Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Komentari na vesti

    Anonymous
    Guest

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Guest Thu Jun 16, 2016 4:37 pm

    Komentari na vesti - Page 11 13442200_1560614420911775_66880783464356823_n
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Erős Pista Sun Jun 19, 2016 8:14 pm

    Exit – Volontiranje za moloha

    Komentari na vesti - Page 11 12985416_10154073482948698_2550828337093819614_n
    Exit Festival Nakon što smo pročitali tekst na Peščaniku o slučaju da jedan izvođač dve godine nije dobio svoj honorar, istražili smo ceo slučaj, koji nas je sve veoma začudio, s obzirom na to da EXIT prema svim izvođačima redovno izmiruje sve svoje obaveze o čemu može da posvedoči preko 10.000 izvođača iz zemlje i inostranstva koji su do sada prošli Petrovaradinskom tvrđavom.

    Proverom u našem računovodstvu utvrdili smo da je EXIT u celosti isplatio fakturu agenciji koja je bila zadužena za organizaciju i bukiranje programa u tekstu pomenute bine u 2014. godini. Ova konkretna faktura, isplaćena u celosti 28. avgusta 2014. godine, odnosila se na nastupe šest izvođača koji su nastupili iste večeri, a koji su bukirani preko iste agencije, na istoj bini. Već u ponedeljak ćemo ustanoviti da li je agencija dalje isplatila izvođače i ukoliko se ispostavi da nije, EXIT će obavezu da ih isplati preuzeti direktno na sebe, a od agencije tražiti povrat sredstava i nadoknadu štete.

    Takođe, želimo da istaknemo da u ove dve godine nijednom nismo kontaktirani vezano za gore navedeni problem, a da jesmo, problem bi bio rešen u najkraćem roku. Apsolutno je moguće doći u kontakt sa svim ljudima u našoj organizaciji, koji su dobro poznati i priznati u svojim oblastima rada i dostupni za kontakt, a koje i pomenuti izvođači vrlo dobro znaju. Na raspolaganju je i naša dobro poznata e-mail adresa answerme@exitfest.org koja je oduvek jasno i vidno istaknuta na našem sajtu u sekciji Kontakt.

    Medije koji objavljuju neproverene informacije o EXIT festivalu molimo da se drže osnovnog kodeksa novinarstva, a to je da o bilo kom problemu pitaju sve pomenute strane, kako bi se utvrdila puna istina. Žao nam je što su na ovakav način jednako i bez razlike zloupotrebljeni i pomenuti izvođač i EXIT festival, koji je ovim putem predstavljen na najgori mogući način, sa gomilom netačnih i zlonamerno interpretiranih poluinformacija. Na njih nećemo ovog puta odgovarati, jer najbolji odgovor daće ove godine nikada punija Petrovaradinska tvrđava, i desetine hiljada ljudi iz zemlje i inostranstva koji će na njoj doživeti neke od najlepših trenutaka u životu.



    Komentari na vesti - Page 11 13346545_966864696763379_4372837900446771521_n
    FESRAM - Međunarodni festival sranje muzike NEDIRAJTE NAM Exit Festival ONI SU POSLEDNJI BASTIJON POZITIWNE ENERGIJE I TIH NEKIH PRAWIH WREDNOSTI I SRBSKE BELE RASE I ONI SHALJU LEPU SLIKU U SWET O NAMA WOLIMO WAS ESXITE NEDAJTE SE BRATJO


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Agdw Hmlkh

    Posts : 1031
    Join date : 2014-10-28

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Agdw Hmlkh Sun Jun 19, 2016 8:34 pm

    nadam se da ce shitstorm tek da se zakotrlja


    _____
    The thing that so pleases me about DMT is that, you know, a lot of people will not take a psychedelic like LSD and Psilocybin or something because it lasts hours and hours and inevitably when dealing with things that last that long you're gonna end up dealing with 'your stuff'. Your anxieties, your fears, your this & that..  A lot of people dont care for that sort of thing, whether that's good or bad is another issue. With DMT -it lasts four minutes- and how *lost* can you get in an examination of childhood trauma in four minutes, especially when you've got hundreds of elves tugging at your coatsleaves?
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Erős Pista Sun Jun 19, 2016 8:35 pm

