Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Serije kao takve

    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7172
    Join date : 2020-03-05

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by Vilmos Tehenészfiú Thu Mar 26, 2020 4:34 pm

    Ja gledo prvu i langsam aber sicher tempo me smorio. Pogledacu neku kasnije. Mislim da je u stvari problem sto sam nedavno izbindzovao The Man in the High Castle pa mentalno nemam snage da opet gledam alternativnu istoriju. A i malo sam ljut na the Man in the High Castle sto je ispala kakva je ispala.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Anonymous
    Guest

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by Guest Thu Mar 26, 2020 5:16 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:Ja gledo prvu i langsam aber sicher tempo me smorio. Pogledacu neku kasnije. Mislim da je u stvari problem sto sam nedavno izbindzovao The Man in the High Castle pa mentalno nemam snage da opet gledam alternativnu istoriju. A i malo sam ljut na the Man in the High Castle sto je ispala kakva je ispala.

    ja nisam malo nego mnogo. pogledao sam dve epizode i batalio.
    Јанош Винету

    Posts : 5222
    Join date : 2016-01-26

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by Јанош Винету Thu Mar 26, 2020 5:40 pm

    Човек у Високом Дворцу је онако, лоша и спора серија са равним глумцима. Осим Штандартенфирера Џона Смита, никога другог нисам запазио.
    И једног од Јапанаца, оног као старијег и мудријег.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7172
    Join date : 2020-03-05

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by Vilmos Tehenészfiú Thu Mar 26, 2020 6:58 pm

    Halászlé wrote:
    Vilmos Tehenészfiú wrote:Ja gledo prvu i langsam aber sicher tempo me smorio. Pogledacu neku kasnije. Mislim da je u stvari problem sto sam nedavno izbindzovao The Man in the High Castle pa mentalno nemam snage da opet gledam alternativnu istoriju. A i malo sam ljut na the Man in the High Castle sto je ispala kakva je ispala.

    ja nisam malo nego mnogo. pogledao sam dve epizode i batalio.

    Ti si verovatno citao PKDovu novelu pa si se smorio poredjujuci seriju i original. Ja nisam citao original pa sam seriji pristupio ciste duse i otvorenog srca, i junacki pogledao do kraja.

    Mene je pre svega zanimao drustveni aspekt okupacije Amerike sa dva potpuno razlicita scenarija.  Japanski je cisto kolonijalan na steroidima jer Japanci ne veruju nikome ko je rodjen van Japana pa ni Amerikancima japanskog porekla. Nemacki scenario je potpuna integracija Amerike u Treci Rajh, Amerika je njihova skoro pa ravnopravna partner state. U tu svrhu Amerikanci otvaraju logore za ne-arijevce, dok nema vecina belaca posmatra to u fazonu "nista ne vidim, nista ne cujem, nista ne znam". Izmedju su crnci na neutralnoj teritoriji na kojoj su i odbegli Jevreji i lovci na Jevreje, naci varijante Bounty Huntera. Crnci se aktivno bore na JPS (Japanese Pacific States) teritoriji, sa ciljem da tu stvore komad zemlje za sebe. Ne pada im na pamet da obnovljaju Ameriju koja je postojala pre okupacije, a i sto bi; takva Amerika ih je prvom prilikom poslala u konc logore. Iz mog ugla taman dovoljno da se gleda.


    Јанош Винету wrote:Човек у Високом Дворцу је онако, лоша и спора серија са равним глумцима. Осим Штандартенфирера Џона Смита, никога другог нисам запазио.
    И једног од Јапанаца, оног као старијег и мудријег.

    Losa i spora, bas tako. Ova o kojoj sad pricamo deluje isto tako, za sada.

    Stariji i mudriji Japanac nije promenio izraz lica tokom cele serije. On je bio pomalo zanimljiv jer je putovao izmedju dva sveta i delovalo je na momente da ima dusu, i to je bilo to.
    Јанош Винету

    Posts : 5222
    Join date : 2016-01-26

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by Јанош Винету Thu Mar 26, 2020 9:00 pm

    Ја сам читао одавно ту новелу али то је новела. Има 300 страна и нема крај. ФКД је није никада довршио, није ни хтео да је доврши, а имао је времена. И она је јако лоша и уоште нема драматике.
    Пола новеле је потрошено на описивање једне досадне личности као што је Франк Фринк, и његовог потуцања и чињенице да у тој поратној оскудици он полако, миц по миц, губи борбу за голи живот. Он није суперхерој који ће да потамани и Јапанце и Нацисте, он је човек који је полу-способан да преживи.

    Тешко је ту направити нешто узбудљиво и примамљујуће. Неки италијански неореализам би боље стајао оваквој серији.

    Прва сезона је у потпуности потрошила ту новелу и отиснула се ван ње, ту режисер сликом, бојом и звуком даје одређену атмосферу свему томе.

