Gazzeta - google translate
„Прихватамо европски предлог“, да ли је Курти Лајчак рекао оно што су га Американци питали?
Премијер Аљбин Курти побринуо се да данас пошаље поруку на Твитеру након састанка са емисаром ЕУ Мирославом Лајчаком. „Прихватамо европски предлог за нормализацију односа између Косова и Србије“, написао је Курти, настављајући реченицу „и сматрамо га добром основом за даљу дискусију и солидном платформом за напредовање“.
Није познато да ли ће западне дипломате, привржене споразуму између Косова и Србије, ово третирати као Куртово прихватање и сматрати то конструктивним понашањем косовског премијера према њиховом предлогу, иако је премијер снажно истицао „прихватање“ плана.
У ствари, Запад и његови емисари се још нису изјаснили о Куртијевим 6 условима за Асоцијацију, које такође имају као услов да напредују.
Изасланик Мирослав Лајчак, након састанка који је имао са премијером Куртијем и његовим замеником у понедељак у Приштини, није рекао да је Курти прихватио план, док је у вези са 6 услова истакао да ЕУ има став, али га није изнео у јавност. .
Чак ни амерички амбасадор Џеф Ховеније није се огласио о Куртијевом потезу који је повукао прошле недеље у косовском парламенту, најављујући 6 услова за пријем Асоцијације, нити о формулацији „ми прихватамо план“.
У понедељак је заправо дошло до појачане дипломатске активности. Курти се састао са дипломатама акредитованим на Косову који су их обавестили о својим условима. Није се поименично односило на Удружење.
„Премијер Курти их је упознао са ставовима Владе Републике Косово, укључујући шест тачака изнетих на седници Скупштине прошле недеље у вези са Бриселским споразумом из 2013. године“, саопштено је из кабинета премијера.
Један од Куртових услова захтева да Заједница општина са српском већином промени назив.
Српска страна је начелно пристала на европски план, али је Вучић рекао да прво мора да се направи Заједница.
Али Курти се са овим не слаже. Он каже да Удружење може да ступи на снагу тек након међусобног признавања две земље. Међутим, европски или франко-немачки план, како је првобитно био познат, не садржи признање.
Сједињене Државе су затражиле од Куртија да прихвати план током разговора 24. јануара.
Специјални саветник Дерек Шоле, који се управо вратио са путовања по Балкану, тражио је од Куртија да Косово прихвати предлог.
„Комуницирао сам са премијером Аљбином Куртијем да разговарамо о предлогу ЕУ за нормализацију односа са Србијом и да охрабрим Косово да га прихвати“, написао је Шоле на Твитеру.
Али Курт није рекао ништа ново. Тада је саопштено да је премијер затражио гаранције за позицију пет земаља ЕУ у вези са признавањем Косова, због чега је емисар Мирослав Лајчак одмах имао састанке са представницима ових земаља.
Али, иако се Курти у понедељак побринуо да истакне „прихватање” европског плана тако што га је саопштио представнику ЕУ, остаје да се види како ће то оценити емисари.
Председник Србије Александар Вучић је начелним прихватањем плана успео да добије похвале од посредника, ценећи „конструктивну” улогу. /Експрес новине