    I ja.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    plachkica

    Posts : 16171
    Join date : 2014-11-06

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by plachkica Sun Jun 19, 2016 8:42 pm

    Kako je Exit navukao toliki hejt na sebe?
    Nisam bila poslednjih par godina, ali on je, sem onog nultog, uvek bio skup, uvek je bilo blata,
    i nikad okosnica nije bila na domaćim izvođačima.
    Privatna firma od početka.
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Erős Pista Sun Jun 19, 2016 8:45 pm

    Nisam nikad bio, pa ne znam, ali se sećam ovoga o čemu Vitković priča - sajta i foruma za svaki stejdž, sa detaljnim podacima o svakom izvođaču. Sećam se da su se u nekom trenutku ti posebni stejdžovi vrlo ozbiljno tretirali i očigledno imali odgovarajuće urednike koji su se zaista razumeli u žanr koji predstavljaju.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Agdw Hmlkh

    Posts : 1031
    Join date : 2014-10-28

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Agdw Hmlkh Sun Jun 19, 2016 8:49 pm

    ja imam gomilu ortaka koji su nastupali tamo i bukvalno svi odreda su tretirani kao u opisanom tekstu.

    ziv nisam da sacekam rezultate istrazne komisije u ponedeljak.

    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Erős Pista Sun Jun 19, 2016 8:51 pm

    ALi sve je potpuno SNS-ovski u ovom njihovom postu. Nadležni organi zasedaju, rezultati u ponedeljak, a najbolju ocenu rada SNS EXIT-a daće glasači na izborima publika svojom brojnošću.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    plachkica

    Posts : 16171
    Join date : 2014-11-06

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by plachkica Sun Jun 19, 2016 9:01 pm

    Nije da branim Exit, ali kao što rekoh, oni godinama ovako funkcionišu, prosto, promenila se vlast,
    oni su nastavili saradnju sa novom.
    Ja se sećam svog šoka posle potpisivanja ugovora/sporazuma sa Vučićem o trajnoj saradnji,
    te mi je objašnjeno da je to uobičajeno, samo je umesto nekog drugog premijera tu Vučić,
    i umesto jednogodišnjeg, potpisan je trajni (pišem po sećanju).
    Neke godine, ne mogu se sad setiti koje, isključene su česme na tvrđavi da bi se kupovala voda,
    pa je neko popizdeo, razvalio ventil i izazvao poplavu.
    Da ne pričam o idiotizmu neobeležavanja onih koji uđu, pa ako izađeš ne možeš da se vratiš
    jer nemaš kartu, i jedna od tužnijih slika: gomila dečurlije koja čeka ispred ulaza u 3h, 4h
    po ponoći ne bi li se smilovali i otvorili kapije da i oni mogu da uđu.

    plachkica

    Posts : 16171
    Join date : 2014-11-06

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by plachkica Sun Jun 19, 2016 9:02 pm

    Prosto, Exit je, od kad je prestao da bude exit a to je već drugi ili treći po redu,
    postao brutalno kapitalističko preduzeće, i mene nervira što se o tome ćutalo do sad,
    a sad kao ajde da opljunemo po njemu.
    Agdw Hmlkh

    Posts : 1031
    Join date : 2014-10-28

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Agdw Hmlkh Sun Jun 19, 2016 9:08 pm

    William Murderface wrote:ALi sve je potpuno SNS-ovski u ovom njihovom postu. Nadležni organi zasedaju, rezultati u ponedeljak, a najbolju ocenu rada SNS EXIT-a daće glasači na izborima publika svojom brojnošću.
    jeste, skroz SNS-ovski Komentari na vesti - Page 11 1233199462

    da kazem jos da je tekst originalno ponudjen Vice-u sa vise strana, ali da je glat odbijen sa svih.

    naknadno smo skopcali da je razlog odbijanju najverovatnije bratski odnosi dva preduzeceta

