Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Језички ксејт

    Erős Pista

    Posts : 81468
    Join date : 2012-06-10

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by Erős Pista Sat Jul 25, 2020 1:09 pm

    I meni to "bez da" bas smeta. Secam se da je pocetkom 90ih to u naletu jezickog purizma (zbog kojeg se naprasno pocelo govoriti "zapeta" umesto "zarez") to oznaceno kso "kroatizam".


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    rumbeando

    Posts : 13733
    Join date : 2016-02-01

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by rumbeando Sun Jul 26, 2020 1:19 pm

    "Bez da" je doslovno prevedeno nemačko "ohne dass" ili "ohne zu".
    nalog sa ženinog laptopa

    Posts : 4330
    Join date : 2016-09-29

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by nalog sa ženinog laptopa Sat Aug 22, 2020 2:19 pm

    ...i postaje emeritirani profesor istorije....


    _____
    THE space age is upon us. Rockets are leaving our globe at 
    speeds unheard of only a few years ago, to orbit earth, moon, and 
    sun. People have visited the moon, we have sent space probes to 
    all but one of the planets, and words like "orbit" and "satellite" are 
    picked up by children in the nursery.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50104
    Join date : 2017-11-16

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Aug 22, 2020 2:54 pm

    Em iritirani
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by Sergen Yalçın Sat Aug 22, 2020 7:00 pm

    rumbeando wrote:"Bez da" je doslovno prevedeno nemačko "ohne dass" ili "ohne zu".

    kao i mnoge druge konstrukcije.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50104
    Join date : 2017-11-16

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Aug 22, 2020 7:31 pm

    Uten at  Језички ксејт - Page 2 1861198401
    паће

    Posts : 40137
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by паће Wed Nov 17, 2021 8:11 pm

    Знаци не улазим у Њалтера ни под разно, док фирмописац не буде висио пред излогом. Може Ћ у ћевапу, онда ајде лафцино, види ста цес.

    Језички ксејт - Page 2 E7003611


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Uncle Baby Billy

    Posts : 3157
    Join date : 2021-09-13

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by Uncle Baby Billy Sun Jan 09, 2022 11:14 pm

    video danasnu tekstu linkovanom na forumu pa se setio koliko ovo mrrrrzim
    Ljudi danas bataljuju maske, osim ako ih posao ne primorava na iste.
    posao ih primorava na iste.


    _____
    ja se rukovodim logikom gvozdenih determinizama
    паће

    Posts : 40137
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by паће Fri Jan 14, 2022 8:32 pm

    Гугао говна да једе, већ 12 година тражим ово (кад се већ нисам сетио да сам сфоткам), а сад на Пачету нашао из цуга.
    Друштво за заштиту наводника је одавно упутило демаршбре. Нико, па ни Волмарт, се није огласио на захтев за изношење података од јавног значаја. Захтев је био да неко објасни разлику између 40 и "40".

    Језички ксејт - Page 2 Navodn10


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Daï Djakman Faré

    Posts : 8079
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by Daï Djakman Faré Thu Aug 24, 2023 11:43 am

    hejt za rec mezarje koja zvuci kao da je izasla iz slovenackog leksiskog fonda, a ne turskog


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    Erős Pista

    Posts : 81468
    Join date : 2012-06-10

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by Erős Pista Thu Aug 24, 2023 2:02 pm

    Laibach - "Mezarje pod Triglawom" (1984)


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    fikret selimbašić

    Posts : 9571
    Join date : 2020-06-19

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by fikret selimbašić Thu Aug 24, 2023 2:35 pm

    Erős Pista wrote:Laibach - "Mezarje pod Triglawom" (1984)

    Tovarna barv, lakov in umetnih smol Mezarje ob Krki.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    nalog sa ženinog laptopa

    Posts : 4330
    Join date : 2016-09-29

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by nalog sa ženinog laptopa Thu Aug 24, 2023 2:58 pm

    купио је 866 милиона долара путних опција


    _____
    THE space age is upon us. Rockets are leaving our globe at 
    speeds unheard of only a few years ago, to orbit earth, moon, and 
    sun. People have visited the moon, we have sent space probes to 
    all but one of the planets, and words like "orbit" and "satellite" are 
    picked up by children in the nursery.
    паће

    Posts : 40137
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by паће Thu Aug 24, 2023 3:34 pm

    Добро, те су за путовање, а сад да видим генија како ће да објасни за шта су оне гетне...


