Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    KINO KLUB 6: The Mist

    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 6: The Mist Empty KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Somlói Galuska Mon Dec 22, 2014 7:58 am

    Elem....

    KINO KLUB 6: The Mist 1117554_1347676175618_full
    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-12

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Ferenz Mon Dec 22, 2014 8:17 am

    Kakav kraj!

    No, da za sada samo pribeležim par utisaka sa sinoćne projekcije:

    -razgovor o ljudskoj prirodi nakon što je uočena opasnost od verskog fundamentaliste mi deluje izveštačeno.

    -"roker" koji kritikuje "proročicu" o njenom krvožednom Bogu.

    -za dva dana baš toliko religijsko "osvešćenje" i prihvatanje dotadašnje lokalne ludjakinje  za "proročicu" mi je takodje teško pihvatljivo.

    -"Naučnici su krivi!" reče vojnik i uopšte ta scena pre njegovog pogubljenja i samoubistva vojnika nakon saznanja "ko je kriv".

    -scena kada "ono" sleti na proročicu, zaleprša krilima, njena kosa zavijori od tog rada krilima, te "ono" odleti ne povredivši je..mis'im..

    Uglavnom, film je napet od početka do kraja.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Somlói Galuska Wed Dec 24, 2014 12:26 am

    Did I like it? Not really. KINO KLUB 6: The Mist 1143415371

    Mislim, da se razumemo, film je najgora noćna mora i to mu je najveća vrlina. Ostale konotacije, onako, na prvu loptu - ne znam, ne sviđa mi se. Napisaću koju više sutra kad sredim utiske.
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Erős Pista Wed Dec 24, 2014 12:28 am

    Hejteru. KINO KLUB 6: The Mist 1844795956


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Roger Sanchez

    Posts : 124
    Join date : 2012-06-20

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Roger Sanchez Wed Dec 24, 2014 12:29 am

    Najbolja obrada lajtmotiva ikad.
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Erős Pista Wed Dec 24, 2014 12:33 am

    +1

    Mene je recimo oduševilo kako im ništa u filmu ne polazi za rukom. Obično u takvim filmovima imamo smenjivanje uspeha i neuspeha, kriza i trenutaka predaha. Ovde je sve vreme kriza i svki poduhvat im je sve neuspeliji od prethodnog.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Somlói Galuska Wed Dec 24, 2014 12:37 am

    Ma ok je sve to, znalački je to skockano (osim u domenu efekata, gde se vidi koliko vreme brzo gazi cgi). Značenje mi se čini problematično.

    Jbt. ne mogu da prestanem da se tripujem da je na ulici magla. KINO KLUB 6: The Mist 4159171962
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Erős Pista Wed Dec 24, 2014 12:41 am

    KINO KLUB 6: The Mist 3579118792

    Aj nabaci bar nešto to se tiče značenja. Baš me zanima kako ti se čini. Meni se čini da sad vidim neke momente koji su mi promakli ranije.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Somlói Galuska Wed Dec 24, 2014 12:43 am

    Ne mogu sad, sutra ću, nemam sad vremena da ulazim u to.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Ointagru Unartan Wed Dec 24, 2014 1:34 am

    Ferenz wrote:-razgovor o ljudskoj prirodi nakon što je uočena opasnost od verskog fundamentaliste mi deluje izveštačeno.

    +1000

    Krenuli da filozofiraju kao da piju viski u udobnim foteljama, a zivot im visi na koncu.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Somlói Galuska Wed Dec 24, 2014 6:05 am

    William Murderface wrote:KINO KLUB 6: The Mist 3579118792

    Aj nabaci bar nešto to se tiče značenja. Baš me zanima kako ti se čini. Meni se čini da sad vidim neke momente koji su mi promakli ranije.

