Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Časopis Vreme

    Erős Pista

    Posts : 81485
    Join date : 2012-06-10

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Erős Pista Wed 3 Jan - 4:25:45

    Novogodisnje Vreme je uvek smor, ali uvek. Pa tako i sad.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    ficfiric

    Posts : 34230
    Join date : 2012-02-10

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by ficfiric Thu 4 Jan - 18:54:20

    Vesna Mališić više nije u NIN-u

    Dosadašnja zamenica glavnog i odgovornog urednika NIN-a se penzionisala. Prethodno je odbila da bude na čelu istraživačkog tima ovog nedeljnika. „Idem dalje“, rekla je Mališić

    Novinarka, književnica i zamenica glavnog i odgovornog urednika nedeljnika NIN Vesna Mališić, u svojoj šezdeset petoj godini života penzionisala se zaključno sa krajem 2023. godine, navodi se u nepotpisanom saopštenju koje je FoNetu dostavila PR služba NIN-a.

    Pošto je uputila zahtev za starosnu penziju za koju je ostvarila uslove, Vesni Mališić je ponuđena pozicija urednika istraživačkog tima NIN-a, što je ona odlučila da ne prihvati.

    „Idem dalje“, rekla je Mališić.

    Ćulibrk: Saopštenje menadžmenta, ne redakcije

    Glavni i odgovorni urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk izjavio je FoNet-u da saopštenje o tome da je Mališić otišla u penziju i da više nije u timu NIN-a objavio menadžment, a ne redakcija.

    Na pitanje zbog čega saopštenje nije potpisano, Ćulibrk je rekao da je to pitanje za menadžment.

    Poznata novinarka završila je Fakultet političkih nauka u Beogradu, a novinarstvom se bavi od 1982. godine. Bila je deo redakcija „Duge“, „Blica“ i NIN-a, u kojem je provela proteklih 14 godina.

    Sarađivala je i sa televizijama RTV Crna Gora, RTV Hrvatske i Studio B u Beogradu. Član je Nezavisnog udruženja novinara Srbije i Međunarodne federacije novinara (IFJ).

    Izdala je i nekoliko knjiga razgovora, “Čovek od straha”, “Razgovori o krizi”, “San o Srbiji” i knjigu reportaža “Kutija od kartona”. Zajedno sa Miletom Grozdanićem, objavila je monografiju o vajaru Miju Mijuškoviću “Mijo”.

    „Uz veliku zahvalnost za višegodišnji novinarsko-urednički doprinos u NIN-u koji je ostavio značajan trag, koleginici Vesni Mališić želimo mnogo sreće u budućnosti“, ističe se na kraju saopštenja menadžmenta.

    Promena vlasništva

    NIN je od 2009. bio u vlasništvu Ringijera. Kao novi vlasnik upisana je generalna direktorka Ringijera u Srbiji Jelena Drakulić Petrović.

    Rešenje o promeni vlasništva upisano je u Agenciju za privredne registe 23. avgusta 2023. godine, pisao je N1. U APR-u se navodi da nova vlasnica ko fizičko lice ima upisano 99,82 odsto vlasništva, dok ostatak deli 15 malih akcionara.

    Glavni i odgovorni urendnik NIN-a Milan Ćulibrk izjavio je tom prilikom da će dok on bude uređivao NIN, taj nedeljnik biti kakav je bio i do sada.

    „Ne bih se izuvao pre vode, sačekaćemo da vidimo šta se od redakcije očekuje. Ja ne umem i neću da pravim drugačiju vrstu novina, to je sve što znam“, konkretan je bio Ćulibrk u izjavi za Nova.rs.

    Pred kraj 2023. godine NIN je prvi put objavio veliki intervju sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem koji je izazvo veliku pažnju javnosti. Vučić se po pravilu ne odaziva na pozive „tajkunskih“ i „plaćeničkih“ medija, tj. medija koji kritikuju njega i njegovu vlast.


    _____


    Uprava napolje!

    rumbeando

    Posts : 13759
    Join date : 2016-02-01

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by rumbeando Fri 5 Jan - 8:49:34

    Vesna Mališić: Napustila sam NIN, ali ne i novinarstvo

    Doskorašnja zamenica glavnog i odgovornog urednika nedeljnika NIN Vesna Mališić izjavila je danas da je napustila tu redakciju, ali ne i novinarstvo.

    Mališić je agenciji Beta potvrdila da nije prihvatila ponudu menadžmenta da bude urednik „istraživačkog tima NIN-a“.