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Daï Djakman Faré

    Posts : 8079
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by Daï Djakman Faré Fri Aug 25, 2023 2:48 am

    Erős Pista wrote:Laibach - "Mezarje pod Triglawom" (1984)
    fikret selimbašić wrote:Tovarna barv, lakov in umetnih smol Mezarje ob Krki.
    pa stvarno jbt, kamo jotovanje Језички ксејт - Page 2 3579118792 sta fali 1 mezarlju

    a ovako - nimam denarja da se odpeljam do mezarja  Језички ксејт - Page 2 2849097393


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    паће

    Posts : 40137
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by паће Fri Aug 25, 2023 7:22 am

    А пропаоРЖ недостижног крешенда (да не потежемо сад питање шч у италијанском, које би се ваљда писало са бар 5 слова), мислим се нешто како уопште долази до те полисемије. Тако што се неко фрља с тим термитима а не зна шта значе, и други такви то поприме, и то се онда зове развој језика. Нешто као кад је моја баба рекла, од зајебанције, жедулац, па јој прешло у навику и после није била начисто које је тачно.

    Например кад ти у тамоу кажу „имате баланс на рачуну“, то не значи да је рачун у равнотежи. Напротив.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    паће

    Posts : 40137
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by паће Sun Mar 24, 2024 4:45 pm

    Cene mlečnih proizvoda u proseku su bile skuplje za 25,5 odsto u odnosu na 2022.

    Не рече шта би са самим производима. Цене су поскупеле, ал' ко то купује. Купују се млеко, јогурт и сир, ко је луд да купи цену.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11572
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by Ferenc Puskás Sun Mar 24, 2024 5:34 pm

    Sad vidim ovo mezarje. Ovdje ima Velké meziříčí (međurječje). Jedna ovdašnja Sandžaklijka govorila Velki mezarići.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    паће

    Posts : 40137
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by паће Sat Apr 20, 2024 9:09 am

    Укинут је ред вожње, укинути су путнички возови. Сад се каже овако:

    organizacija saobraćaja vozova za prevoz putnika


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50104
    Join date : 2017-11-16

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Apr 20, 2024 9:32 am

    Vozni red propo
    паће

    Posts : 40137
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by паће Wed Apr 24, 2024 3:16 pm

    Забава је зајемчена кад год неки немачи појма крену да се бацакају алатом и терминима из области које не да не разумеју него ни не познају. Тако имамо кристално стакло (!), нотне системе (где је једноставан низ од дванаест тонова подељен на седам као тонова и пет као полутонова, а онда су почели да га компликују), бајаги шифарске системе где се на А категорију додају још и АА, ААА итд.

    Пример за данас је „паралелна димензија“. Што је будалаштина. Нова димензија се уводи само онда кад се ради о величини која се не да изразити дотле постојећим. Ако имамо ширину и дужину, не можемо изразити висину док не измислимо ту трећу димензију, која је по правилу под правим углом у односу на све постојеће. Кад би била паралелна, дала би се изразити из ове прве две, дакле џаба се кречило.

    Ајде кад кажу паралелни свемир, то се да замислити као нешто по свим димензијама паралелно са овим овде, али померено дуж неке додатне димензије која је под правим углом у односу на познате три.

    А никад ни не кажу са чим је то паралелна. Нему појма.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    tanjajedaska

    Posts : 98
    Join date : 2018-11-26

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by tanjajedaska Thu Apr 25, 2024 9:20 pm

    Opet rantujes neosnovano. Paralelno u geometriji i uporedo u smislu istovremeno.
    I zuper ili uskok (ne secam se sad) je bio u pravu s Ozvuzen (a ne Ozicen kao sto si ti zapeo).

    E sad (alj u daljd ot): "u konacnici" mnogima smeta i masaju se za revolver kad to cuju (ni mala Milica, Apel 88 ni Milo ni Solak ih toliko ne nerviraju a Vucic - "udri Vucicu"), ali meni je to "simpa" kao kroatizam, poslednje utociste drugosrbijanaca. Ipak mogu da predlozim lepsu zamenu: "na koncu konaca". (S vunicom u "Sorboni".)

    Takodje i politika mi je prihvatljiva u mnozini. (Ima knjiga Radomana Kordica "Politike knjizevnosti". 

    A sada dibidys ot: nedavno si u duzem postu, kao uzgred, negirao "polisemiju" (tako s navodnicima), i to je moj ksejt. To je ravnozemljasenhe agresivnog laika. Sram te bilo
    паће

    Posts : 40137
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by паће Fri Apr 26, 2024 9:00 am

    tanjajedaska wrote:Opet rantujes neosnovano. Paralelno u geometriji i uporedo u smislu istovremeno.