    Komentari na vesti - Page 11 28cojlw
    bela maca

    Posts : 11021
    Join date : 2014-10-28

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by bela maca Sun Jun 19, 2016 10:50 pm

    plachkica wrote: i mene nervira što se o tome ćutalo do sad,
    a sad kao ajde da opljunemo po njemu.
    2003 su najavili jedan bend iz bostona koji jako volim, i koji je odmah na svojoj veb strani izjavio da je to laž i da ne dolaze ovde. ekipa s egzita ih je najavljivala maltene do dana koncerta. da sam kupila kartu baš bih se ispalila, a to se posle desilo sa još nekoliko bendova.
    s druge strane, znam neke isto strane bendove koji su svirali bez da su igde bili najavljeni, maltene bez publike.
    način na koji tretiraju publiku i bendove je razlog što sam išla samo prve dve godine, posle toga od mene nisu dobili ni dinara.
    avatar

    Posts : 710
    Join date : 2015-07-10

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by 1088 Wed Jun 22, 2016 2:35 am

    exitom ću te, exitom ćeš me

    i zvanično obraćanje exitove otadžbinske uprave:


    Exit Festival

    Poštovani,

    Onog trenutka kada nas pre objave teksta prethodno kontaktirate, u skladu sa minimalnim etičkim standardnima novinarske profesije, i pokažete volju za dijalogom, možda i poverujemo da je Peščanik za pomenuti dijalog iskreno zainteresovan.

    Tada bismo mogli da prokomentarišemo sve navedene teze, onu o skupim ulaznicama, iako je više nego poznata činjenica da su ulaznice na EXIT ubedljivo najjeftinije u Evropi, i to 5-7 puta od festivala sa kojima svetska javnost redovno EXIT svrstava u isti rang, a neretko i ispred. Zatim teza da je većina publike iz inostranstva, kada je većina upravo iz Srbije, i to iz Novog Sada.

    Navode da većina bendova nastupa bez nadoknade je apsolutna neistina i ne postoji nijedno pravno lice ili organizator u Srbiji koji angažuje i deseti deo ukupnog broja domaćih izvođača i to na celogodišnjem nivou.

    Tu je neverovatna teza o manjku alternativnih bina, kada su praktično sve alternativne, na kojima je većinski zastupljen krajnje alternativan program, pogotovo ako se uzme u obzir šta je mejnstrim u Srbiji. Ili smo to svi kolektivno zaboravili?! Šta je to od velikih događaja koji okupljaju desetine hiljada ljudi na srpskoj muzičkoj sceni dovoljno alternativno ako EXIT nije?!

    Teza da eksploatišemo volontere i jeftinu radnu snagu, a imamo manje od 10% angažovanih volontera i to samo tokom trajanja festivala, što je daleko ispod evropskih standarda koji idu i do 80% za čuveni Roskilde festival i to tokom cele godine. Dnevnice zaposlenih na Exitu su iznad proseka za slične manifestacije u Srbiji i regionu, dok sam EXIT zapošljava više ljudi nego sve ostale slične manifestacije zajedno.

    Peščanik znamo i podržavamo od samog osnivanja, i našeg i vašeg. Uvek smo se borili protiv kolektivne amnezije u društvu, pa nas čudi da vam u kulturološkom sistemu vrednosti u kojem vladaju političari, rijaliti programi, kriminalci i starlete, glavni problem EXIT, kao da mi ne znamo da nismo savršeni i kao da nismo sve ove godine opstali uz sve prepreke, pritiske, progone i uprkos svima izgledima.

    Ako vam EXIT nije dobar, onda ništa.


    Last edited by 1088 on Wed Jun 22, 2016 2:46 am; edited 1 time in total
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Erős Pista Wed Jun 22, 2016 2:40 am

     Uvek smo se borili protiv kolektivne amnezije u društvu, pa nas čudi da vam u kulturološkom sistemu vrednosti u kojem vladaju političari, rijaliti programi, kriminalci i starlete, glavni problem EXIT, kao da mi ne znamo da nismo savršeni i kao da nismo sve ove godine opstali uz sve prepreke, pritiske, progone i uprkos svima izgledima.

    Lol!

    Nista bez starleta.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    fernoux-h

    Posts : 1902
    Join date : 2014-11-06
    Age : 33
    Location : Beograd

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by fernoux-h Wed Jun 22, 2016 4:03 am

    Dobro Simo, to je Egzit jebote, nemoj da smaraš toliko...


