Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Није интерпретација Казабланке, но се пас осро

    паће

    Posts : 39815
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Није интерпретација Казабланке, но се пас осро Empty Није интерпретација Казабланке, но се пас осро

    Post by паће Sun Apr 09, 2023 4:04 pm

    Да прекрупим и да не газим другу свету тему:

    Erős Pista wrote:
    паће wrote:Овај десно нешто не личи на Јапанца.

    И опет исто, остатак света не постоји док не дође неки њихов тамо, а и онда то нипошто не смеју они тамо да испричају, не умеју они то, то морамо ми, а главни успех ће бити ако се наша прича о њима буде добро продавала код њих, и ако поверују да су онакви како смо их приказали.
    Упалило је сто пута, што не би опет.

    Kakvo lenjo fraziranje, Paće, po principu: nisam gledo, ali osuđujem.

    Pritom, ovo što pišeš nikad nije bilo manje istina nego sada - HBO, Netflix i slični kanali i platformi, preplavljene su neameričkim serijama, koje sve češće postaju globalni hitovi. Eto ti Squid Game kao skorašnji primer, a HBO ima i Miss Sherlock npr, u kojoj su svi glavni likovi Japanke i Japanci.

    Ova konkretna serija ima Amerikanca kao glavnog lika jer je, kako je Vasa već primetio, zasnovana na memoarima američkog novinara Džejkoba Edelstajna.

    „In the 2010s, Netflix had seen a large growth in viewership outside of North America, and started investing in productions in other regions, including Korea.“ - дакле, америчке паре, америчка компанија је изабрала да то ради јер помаже освајање азијских тржишта.

    паће wrote:Добро, не пратим одавно, само закључујем по аналогији са познатим.

    Ајде овако: од садржаја на америчким мрежама, где се радња догађа у неком иностранству, у ком су проценту заступљени они које су снимили, написали и финансирали мештани? Глумци ми нису неки аргумент, јер Амери увек могу да нађу неке који су родом оданде.

    Овде је кренуо разговор глувих, јер ја питам да, ако већ тврдите да има гомила страног садржаја на америчким мрежама, дате и неке податке, а онда испадне да сам треба да их тражим.

    ереш пишта wrote:
    Ne znam, sirok ti je internet za pretragu. Ali to stvarno nema veze sa ovom serijom.

    паће wrote:Има и нема. Тј мени се ту завршава, почев од наслова, који је преслика оне серије из наслова топића, преко тога да нема приче о култури ван англосаксонске осим ако је главни лик њихов па пресађен - има таквих на стотине, види Тарзана, Лоренса од Арабије, МуадДиба, Казабланку, Индијану Џонса овако на брзину - и да ће између педесет сценарија увек изабрати неки који се уклапа у то. Нема приче о њима осим ако је прво о нама, ако ми причамо, ми одређујемо шта ће како да изгледа итд итд.

    паће wrote:
    Cousin Billy wrote:pokušavam i da shvatim kako si uspeo da uguraš Kazablanku u ovaj rezon i ne ide mi.

    1) у којој земљи се догађа
    2) колико мештана има улогу са именом и текстом
    3) чији је филм

    Cousin Billy wrote:sori Paće ali to je baš kolosalan promašaj u interpretaciji Kazablanke, ne znam ni odakle da počnem.

    Како велим у наслову топића, није интерпретација Казабланке но је и она  амерички филм који се догађа негде другде, али интерпретирано кроз америчке наочари и ускозападни светоназор. Дакле нису у питању сами ти филмови и серије као такви, него зашто је хајп увек на њима, а никад на нечем што су у тим истим земљама где се то догађа снимили, написали, смислили и урадили сами мештани, својим парама.

