Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Kapitalizam 101

    Erős Pista

    Posts : 81493
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Thu Apr 04, 2024 6:03 pm

    Pa to što sad pišeš je banalnost, a pritom i vrlo drugačije od onoga od čega si krenuo.

    Et Janoš


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81493
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Thu Apr 04, 2024 6:04 pm

    паће wrote:А ту је проблем што је у неким земљама еутаназија лакше доступна него неке друге опције. Или нама бар одавде тако изгледа.

    Ако је тако, како су се у тим земљама помериле друштвене норме, под каквим утицајима и одакле?


    Tačno, to je pitanje.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    No Country

    Posts : 11125
    Join date : 2015-05-16

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by No Country Thu Apr 04, 2024 6:06 pm

    Јанош Винету wrote:Једно је еутаназија у случајевима неизлечивог рака или неке друге болести која изазива страховите болове и мучење, а нешто сасвим другу еутаназија у случајевима менталне болести, аутизма или инвалидности.  

    То апсолутно није нормално и нема везе са личним изборима.
    Тј. такав лични избор није допуштен у већини душтава.

    Свако друштво тежи томе да људе наведе да живе пуним плућима, да их рехабилитује, да привређују и да допринесу друштву, да буду функционални. Слабије јединке штити и подржава док не ојачају.
    Инвалиде, аутистичне и ментално оболеле особе збрињава.

    И онда у Шведској просто баце старце на милост и немилост корони а кад почну да умиру ускрате им медицинску помоћ. Потпуно здраве аутистичне људе у Канади квалификују за еутаназију. У Америци пуштају људе оболеле од тешких облика шизофреније да лутају улицама уместо да их ставе у државне институције. Имаш шизофренију или аутизам, или неку другу менталну болест, депресију, самоубилачке мисли? То је проблем тебе и твоје породице, а не државе.

    А јефтино решење је и еутаназија на захтев, као у Швајцарској. Просто платиш и убију те, без икакве комисије, преке потребе, лекарског прегледа.
    Али ајде искрено, ако уопште знаш шта то значи - шта тебе боли курац што је неко одлучио да оконча живот? У чему је, по тебе, разлика да ли га боли нешто физички или ментално? How the fuck is any of that your business?


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    No Country

    Posts : 11125
    Join date : 2015-05-16

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by No Country Thu Apr 04, 2024 6:11 pm

    паће wrote:А ту је проблем што је у неким земљама еутаназија лакше доступна него неке друге опције. Или нама бар одавде тако изгледа.

    Ако је тако, како су се у тим земљама помериле друштвене норме, под каквим утицајима и одакле?
    Питање је да ли друштво има права да натера појединца да живи у, за тог појединца, неподношљивој патњи? Ја мислим да нема, а нека су друштва такође стигла до таквог става. Ако ћу да будем понешто циничан, мислим да су еутаназије кућних љубимаца погурале ту ствар.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Erős Pista

    Posts : 81493
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Thu Apr 04, 2024 6:19 pm

    Ali nije pitanje teranje pojedinca da živi, nego asistiranje u odluci da umre. Nemoj da me shvatiš pogrešno, ja sam načelno bliže stavu da eutanaziju treba legalizovati, ali ipak mi se čini pomalo naivnim verovati da neće postojati društveni pritisci koji će pojedince gurati ka ovom izboru jednom kada je on dostupan, i koji potencijalno mogu ugroziti slobodnu odluku.

    Tačno je da postoji puno moralne panike oko ovog pitanja, ali mislim da ima i legitimne zabrinutosti.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40153
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by паће Thu Apr 04, 2024 6:24 pm

    Erős Pista wrote:Ali nije pitanje teranje pojedinca da živi, nego asistiranje u odluci da umre. Nemoj da me shvatiš pogrešno, ja sam načelno bliže stavu da eutanaziju treba legalizovati, ali ipak mi se čini pomalo naivnim verovati da neće postojati društveni pritisci koji će pojedince gurati ka ovom izboru jednom kada je on dostupan, i koji potencijalno mogu ugroziti slobodnu odluku.

    Већ стижу приче да се то увелико догађа. Не знам колико да им верујем, али је помало стравично да се увелико прича о томе, дакле кренула је 1 нормализација тога. Звучи као да је за овакву или онаку социјалну помоћ потребно прескочити доста препрека, док је за еутаназију довољан потпис.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    No Country

    Posts : 11125
    Join date : 2015-05-16

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by No Country Thu Apr 04, 2024 6:28 pm

    Да, отварају се ту разна питања, али сводити све по кратком поступку на протестантизам је малограђанштина par excellence, док је кривити “капитализам” толико уопштено да је сасвим бесмислено. Истерују људи личне агенде на нечем што је нечија аутентична трагедија.

