Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Srpska pravoslavna crkva

    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Filipenko Mon Feb 13, 2017 10:07 pm

    Melchett wrote:istraživanja SSOJ iz sredine 80-ih daju pomalo drugačiju sliku od ove ateističke idile


    Tekst je pisan desetak godina pre tog istraživanja, plus je Joža tada bio živ.
    Anonymous
    Guest

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Guest Mon Feb 13, 2017 10:11 pm

    Filipenko wrote:
    Melchett wrote:istraživanja SSOJ iz sredine 80-ih daju pomalo drugačiju sliku od ove ateističke idile


    Tekst je pisan desetak godina pre tog istraživanja, plus je Joža tada bio živ.

    i u njegovo vreme je celo selo bilo pored ringišpila postavljenog kraj crkve za veliku gospojinu
    boomer crook

    Posts : 36969
    Join date : 2014-10-27

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by boomer crook Mon Feb 13, 2017 10:16 pm

    bilo bi to zanimljivo istrazivanje. ja otprilike znam kako su isle mene religioznosti u mojoj porodici.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by kondo Mon Feb 13, 2017 10:17 pm

    ostap bender wrote:pa kapiram da je uglavnom tema katolicka crkva u hrvata.

    140% minus nesto drugara?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Nino Quincampoix Mon Feb 13, 2017 10:19 pm

    Filipenko wrote:
    Melchett wrote:istraživanja SSOJ iz sredine 80-ih daju pomalo drugačiju sliku od ove ateističke idile


    Tekst je pisan desetak godina pre tog istraživanja, plus je Joža tada bio živ.

    Jamačno, samo kažem da su to sve promenjive kategorije i da zapravo mi danas malo znamo o odnosu države i verskih zajednica u DFJ/FNRJ/SFRJ, osim što su jadni Nazareni i Adventisti najebali što nisu hteli da služe vojsku. Tek su skoro otvoreni i pristupačni arhivi Državne komisije za odnose sa verskim zajedniciama.
    avatar

    Posts : 18439
    Join date : 2014-12-12

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by beatakeshi Mon Feb 13, 2017 10:20 pm

    http://www.bibliotekaxxvek.com/vjekoslav-perica-balkanski-idoli-1-i-2/

    Meni je ovo bilo zastrašujuće štivo. Kiselina koja neumitno i logično razara državno tkivo.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Filipenko Mon Feb 13, 2017 10:23 pm

    Popovi se vozili o državnom trošku.


    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 CAi8p63UgAAHOhA
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Nino Quincampoix Mon Feb 13, 2017 10:24 pm

    hvala, nisam čitao a rado bih
    Anonymous
    Guest

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Guest Mon Feb 13, 2017 10:28 pm

    http://libgen.io/get.php?md5=CC6E0ACDF80654F1DBDDBDDAE7DD2F7C&key=T0CVZLG1ROSRA5VE

    na engleskom
    bela maca

    Posts : 11048
    Join date : 2014-10-28

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by bela maca Mon Feb 13, 2017 10:28 pm

    Melchett wrote:

    osim što su jadni Nazareni i Adventisti najebali što nisu hteli da služe vojsku.
    al zato su lepo dobijali iseljenicke vize u Kanadi i Americi tako da nisu ispali baš toliko jadni
    Ferenc Puskás

    Posts : 11581
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Ferenc Puskás Mon Feb 13, 2017 11:00 pm

    beatakeshi wrote:Objavljeno u časopisu "Tina" - za one koji su se kasnije uključili to je neka naša verzija lista tipa "Bravo".
    Inače, u odnosu na današnju štampu ovo izgleda kao naučni rad. Danas bi to neki ugledni kolumnist šiljio preko cele strane uz neke citate i anegdote.
    Uh, to bio odličan časopis, odlični stripovi. Sad gledam internet slabo zna o njemu. 
    ostap bender wrote:meni nije jasan gotamov problem?
    Ma pusti molim te, gluposti. 


    Melchett wrote:mi danas malo znamo o odnosu države i verskih zajednica u DFJ/FNRJ/SFRJ



    Ali znamo o njihovoj svakodnevnoj praxi ohoho, Lično sam se u SFRJ naučestvovao vjerskih praxi i obreda sve 3 konfesije, bili su i te kako prisutni i aktivni. Nisu se oni uspeli do sadašnjeg klerofašizma iz par katakomaba, nego su imali robusnu infrastrukturu i slobodu djelovanja sve vrijeme.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Guest Wed May 10, 2017 12:52 am

    Grupa nastavnika i saradnika Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu ocenila je povodom peticije grupe građana za reviziju izučavanja teorije evolucije da u programu nastave biologije, na svim obrazovnim nivoima, ne postoji ništa što bi trenutno moglo da zameni teoriju evolucije.

    U Stavu o teoriji evolucije, koji je potpisalo 12 teologa, podseća se da "nijedna od institucija kojima je pomenuta peticija upućena nema nadležnost da zadire u ma koju naučnu oblast i vrši 'reviziju' onoga što se unutar nje ima smatrati za naučnu teoriju i kao takvo biti izučavano i predavano đacima i studentima".