    „Nisam se umorila od posla i neću napustiti novinarstvo. Otišla sam u zasluženu penziju i odlučila da ne pristanem na ponudu koju sam dobila od menadžmenta NIN-a, a novinarstvom ću da se bavim dok budem disala“, rekla je Mališić ne navodeći razloge zbog kojih je odbila ponudu menadžmenta.

    „Novinarka, književnica i zamenica glavnog i odgovornog urednika nedeljnika NIN Vesna Mališić, u 65. godini se penzionisala zaključno s krajem 2023. godine. Pošto je uputila zahtev za starosnu penziju za koju je ostvarila uslove, Vesni Mališić je ponuđena pozicija urednika istraživačkog tima NIN-a, što je ona odlučila da ne prihvati“, navedeno je u saopštenju PR službe NIN-a.

    Mališić je u NIN-u provela 14 godina.

    Glavni i odgovorni urednik NIN-a Milan Ćulibrk, koji je takođe penzioner, je rekao danas da saopštenje o odlasku Mališić iz NIN-a nije delo redakcije, već menadžmenta.

    „Vesna Mališić je zvanično otišla u penziju, a šta ćemo mi uraditi to ćete znati u narednim danima“, dodao je Ćulibrk.

    Kako je Beti rečeno u redakciji NIN-a, moguće je da u danima posle Božića još nekoliko urednika i novinara napusti redakciju.

    „Videćemo se u nekom drugom filmu“, rekao je Beti novinar NIN-a na pitanje da li će ostati u redakciji.

    Novinarka Vera Didanović je kazala da novinari NIN-a neće prokockati svoj ugled „bez obzira na cenu“.

    „Juče smo se dogovorili oko tema i pravimo novi broj. Svi smo uložili mnogo u svoje karijere i svoj ugled i to nećemo prokockati bez obzira na cenu. Radimo na isti način kao i do sada i jedino tako možemo da potpišemo tekstove koje pišemo. Ako udarimo u zid, čuće se jako“, kazala je Didanović agenciji Beta.

    Kompanija „Ringier Srbija“, u čijem je vlasništvu dnevnik „Blic“, prenela je krajem avgusta celokupan vlasnički udeo u NIN-u svojoj generalnoj direktorki Jeleni Drakulić.

    Tada je poručeno da novi vlasnik neće uticati na rad i uređivačku politiku redakcije štampanog izdanja NIN-a.
    https://www.danas.rs/vesti/drustvo/vesna-malisic-napustila-sam-nin-ali-ne-i-novinarstvo/
    mstislaw

    Posts : 1040
    Join date : 2015-01-26

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by mstislaw Wed 10 Jan - 9:39:10

    Nisam znao da je Momir Turudić prešao na RTS, i da je sada urednik OKO portala. Po dostupnim podacima, izgleda da se to dogodilo prošle godine.
    mstislaw

    Posts : 1040
    Join date : 2015-01-26

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by mstislaw Wed 10 Jan - 9:50:52

    Inače, starom sajtu "Vremena" odnosno tekstovima pre 2022. godine se može pristupiti na ovoj adresi: old.vreme.com.


    Last edited by mstislaw on Wed 10 Jan - 9:52:10; edited 2 times in total
    Erős Pista

    Posts : 81485
    Join date : 2012-06-10

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Erős Pista Wed 10 Jan - 9:51:46

    mstislaw wrote:Nisam znao da je Momir Turudić prešao na RTS, i da je sada urednik OKO portala. Po dostupnim podacima, izgleda da se to dogodilo prošle godine.

    Wow


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    ficfiric

    Posts : 34230
    Join date : 2012-02-10

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by ficfiric Wed 10 Jan - 13:01:41

    Milan Ćulibrk više nije glavni urednik NIN-a

    Dugogodišnji glavni i odgovorni urednik NIN-a Milan Ćulibrk povlači se sa ove funkcije, navodi se u zvaničnom saopštenju ovog medija.

    Kako piše u saopštenju, Milan Ćulibrk koji je u 2023. otišao u starosnu penziju i potom nastavio angažman u NIN-u, odlučio je da se povuče sa uredničke funkcije koju će obavljati do 8. februara.

    „U prelaznom periodu funkciju v.d. glavnog i odgovornog urednika štampanog izdanja NIN-a preuzeće Suzana Lakić, dugogodišnji nagrađivani ekonomski novinar i urednik, sada direktorka kompanije NIN d.o.o, a Nenad Jaćimović će i dalje obavljati funkciju glavnog i odgovornog urednika sajta“, zaključuje se.


    Članovi kolegijuma i redakcije NIN-a dali otkaze

    Članovi kolegijuma i redakcije NIN-a danas su dali otkaze novoj vlasnici nedeljnika Jeleni Drakulić Petrović. Tim povodom javnosti su uputili saopštenje.

