Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Peščanik

    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Wed Aug 17, 2016 8:57 pm

    Još kraća, a puno duhovitija verzija tekst bi glasila:

    Spoiler:


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Wed Aug 17, 2016 9:11 pm

    William Murderface wrote:
    zastitnik gotama wrote:


    to sto Ilic svuda vidi zle Srbe ga nije omelo da istih trazi grant o kome je pisao Tasovcu , tako da nek jede govna.

    Gde je Ilić napisao da slede bilo kakve pravne posledice? On piše o kolektivnom identitetu.

    Postoji kolektivni identitet (ima tako tih Srba jos par komada), institucije ove zemlje nisu odredjene tim identietom , oni su indiskriminatorne, bar u smislu etnicke pripadnosti.

    Teza je da smo ga tek sad primili u simbolicki poredak kad se dokazao i osvojio medalju za nas. To je neistina. Sve apsolutno sve institucije su otvorene za pripadnike etnickih manjina (uz to postoje brojne institucije koje pocivaju na pozitivnoj diskriminaciji). Apsolutno nikako ne moz da tvrdis da je Srbija nesto vise srpska nego njegova.

    Kompletno besmislen i beskoristan tekst. Nikakvog konflikta nema.

    plachkica wrote:



    Moj problem sa Ilićem kao i sa ostalim srpskim autorima, je što se njihova 
    kritika, za razliku od hrvatskih autora, završava na granicama Srbije,
    kao da naša stvarnost ni malo ne zavisi od stvarnosti u regionu. 
    Hrvatski autori (Dežulović, Ivančić...) su tu objektivniji, a kao takvi prijemčiviji su
    čitaocima, jer istovremeno dok pljuju po besmislenima nama, pljuju i po besmislenima njima Peščanik - Page 6 1143415371
    +1
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Wed Aug 17, 2016 9:22 pm

    Identitet zajednice je određen etnički. Ustav je određuje kao državu samo jednog etnosa - srpskog.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    zvezda je zivot

    Posts : 7007
    Join date : 2014-11-07

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by zvezda je zivot Wed Aug 17, 2016 9:31 pm

    ja sam vido ilica na mostu kad sam se vraco iz bioskopa, ono kad sam gledo refna, i tad sam zaboravio da napisem da je ilic jedan covek bez humora. ili mu je smiso za humor prilicno mracan. misim humor nije neka vrhunska vrednost al me ilic malo plasi. misim da ga nikad nisam video na ulici/mostu da ne drzi neko predavanje osobi s kojim hoda ko da je u pescaniku. misim par puta se okrenuo za mojim psom, to je ok, al opet.


    _____
    ova zemlja to je to
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by No Country Wed Aug 17, 2016 9:36 pm

    zastitnik gotama wrote:Kompletno besmislen i beskoristan tekst. Nikakvog konflikta nema.
    Па није баш комплетно. Покушава да пише о доста важној теми: о потпуној арбитрарности (ја бих додао још: и потпуно медијској) тога чему тепа "метонимија", а заправо је топло-зборашки нагон некакав, који нас нон стоп гура у некакве оквире, торове, целине. А које су све одреда вештачке и произвољне и најгоре од свега: подложне моди. А што се боље него икада види током разнијех Олимпијада.

    Није безвезе, а конфликт итекако постоји, и то когнитивни.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by Bluberi Wed Aug 17, 2016 9:37 pm

    Pitanje je da li smo nacija.
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Wed Aug 17, 2016 10:33 pm

    William Murderface wrote:Identitet zajednice je određen etnički. Ustav je određuje kao državu samo jednog etnosa - srpskog.
    doslovce pise "polazeci od ravnopravnosti svih etnickih zajednica"
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Wed Aug 17, 2016 10:36 pm

    No Country for Old Man wrote:
    zastitnik gotama wrote:Kompletno besmislen i beskoristan tekst. Nikakvog konflikta nema.
    Па није баш комплетно. Покушава да пише о доста важној теми: о потпуној арбитрарности (ја бих додао још: и потпуно медијској) тога чему тепа "метонимија", а заправо је топло-зборашки нагон некакав, који нас нон стоп гура у некакве оквире, торове, целине. А које су све одреда вештачке и произвољне и најгоре од свега: подложне моди. А што се боље него икада види током разнијех Олимпијада.

    Није безвезе, а конфликт итекако постоји, и то когнитивни.
    to nije teza teksta (teza je ono sto sam gore rekao). Ovo tvoje je naravno mnogo zanimljivije. Zasto bi se bilo ko identifikovao sa uspehom u individualnom sportu, samo zato sto placa porez* u isto kasu kao i lik koji se rvao je validno pitanje.