    ет Пишта


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Erős Pista

    Posts : 81493
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Thu Apr 04, 2024 6:32 pm

    Pa možda stvarno ima veze sa protestantizmom, a i sa kapitalizmom. Slažem se da ga je Janoš baš banalizovao na kraju.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Јанош Винету

    Posts : 5222
    Join date : 2016-01-26

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Јанош Винету Thu Apr 04, 2024 6:33 pm

    Да се метафорички изразим, боле људе свашта. Боле их уво, боле их и курац. Боли те и срце и душа.

    Једна од главних идеологија хришћанства је неретрибутивна правда и теза о светости живота. Прва од десет Божијих заповест је ”не убиј”.

    Жив човек може да се опорави ако му је лоше и не сме се допустити да олако посегне за самоубиством у тренуцима малодушности.

    Живи се и ако немаш руке и ноге, ако те боли душа одмориш, пробаш неке лекове, промениш средину, тражиш опоравак и лек. Какав год био живот је мио и сваки дан је ћар. Тек у изузетним и објективним околностима и када су алтернативе исцрпљене можемо допустити смрт особе. Они који имају неизлечив рак живе ионако неколико месеци, зашто убијати људе који ће свеједно умрети за кратко време?
    Ако су баш тврдо одлучили да се убију онда нека то чине сами а не да терају друге да им одузимају живот.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    паће

    Posts : 40153
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by паће Thu Apr 04, 2024 6:42 pm

    Јанош Винету wrote:
    Једна од главних идеологија хришћанства је неретрибутивна правда и теза о светости живота. Прва од десет Божијих заповест је ”не убиј”.

    Не претеруј. Прва је она о монополу.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    disident

    Posts : 15071
    Join date : 2016-03-28

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by disident Thu Apr 04, 2024 6:43 pm

    Ja takodje podrzavam smrt zapada u svakom pa i ovom obliku, kao i to da nokantrija najbliži uspavaju ko kera kad im ne bude vise od koristi  Kapitalizam 101 - Page 37 2304934895


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Летећи Полип

    Posts : 11127
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Летећи Полип Thu Apr 04, 2024 6:45 pm

    Јанош Винету wrote:

    Једна од главних идеологија хришћанства је неретрибутивна правда ...


    Daj ne zajebavaj.  Kapitalizam 101 - Page 37 1233199462


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    No Country

    Posts : 11125
    Join date : 2015-05-16

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by No Country Thu Apr 04, 2024 6:46 pm

    паће wrote:
    Јанош Винету wrote:
    Једна од главних идеологија хришћанства је неретрибутивна правда и теза о светости живота. Прва од десет Божијих заповест је ”не убиј”.

    Не претеруј. Прва је она о монополу.
    Тако је. “Не убиј” је на одличном шестом месту.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    One Eyed Bob

    Posts : 1393
    Join date : 2015-08-13

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by One Eyed Bob Thu Apr 04, 2024 6:48 pm

    Nije svaki dan ćar kod umirućih ljudi kod kojih više ni morfijum ne pomaže, a kada se to protegne na 200-300 dana, ume da bude jebenica i ima i slučajeva da ljudi danima mole svoje najbliže da ih udave ili otruju, jer sami ne mogu to da urade. Poslednji stadijum raka jetre, sa pridruženim malignitetima u mozgu i kostima, je, na primer, jedan baš onako mio život, stenješ u polukomi, a kad prođe morfijum to više nije ni vrištanje nego nešto kao mukanje, sonorno, vibrantno, kao da celo telo učestvuje u tome - to su oni bolovi izvan skale, od kojih izgubiš razum ali ne i svest.

    Nemam ništa protiv polemike o eutanaziji jer i sam imam sumnje u prag kriterijuma, ali ovo da je svaki dan ćar važi dok to...više nije tako.


    _____
    Ja sam ja a ti si kriminal
    rujofil

    Posts : 479
    Join date : 2016-04-16

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by rujofil Thu Apr 04, 2024 7:07 pm

    Јанош Винету wrote:Једно је еутаназија у случајевима неизлечивог рака или неке друге болести која изазива страховите болове и мучење, а нешто сасвим другу еутаназија у случајевима менталне болести, аутизма или инвалидности.  

    То апсолутно није нормално и нема везе са личним изборима.
    Тј. такав лични избор није допуштен у већини душтава.

    Свако друштво тежи томе да људе наведе да живе пуним плућима, да их рехабилитује, да привређују и да допринесу друштву, да буду функционални. Слабије јединке штити и подржава док не ојачају.
    Инвалиде, аутистичне и ментално оболеле особе збрињава.

    И онда у Шведској просто баце старце на милост и немилост корони а кад почну да умиру ускрате им медицинску помоћ. Потпуно здраве аутистичне људе у Канади квалификују за еутаназију. У Америци пуштају људе оболеле од тешких облика шизофреније да лутају улицама уместо да их ставе у државне институције. Имаш шизофренију или аутизам, или неку другу менталну болест, депресију, самоубилачке мисли? То је проблем тебе и твоје породице, а не државе.