    Malo sam, onako, na prvu loptu, napravio lapsus, u stvari. Ako govorimo o značenju, kao nekoj socijalno-političkoj koncepciji, tu je film ok - ne propada svet, već naše "malo" potrošačko društvo (supermarket), država će nas (ipak) spasiti. Međutim, problem je u tome šta je magla - ovako ispada da je priča nekakva budževina - jer ako magla postoji samo zato da bi se pokrenuo niz događaja, a onda taj niz događaja, kao što su ljudi primetili, u stvari, i ne ide baš spontano, onda mi je sve malo previše konstruisano. Mnogo je događaja nagucano za kratko vreme, jer gde ćeš horor koji traje tri i po sata, ko bi to gledao. A možda bi to bilo mnogo prirodnije i ubedljivije. Tako se sve u filmu dešava za nijansu prebrzo, ali ta nijansa dosta govori. Mada znalački je upakovano, što jes' jes'.
    Inače, ne mogu da shvatim kako se i zbog čega scenaristički došlo do pipaka, guštera i opnokrilaca svakojakih, nepostojećih u prirodi. Tu mi najviše škripi i mislim da ovo "otelovljavanje" magle najviše i kvari atmosferu, koja je ipak veoma scary. Pa onda onaj patrljak pipka koji je sam od sebe nestao, šta s tim, pitaj boga. Tu je vreme pojelo dizajn, za cirka sedam godina ti opnokrilci izgledaju ko igračke. A Karpenterove siluete nekakvi gusara u magli nikada ne zastarevaju.
    Veliko je pitanje da li tema starog i novog zaveta, sve sa onom muzikom na kraju postoji, u stvari, kao neka vrsta Mekgafina ili je to nešto čime je Darabont hteo da se bavi, pa ostao na površini. Ipak, kraj je dobar, iznenađujući, tera na razmišljanje.
    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-12

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Ferenz Wed Dec 24, 2014 7:56 am

    Sad se setih još jedne stvari. Na kraju filma, iz iste te izmaglice se pojavljuje - spas tj. vojska.
    Dakle, izmaglica nije samo "izvor" zla tj. lošeg.


    I zapažanje jednog od kritičara:
    "[This] grocery-store survival drama, dominated by Marcia Gay Harden as a shrill fundamentalist, serves as a crude but effective allegory for post-9/11 America."
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Somlói Galuska Wed Dec 24, 2014 3:15 pm

    Hm, ja sam video alegoriju na post 2008, a film je snimljen 2007. KINO KLUB 6: The Mist 3274312807   Mada mislim da može da stoji, svejedno.
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Erős Pista Wed Dec 24, 2014 4:57 pm

    Pa i ja mislim da može da stoji - a ja sam znao da je film iz predkriznog perioda, ali se takvo čitanje zaista nameće. Imam još puno toga da napišem, ali zaista moram opet da ga pogledam, bez obzira na to što sam ga gledao već par puta. Pišemo se za sat i po KINO KLUB 6: The Mist 1143415371


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Somlói Galuska Thu Dec 25, 2014 10:15 am

    William Murderface wrote:  Pišemo se za sat i po KINO KLUB 6: The Mist 1143415371

    bounce
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Erős Pista Thu Dec 25, 2014 10:29 am

    Evo, evo. Ukratko - kada sam ranije gledao film, činio mi se da je kraj efektan, ali da nema previše smisla u okviru celog filma. Sada mi se međutim čini drugačije.

    Mist je film o "dve Amerije" - ruralnoj, konzervativnoj i religioznoj, sa jedne i kosmopolitskoj, liberalnoj i ateističkoj sa druge, i njihovim rekacijama na događaj koji je pokazao da su čudovišta postoje - to može da bude 9.11., ali može da bude i ekonomska kriza. Pogledajte samo koliko dijaloga u filmu ima veze sa ovom distinkcijom, uključujući i jednu od najuznemirućijih scena - onu kada gine Norm, klinac koji treba da izađe da očisti izduvnu cev. To se dešava jer ona dva fizikalca zajebavaju glavnog lika da je city boy koji misli da je mnogo pametan jer živi u Njujorku i poznat je ilustrator. Onda nalože klinca, i ovaj momentalno pogine. Već u sledećoj sceni kada objašnjavaju Pembltonu šta se desilo, ovaj sve njih optuži da joće da ga nameste da mu se hicks smeju, jer nije iz njihove palanke.

    Darabnot (i King) posećuje najveći deo vremena da nam pokaže neadekvatnost reakcije "prve Amerike" - histeriju, scapegoating, herd mentality, itd. Ali kraj nam zapravo pokazuje neadekvatnost reakcije one druge. Ako prvoj nedostaje razum, drugoj nedostaje - nada.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-12

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Ferenz Thu Dec 25, 2014 11:08 am

    Hm, zanimljiva je ta teza glede ekonomije. Možda je zato radnja i smeštena u supermarket?
    Je l' lupam?
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Somlói Galuska Thu Dec 25, 2014 11:13 am

    William Murderface wrote:Evo, evo. Ukratko - kada sam ranije gledao film, činio mi se da je kraj efektan, ali da nema previše smisla u okviru celog filma. Sada mi se međutim čini drugačije.