    То би могао да буде некакав културни колонијализам или нешто такво с једне стране, и контрола сопственог становништва с друге.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    Није интерпретација Казабланке, но се пас осро Empty Re: Није интерпретација Казабланке, но се пас осро

    Post by Guest Sun Apr 09, 2023 4:13 pm

    Čovek istroluje temu za sve pare, i potom disciplinovano i uredno sam napravi split od toga  Није интерпретација Казабланке, но се пас осро 3137070404 

    Odgovoriću posle za Kazablanku, ne brini, ručak, spavanje itd, ne mogu ti polemisati sada.
    паће

    Posts : 39815
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Није интерпретација Казабланке, но се пас осро Empty Re: Није интерпретација Казабланке, но се пас осро

    Post by паће Sun Apr 09, 2023 4:21 pm

    Има дана.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Erős Pista

    Posts : 81195
    Join date : 2012-06-10

    Није интерпретација Казабланке, но се пас осро Empty Re: Није интерпретација Казабланке, но се пас осро

    Post by Erős Pista Sun Apr 09, 2023 4:32 pm

    Et pace

    Pa ne, nego nastupas sa sopstvenim predrasudama i zahtevas od drugih da daju dokaze da one nisu tacne. Ne moze tako da se razgovara.

    U ovome sto pises se slobodno kombinuju banalnosti i neistine. Ako je tvrdnja da zapadna kinematografija snima serije fokusirane na zapadno glediste o nezapadnim kulturama  to je banalnost. Ako je tvrdnja da zapadno trziste nije preplavljeno nezapadnim proizvodima, sa nezapadnom perspektivom, pa i da zapadne produkcuje nisu spremne da finansiraju ovakve proizvode, to je naprosto neistina.


    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Squid_Game

    Ono sto trenutno gledamo je vrlo zanimljiv novi stadijum kulturalne globalizacije, u kojem bivsa periferija sve vise zauzima centar ili barem nalazi sve znacajnije mesto u njemu.


    Ali sve to nema nikakve veze sa serijom od koje smo krenuli. Naravno da je prica o zapadnjaku koji se nadje u nezapadnoj kulturi zanrovski klise, sta bi drugo bila. Pitanje je sta konkretna serija ili film uradi s tim kliseom.


    Last edited by Erős Pista on Sun Apr 09, 2023 4:35 pm; edited 1 time in total


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81195
    Join date : 2012-06-10

    Није интерпретација Казабланке, но се пас осро Empty Re: Није интерпретација Казабланке, но се пас осро

    Post by Erős Pista Sun Apr 09, 2023 4:34 pm

    Cousin Billy wrote:

    Čovek istroluje temu za sve pare, i potom disciplinovano i uredno sam napravi split od toga  Није интерпретација Казабланке, но се пас осро 3137070404 

    Odgovoriću posle za Kazablanku, ne brini, ručak, spavanje itd, ne mogu ti polemisati sada.

    Није интерпретација Казабланке, но се пас осро 3579118792






    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Летећи Полип

    Posts : 11041
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Није интерпретација Казабланке, но се пас осро Empty Re: Није интерпретација Казабланке, но се пас осро

    Post by Летећи Полип Sun Apr 09, 2023 4:35 pm

    Erős Pista wrote:
    Ono sto trenutno gledamo je vrlo zanimljiv novi stadijum kulturalne globalizacije, u kojem bivsa periferija sve vise zauzima centar ili barem nalazi sve znacajnije mesto u njemu.


    Koji crni novi statidjum, i koja crna bivša periferija. Pričamo o Japanu i Koreji.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Anonymous
    Guest

    Није интерпретација Казабланке, но се пас осро Empty Re: Није интерпретација Казабланке, но се пас осро

    Post by Guest Sun Apr 09, 2023 4:38 pm

    Azija kolonizuje holivudski mainstream, i to ne kroz pop artefakte koji posle utiču na nekog Tarantina, već dolaze i nameću nam™ svoje vrednosti, uzimaju Oskare itd. To jeste novo.
    паће

    Posts : 39815
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Није интерпретација Казабланке, но се пас осро Empty Re: Није интерпретација Казабланке, но се пас осро

    Post by паће Sun Apr 09, 2023 4:40 pm

    Па не баш и не скроз - ту и тамо кроз овакве расправе добијем по неки абер да се та њихова тврђава буши, и мило ми је што је тако. Но овде на Бурундију ја то не виђам, него ето гле западњак у Јапану, у је, новост. Од Анђиног сна* нисмо то видели.

    Имао сам већ сличну расправу са ћерком.2, и каже да се успут, у последњих петнаестак година, десила још једна револуција, која је натерала Амере да науче да читају титлове - аниме. Јер се аниме пробио кроз подземље, не кроз било какву редовну дистрибуцију, и то наравно све на јапанском, па су разни аматери убацивали титловане преводе, и нуто чуда сад постоји генерација која уме да их чита. Онда су, видећи да се створило тржиште, кренули и са увозом тога кроз дистрибутерске мреже, и одједном постоји читав неамерички жанр.