    Oni podsećaju da inicijative za slične ”revizije“ ne mogu poteći od skupine građana (ma koliko ona bila velika, a njeni članovi ugledni), već jedino i isključivo od same nauke, tj. date naučne oblasti (u ovom slučaju: biologije) odnosno od naučne zajednice eksperata kompetentnih u tom domenu istraživanja.
    Put za ovakvu reviziju je, kako navode, dugačak i dobro utaban viševekovnom naučnom praksom koja je i omogućila naučni progres u čijim blagodetima danas ponekad uživamo, a zove se naučni rad.

    Svaki od potpisnika ima priliku da prilježnim naučnim radom, na osnovu mnoštva ”dokaza“ koje su naveli na dve štampane strane, postulira novu teoriju koja će, ukoliko stekne odobrenje naučne zajednice, zameniti teoriju evolucije, smatraju ovi teolozi, napominjući da se zaobilaznice i prečice (u vidu peticija) moraju bezuslovno odbaciti.

    Teorija evolucije jedina trenutno naučno prihvaćena teorija koja objašnjava razvoj života na Zemlji, naveli su oni, ukazujući da "trenutno ne postoji nijedna plauzibilna alternativna naučna teorija koja bi mogla da je zameni" ili da bude njena "jednako plauzibilna alternativa".

    Podsećamo na stav, široko prihvaćen od naučne zajednice teologa širom sveta, da ne postoji nikakva ”biblijska teorija stvaranja“ koja se može shvatiti kao naučna teorija koja bi, kao takva, predstavljala naučnu alternativu teoriji evolucije, ukazala je ova grupa nastavnika Boogoslovskog fakulteta.

    Ne postoji, zaključuju oni, nijedan razlog zbog koga bi se, u okviru nastave iz biologije, fizike, antropologije ili geografije izučavala svetopisamska naracija koja se, naizgled, bavi istim pitanjem kao i pomenute nauke.

    Sveto Pismo, dakle, nije, niti može biti, shvaćeno kao udžbenik ili konačni arbitar bilo koje naučne discipline. Pritom, tekstovi o stvaranju iz Knjige postanja čak ni žanrovski ne odgovaraju naučnom tekstu.

    Zbog svega toga, ovi teolozi su uvereni da alternativa jednoj naučnoj teoriji može biti samo druga naučna teorija.

    S druge strane, oni smatraju da biblijska naracija o stvaranju, kao i mnogo šta drugo, može i treba da se izučava, u osnovnim i srednjim školama, u okvirima nastave iz veronauke, književnosti, umetnosti, filosofije i sl, kao i u okvirima odgovarajućih visokoškolskih programa, kao važna i preko potrebna lepeza saznanja o hrišćanskom shvatanju Boga, sveta i čoveka, a uz to i sistem vrednosti koji igra važnu ulogu u obrazovanju i vaspitanju dece.

    Konstatujući da hrišćanska vera u Trojičnog Boga, koji je slobodni tvorac sveta i života, uopšte nije (nužno) u sukobu sa teorijom evolucije, oni podsećaju da "baš kao što hrišćansko tumačenje Svetog Pisma na polju biologije ne može ponuditi valjanu naučnu alternativu, ni biologija (fizika, ili antropologija) ne može ponuditi valjanu religijsku alternativu hrišćanskom učenju o Bogu, čoveku i svetu".

    Svaki sličan pokušaj principijelno odbacujemo, navodi se u saopštenju gde se izražava načelno uverenje u vrednost očuvanja autonomije naučnih disciplina, kao i uverenje da nastavni program iz veronauke, biologije, fizike (i drugih prirodnih nauka) nije u međusobnom konfliktu i da ga zato ne treba veštački i po svaki cenu izazivati.

    Izražavamo nadu i uverenje da nadležne institucije, prvenstveno Narodna skupština i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, neće reagovati na pomenutu peticiju pokretanjem ikakvog procesa koji bi doveo u pitanje izučavanje teorije evolucije u okvirima osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja u Republici Srbiji, zaključila je grupa nastavnika i saradnika Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

    Saopštenje su potpisali Maksim Vasiljević, Vladan Perišić, Radomir Popović, Predrag Dragutinović, Rade Kisić, Zdravko Jovanović, Aleksandar Đakovac, Zoran Devrnja, Marko Vilotić, Andrej Jeftić, Vukašin Milićević i Nenad Božović.


    kakva maestralna artikulacija.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Somlói Galuska Wed May 10, 2017 11:10 pm

    Pa ovo je super, šta fali?
    Anonymous
    Guest

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Guest Wed May 10, 2017 11:11 pm

    fale oni likovi sto podrzavaju Jankovica da traze da ih izbace sa univerziteta, jer im Hicens tako reko, direkt smsom.
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Erős Pista Wed May 10, 2017 11:29 pm

    Anđe'o wrote:Pa ovo je super, šta fali?


    Ne fali ništa, Photino nije ironičan. Zaista je odlično sklopljen tekst, jasan i dobro argumentovan.