    * a pogotovo ako ne placa :filipenko:
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by boomer crook Wed Aug 17, 2016 10:43 pm

    to sto u srbiji nema aktivne diskriminacije to je uprkos ustavu i svetom savi.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Wed Aug 17, 2016 10:44 pm

    zastitnik gotama wrote:
    William Murderface wrote:Identitet zajednice je određen etnički. Ustav je određuje kao državu samo jednog etnosa - srpskog.
    doslovce pise "polazeci od ravnopravnosti svih etnickih zajednica"

    Doslovce piše država srpskog naroda i svih njenih građana.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Wed Aug 17, 2016 10:45 pm

    Полазећи од државне традиције српског народа и равноправности свих грађана и етничких заједница у Србији, полазећи и од тога да је Покрајина Косово и Метохија саставни део територије Србије, да има положај суштинске аутономије у оквиру суверене државе Србије и да из таквог положаја Покрајине Косово и Метохија следе уставне обавезе свих државних органа да заступају и штите државне интересе Србије на Косову и Метохији у свим унутрашњим и спољним политичким односима,
    грађани Србије доносе
     
    УСТАВ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by паће Wed Aug 17, 2016 10:47 pm

    zastitnik gotama wrote:
    William Murderface wrote:Identitet zajednice je određen etnički. Ustav je određuje kao državu samo jednog etnosa - srpskog.
    doslovce pise "polazeci od ravnopravnosti svih etnickih zajednica"

    Од којих дословце наводи једну а остале такође постоје. Јер није битно од чега су пошли него докле су стигли.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by No Country Wed Aug 17, 2016 10:51 pm

    Па не, то са чиме се ти свађаш је једна реченица из текста, остатак текста је о овоме што и сам сматраш занимљивијим. А и џаба ти труд, све док Устав дефинише Србију као државу српског народа - мо`ш на главу да се поставиш, све могуће преамбулице нити разна остварена права неће променити нацошки карактер тог Устава.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Wed Aug 17, 2016 10:52 pm

    Члан 1.


    Република Србија је држава српског народа и свих грађана који у њој живе, заснована на владавини права и социјалној правди, начелима грађанске демократије, људским и мањинским правима и слободама и припадности европским принципима и вредностима.

    Inače, ne da mislim da bi to u krajnoj instanci išta promenilo po pitanju kosovske nezavisnosti, ali sa tačke gledišta koja je aktivno radila na politici Kosovo je Srbija, napisati u prvom članu Ustava da je Srbija država srpskog naroda je prost izuzetno glupo. Ja nisam gajio nade da će ta kosovska politika biti uspešna, ali oni navodno jesu. Jebiga, jače je od njih.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Wed Aug 17, 2016 10:52 pm

    ostap bender wrote:to sto u srbiji nema aktivne diskriminacije to je uprkos ustavu i svetom savi.
    pisalo je svih gradjana i slavio se dan ustanka u vreme kad su ih proterivali iz kuca.
    паће wrote:
    zastitnik gotama wrote:
    doslovce pise "polazeci od ravnopravnosti svih etnickih zajednica"

    Од којих дословце наводи једну а остале такође постоје. Јер није битно од чега су пошли него докле су стигли.
    onaj jedan iz mesovitog braka kurda i stanovice čada bi se osetio diskriminnisanim ako su kurdo-čađani poimence ne pomenu.


    država je nastala u vreme nacionalnih i antifeudalnih revolucija, to je sve.
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Wed Aug 17, 2016 10:56 pm

    Da je Ustav donesen u deventaestnom veku, to bi možda i bilo "sve", ali nije, nego je donesen nakon krvavog građanskog rata, tokom kojeg su građani nesrpskog porekla proterivani, ubijani i iseljavani.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by No Country Wed Aug 17, 2016 10:59 pm

    zastitnik gotama wrote:
    Полазећи од државне традиције српског народа и равноправности свих грађана и етничких заједница у Србији, полазећи и од тога да је Покрајина Косово и Метохија саставни део територије Србије, да има положај суштинске аутономије у оквиру суверене државе Србије и да из таквог положаја Покрајине Косово и Метохија следе уставне обавезе свих државних органа да заступају и штите државне интересе Србије на Косову и Метохији у свим унутрашњим и спољним политичким односима,
    грађани Србије доносе
     