    _____
    The Politically Correct anti-racism depends on what it fights (or pretends to)—on the first-level racism itself, thus parasitizing its opponent: The PC anti-racism is sustained by the surplus-enjoyment which emerges when the PC-subject triumphantly reveals the hidden racist bias on an apparently neutral statement or gesture.
    fernoux-h

    Posts : 1902
    Join date : 2014-11-06
    Age : 33
    Location : Beograd

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by fernoux-h Wed Jun 22, 2016 4:06 am

    Ono što je mnogo važnije od spominjanja starleta (strašno! Komentari na vesti - Page 11 359476144 ) je to što oni zapravo nisu odgovorili ni na jednu optužbu iznesenu u članku na Peščaniku, samo su kratko prokomentarisali tekst (negirali su da većina bendova nastupa bez nadoknade, ali ne i za ovaj konkretan slučaj).

    edit: sad vidim da ipak jesu


    _____
    The Politically Correct anti-racism depends on what it fights (or pretends to)—on the first-level racism itself, thus parasitizing its opponent: The PC anti-racism is sustained by the surplus-enjoyment which emerges when the PC-subject triumphantly reveals the hidden racist bias on an apparently neutral statement or gesture.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Somlói Galuska Wed Jun 22, 2016 4:26 am

    Čitav odgovor je mimo suštine koju zna svako ko je ikada sarađivao sa njima (a da nije internacionalna zvezda, s njima nema zajebancije) - da plaćaju honorare sa godinu, pa i više zakašnjenja, posle mnogo cimanja, a mnogima još uvek nisu ni platili.
    I naravno, pitanje državnog finansiranja popularne kulture je uvek prisutno.
    Anonymous
    Guest

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Guest Wed Jun 22, 2016 10:26 am

    Ima i sns koment bot volontera koji je bio prezadovoljan bezvazelinskim analom i svima preporucuje da isto rade
    Anonymous
    Guest

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Guest Wed Jun 22, 2016 10:35 am

    plachkica wrote:Kako je Exit navukao toliki hejt na sebe?
    Nisam bila poslednjih par godina, ali on je, sem onog nultog, uvek bio skup, uvek je bilo blata,
    i nikad okosnica nije bila na domaćim izvođačima.
    Privatna firma od početka.

    Jbg, 80% budzeta za kulturu ns po difoltu njima svake godine, stagod radili plus besplatne komunalne usluge javnih firmi u vrednosti xxx miliona dinara plus fantomskih firmi po nekim adresama privatnih stanova gde ih nikad nema. Poreske obaveze prijavljuju i izmiruju ko crkva. Zasto bi njih gotivio a hejtovao barapske klubove nebojse covica ili firme bandita iz vlasti koje se isto grebu i muljaju

    I jos na sve to nadju roskilde da se porede, valjda jedini neprofitni festival koji od osnivanja svu dobit uplacuje u hum svrhe.
    Anonymous
    Guest

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Guest Wed Jun 22, 2016 10:42 am

    Plus te iste javne gradske firme koje za njih rade besplatno svake godine potrose svaka po milion plus dinara kupujuci vip karte za stranacke uhlebe
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Ointagru Unartan Wed Jun 22, 2016 2:37 pm


    Kako će se završiti 6. sezona „Igre prestola“? (VIDEO)

    Od sinoć ljubitelji serije „Igra prestola“ (Game of Thrones) mogu da pogledaju devetu epizodu: „Battle of the Bastards“, a već sledeće nedelje očekuje nas finale šeste sezone ove epske TV drame

    Hoce li biti svecanog doceka ispred skupstine za za kucice? Komentari na vesti - Page 11 1143415371
    (Zuba, 20. jun 2016 20:48)


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Mr.Pink Wed Jun 22, 2016 4:33 pm

    naravno da je ovo spominjanje starleta exit-ovca simptomatično. to je ona pristojna srbija kojoj se i vučić obraća u svojim nepovezanim digresijama.


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    plachkica

    Posts : 16171
    Join date : 2014-11-06

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by plachkica Wed Jun 22, 2016 4:42 pm

    Lepo bi bilo podsetiti se na ovaj tekst, prošlogodišnji:

    http://www.masina.rs/?p=1530

    Zašto kažeš ljubav a misliš na profit?