    Slutim da je to zasluga Vladana Perišića, on je ozbiljan filozof.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Somlói Galuska Thu May 11, 2017 1:36 am

    William Murderface wrote:
    Anđe'o wrote:Pa ovo je super, šta fali?


    Ne fali ništa, Photino nije ironičan. Zaista je odlično sklopljen tekst, jasan i dobro argumentovan.

    Slutim da je to zasluga Vladana Perišića, on je ozbiljan filozof.

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 1143415371 A ja naviknut na ironiju na svakom koraku.

    Ja znam Đakovca, išao je u moju osnovnu, jedno dve godine je mlađi od mene. Uvek bio kul lik iz neke rokenrol priče, pisao pesme, posle upisao teologiju i napravio finu karijeru. Sretnem ga ponekad u kraju, i dalje normalan skroz, nije se ništa promenio.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by kondo Thu May 11, 2017 10:01 am

    ja sam vido i popa culibrka na swansima sto je strava ali on je ovde negativac zar ne?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Guest Thu May 11, 2017 10:24 am

    U SPC u principu kreacionizam nije na ceni, ljudi koji se slabo razumeju u crkvu cesto ocekuju od nje da zastupa ideje americkih evangelista, da izdaje rimokatolicke indulgencije i tako to, u zavisnosti od toga koji film su sinoc gledali na kablovskoj. Mene ton saopstenja nije mnogo iznenadio, ali je artikulacija dah svezeg vazduha.
    паће

    Posts : 40195
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by паће Thu May 11, 2017 10:51 am

    Да немају овако речитих људи, увек би могли да се извуку имитацијом имитатора. Тј да мазну из америчке праксе контрааргументе којим су разни одбори и судови, којима су креационисти подносили такве захтеве, овима размазивали гованца по фаци. Јер сваки пут су се повукли усрани, и онда сачекали коју годину па пробали наново на неком другом месту. Чак ми се чини да ни сами нису баш уверени да су у праву него верују да мора бити да су у праву (тј мора да њихов имагинарни пријатељ зна шта ради), па што не умеју да извуку на ум, оштрину и јачину аргумената, ваљда ће једном извући кад нађу непријатеља неспремног, са идиотом за кормилом.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Notorious

    Posts : 1180
    Join date : 2014-10-29
    Location : Beograd

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Notorious Thu May 11, 2017 11:10 am

    Znajući s kim neki od potpisnika sarađuju, mislim da u slučaju ove peticije nije reč samo o kreacionizmu američkog tipa. Jedan ruski oftalmolog, čijeg imena ne mogu trenutno da se setim, razvio je svoju teoriju o nastanku čoveka (knjiga je objavljena i kod nas). S nim neki od ljudi sa liste blisko sarađuju. 
    Bogoslovi su me oborili s nogu strukturom i formulacijom.
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Erős Pista Thu May 11, 2017 11:53 am

    Photino Bird wrote:U SPC u principu kreacionizam nije na ceni, ljudi koji se slabo razumeju u crkvu cesto ocekuju od nje da zastupa ideje americkih evangelista, da izdaje rimokatolicke indulgencije i tako to, u zavisnosti od toga koji film su sinoc gledali na kablovskoj. Mene ton saopstenja nije mnogo iznenadio, ali je artikulacija dah svezeg vazduha.

    +1


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Xexoxical Endarchy

    Posts : 2513
    Join date : 2015-07-20

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Xexoxical Endarchy Thu May 11, 2017 3:11 pm

    Kondo wrote:ja sam vido i popa culibrka na swansima sto je strava ali on je ovde negativac zar ne?
    he's a nazi man

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Images?q=tbn:ANd9GcSFPtixfvFTI-TyCT4XUkAbQvq44AMTJ5IDxvtJDiBbvX6yjsVygQ


    _____
    Spomen-naplatna rampa "Zoran Babić"
    Notorious

    Posts : 1180
    Join date : 2014-10-29
    Location : Beograd

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Notorious Thu May 11, 2017 11:54 pm

    Setila sam se
    http://www.delfi.rs/knjige/35747_od_koga_smo_postali_knjiga_delfi_knjizare.html
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Ointagru Unartan Fri May 12, 2017 12:42 am

    Taj pre deluje kao nju ejdz frik nego kao klasican verski fundamentalista.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Notorious

    Posts : 1180
    Join date : 2014-10-29
    Location : Beograd

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Notorious Fri May 12, 2017 1:14 am

    On nije verski fundamentalista, ali je protivnik teorije evolucije. Mimo toga je prilično poznat u oblasti hirurgije oka i rekonstruktivne hirurgije, patentirao je biomaterijal, mislim da se zove aloplast, koji uspešno radi posao i, što je važno za ovu priču, ima pacijente iz Srbije, koje mu upućuju neki od ljudi sa spiska, Rončević kao potpisnik pisma, između ostalih. Bilo je par ozbiljnih pritužbi na tretman na ruskoj klinici koje nisu dospele u javnost, zato i znam za taj dil.

    Srpska pravoslavna crkva - Page 4 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri May 17, 2024 10:55 am