    А јефтино решење је и еутаназија на захтев, као у Швајцарској. Просто платиш и убију те, без икакве комисије, преке потребе, лекарског прегледа.
    Nesto nesto Vikinzi khm mhm  Kapitalizam 101 - Page 37 653816692
    Erős Pista

    Posts : 81493
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Thu Apr 04, 2024 7:11 pm

    disident wrote:Ja takodje podrzavam smrt zapada u svakom pa i ovom obliku, kao i to da nokantrija najbliži uspavaju ko kera kad im ne bude vise od koristi  Kapitalizam 101 - Page 37 2304934895


    E, ne može ovako da se razgovara.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    fikret selimbašić

    Posts : 9580
    Join date : 2020-06-19

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by fikret selimbašić Thu Apr 04, 2024 7:16 pm

    Erős Pista wrote:
    disident wrote:Ja takodje podrzavam smrt zapada u svakom pa i ovom obliku, kao i to da nokantrija najbliži uspavaju ko kera kad im ne bude vise od koristi  Kapitalizam 101 - Page 37 2304934895


    E, ne može ovako da se razgovara.


    Neka, ba Kapitalizam 101 - Page 37 2304934895


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    No Country

    Posts : 11125
    Join date : 2015-05-16

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by No Country Thu Apr 04, 2024 9:45 pm

    Erős Pista wrote:Pa možda stvarno ima veze sa protestantizmom, a i sa kapitalizmom.
    Поента је да нема везе са чим има везе. Ако ћу ја да просуђујем и прописујем “довољне и неопходне” разлоге из којих ти желиш да умреш… ваљда је јасно да је у питању угрожавање твог врло базичног права. Ако имамо право на живот онда имамо и право на смрт, и ти можда желиш да умреш из неког разлога који се мени чини недовољним. Да ли имам права да преиначим твоју одлуку, да извршим насиље над твојом слободном вољом? Зајебано је. Коначно, какав је то живот, који не желиш али ти “друштвени уговор” не дозвољава да умреш?


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50145
    Join date : 2017-11-16

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Apr 04, 2024 10:03 pm

    Tu je jedno mnogo filozofskije pitanje - da li ste "ti" i tvoje telo - jedno te isto? Tj. ko si "ti", ako nisu? (Ne ti, NC, valjda je jasno)
    No Country

    Posts : 11125
    Join date : 2015-05-16

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by No Country Thu Apr 04, 2024 10:38 pm

    Па можеш од тога да правиш религиозно питање, само што је ту одговор већ иминентан. Свака религија захтева ограничење личних слобода.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50145
    Join date : 2017-11-16

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Apr 04, 2024 10:43 pm

    Pa...ne pravim religiozno pitanje (mada realno, ako cu posteno, ja nisam ni ateista ni vernik, ne da je bitno previse...)
    No Country

    Posts : 11125
    Join date : 2015-05-16

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by No Country Thu Apr 04, 2024 10:58 pm

    А, ондак нич. Учинило ми се да уводиш “душу” у читаву ствар. Јер шта ако тело није само тело, него има ту још нечег, итд.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by lalinea Thu Apr 04, 2024 11:11 pm

    No Country wrote:
    Erős Pista wrote:Pa možda stvarno ima veze sa protestantizmom, a i sa kapitalizmom.
    Поента је да нема везе са чим има везе. Ако ћу ја да просуђујем и прописујем “довољне и неопходне” разлоге из којих ти желиш да умреш… ваљда је јасно да је у питању угрожавање твог врло базичног права. Ако имамо право на живот онда имамо и право на смрт, и ти можда желиш да умреш из неког разлога који се мени чини недовољним. Да ли имам права да преиначим твоју одлуку, да извршим насиље над твојом слободном вољом? Зајебано је. Коначно, какав је то живот, који не желиш али ти “друштвени уговор” не дозвољава да умреш?
    Ima itekako veze sa drustvom i sistemom. Ako s jedne strane odredjenoj populaciji sistematski otezavas zivot, a sa druge im nudis no questions asked eutanaziju - to nije slobodna volja.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    No Country

    Posts : 11125
    Join date : 2015-05-16

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by No Country Thu Apr 04, 2024 11:21 pm

    Ако одређену популацију системски доводиш до ивице самоубиства - онда је то наравно злочин. Осим Газе, слабо ми шта пада на памет…?


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50145
    Join date : 2017-11-16

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Apr 04, 2024 11:30 pm

    No Country wrote:А, ондак нич. Учинило ми се да уводиш “душу” у читаву ствар. Јер шта ако тело није само тело, него има ту још нечег, итд.

    Ma ne, ali i to je nebitno. Mislim, sve i da postoji, dusa ne "razmislja", odnosno nije tu da "razmislja" Kapitalizam 101 - Page 37 1399639816

    Kapitalizam 101 - Page 37 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat May 11, 2024 5:50 pm