    Anica Stojanović



    Predstavljen​ kao najznačajniji kulturni događaj u Srbiji, EXIT festival zauzima monopolsku poziciju na gradskim, pokrajinskim a često i republičkim budžetima. Ipak, sve je jasnije da se Exit radije treba posmatrati kao paradigma neoliberalnih procesa putem koj​ih ​se eksploatišu društveni resursi, infrastruktura i jeftina radna snaga, marginalizuje lokalna umetnička produkcija i konačno, proizvodi društvena segregacija.

    U krajnje bizarnoj i nadasve moralističkoj pridici (od koje je nastala i kampanja) Aleksandar Vučić poručuje građanima Srbije da letuju u svojoj zemlji kako bi osnažili domaću ekonomiju, a ne iznosili naše novce u inostranstvo. Jedna od opcija takvog letovanja, pogotovo za mlađu populaciju, jesu i festivali, kao mesta zabave, odmora, konzumiranja kulture (i konzumiranja uopšte). Novi Sad je, kako bi se to reklo „regionalni lider“ u festivalskoj ponudi, a i sâm premijer ovu granu turizma prepoznaje kao ključnu za razvoj ugleda i imidža, ali i ekonomski rast grada i zemlje. Da, moguće je tvrditi da festivali donose milione, ali da li taj profit zaista ostaje nama?

    Najveća i najpoznatija manifestacija ovog tipa u Novom Sadu je svakako EXIT. Festival je ove godine proslavio petnaestogodišnjicu, a brojni mediji, kao i sami organizatori i promoteri festivala, nisu propustili da spomenu kako je festival nastao iz društvenog aktivizma mladih, iz poziva na aktivno učešće u političkom životu zemlje, tj. na glasanje s ciljem skidanja tadašnjeg režima s vlasti i borbe za proevropsku Srbiju. I zaista, mogli bismo tvrditi da je ovim događajem stvorena neka vrsta kritične mase tadašnje (urbane) omladine koja je bila željna putovanja, upoznavanja s ljudima iz različitih zemalja, studenskih razmena, ali pre svega opterećena siromaštvom, ratovima i nacionalizmom koji su nekoliko generacija izolovali od ostatka sveta.

    Ono što, međutim, tada nije bilo sasvim jasno, jeste kakve su političke i ekonomske implikacije borbe za „izlazak iz deset godina ludila“. Danas je sve više vidljivo da je prividna promena koju je stvorila ova druga, proevropska Srbija zapravo bila samo nastavak ekonomske liberalizacije devedesetih i temelj politici koja nas sa sadašnjom vladom uvodi u vrhunac neoliberalizacije. Festival EXIT može poslužiti kao paradigma ovakvog političkog razvoja ukoliko pogledamo materijalne osnove na kojima se razvijao.

    EXIT donosi milione državi. Pa dobro, a gde su ti milioni?

    Prvi festival EXIT održan je 2000. godine i trajao je stotinu dana, tokom kojih su organizovani brojni koncerti, projekcije filmova, performansi, izložbe. Program je bio besplatan, a organizovan uz poziv za izlazak na izbore i glasanje za promenu vlasti. Međutim, već naredne godine, sada sa novom garniturom vlasti, festival dobija sasvim drugačiji, klasičniji oblik ‒ prodaju ulaznica, kraće trajanje (devet dana), ekskluzivnu lokaciju ‒ Petrovaradinsku tvrđavu, brojne bine, sponzore, volontere, promotere itd. Mogli bismo reći ‒ od politike ni traga, ali prevarili bismo se. EXIT na velika vrata najavljuje, a zatim savršeno korespondira s načinom na koji se od tada razvija društvo u Srbiji, ključne reči: subvencionisanje (privatnika), eksploatacija (radnika), marginalizacija (kulture), segregacija (društva).

    Pod izgovorom da festival akumulira neverovatne sume koje posredno koriste svim građanima na ko zna koji način, gradska i pokrajinska vlast, ali i neka ministarstva, iz godine u godinu podržavaju EXIT direktnim linijama iz budžeta. Pored toga, EXIT kao nevladina organizacija ravnopravno sa svim drugim neprofitnim organizacijama učestvuje na konkursima pomenutih tela, i tako već godinama za četiri dana programa dobija znatan procenat budžeta namenjenog za sve kulturne programe u toku jedne godine u Novom Sadu. I ne samo to, EXIT-u se ustupaju javne površine kao što su Petrovaradinska tvrđava (na čije urušavanje utiče, ali čijem održavanju ne doprinosi), ili gradska plaža i druge javne površine za potrebe kampa.