    „Nova vlasnica NIN d.o.o. Jelena Drakulić Petrović najavila je promenu koncepcije nedeljnika NIN, ali nas nije uverila da ćemo svoj posao moći i dalje da radimo kako smo dosad činili – beskompromisno i rukovodeći se isključivo imperativima profesionalnog novinarstva“, navodi se u saopštenju koje su potpisali članovi kolegijuma i redakcija nedeljnika NIN.

    „Zbog toga smo, oslanjajući se na svoje iskustvo i rešeni da očuvamo profesionalni integritet svakog od nas, odlučili da posao nastavimo u novom nedeljnom listu, u kome ćemo nastaviti da, kao i do sada, radimo u javnom interesu“, zaključuje se u saopštenju kolegijuma NIN-a.



    _____


    Uprava napolje!

    Erős Pista

    Posts : 81485
    Join date : 2012-06-10

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Erős Pista Wed 10 Jan - 13:08:06

    Očekivano. Mada su mogli to i pre intervjua, jer je već tada bilo jasno u kom smeru stvari idu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18427
    Join date : 2014-12-12

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by beatakeshi Wed 10 Jan - 13:14:17

    Koga li će da nahvataju da im radi? Nikolu Tomića?
    One Eyed Bob

    Posts : 1391
    Join date : 2015-08-13

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by One Eyed Bob Wed 10 Jan - 13:17:24

    Dosta sam polemisao oko tog intervjua, sa pozicije da je to bila demonstracija sile maskirana u art of the deal ("vi uradite intervju kako želite i ja vas molim, čak zahtevam, da ne bežite od teških pitanja, sam predsednik to očekuje od vas, ali je bitno da se taj intervju dogodi"). I dalje mislim da je Ćulibrk povukao mudar potez time što je pristao na intervju (nije se profesionalno kompromitovao a ipak je ispunio nalog menadžmenta) a sada je jasno i da su u redakciji tada označili i crvene linije koje su izvesno pređene.


    _____
    Ja sam ja a ti si kriminal
    Erős Pista

    Posts : 81485
    Join date : 2012-06-10

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Erős Pista Wed 10 Jan - 13:21:44

    Da, verovatno si u pravu. Kako su ubili NIN za čas posla.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    One Eyed Bob

    Posts : 1391
    Join date : 2015-08-13

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by One Eyed Bob Wed 10 Jan - 13:25:11

    Pa kao u onom vicu, smrt ili uga buga. Šta god da odabereš, dobiješ uga buga do smrti.

    Ovaj vic razobličava lažne dihotomije u dijalektičkom srcu poznog kapitalizma, snif, u kome su svi ishodi unapred određeni i posredovani grubom intervencijom kapitala snif...


    _____
    Ja sam ja a ti si kriminal
    Erős Pista

    Posts : 81485
    Join date : 2012-06-10

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Erős Pista Wed 10 Jan - 13:30:04

    Časopis Vreme - Page 33 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18427
    Join date : 2014-12-12

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by beatakeshi Wed 10 Jan - 13:37:12

    Ne razumem vaš stav (EP i OEB). Po meni, taj intervju je metiljav i površan (namerno ili nenamerno, svejedno mi je). Ako su hteli da herojski poginu morali su (redakcija, Ćulibrk, kakvi su već odnosi) da insistiraju na kriminalnim aspektima režima. Ukratko, da naprave intervju koji će Suzana prekinuti posle 15 minuta. I da svi odu uz veliku pompu.  Ovako... malo mlohava ćuna. Mada uprazno špekulišem bez uvida u unutar redakcijska dešavanja i odnosa.
    Ali gledajte to sa vedrije strane. BlicTv će moći da se proširi i zauzme Ninove prostorije. Časopis Vreme - Page 33 2348298330
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50133
    Join date : 2017-11-16

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Nektivni Ugnelj Wed 10 Jan - 13:39:46

    Nedeljne Informer Novine
    Erős Pista

    Posts : 81485
    Join date : 2012-06-10

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Erős Pista Wed 10 Jan - 13:40:48

    Mislim da uspešniji intervju sa Vučićem nije moguć.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    One Eyed Bob

    Posts : 1391
    Join date : 2015-08-13

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by One Eyed Bob Wed 10 Jan - 13:42:23

    Jeste površan (ne bih rekao - metiljav) ali nije izdajnički i poltronski. Prva obaveza urednika je prema redakciji i verujem da je intervju bio pokušaj da se spase redakcija. Možda su mi sudovi o ovome previše mekani ali ovo su pritisci od mnogo njutna i teško je odupreti im se.