    Та атмосфера је оно што фали тој новели, превише је кратка да адекватно створи конзистентан свет и атмосферу. Напросто, фали детаља, макар и наговештаја, непостојећих или постојећих.

    Писац је хтео нешто да каже, али то није у потпуности рекао. Морају да му се стављају речи у уста да би се попуниле рупе.

    А и тамо где су дописали празнине, добили смо депримирајуће ситуације. Пронађе брод, на броду гомила слободних црнаца, покрет отпора! Коначно, нашао се са својима, америчким патриотама! У следећој сцени нацисти разнесу брод и побију скоро све који су били на њему...

    У другој драматуршкој поставци, једна сестра тражи другу, тражи, тражи, мучи се, да би је пронашла ликвидирану у јами. Крај епизоде... Тешке и депримирајуће приче које су испричане доста равно.
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by паће Thu Mar 26, 2020 9:15 pm

    Па ФКД ју је, колико се сећам, завршио 425. извлачењем на "све је био сан", тј лик баца струкове хајдучке траве и из Ји Ђинг ишчита да све то није истина, то што видиш напољу, то није истина. И тзв. стварност се распада и сви се враћају у ону другу стварност.

    Ко зна на чему је био док је то писао, и да ли је добављач одржавао квалитет, и како се то одражавало на текст. Ал' није му ни прва ни последња тако полудовршена, где негде око треће четвртине или почну да рокају пилуле за лилуле или почињу да стварност не одговара произвођачкој спецификацији.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by Guest Thu Mar 26, 2020 9:23 pm

    S dužnim poštovanjem, nije to, po mom mišljenju, bilo izvlačenje na "sve je bio san", ne bi FKD nikada posegnuo za tako banalnom metodom. Kraj govori o svetu koji je "iskočio iz zgloba" i potom se vratio u objektivnu, jedinu moguću stvarnost: čak i u toj noćnoj mori je Proročište sve vreme poznavalo istinu ovog sveta.

    Zanimljivo kako jednom čoveku taj rasplet izgleda kao bekstvo u kliše, a drugom kao izvanredno optimističan.


    Last edited by Halászlé on Thu Mar 26, 2020 9:30 pm; edited 1 time in total
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by паће Thu Mar 26, 2020 9:29 pm

    Ма "ово није стварно" на овај и онај начин.

    Можда сам се укварио што сам то читање по ауторима кренуо прво са Асимовим па онда са Вонегатом те са Диком, при чему је само Вонегат испао много бољи него што га памтим од раније.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7172
    Join date : 2020-03-05

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by Vilmos Tehenészfiú Thu Mar 26, 2020 10:17 pm

    Vinetu prica malo o noveli malo o seriji, pacejah i .... neki Madjar pricaju samo o noveli jer seriju nisu gledali, a ja cu samo o seriji jer novelu nisam citao. This is going to be good...

    Јанош Винету wrote:Морају да му се стављају речи у уста да би се попуниле рупе.

    А и тамо где су дописали празнине, добили смо депримирајуће ситуације. Пронађе брод, на броду гомила слободних црнаца, покрет отпора! Коначно, нашао се са својима, америчким патриотама! У следећој сцени нацисти разнесу брод и побију скоро све који су били на њему...

    У другој драматуршкој поставци, једна сестра тражи другу, тражи, тражи, мучи се, да би је пронашла ликвидирану у јами. Крај епизоде... Тешке и депримирајуће приче које су испричане доста равно.

    To deprimirajuce, to je novitet za 1 americku seriju, meni se to mnogo dopalo. Nema brate hepiend, ako hoces hepiend idi gledaj Holivudske filmove, ovo je a thinking man's serija. Dobro, malo sam preterao na kraju prethodne recenice, ali "nema hepineda" se ne dogadja cesto u americkoj seriji.

    Poenta serije je da nema evolucije u Ameriku koju poznajemo; u alternativnoj istoriji se nije dogodio New Deal jer Italijan anarhista (koji je zaista postojao) nije promasio FDRa nego ga je ubio, jer crnci hoce svoju drzavu i ne jebu integraciju, i jer nije sasvim izvesno ni da ih (tada vec bivsi) arijevski deo Amerike zaista hoce. Ustvari, bivsa Naci Amerika samo hoce nezavisnost od Naci Nemacke i hoce da budu supersila; oni hoce nastavak onoga sto znaju a to je 1941, a ne zanima ih drustvena revolucija koja se dogodila u nasoj stvarnosti 1965. Ta nova Naci-free Amerika nikada nece biti ova Amerika i to je cena koja se placa zbog kapitulacije. Nisu dramaturzi dzabe proveli onoliko vremena povlaceci paralelu izmedju Johna Smitha iz dva paralelna sveta, da bi na kraju Naci John i zena mu zakljucili kako nema nacina da njih dvoje izbegnu kaznu i nastave da zive kao da se nacizam nije dogodio, kao da nisu u njemu ucestvovali. I to je jedna veoma lepa poruka, da covek mora da snosi posledice svojih odluka, ali da to vazi i za celu drzavu. Zato mi se serija svidela.

