Podsecanje na ruznu proslost "levicarskog" Danasa (i namrgodjenog TImocanina)
(Sloba Antonic, naravno).
Pisanje Danasa se, do potpunog učvršćenja Ju Es Stila u Sartidu (koncem 2003), nije puno razlikovalo od pisanja drugih dnevnika. O dešavanjima u Sartidu objavljivani su izveštaji i analitički članci koji su bili u značajnoj meri nepristrasni i pošteni (71). Ipak, početkom 2004. godine dolazi do suštinske izmene uređivačkog pristupa lista Danas Ju Es Stilu. List počinje sistematski da izbegava prenošenje vesti koje mogu biti neprijatne za U. S. Steel, a značajno se povećavaju članci koje kao da je pisao pi-ar direktor same te kompanije.
Tako recimo, krajem februara 2004, Danas ne prenosi izvode iz Izveštaja Saveta za borbu protiv korupcije koje je napravio i svim novinama razaslao Tanjug. Dnevnik Politika, 25. februara 2004, preneće glavne nezvanične izvode iz ovog Izveštaja. Tanjugove izvode preneće istog dana i Novosti. Danas će, međutim, o tom Izveštaju pisati, na osnovu vesti agencije Beta, tek posle tri meseca, 8. juna 2004. Ali i tada, trudeći se da maksimalno amortizuje ovaj za U. S. Steel neprijatan Izveštaj. Članak se, tako, objavljuje pod naslovom “Čeka se usaglašavanje sa Vladom Srbije”, dakle, pod naslovom koji sugeriše da je problem sa Izveštajem u nekakvoj neusaglašenosti Saveta sa Koštuničinom vladom. Međutim, već iz prve rečenice Betine vesti vidi se da “Savet za borbu protiv korupcije nije usaglasio konačnu verziju izveštaja o stečaju `Sartida` zbog sporenja oko `političko-ekonomske analize` stečaja”. U Savetu je, naime, došlo do neslaganja. Na jednoj strani su bili predsednica saveta, Verica Barać i potpredsednik Saveta, Ivan Lalić, a na drugoj Vojin Dimitrijević i neki drugi, neimenovani članovi Saveta. Prvi su insistirali da se u rasvetljavanju afere Sartid ide do kraja, dok su drugi tvrdili da se u Izveštaju iznose “nepotkrepljene optužbe da su najviši organi izvršne i sudske vlasti (tj. Đinđićeve vlade – A. S) uključeni u korupciju”.
Sutradan, 9. juna, Danas daje izuzetan publicitet upravo ovoj drugoj grupi u Savetu. U antrfileu se prenosi vest o ostavci Vojina Dimitrijevića, “jer se nije slagao sa samostalnim istragama o pojedinačnim slučajevima korupcije koje je vodio Savet”. “Savet sam zamišljao kao grupu ljudi od moralnog integriteta”, kaže se u Dimitrijevićevoj ostavci, “koji će da se bave sistemom i da daju mišljenje o izveštajima profesionalaca”. Time je čitaocima jasno sugerisano da se sa Izveštajem “preteralo”, a što će se kasnije u komentarima samog lista jasno i reći. Ali, da bi čitalaštvo lista bilo sasvim umireno, tu je i drugi antrfile: “Kupac Sartida je nesporan”. Reč je, naime, o izjavi Mlađana Dinkića, ministra finansija u Koštuničinoj vladi. U njoj se objašnjava da je “veoma važno odvojiti pitanje izbora onoga ko je privatizovao preduzeće, od same procedure i eventualne korupcije u postupku”. Čitaoci lista Danas , dakle, mogu da budu mirni – interesi Ju Es Stila ovim Izveštajem nikako nisu ugroženi.
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/operacija-sartid.html?alphabet=l