Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Mreža

    Anonymous
    Guest

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Guest Tue Mar 26, 2019 7:02 pm

    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Filipenko Tue Mar 26, 2019 9:17 pm

    Gle cuda, evropska unija zakucava trenutni poredak stvari na korist najbogatijih i najmocnijih, ko bi rekao  Mreža - Page 12 286371741
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50243
    Join date : 2017-11-16

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Mar 26, 2019 11:13 pm

    Ja sam za to da ne važi ni za koga. Dakle ja sam za totalno "open internet". Do sada su u principu bili diskriminisani oni koji su stvarali tekstualni sadržaj. Možda ovo pokrene kontra proces koji će ukinuti svaka ograničenja, to mi je jedina nada. Intelektualna "svojina" nije svojina.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Filipenko Tue Mar 26, 2019 11:42 pm

    Taj kontraproces je nemoguc. Ovim se otvaraju vrata da se sav content grupise u 2-5-6 agencija kojima ce svi placati za pristup tom contentu.
    Anonymous
    Guest

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Guest Wed Mar 27, 2019 8:43 am

    European Commission - Fact Sheet
    Questions and Answers – European Parliament's vote in favour of modernised rules fit for digital age


    http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-19-1849_en.htm
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Sotir Wed Mar 27, 2019 11:07 am

    KinderLad wrote:Ja sam za to da ne važi ni za koga. Dakle ja sam za totalno "open internet". Do sada su u principu bili diskriminisani oni koji su stvarali tekstualni sadržaj. Možda ovo pokrene kontra proces koji će ukinuti svaka ograničenja, to mi je jedina nada. Intelektualna "svojina" nije svojina.
    Нисам мислио да си толика комуњара  Mreža - Page 12 1861198401

    ---

    Има једна битна разлика у новом закону: мале друштвене мреже могу да наставе да раде као и досад, да скину копирајтован материјал ако се неко жали, да спроводе одредбе итд. Велике друштвене мреже су по овом закону постале одговорне за сав материјал који је постављен код њих. Примера ради, има 1000 ликова који поставе целу песму, или њене делове на ЈуТјуб. Досад су морали да власници ауторских права или заступници гањају сами одговорне, једног по једног. Сад је одговоран директно ЈуТјуб, и они морају да пазе. Досад су велике мреже убирале велике паре на промету. Пиратерија је мали део укупног промета, али се накупи пара, а само мали део буде санкционисан.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Sotir Wed Mar 27, 2019 11:12 am

    За ауторска права и зашто мислим да добар медиј мора да се плаћа:

    Сви електронски медији живе искључиво од реклама. Штампани медији такође имају преко половине прихода од реклама. Медији који нам формирају мишљење живе од реклама. А сад мало размислите о томе.

    Ако се нпр Кока Кола рекламира у пуно новина, који је интерес медија да напише да су газирана пића лоша и да их треба забранити?
    Све дневне новине живе од огласа, које дају често фирме које контролишу државни УО, које поставља странка. Уколико не пишете добро о тој странци, нећете добити паре. Има ли бољег система за контролу медија, и то потпуно легалног?

    Какве обавезе може да има неки медиј према читаоцу? Никакве, осим да га намами да прочита шта год пишу.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50243
    Join date : 2017-11-16

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Mar 27, 2019 6:52 pm

    Side effects ce biti uzasni. 

    A generalno, intelektualna svojina sprecava progres, to je moj generalni stav, potpuno nebitno sta je ciji interes, pa donekle i moj licni.
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Sergen Yalçın Wed Mar 27, 2019 8:52 pm

    odavno pricam da je intelektualna svojina smrt za muziku i druge umetnosti.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by ontheotherhand Wed Mar 27, 2019 9:52 pm

    što
    Anonymous
    Guest

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Guest Thu Mar 28, 2019 8:52 am

    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Sergen Yalçın Thu Mar 28, 2019 9:38 am

    ontheotherhand wrote:što

    sama ideja da takt ili melodija vise nigde ne smeju biti upotrebljeni je abominacija. ako pogledas nacin na koji se muzika razvijala sve do skoro i izbacis sve sto je "pokradeno" ostace ti vrlo malo.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    disident

    Posts : 15081
    Join date : 2016-03-28

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by disident Thu Mar 28, 2019 9:59 am

    Ja bez piraterije i torenta me bih nikada pogledao/pročitao/igrao ni 4% filmova, knjiga, stripova, igrica, serija, tako da je meni ovo prilično zastrašujuće


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Anonymous
    Guest

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Guest Thu Mar 28, 2019 10:02 am

    ne boj se ti za čistu pirateriju, preživeće onda sve.

    ovo je drugi problem. tipa klasični muzičar postavi interpretaciju neke melodije na jutjub, i filter to skine sa jutjuba jer se koristi ista sekvenca nota kao u interpretaciji koja je zaštićena kopirajtom. ovaj set propisa uvodi pretpostavku krivice u digitalnu sferu i kopirajt se nameće kao mera svih stvari.

    a ovo što Santino piše je potpuno tačno. kultura se razvija slobodnom nadgradnjom i interpretacijom. sada se najveći deo kulturne razmene odvija u sajberprostoru i tu se nameću uznemirujuće strogi limiti.

    porazno je i to što ovakve odluke izazivaju mnogo manje buke nego što bi bio slučaj pre 10 godina. današnje polemike za centar imaju "culture war", a šira pitanja ekologije, slobode izražavanja itd su potpuno uncool.