    Ulaz na festival ili korišćenje kampa se pritom naplaćuje, cene iz godine u godinu rastu, ali ostaje nejasno u čiju se kasu taj novac sliva. Iz prethodnog bismo mogli zaključiti da je EXIT neprofitna organizacija koja donosi ekonomsku dobit stanovnicima grada i čak zemlje, tj. na druga vrata vraća novac uložen u njegovo održavanje. Tu bismo se, međutim, prevarili. Pored udruženja građana, EXIT je registrovan i kao privatno preduzeće (d.o.o.) i fondacija, zbog čega je nemoguće ispratiti tok novca koji se u njega ulaže, kao i koliki profit ostvaruje i za koga.

    Treba imati na umu i to da uz subvencije koje dobija od grada, pokrajine i države, festival dodatno zarađuje od prodaje ulaznica, te saradnje sa sponzorima. Da stvar bude gora, upravo ova sponzorstva onemogućavaju lokalnoj zajednici da od festivala ostvari i neki profit. Njihovim pritiskom je, a uz pomoć policije i inspekcije, pre dve godine skoro potpuno zabranjena sva prodaja osveženja i hrane u Gradiću – petrovaradinskom naselju u podnožju tvrđave koju naseljavaju uglavnom penzioneri na ivici egzistencije, koji su tokom festivala mogli makar da prodaju kuvani kukuruz, pite iz domaće radinosti i osvežavajuća pića.

    Ovogodišnji festival obeležilo je i ograđivanje novosadske ulice s nekoliko kafića koji su prodavali pića po standardnim cenama – nižim nego na festivalu. Prema zvaničnom saopštenju organizatora, oni su bili u obavezi da urade to upravo zbog sponzora s kojima imaju ugovor koji uslovljava da na festivalu ne postoji konkurentska ponuda pića. A profit koji oni ostvare zapravo ne ostaje u zemlji, jer su sponzori strane kompanije, a sve i da nisu strane, privatne su pa tako ni profit nije socijalizovan.
    A od čijeg rada nastaje taj profit?

    Kao što država subvencioniše strane kompanije kao podsticaj za zapošljavanje, umesto da sama stvara radna mesta, isto se dešava i s festivalima. Grad i država podstiču festival, odnosno njegove radnike, da rade zarad dobrobiti lokalne zajednice, ali i zemlje, dok profit, međutim, završava u džepovima stranih investitora, u ovom slučaju – sponzora.

    Nažalost, ne završava se sve na tome. Svedoci smo i liberalizacije radnog zakonodavstva, što omogućava dalju fleksibilizaciju, odnosno nesiguran položaj radnika i radnica, a ponovo pod izgovorom da će ovakve reforme stvoriti inspirativan poslovni ambijent i uspeti da reše visoku stopu nezaposlenosti u zemlji. Pored samog zakona, tu je i niz strategija i akcija koje podstiču posebno mlade ljude da iskuse nesigurno tržište rada kroz programe stažiranja i volontiranja. Eksploatacija rada prisutna je tako na svim nivoima i u svim društvenim sferama, pa i na festivalima.
    Iako veliki broj ljudi zaista dobija priliku da bude angažovan na EXIT-u, ono što nije vidljivo jesu uslovi pod kojima su ti ljudi zaposleni. I ovde se, naravno, može govoriti o različitim stepenima eksploatacije u odnosu na klasu u kojoj ste angažovani: obezbeđenje, binski radnici, promoteri, šankeri(ce) itd. Honorari se svake godine smanjuju, a nije redak slučaj ni da ih radnici mesecima nakon završetka festivala ne vide. Šankerima je ukinuta mogućnost zarade bakšiša, jer je novac zamenjen tokenima, dok su mladi promoteri koji po klubovima reklamiraju festival pod stalnim pritiskom da urade još kako bi uopšte i bili plaćeni. A ako ste na novac gadljivi, ni to nije problem. EXIT svake godine upošljava sve više volontera, koji rade bez ikakve nadoknade, pa čak i bez mogućnosti da posete festival. U pitanje se dovodi i način na koji su angažovani domaći muzičari, ali to nas već vodi u novu temu, te pored ekploatacije govori i o marginalizaciji lokalne kulture i umetnosti.
    Javne subvencije, eksploatacija rada, šta još može poći naopako?