    УСТАВ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
    Мислим да сам нашао грешку...  Peščanik - Page 6 3637014155
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Wed Aug 17, 2016 11:02 pm

    E, ali pazi, oni koji su to upisali u Ustav, istovremeno u njega upisuju i da je Srbija država srpskog naroda.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by No Country Wed Aug 17, 2016 11:06 pm

    То ти је као да су Устав писали она два брата лажова са бензинске пумпе. Све може, како коме одговара... Србија је држава муљатора, у којој нема места за логику.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Wed Aug 17, 2016 11:17 pm

    No Country for Old Man wrote:Па не, то са чиме се ти свађаш је једна реченица из текста, остатак текста је о овоме што и сам сматраш занимљивијим. А и џаба ти труд, све док Устав дефинише Србију као државу српског народа - мо`ш на главу да се поставиш, све могуће преамбулице нити разна остварена права неће променити нацошки карактер тог Устава.
    pa pise to iskljucivo ako oces da izbacis neke delove i izmenis red nekih reci.
    William Murderface wrote:Da je Ustav donesen u deventaestnom veku, to bi možda i bilo "sve", ali nije, nego je donesen nakon krvavog građanskog rata, tokom kojeg su građani nesrpskog porekla proterivani, ubijani i iseljavani.
    otuda brojne ograde u smislu pozivanja na jednakost, evropske vrednosti i slicno.

    Ako uzmemo za potrebe ove rasprave da zaista postoji etnicka diskriminacija u Srbiji, ona ne proistice iz tog dela ustava. Najsovinistickiji rezim u istoriji (sa izuzetkom Nedicevog) je insisitrao na tome da drzava bude gradjanska. 
    No Country for Old Man wrote:
    zastitnik gotama wrote:
    Полазећи од државне традиције српског народа и равноправности свих грађана и етничких заједница у Србији, полазећи и од тога да је Покрајина Косово и Метохија саставни део територије Србије, да има положај суштинске аутономије у оквиру суверене државе Србије и да из таквог положаја Покрајине Косово и Метохија следе уставне обавезе свих државних органа да заступају и штите државне интересе Србије на Косову и Метохији у свим унутрашњим и спољним политичким односима,
    грађани Србије доносе
     
    УСТАВ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
    Мислим да сам нашао грешку...  Peščanik - Page 6 3637014155
    dosta ti se lako menjaju kriterijumi oko toga sta je nacoski.
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by паће Wed Aug 17, 2016 11:18 pm

    zastitnik gotama wrote:
    onaj jedan iz mesovitog braka kurda i stanovice čada bi se osetio diskriminnisanim ako su kurdo-čađani poimence ne pomenu.

    država je nastala u vreme nacionalnih i antifeudalnih revolucija, to je sve.

    Да сам ја тај један, не бих се бунио што не спомиње чађаве Курде, него што уопште набраја. Држава свих својих грађана и тачка. Па макар се они звали "српски грађани" (аналогно римским).

    А то гледе времена настанка, то има везе једино ако претпоставиш да се још тада развила колико је требало и да је то готова ствар, да не треба ништа боље.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    plachkica

    Posts : 16170
    Join date : 2014-11-06

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by plachkica Wed Aug 17, 2016 11:20 pm

    Kakva je praksa u drugim zemljema, znam da je u Hrvatskoj: država hrvatskog naroda pa su navedene manjine, među ostalim i Srbi.
    Kako je kod Slovenaca, Makedonaca, Mađara...?
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Wed Aug 17, 2016 11:21 pm

    Isto. Sve zlatni primeri za ugledanje.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Wed Aug 17, 2016 11:23 pm

    паће wrote:
    zastitnik gotama wrote:
    onaj jedan iz mesovitog braka kurda i stanovice čada bi se osetio diskriminnisanim ako su kurdo-čađani poimence ne pomenu.

    država je nastala u vreme nacionalnih i antifeudalnih revolucija, to je sve.

    Да сам ја тај један, не бих се бунио што не спомиње чађаве Курде, него што уопште набраја. Држава свих својих грађана и тачка.


    Upravo. To bi bilo sasvim dovoljno.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by No Country Wed Aug 17, 2016 11:28 pm

    zastitnik gotama wrote:dosta ti se lako menjaju kriterijumi oko toga sta je nacoski.
    Мењају се... по падежима. Уписивати одбегло Косово и непостојећу Метохију у Устав није нацошки, ту је већ у питању тежи облик непристајања на стварност.

    Peščanik - Page 6 Empty Re: Peščanik

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 12:24 am