Filipenko wrote:
- TOS prati konvenciju tadašnjih serija, koja je podrazumevala da je svaka epizoda za sebe. Ovo je po mom mišljenju i najveći problem prvih Star Trek serija. Next Generation je nešto već napredniji, ali to je zato što je pravljen posle 20 godina, a ni on se ne pretrže baš od preplitanja radnji i epizoda. Meni je to ponajveći problem, iskren da budem, iz današnje perspektive.
Tim rečeno, TOS ima neke fenomenalne epizode, ne samo sa stanovišta Star Trek lore-a, već uopšte, fantastične epizode u kojima si ti mogao da od 1. do 45. minuta potpuno promeniš uverenja o ljudima, protivnicima, suočiš se sa nekim mišljenjima i pitanjima, prosto si bio isprovociran u pozitivnom smislu te reči, bez obzira na sve. U tim epizodama i nije bilo prevište tehnoblebetanja. Recimo, genijalni Balance of Terror gde se Kirk i družina prvi put susreću sa Romulancima, 100 godina posle rata i jedinog kontakta sa njima, da bi Romulanci od uljeza i napadača do kraja epizode postali heroji. Journey to Babel, gde Spokov ćaća dolazi na Enterprajz i gledaoci bivaju izloženi logičkom razmišljanju u najsuvoparnijoj mogućoj formi. Ili Requiem for Methuselah, gde pokušavaš da skontaš kako bi razmišljao neko ko je zaista živeo hiljadama godina; da li mu je dosta života, je li mrtav iznutra ili ipak želi da nastavi da doživljava...nešto. Ili epizoda kojoj se ne mogu setiti imena ovako napamet, koja predstavlja zapravo sliku i priliku Zemlje kakva bi bila stotinak godina nakon što bi se 99.9999% stanovništva istrebilo u nuklearnom ratu.
Sve u svemu, Star Trek TOS kao celina jeste baš loše omatoreo; ali toplo preporučujem da se neke stvari progutaju i istrpe jer tu ima samo takvih bisera. Naravno, ukoliko se vidi da posle 10-15-20 minuta epizoda ne ide nigde ili da se sve odvija u dve pećine sa tri loša kostima, ili čim je neka holodek epizoda, to smesta preskočiti ili obrisati.
Пати од свега од чега може серија да пати. Од радње подешене тако да може да се прекине на драмски занимљивом месту да улете рекламе (1 епизода ТОСа је трајала 54 минута; већ у Воајеру 45 или 40), до радње исечене на епизоде тако да ако снимање једне није готово на време, уместо ње може да се пусти друга, редослед не сме да буде битан. Код СФа још горе, отприлике као добар део епизода "Изгубљених у свемиру", у свакој епизоди нешто ново што се никад више појавити неће. То с једне стране значи да већ након пет епизода не знају шта сад да туре (ИуС је у шестој имао гостујућег каубоја :челоклеп
. У случају Старог Дрека, да они ту, јелте, откривају нове границе и сваки час налећу на неке нове културе, које онда треба приказати. С обзиром на расположиву лову & технику, те цивилизације отприлике имају те две пећине са три лоша костима, или прешминкано село са снимања Робина Худа (од чега нарочито болује првих 4-5 сезона Старог Гејта, ал' поправили су се кад су добили рачунарску графику, бар су се трудили... мада и у десетој сезони имају глобално село, само не онако како је то МакЛуан замишљао, него цела планета има укупно једно село).
Још горе, нарочито након епизода где се онако дубински упознају поједини ликови, ресет у наредној епизоди значи да су џабе кречили, и да је сав тај развој био узалуд, писац наредне епизоде уопште не зна шта је било јер је писао истовремено са овом. Неки помак се могао десити на пола сезоне или између сезона, а и то опет више због преговора кад се обнавља уговор него из неких уметничких разлога. По истом том МакЛуану, медиј је сјебо поруку, јер медиј је порука.
Зато на другом крају спектра стоји ДС9, који има развој од почетка до краја, и мање од пола преместивих епизода (и Сисков син није никакав Весли Крашер), али и то су делом мазнули од супергенија у жанру петолетке, Страчинског. "Вавилон 5" је
цео написан унапред, са све прерасподелом садржаја по улогама за случај да неко од глумаца тражи више него што може па му треба убити лик. Можда су пар главнијих улога дали погрешним глумцима (Бокслајтнер као Шеридан, Клодија Кришчен као Иванова) ал' су имали Јурасика, Кацуласа и изнад свега Миру Фурлан. А писао га је тако да мора да се гледа двапут, јер ће да ти каже таман толико да, ако си запамтио, две епизоде (или године) касније сконташ зашто ти је казао. А може и из прве, ако не обраћаш пажњу него само возиш. И једва да има две-три преместиве епизоде годишње (што се у ствари једном и десило, обрнули су две епизоде, и онда је нешто касније смамуљао да му се и то уклопи).
В5 је можда серија само по формату, сниман је у епизодама, има утичнице за рекламе, емитовао се по сезонама, али је то ипак један роман, са ликовима који одрастају. Што је у случају ТОСа присутно можда у траговима, у ТНГ га има штогод, у Воајеру већ доста више (мада је пола епизода невезано, али не могу да се преместе далеко), у ДС9 замало па роман (ако се игноришу невезане епизоде). В5 је серија колико је и Твин Пикс био серија.