    Predstavljen kao jedan od najznačajnijih kulturnih događaja, EXIT se ponosi svojom misijom da podržava mlade ljude, a posebno mlade muzičare kojima ustupa prostor za izvođenje tokom festivala. Sve i da je posedovao nešto od onog, toliko pominjanog, buntovničkog duha, kao i da je podržavao domaću muzičku scenu, te pogotovo mlade muzičare, to već godinama sigurno nije slučaj.

    Domaći (kao i regionalni) bendovi nastupaju rame uz rame s poznatim svetskim zvezdama. Da, ali šest sati ranije, odmah po otvaranju kapija, pred skoro nepostojećim auditorijumom. Upitni su i uslovi u kojima su angažovani, u smislu ugovora, akomodacije i uopšte medijskog prostora koji mogu dobiti kada su sve oči uprte u zvezde večeri, sve one iste muzičare koji nastupaju na svim velikim festivalima u Evropi i svetu. Logika profita tako gura ono što je bilo osnovna ideja aktivizma mladih, a tržište proždire i ono malo što je mislilo da će opstajati uz giganta kulturne industrije.
    Tako je ovogodišnji festival obeležilo i ograđivanje ateljea i galerija umetnika koji rade na tvrđavi, onemogućujući im tako rad u potpunosti i stavljajući konačnu tačku na pitanje o podršci umetnosti i kulturi. Iako su EXIT-u verno služili kada je trebalo da ispune bogatu programsku ponudu autentičnim, lokalnim sadržajem, isključeni su istog trenutka kada je sponzor doneo više profita od programa.

    I sve ovo nije slučaj samo s festivalom EXIT, već su tu i Cinema City (osnovao ga EXIT, da bi kasnije postao samostalna organizacija), zatim Tamburica fest i Festival uličnih svirača. Pored novosadskog, EXIT organizuje i budvanski festival Sea Dance, za koji takođe dobija redovnu finansijsku podršku crnogorskih vlasti. Ove godine je postao i nosilac projekta „Novi Sad za omladinsku prestonicu Evrope“, za čiju realizaciju je dobio skoro čitav budžet grada namenjen za omladinske projekte.

    EXIT je svakako najdrastičniji primer onoga što se dešava s kulturom u neoliberalnoj politici, gde svaki korak kontroliše logika profita. Ono što je zapravo najveći problem u ovoj priči jeste dugoročni efekat klasne podele koji ovakva politika proizvodi. Isključena je mogućnost da lokalno stanovništvo direktno učestvuje u kulturnoj produkciji, i ono je svedeno na ulogu pukog konzumenta. Zatim,veliki broj građana ne može ni da priušti sve skuplje karte za festivale, a kao da to nije dovoljno, preostali parkovi, plaža i tvrđava ostaju ograđeni i nedostupni. Kreativne industrije koje grad podržava isti taj grad i otuđuju od opšte populacije, istiskujući ih iz mestâ napravljenih upravo za zadovoljenje potreba stanovnika u gradu – mestâ kulture, rekreacije, odmora.
    Anonymous
    Guest

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Guest Thu Jun 23, 2016 4:24 pm



    Generalni sekretar Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Bojan Kostreš ocenio je danas da su izjave predstavnika nove pokrajinske administracije da Vojvođansku akademiju nauka, umetnosti i kulture (VANUK) treba ukinuti, najava velikog poniženja Vojvodine.

    Komentari na vesti - Page 11 Ligica10

    dobro je, ljudima je malo trebalo crtati ali uskoro ce i ova filijalica u istoriju
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Somlói Galuska Thu Jun 23, 2016 5:00 pm

    fakat je da je to jedna od retkih dobrih stvari koju bi sns uradio, samo neće to uraditi, mogu da se opkladim. Zato im i treba lsv. Šatro ovi oće da ukinu, a ovi se pobunili u zaštitu vojvodine, i jedni i drugi dobijaju političke poene.

    Komentari na vesti - Page 11 Empty Re: Komentari na vesti

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun Apr 28, 2024 7:54 am