    Некако очекујем да то неће ићи тако лако и брзо. Но, ако се постигло макар то да сад Амер може да чује страни језик у трајању дужем од једне ипо реченице, и то је нешто.


    ----
    * Клавелов „Шогун“ са Ричардом Чембрленом


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Није интерпретација Казабланке, но се пас осро Empty Re: Није интерпретација Казабланке, но се пас осро

    Post by Notxor Sun Apr 09, 2023 4:41 pm

    Paće nije gledao seriju, tako da ne znam šta se koji moj raspravljate.
    Cousin je prijavio da će nastaviti da gleda iako je druga epizoda pad u odnosu na prvu.
    To sam i ja mislio posle prve pa sam pogledao još 2, 3 da bi posle odustao.
    Slično kao sao Everything, I'm Invisible, An eraser of love*, oskarom nagrađena dosada i ovom treba vremena da oblajzne.

    *Šala - Cowgirl je super, a onom filmu sam zaboravio ime


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Летећи Полип

    Posts : 11041
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Није интерпретација Казабланке, но се пас осро Empty Re: Није интерпретација Казабланке, но се пас осро

    Post by Летећи Полип Sun Apr 09, 2023 4:45 pm

    Azija je na Zapadu otkad znam za sebe. Što u pop, što u takozvanoj visokoj kulturi. Ko se seća na primer dvehiljaditih, i navale japanskih horora, korejskih trilera, i kineskih martial arts filmova, tipa Pritajeni tigar, skriveni zmaj. Sada jedna serija ispadne malo popularnija, odma vičete yellow peril.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Erős Pista

    Posts : 81195
    Join date : 2012-06-10

    Није интерпретација Казабланке, но се пас осро Empty Re: Није интерпретација Казабланке, но се пас осро

    Post by Erős Pista Sun Apr 09, 2023 4:47 pm

    Pace, niko nije rekao da je zapadnjak u Japanu "novost", nego sam vam preporucio seriju koja je po mom misljenju dobra. Gledaj je, nemoj je gledati, na volju ti. Ali nemoj se preko necega sto nisi gledao obracunavati sa sopstvenim fiks-idejama.


    Last edited by Erős Pista on Sun Apr 09, 2023 5:28 pm; edited 2 times in total


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81195
    Join date : 2012-06-10

    Није интерпретација Казабланке, но се пас осро Empty Re: Није интерпретација Казабланке, но се пас осро

    Post by Erős Pista Sun Apr 09, 2023 4:53 pm

    Летећи Полип wrote:Azija je na Zapadu otkad znam za sebe. Što u pop, što u takozvanoj visokoj kulturi. Ko se seća na primer dvehiljaditih, i navale japanskih horora, korejskih trilera, i kineskih martial arts filmova, tipa Pritajeni tigar, skriveni zmaj. Sada jedna serija ispadne malo popularnija, odma vičete yellow peril.

    Pa i to je bio deo toga o cemu govorim, samo sto je sad jos vise uslo u mejnstrim. Nije nikakav yellow perill, nego sasvim normalan i ocekivan proces.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 39815
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Није интерпретација Казабланке, но се пас осро Empty Re: Није интерпретација Казабланке, но се пас осро

    Post by паће Sun Apr 09, 2023 5:18 pm

    Да, тада је отприлике почео тај продор, дотле је главни представник био Минг наспрам Флаша Гордона.

    Сећам се да ми је колегиница из Калифорније још тамо 1998. писала како се њено друштво пали на Притајеног тигра.

    Оно чега се изразито не сећам је било какав играни садржај који је ишао по биоскопима или телевизијским мрежама, где се радња догађа ван САД (и УК, Аустралије, Канаде, НЗ) а да је увезен из земље где се догађа. Било је да нешто буде прво популарно вани, па онда Амери... ураде римејк, не увезу.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено

    Није интерпретација Казабланке, но се пас осро Empty Re: Није интерпретација Казабланке, но се пас осро

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Mar 28, 2024 4:14 pm