo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Thu 18 Aug - 20:42

    William Murderface wrote:

    Sve ok, izvini ako sam previše burno odreagovao.

    Samo ne znam zašto pribegavaš tim opštim mestima NSPM komentarijata - tom, "mrzi Srbe", "samo su Srbi krivi" itd. To nije tačno čak ni za Biljanu S. (ne želim sad da skrećem temu u tom pravcu, samo pominjem), a kamoli za Dejana Ilića. Tačno je možda za Nikolu Samardžića (mada sam prilično siguran da su za nejga za sve krivi pre svega komunisti, a Srbi u meri u kojoj su bili komunisti).
    Peščanik - Page 8 1399639816 sta se ti meni izvinjavas zato sto komentarisem coveka koga ociglendo nisam pazljivo citao. To sa Evrovizijom je zapravo dobra analogija.




    To je besmislena podela istina. Ne znam zasto uopste pricam jos uvek o tome.
    No Country for Old Man wrote:
    zastitnik gotama wrote:
    aman covece ne stoji u tekstu to sto kazes, nikakav hijerarhijski odnos se ne pominje niti implicira. upravo suprotno od toga, eksplicitno se insisitra na ravnopravnosti.
    Океј, ајде замисли некакву учитељицу која само једног ђака зна по имену. Па им се обраћа отприлике овако: "Ајде, Марко, и ви децо - да видимо шта смо имали за домаћи?".

    Шта мислиш, да ли би та деца мислила да су јој једнако битна као Марко? И - да ли би разред волео Марка?
    Morao bi nesto krace reci da koristis tesko mi ovako da ispratim Peščanik - Page 8 1399639816


    Rekao sam sve sto imam o tome tri puta. Nikakva diskriminacija ne proizilazi iz te formulacije. Ekstremne diskriminacije je bilo u vreme kada je postojala vise egalitarna formulacija.

    Nejednakosti po tom osnovu nema u zakonima. Jedva da je ima i u drustvu.

    Trazi se od Srbije nesto sto se ne trazi od drugih zemalja. Sto ono reko Srdja Popovic " mi ne smemo ni kap alkohola". U duhu onoga sto rekoh gore Vilijamu, podjimo od toga da je Popovic odista to mislio u najboljoj mogucoj nameri- ne moram ni da objasnjavam zaasto je to pogresno.
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by No Country Thu 18 Aug - 21:02

    Некада су жене ословљавали именом и презименом мужа. За твоју би нпр. Ниночку рекли "госпођа Бетмен Шувар". Наравно да то ословљавање није било ни суштинска нити ни приближно највећа дискриминација којој су жене у та времена биле изложене - али је било, само по себи, акт дискриминације. Не заслужујеш своје име, припадаш мужу, итд. А сад иде онај део са којим ти имаш највећих проблема: постоји један кумулативни ефекат у свему томе, где се много озбиљније повреде основних људских права, нпр. права на имовину, на образовање, на рад, права гласа, нужно уливају у наоко "симболичне" и формалне/ неважне ствари, као што је ословљавање.

    А ово да дискриминација у српском друштву не постоји, о томе молим те упитај првог Рома ког сретнеш.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Thu 18 Aug - 21:11

    FWIW, meni je jedan ustavni pravnik objašnjavao da nomotehnički u toj ustavnoj definiciji nema hijerarhije, tj da su istoredni i "srpski narod" i "svi građani". Da postoji zarez između, npr "srpskog naroda, svih građana..." ili "srpskog naroda te svih građana koji u njoj žive" to bi predstavljalo gradaciju.

    Sad naravno, efekti su ovakvi ili onakvi, ali u nekoj "čistoj" formi definicije to tako izgleda.
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Thu 18 Aug - 21:26

    a i ne moras da budes ustavni pravnik, smao da znas da citas srpski.
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by паће Thu 18 Aug - 21:27

    И ту лепо пише да се једни спомињу посебно а остали ђутуре.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Thu 18 Aug - 21:29

    sad ste me naterali da malo čitam hrvacki ustav, da vidim kako je to uređeno u nekoj eu demokratiji
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Thu 18 Aug - 21:31

    i da ne postoji razlika medju jednim i drugim.
    Erős Pista

    Posts : 81414
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Thu 18 Aug - 21:34

    Gargantua wrote:FWIW, meni je jedan ustavni pravnik objašnjavao da nomotehnički u toj ustavnoj definiciji nema hijerarhije, tj da su istoredni i "srpski narod" i "svi građani". Da postoji zarez između, npr "srpskog naroda, svih građana..." ili "srpskog naroda te svih građana koji u njoj žive" to bi predstavljalo gradaciju.

    Sad naravno, efekti su ovakvi ili onakvi, ali u nekoj "čistoj" formi definicije to tako izgleda.

    To je nebitno. Bitno je ko smo we the people - srpski narod ili građani Srbije. Ustav kaže oba. Ali ne može oba.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Thu 18 Aug - 21:41

    Pa ne znam, kažu da može oba tj da je we the people ono što ustav kaže da jesmo. Konvencija je navodno tu vrlo široka.


    Što se efekata tiče - ako se ne varam bilo je ono za studente iz BiH i CG, ako su izjavljivali da su Srbi onda im je bila manja školarina tj kao da su "domaći", mada je ovo na čisto anegdotalnom nivou i ne znam da li je tačno.

    Plus efekat na definisanje statusa nac manjina, koji meni deluje logično tj da postoji mada ne znam u pravnom smislu da li ima korelacije/kauzaliteta.
    Erős Pista

    Posts : 81414
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Thu 18 Aug - 21:58

    Može, u smislu da može da piše oba, što je jasno. Ono što nije jasno jeste kako suverenitet može prosticati iz dva (pritom kategorijalno različita) entiteta - "srpskog naroda" (ko su članovi srpskog naroda?) i svih građana Srbije (za njih znamo ko su, u načelu možemo da ih imenujemo svakog poimence). Šta je srpski narod? Ko govori u njegovo ime? Kako stiče to pravo?

    ZG ispravno identitfikuje taj problem sa nacionalnim savetima, ali ga ne prepoznaje u Ustavu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    Peščanik - Page 8 Empty Re: Peščanik

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri 26 Apr - 13:38