    Контекст, дашчице, контекст. Кад кажу „паралелна димензија“ то је СФ прича са два места радње која су некако у истом простору ама не виде 1 другог док писац не направи пролаз између. И са чим је онда та димензија паралелна, са лево-десно? На било ком растојању од почетног, то је и даље лево десно, дакле иста та димензија. Исто важи и за горе-доле, напред-назад.

    Тамо негде четрдесетих, кад ли, неки амерички мајор или пуковник (не језгро, само исто звучи али није) је расписао конкурс са поприличном наградом за текст у ком би се објаснила четврта димензија. Натрапао сам на зборник тих радова, ето објављено је и чак стигло и до мене, и много тога је стигло и у амерички, па отуда и у светски, фолклор. Успело је по много питања, ко има имало маште и вијугу за ту врсту менталне гимнастике, може да схвати. Једно није успело, да разјасни појам димензије, то је у народу остало на нивоу магије.

    „Ма нема ту ништа димензије, бре, то чист месинг“

    I zuper ili uskok (ne secam se sad) je bio u pravu s Ozvuzen (a ne Ozicen kao sto si ti zapeo).

    Ту сам само имао прилог расправи, оно „по мени је боље...“. То су финесе.


    E sad (alj u daljd ot): "u konacnici" mnogima smeta i masaju se za revolver kad to cuju (ni mala Milica, Apel 88 ni Milo ni Solak ih toliko ne nerviraju a Vucic - "udri Vucicu"), ali meni je to "simpa" kao kroatizam, poslednje utociste drugosrbijanaca. Ipak mogu da predlozim lepsu zamenu: "na koncu konaca". (S vunicom u "Sorboni".)

    Коначницу схватам као последњу фазу партије шаха, сасвим добра замена за финале. Мажњавање кроатизама је био омиљен спорт пре тридесет година, кад они измисле нешто, ми присвојимо, и онда они морају да измишљају наново. Немам ту ништа против.

    Једног дана ћемо сести уз Правопис (може од кајсије, крушке, може тутифрути) па ћеш ми натенане објаснити разлику између Сорбоне и „Сорбоне“, осећам да ту има нека нијанса која ми промиче.


    Takodje i politika mi je prihvatljiva u mnozini. (Ima knjiga Radomana Kordica "Politike knjizevnosti". 

    Ма може и млеко да има множину.


    A sada dibidys ot: nedavno si u duzem postu, kao uzgred, negirao "polisemiju" (tako s navodnicima), i to je moj ksejt. To je ravnozemljasenhe agresivnog laika. Sram te bilo

    Не поричем ја полисемију, нисам ћорав, ваљда је видим. Него велим да је срање, квари језик кад се претера. Док у реченици имаш 1 реч са пар значења, и довољно морфологије, лако је. Тачно знаш разлику између „добра зајебанција“ и „велика зајебанција“ - једно је зезање, друго петљавина око нечег. Проблем је енглески, и проблем је контекст од 160 бајта или мање, кад се на тако суженом простору сретну две речи које су једна другој контекст а свака има пуну шаку значења.

    Како рече модератор гМаливук на екскејсидијевом форуму, „енглески језик има сав потребан алат за избегавање двосмислености“. „Хвала што си доказао моју тезу - има га, јер му треба“.

    Полисемија замењује један проблем (нов појам, треба измислити нову реч, треба сви да је науче) горим проблемом (нов појам стаје у ред иза постојећих значења старе речи, многи је сретну у значењу које не знају, чешкају се по глави, реченица нешто баш нема смисла а не знају зашто - десило ми се стотинама пута). Кад сретнеш нову реч, бар знаш да је не знаш.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50104
    Join date : 2017-11-16

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Apr 26, 2024 10:12 am

    Pišem "u konačnici" onda kad prosto nemam živaca za "na kraju krajeva" isto ko što pišem "fakat" jer je kraće od "činjenica". Ne vidim ni nikakav problem da uđe "zvanično" u srpski jezik, nismo ga ni do sada nešto čuvali čistog, pa ne vidim razlog da se počne baš sad.
    паће

    Posts : 40137
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by паће Fri Apr 26, 2024 10:23 am

    Не знам коме то уопште смета, ни зашто.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.

    Језички ксејт - Page 2 Empty Re: Језички ксејт

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Tue May 07, 2024 11:34 pm