    A gluma... au kolko je ono lose bilo, to je strasno. Jedino John Smith da valja, ovo sve ostalo su neki poluamateri smaraci.

    Dakle saberes ove dve moje impresije i dobijes... malo razocarenje. Ne veliko, malo.
    zvezda je zivot

    Posts : 7031
    Join date : 2014-11-07

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by zvezda je zivot Sun Mar 29, 2020 7:28 pm

    odem na tvitet i imam sta da vidim


    ameri placu sto ne mogu da gledaju sopranose po prvi put.

    ja srbin gledam sopranose po prvi put a nocu krsim zakon


    _____
    ova zemlja to je to
    zvezda je zivot

    Posts : 7031
    Join date : 2014-11-07

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by zvezda je zivot Sun Mar 29, 2020 7:44 pm

    iako sam tek na kraju druge sezone moram da kazem da sam lagano u #teamsopranos u duelu sa zicom. ne verujem da ljudi onu apoteozu zurnalistickog smagnesa, a u stvari arona sorkina drugim sredstvima, drze vise od ove zdravo zabavne porodicne serije.


    _____
    ova zemlja to je to
    Anonymous
    Guest

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by Guest Sun Mar 29, 2020 7:59 pm

    zvezda je zivot wrote:apoteozu zurnalistickog smagnesa, a u stvari arona sorkina drugim sredstvima

    uuuuu
    bela maca

    Posts : 11034
    Join date : 2014-10-28

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by bela maca Sun Mar 29, 2020 8:01 pm

    Serije kao takve - Page 34 3427252320


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by Nino Quincampoix Sun Mar 29, 2020 8:52 pm

    Ja nisam gledao ni jedno ni drugo.
    bela maca

    Posts : 11034
    Join date : 2014-10-28

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by bela maca Sun Mar 29, 2020 8:53 pm

    Serije kao takve - Page 34 1090578128


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Anonymous
    Guest

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by Guest Sun Mar 29, 2020 9:04 pm

    ето, како ја дискутујем овде кад немам појма шта је човек рекао
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by паће Sun Mar 29, 2020 9:04 pm

    Dobosz Esterházy wrote:Ja nisam gledao ni jedno ni drugo.

    Мени било довољно што сам шездесет двеста пута видео рекламу са убрзаном монтажом клишеа преко клишеа преко клишеа, а још кад сам видео како се зову, реко добро нису Контрабасос... миссим јеботе зар тако нисте у стању да измислите непостојеће презиме, ленчуге неписмене.

    И нисам никад ни пробао да гледам. А имао сам тај канал на ком је ишла прва сезона.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    zvezda je zivot

    Posts : 7031
    Join date : 2014-11-07

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by zvezda je zivot Sun Mar 29, 2020 10:10 pm

    ajde dobro, dobar je uajr, malo ja provociram. nismo vise u kanzasu na ppp-u.


    _____
    ova zemlja to je to
    Anonymous
    Guest

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by Guest Sun Mar 29, 2020 10:13 pm

    ааааа

    уајр нисам гледао
    bela maca

    Posts : 11034
    Join date : 2014-10-28

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by bela maca Sun Mar 29, 2020 11:01 pm

    Serije kao takve - Page 34 1090578128


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Anonymous
    Guest

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by Guest Sun Mar 29, 2020 11:05 pm

    па шта да радим, радио, путовао, паралелно ишао у неке школе, остао сам глуп за пуно тога што се дешавало паралелно, не може све
    bela maca

    Posts : 11034
    Join date : 2014-10-28

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by bela maca Sun Mar 29, 2020 11:07 pm

    taman sad možeš da nadoknadiš


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7172
    Join date : 2020-03-05

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sun Mar 29, 2020 11:09 pm

    @zvezda: Prve dve sezone Sopranosa su bolje nego bilo koje 2 sezone The Wire. Posle proverbijalna kola kreću nizbrdo, i na dnu brda vidiš auto u jarku okrenut naopačke, dok se udobno voziš u busu na kome piše the Wire Team.
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by паће Sun Mar 29, 2020 11:22 pm

    Срчка не даје ништа.

    Очекивао сам југића.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by Guest Mon Mar 30, 2020 12:39 am

    Talason wrote:па шта да радим, радио, путовао, паралелно ишао у неке школе, остао сам глуп за пуно тога што се дешавало паралелно, не може све
    u stvari igro si igrice, priznaj Serije kao takve - Page 34 1844795956

    udri sad po žici, taman da nam javiš kako deluje kad se gleda tokom veselih dvadesetih.

    Serije kao takve - Page 34 Empty Re: Serije kao takve

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri May 10, 2024 4:45 am