    Mist je film o "dve Amerije" - ruralnoj, konzervativnoj i religioznoj, sa jedne i kosmopolitskoj, liberalnoj i ateističkoj sa druge, i njihovim rekacijama na događaj koji je pokazao da su čudovišta postoje - to može da bude 9.11., ali može da bude i ekonomska kriza. Pogledajte samo koliko dijaloga u filmu ima veze sa ovom distinkcijom, uključujući i jednu od najuznemirućijih scena - onu kada gine Norm, klinac koji treba da izađe da očisti izduvnu cev. To se dešava jer ona dva fizikalca zajebavaju glavnog lika da je city boy koji misli da je mnogo pametan jer živi u Njujorku i poznat je ilustrator. Onda nalože klinca, i ovaj momentalno pogine. Već u sledećoj sceni kada objašnjavaju Pembltonu šta se desilo, ovaj sve njih optuži da joće da ga nameste da mu se hicks smeju, jer nije iz njihove palanke.

    Darabnot (i King) posećuje najveći deo vremena da nam pokaže neadekvatnost reakcije "prve Amerike" - histeriju, scapegoating, herd mentality, itd. Ali kraj nam zapravo pokazuje neadekvatnost reakcije one druge. Ako prvoj nedostaje razum, drugoj nedostaje - nada.

    Kad njima nedostaje nada, šta onda mi da kažemo, eh....

    Slažem se inače uglavnom sa svim što si napisao. Ali to u suštini ne važi samo za Ameriku, već za čitavu zapadnu civilizaciju.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Somlói Galuska Thu Dec 25, 2014 11:15 am

    Ferenz wrote:Hm, zanimljiva je ta teza glede ekonomije. Možda je zato radnja i smeštena u supermarket?
    Je l' lupam?

    Ne lupaš sigurno. Ako je i kriza zvanično počela 2008, osećaj "kraja sveta" počinje s početkom 21. veka, dakle ranije. Zanimljiv je još i detalj da do kolektivnog samoubistva na kraju filma dolazi zbog toga što im je nestalo benzina.
    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-12

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Ferenz Thu Dec 25, 2014 11:17 am

    Ja sam mislio da ih je glavni baja pobio? Nekako su se pucnji suviše brzo čuli?
    Da, vidiš, i to za gorivo je zanimljivo.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Somlói Galuska Thu Dec 25, 2014 11:19 am

    Pa dobro, pobio ih je uz njihov pristanak, samoubistvo u suštini.
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Erős Pista Thu Dec 25, 2014 11:20 am

    Da! Odlično primećeno! Gas guzzling SUV kao poslednje utočište, sve dok i on ne izda.

    Ti si dobro primetio da kraj ponavlja starozavetnu priču pomenutu u prvom delu - ali sa vrlo drugačijim razlozima - umesto zbog vere u boba, dete se ubija upravo zbog nepostojanja vere u bilo kakvo spasenje.

    Inače, sigurno ste primetili da je jedina koja se spasila, žena koja je odmah, against all odds izašla u maglu da spase svoju decu.

    Još jedan zanimljiv detalj - ilustracija na kojoj radi jasno prikazuje Klinta Istvuda, i ona prva strada kad grana uleti u kuću. Toliko o herojima.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Somlói Galuska Thu Dec 25, 2014 11:32 am

    S tim što je meni upalo u oči da je ta ilustracija jeziva kičerica, samo nisam uspeo da dokučim zbog čega. KINO KLUB 6: The Mist 1143415371
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Erős Pista Thu Dec 25, 2014 11:37 am

    Pa jeste, čist Kalajić KINO KLUB 6: The Mist 1143415371


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Erős Pista Sun Dec 28, 2014 7:42 pm

    Ajde ko zadaje sledeći film? Ja predlažem ili timur, ili Ferenz, ili radagast, ali može i Santino.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    KINO KLUB 6: The Mist Empty Re: KINO KLUB 6: The Mist

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun Apr 28, 2024 12:04 am