    _____
    Ja sam ja a ti si kriminal
    One Eyed Bob

    Posts : 1391
    Join date : 2015-08-13

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by One Eyed Bob Wed 10 Jan - 13:43:32

    E da to je svakako bio najoštriji intervju koji bi Vučić bio spreman da autorizuje.


    _____
    Ja sam ja a ti si kriminal
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50133
    Join date : 2017-11-16

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Nektivni Ugnelj Wed 10 Jan - 13:44:21

    Znaju oni da taj njihov NIN niko nece citati, ali verujem da im je bukvalno bitno kako izgledaju novine poredjane na trafici
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50133
    Join date : 2017-11-16

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Nektivni Ugnelj Wed 10 Jan - 13:45:15

    Vucic ima totalitarnu crtu koju Milosevic zaista nije imao.
    One Eyed Bob

    Posts : 1391
    Join date : 2015-08-13

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by One Eyed Bob Wed 10 Jan - 13:46:03

    Da, baš o tome razmišljam. E da, ovo su one situacije u kojima se fino plaćen posao dobija za jedno popodne, bez preporuka i selekcije. Pozoveš novog urednika i imaš posao.


    _____
    Ja sam ja a ti si kriminal
    Del Cap

    Posts : 6193
    Join date : 2019-11-04

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Del Cap Wed 10 Jan - 14:04:20

    Oko intervjua ima još jedna stvar a to je da je AV izgubio više i osećaj za dijaloške forme komunikacije. Od toga da se kroz dva izborna ciklusa za predsednika ne priređuju klasični tv dueli, do toga da su kzn režirane i sadrže zrno utreniranog ping ponga (s njegove strane) sa par opo novinara, sve u kratkoj formi, da nerežirani intervju ponekad ode za inostrani medij što se opet dugo priprema... Nastupi su monološki, drže se predavanja, tzv novinari koji učestvuju su flufferi, a on više ne može ni da se pretvara da, makar radi dekoracije, toleriše neslaganja i iskakanja. I da, to jeste totalitarnije stanje uma - ne i radikalnije/agresivnije - od Miloševića, i eto sad ćemo da merimo na koju je nogu lik ustao i da se nadamo da u razobručenoj volji ne napravi (veća) sranja.
    ficfiric

    Posts : 34230
    Join date : 2012-02-10

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by ficfiric Wed 10 Jan - 14:09:54

    One Eyed Bob wrote: I dalje mislim da je Ćulibrk povukao mudar potez time što je pristao na intervju (nije se profesionalno kompromitovao a ipak je ispunio nalog menadžmenta) a sada je jasno i da su u redakciji tada označili i crvene linije koje su izvesno pređene.

    Osim toga, sve je preuzeo na sebe (mogao je da prebaci i na nekog drugog), rekao je da je njegova odluka da se radi intervju i da ce ga on raditi


    _____


    Uprava napolje!

    One Eyed Bob

    Posts : 1391
    Join date : 2015-08-13

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by One Eyed Bob Wed 10 Jan - 14:12:40

    Tako je. Ne pravim sad od njega nekakvog Isusa i antičkog heroja, ali imam utisak da je korak po korak prošao nekoliko ispita profesionalne etike i dužnosti i da se izbatrgao na svakom od njih, što u ovo vreme nije baš malo. Što kaže Beatakeshi, ovo su sve nagađanja, ali imam ponešto iskustva, dovoljno da ponekad mogu da poslušam intuiciju.


    _____
    Ja sam ja a ti si kriminal
    rumbeando

    Posts : 13759
    Join date : 2016-02-01

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by rumbeando Wed 10 Jan - 14:14:04

    Na N1 promenili pol Ćulibrku.

    Članovi dosadašnje redakcije NIN-a nastavljaju rad u novom nedeljniku United Media (...)
    Dosadašnja redakcija NIN-a zajedno sa Vesnom Mališić i Milanom Ćulibrk[om] biće deo novog nedeljnog izdanja koje će se vrlo brzo naći pred čitaocima širom zemlje. Urednički koncept koji su oni do sada negovali u potpunosti se slaže sa politikom poslovanja United Media i on se neće menjati ni u narednom periodu. (...)
    https://n1info.rs/vesti/clanovi-dosadasnje-redakcije-nin-a-nastavljaju-rad-u-novom-nedeljniku-united-media/
    https://n1info.rs/vesti/clanovi-dosadasnje-redakcije-nin-a-nastavljaju-rad-u-novom-nedeljniku-united-media/


    Last edited by rumbeando on Wed 10 Jan - 14:19:08; edited 3 times in total

    Časopis Vreme - Page 33 Empty Re: Časopis Vreme

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri 10 May - 14:12:27