    Last edited by Creepy Uncle on Thu Mar 28, 2019 10:07 am; edited 1 time in total
    паће

    Posts : 40213
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by паће Thu Mar 28, 2019 10:06 am

    Ма већ су се догађале глупље ствари од тога. Жалио се лик, композитор, да је неку своју композицију одсвирао на нечему и снимак држао на меку или тако неком Епловом сокоћалу, и након неког времена открио да му је Еплов дућан обрисао снимак јер у њему нема трага о копирајту а наслов се потрефио исти са неком песмом од пре 40 година, која га има.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    ficfiric

    Posts : 34313
    Join date : 2012-02-10

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by ficfiric Thu Mar 28, 2019 10:08 am

    Ako dobro kontam, jos malo pa ovo

    Mreža - Page 12 Brega10


    _____


    Uprava napolje!

    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Sotir Thu Mar 28, 2019 10:09 am

    Gargantua wrote:
    Као да је питао хрватског досељеника у Америку да ли је привржен српској војсци.
    У ствари још горе, одмах можеш да провалиш ко је Индус а ко Кинез.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Sotir Thu Mar 28, 2019 10:16 am

    Прост проблем око ауторских права:
    - Да би се нешто развило технолошки, потребне су године истраживања и милиони. Ако нема ауторских права, зашто би се неко мучио да то ради, ако може да покупи рецепт од другог?
    Можемо да имамо истраживачки рад који финансира држава, али то само подиже проблем на виши ниво, нека друга држава може да преузме те резултате. За приватан сектор мора да постоје права.

    Други пример из историје:
    - особа А ради у институту, и плаћена је да се бави истраживачким радом, покривени трошкови. Особа Б ради самостално и покрива сама трошкове рада. Једини извор прихода је продаја књиге.
    Оба аутора су издала књигу, коју занима до 500 читалаца. Која треба да буде цена књиге?
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Sotir Thu Mar 28, 2019 10:19 am

    Creepy Uncle wrote:ovo je drugi problem. tipa klasični muzičar postavi interpretaciju neke melodije na jutjub, i filter to skine sa jutjuba jer se koristi ista sekvenca nota kao u interpretaciji koja je zaštićena kopirajtom. ovaj set propisa uvodi pretpostavku krivice u digitalnu sferu i kopirajt se nameće kao mera svih stvari.
    По овом закону који су донели, ЈуТјуб ће бити одговоран за материјал постављен на њега, тако да не би гањали милионе корисника, одлучили су да иду на сигурно.
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by ontheotherhand Thu Mar 28, 2019 2:53 pm

    Sotir wrote:Прост проблем око ауторских права:
    - Да би се нешто развило технолошки, потребне су године истраживања и милиони. Ако нема ауторских права, зашто би се неко мучио да то ради, ако може да покупи рецепт од другог?
    Можемо да имамо истраживачки рад који финансира држава, али то само подиже проблем на виши ниво, нека друга држава може да преузме те резултате. За приватан сектор мора да постоје права.


    Prava IS su ekonomski gledano efektivno isto što i carina koja kreira zaštićenu cenu. Samo što je "distorzija" jednu ili nekoliko redova veličine veća.
    паће

    Posts : 40213
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by паће Thu Mar 28, 2019 5:22 pm

    Занимљиво је да у привреди која сарани здраву и читаву фирму након неколико година јер више не расте довољно брзо, копирајт не бива одбачен по истом мерилу, него се напротив продужава кад год Мики Маус обележи рођендан који се завршава на 5.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Sergen Yalçın Thu Mar 28, 2019 5:58 pm

    ficfiric wrote:Ako dobro kontam, jos malo pa ovo

    Mreža - Page 12 Brega10

    haha, gresis vrlo sto se hvatas za njega. on je samo lik koji ima mnogo prirodnih neprijatelja, zato se svi hvataju bas za njega. inace ne radi apsolutno nista sto ne rade i drugi.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Anonymous
    Guest

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Guest Thu Mar 28, 2019 6:21 pm

    autorska prava su sranje

    napravi farmaceutska firma novi lek protiv raka, ali 90% obolelih i dalje umire, skup je

    zato sve i mora da bude zajedničko, svima dostupno, kakva crna saradnja nauke i privrede

    sve mora da se deli slobodno da bi išli napred kao civilizacija
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by ontheotherhand Thu Mar 28, 2019 10:27 pm

    Nema napred kao civilizacija, to je iluzija kojom se tešimo. Za sapiens sapiensa inteligencija može da ispadne ekstremno negativne adaptivne vrednosti, the jury is still out. Evo danas Ćirković pričao dva sata o tome.
    Anonymous
    Guest

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Guest Tue Apr 09, 2019 4:33 pm

    vratite mi net iz 2007, sa sve brojem ljudi koji je tada obitavao na mrezi  


    https://www.wired.com/story/uk-tech-backlash-could-change-internet/

    Mreža - Page 12 Empty Re: Mreža

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun May 19, 2024 6:39 am